اعضای کمیته های تخصصی کمیسیون برجام انتخاب شدند

double-quot
تهران – جارپرس – سخنگوی کمیسیون ویژه رسیدگی برجام محورهای مورد بررسی در پنجمین جلسه این کمیسیون را تشریح کرد و از انتخاب اعضای کمیته های تخصصی آن در پنجمین جلسه کمیسیون مزبور خبر داد.

کد خبر : 11231
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 10 شهریور 1394 - 13:11
اعضای کمیته های تخصصی کمیسیون برجام انتخاب شدند

 

 

 

سید حسین نقوی حسینی در این خصوص گفت که جلسه امروز (سه شنبه) کمیسیون ویژه با ریاست علی زاکانی تشکیل شد و سعید جلیلی ، فریدون عباسی و باقری میهمانان امروز جلسه کمیسیون برجام بودند.

 

بر اساس این گزارش ، در ابتدای جلسه اعضای کمیته های تخصصی کمیسیون به شرح زیر است انتخاب شدند:

 

۱-کمیته سیاسی: نقوی حسینی، منصوری آرانی، وحید احمدی

۲-کمیته فنی- هسته ای: کارخانه ای، نبویان، ابوترابی، زاهدی، زاکانی، نجابت

۳-کمیته دفاعی-امنیتی: بروجردی، کوثری، منصوری، حقیقت پور

۴-کمیته اقتصادی: تاجگردون، بذرپاش، پزشکیان، نجابت، زاکانی

۵-کمیته حقوقی: وحید احمدی، نجابت، زاکانی، ابوترابی

 

سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام ادامه داد: پس از انتخاب اعضای کمیته های تخصصی ، نحوه برگزاری جلسه توضیح داده شد که ابتدا جلیلی توضیحاتی در مورد تاریخچه مذاکرات ارائه خواهند کرد و پس از آن وارد مباحث فنی-تخصصی خواهیم شد. پس از آن جلیلی مباحث خود را شروع کرد.

 

جلیلی گفت موضوع هسته ای جمهوری اسلامی ایران، یک موضوع راهبردی و اساسی و متعلق به منافع ملی کشور است. بنابراین برای موفقیت آن باید اجماع ملی باشد.

 

وی ادامه داد : کمیته هسته ای دبیرخانه از ابتدای مسوولیت اینجانب با حضور رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس تشکیل می شد. البته اینجانب بارها درخواست داشتم که در مجلس حضور پیدا کنم و مباحث را با نمایندگان محترم در میان بگذارم که در برخی از موارد توفیق حضور در مجلس را پیدا کردیم و در طول مذاکرات مجلس را یک ظرفیت مهم می دانستیم و به ویژه بیانیه هایی که صادر می شد، به ما امکان چانه زنی بیشتری را می داد.

 

سعید جلیلی افزود : گام اول جدیت مذاکرات حضور سه کشور اروپایی در مذاکرات بود که نتیجه آن تعلیق فعالیت هسته ای بود و نظام به این جمع بندی رسید که به علت عدم انجام تعهدات از سوی غربی ها،فعالیت ملی هسته ای مجدد آغاز شود.

 

وی اظهار کرد : در سال۸۴ که علی لاریجانی مسئولیت دبیرخانه را به عهده داشت ،کشورهای غربی پس از دو سال و نیم تعلیق، درخواست تخریب و نابودی فعالیت ملی هسته ای ایران را داشتند. به همین جهت نظام سه هدف راهبردی را در دستور کار خود قرار داد: تثبیت ایران هسته ای، حق هسته ای ، لغو تحریم های ظالمانه علیه ایران . همچنین برای دستیابی به اهداف مذکور باید راهکارهای خود را دنبال می کردیم.

 

جلیلی اضافه کرد : از جمله اینکه باید اتهامات بی اساس وارده بر ایران مرتفع و پاسخ داده شود. به همین جهت آژانس اعلام کرد که شش ابهام و مسئله داریم که ایران باید پاسخ دهد که کشور ما نیز طی سال ۸۶ به کلیه سوالات و ابهامات آژانس پاسخ داد و رسما اعلام کرد که پاسخ ها قانع کننده بوده و حل شده است، یعنی آژانس برای تک تک ابهامات نامه نوشت و اعلام کرد که ابهام رفع شده است.

