وین۲؛ خروج از بی عملی، ورود به همکاری برای صلح در سوریه

double-quot
تهران – جارپرس – برگزاری نشست وین۲ گام مهمی در راستای یافتن راه حلی سیاسی برای پایان دادن به بحران سوریه بود که تداوم چنین نشست هایی در آینده و دست یابی به نتایج مثبت برای حل بحران سوریه نیازمند پایبندی همه ی طرف ها به رویکرد سیاسی و دوری از رویکردهای نظامی و براندازانه است.

کد خبر : 12295
تاریخ انتشار : دوشنبه 11 آبان 1394 - 9:20
وین۲؛ خروج از بی عملی، ورود به همکاری برای صلح در سوریه

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، شهر وین در اتریش دیروز جمعه هشتم آبان ماه برای دومین بار میزبان نشستی بین المللی با هدف دست یافتن به یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ در این کشور بود.
در این نشست یک روزه-که نخستین نشست بین المللی درباره بحران سوریه با شرکت همه ی طرف های درگیر در این بحران و از جمله جمهوری اسلامی ایران بود- نمایندگان ۱۵ کشور، نماینده ی ویژه ی سازمان ملل متحد در امور سوریه و مسوول سیاست خارجی اتحادیه ی اروپا شرکت داشتند.
اهمیت نشست وین۲ به اندازه یی بود که به غیر از چین که در سطح معاون وزیر امور خارجه شرکت کرده بود، همه ی کشورها در سطح وزیر امور خارجه در این نشست شرکت کرده بودند.
در نشست دیروز هر چند اختلاف نظرها درباره ی آینده ی «بشار اسد» رییس جمهوری سوریه میان طرف های اصلی درگیر در مساله ی سوریه همچنان پا برجا بود، اما شرکت کنندگان توانستند به توافقی اولیه بر سر آتش بس، مبارزه با تروریسم و حفظ نهادهای حکومتی و یکپارچگی سرزمینی سوریه دست یابند.
در این زمینه، حاضران توافق کردند پس از اجرای آتش بس در سوریه و پیش از برگزاری انتخابات آزاد با نظارت بین المللی، یک دولت انتقالی تشکیل شود که هم بشار اسد و هم گروه های مخالف در آن شرکت خواهند داشت.
قرار است نشست بعدی ۲ هفته ی دیگر برگزار شود و همانگونه که «فرانک والتر اشتان مایر» وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرد، به احتمال زیاد در نشست آتی شرکت کنندگان بر روی تشکیل دولت انتقالی، برگزاری انتخابات تازه و اجرای آتش بس ملی و منطقه یی برای توقف درگیری ها در سوریه گفت و گو خواهند کرد.
می توان گفت که نشست اخیر وین نخستین نشست بین المللی از آغاز بحران سوریه بود که همه ی طرف های شرکت کننده در آن درباره ی پایان دادن به بحران سوریه و تکیه بر راه حل های سیاسی توافق داشتند. به همین دلیل بود که بر خلاف نشست های پیشین، از جمهوری اسلامی ایران نیز برای شرکت در این نشست دعوت شد. این امر تاکیدی بر نقش مثبت و تاثیرگذار ایران در پایان دادن به بحران سوریه بود.
این اقدام نشان داد که نشست اخیر وین یک نشست صوری برای حفظ وجهه ی بین المللی نیست که در گذشته برخی کشورها از جمله آمریکا و هم پیمانان منطقه یی آن برای به دست گرفتن ابتکار عمل در سوریه به آن مبادرت می کردند.
مشخص کردن موعد نشست بعدی که قرار است ۲ هفته ی دیگر برگزار شود، به خوبی نشان دهنده ی جدیت طرف ها برای دست یابی به یک راه حل توافقی برای پایان دادن به جنگ در سوریه است. بنابراین مدت زمان باقی مانده تا نشست بعدی می تواند فرصت مناسبی فراهم کند تا زمینه های برقراری آتش بس و توافق های نخستین در این زمینه ایجاد شود.
اما باید همه ی طرف ها و به ویژه آمریکا و هم پیمانان منطقه یی این کشور در نظر داشته باشند که نباید در صدد افزایش فشارها در عرصه ی میدانی نبرد برای کسب امتیاز از طرف مقابل در نشست های آتی باشند؛ امری که می تواند به تداوم بن بست در حل بحران سوریه منجر شود.
نگرانی ها در این زمینه به ویژه از این ناحیه تقویت می شود که آمریکا آمادگی خود را برای افزایش فعالیت های نظامی در سوریه و اعزام نیروهای ویژه به این کشور اعلام کرده است. این اقدام در حالی صورت می گیرد که آمریکا پیش از این درخواست همکاری با روسیه برای مقابله با نیروهای داعش در سوریه را رد کرد.
این امر نشان می دهد آمریکا بیش از این که دغدغه ی مقابله با تروریست ها و پایان دادن به بحران سوریه را داشته باشد، در تلاش برای افزایش نفوذ خود در سوریه و تاثیرگذاری بیشتر در آینده ی این کشور است.
درباره ی تاثیر منفی چنین اقدام هایی باید گفت، ناآرامی ها در سوریه زمانی به بحران تبدیل شد که برخی کشورها از جمله عربستان و ترکیه در صدد بر آمدند از این ناآرامی ها به عنوان فرصتی برای بی ثبات سازی سوریه و افزایش نفوذ خود بر این کشور بهره ببرند.
تداوم این بحران نیز ناشی از جنگ قدرتی است که این کشورها در سوریه به راه انداخته اند و مانع از حل سیاسی جنگ در این کشور می شوند.
بنابراین هرگونه اقدام در چارچوب منافع شخصی بر دامنه ی خشونت ها در سوریه می افزاید و به بن بست در این بحران تداوم می بخشد. در این راستا است که دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در نشست وین به شرکت کنندگان نسبت به پیگیری منافع شخصی و ملی خود در سوریه هشدار داد و اعلام کرد برای حل این بحران همه ی کشورها باید منافع جهانی و منطقه یی را در نظر بگیرند.
جای این خوش بینی وجود دارد که ترس از پیامدهای بحران سوریه در زمینه ی تروریسم و بحران آوارگان به ویژه کشورهای غربی را به نتایج تداوم بحران سوریه هوشیار ساخته است و همین امر را نیز می توان یکی از عوامل اصلی افزایش حساسیت های غرب نسبت به گسترش پیامدهای امنیتی بحران سوریه دانست.
اما غرب و به ویژه آمریکا باید به این نکته توجه داشته باشند که تداوم سیاست های یکجانبه گرایانه نسبت به مساله سوریه و پشتیبانی از سیاست های براندازانه ی هم پیمانان منطقه یی آن ها بیش از پیش به گسترش بحران سوریه و جهانی شدن پیامدهای امنیتی این بحران منجر خواهد شد. بنابراین نخستین گام در راستای حل این بحران در پیش گرفتن رویکردی فراگیر با مشارکت همه ی طرف های درگیر و افزایش فشارها بر هم پیمانانشان در جهت پایان دادن به پشتیبانی از گروه های تروریستی است.
برگزاری نشست وین۲ گام مهمی در این راستا بود و تداوم چنین نشست هایی می تواند امیدها به حل بحران سوریه را افزایش دهد. اما این هشدار را باید بار دیگر در نظر داشت که در پیش گرفتن سیاست های یکجانبه گرایانه و اتکا بر منافع شخصی با یافتن راهکاری فراگیر و همه جانبه نگر برای پایان دادن به بحران سوریه در تضاد هستند و می تواند نشست های آتی را به شکست بکشاند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.