 

سعید جلیلی ادامه داد : جالب اینکه همزمان با حل مشکلات و عمل به مدالیته، شورای امنیت علیه ما قطعنامه صادر کرد؛ سه قطعنامه قبل از مسئولیت اینجانب صادر شده بود و قطعنامه چهارم همزمان با اعلام رسمی آژانس بین المللی و گزارش کتبی البرادعی در حل ابهامات از سوی ایران صادر شد.

 

نقوی حسینی همچنین گفت: جلیلی در ادامه توضیح داد که در حالیکه ما مسائل خود با آژانس را حل کرده بودیم ، اروپایی ها همچنان بحث داشتند و لذا ما اقدام به ارائه بسته پیشنهادی کردیم و موضوعات مختلف هسته ای را در یک بسته پیشنهادی ارائه کردیم تا مسائل همه جانبه دیده شود.

 

سعید جلیلی اضافه کرد : بنابراین از حالت انفعال به حالت فعال درآمده و از چارچوب تعیین شده غربی ها خارج شدیم تا اینکه ژنو یک شکل گرفت و در نهایت آنها هم یک بسته پیشنهادی ارائه کردند ؛ در نهایت بنابراین شد که مشترکات هر دو بسته پیشنهادی مورد توجه قرار گیرد.

 

وی ادامه داد : با این اقدام، غربی ها مجبور شدند دو رویکرد مقابله ای، تعلیقی، تعطیلی و تخریبی فعالیت های هسته ای ایران را کنار گذاشته و از آن عبور کنند. بنابراین غنی سازی با درصد بالا و بیست درصد را مطرح نموده و فوردو را نیز تحت نظارت آژانس و کاملا امن تاسیس کردیم.

 

جلیلی گفت : به همین جهت غربی ها ایده تبادل سوخت هسته ای را مطرح کردند و به همین ترتیب دو رویکرد مقابله ای غربی ها به رویکرد تعاملی و مبادله ای تغییر کرد و پس از تغییر رویکرد مذکور وساطت برزیل و ترکیه مطرح شد؛ چرا که این دو کشور عضو غیر دائم شورای امنیت بودند.

 

وی افزود : بالاخره تلاش ملی منجر به صدور بیانیه تهران شد که در آن تمام حقوق هسته ای ملت ایران دیده شده بود، ولی آمریکایی ها نه تنها به عهد خود عمل نکردند بلکه نظرات فرستادگان خود را نیز زیر پا گذاشته و قطعنامه پنجم را دنبال کردند که موجب اعتزاض برزیل و ترکیه شد و این دو کشور در شورای امنیت به قطعنامه پنجم رای ندادند.

 

سعید جلیلی در ادامه عنوان داشت : ولی ایران با ارائه منطق دقیق خود همراه با رشد و توسعه سریع صنعت هسته ای کشور، غربی ها را وادار کرد تا ژنو دو ، ژنو سه و نشست استانبول را با شش کشور به مذاکره بنشینند و در چارچوب محورهای هسته ای مشترک گفتگو کرده و ابزار تقابلی خود را کنار بگذارند.

 

جلیلی ادامه داد : شش کشور مقابل مدعی شدند که ایران برای مذاکرات پیش شرط می گذارند اما این یک منطق بود، نمی شود که از یک طرف تهدید و مقابله صورت گیرد و از سوی دیگر درخواست گفتگو کنیم. اما خود غربی ها رسما و مجددا درخواست ادامه گفتگو را ارائه کردند و استانبول دو در فروردین ۹۱ شکل گرفت.

 

وی گفت : در استانبول دو بود که امریکایی ها از خط قرمز غنی سازی و حقوق هسته ای جمهوری اسلامی عبور کرد و عقب نشینی نمود و شرمن نماینده امریکا در مذاکرات ، پیام رئیس جمهور امریکا را در آن جلسه قرائت کرد و اعلام کرد که حق هسته ای و حق غنی سازی ایران را به رسمیت می شناسد و ایران در این زمینه استثنا نیست؛ بلکه باید وارد تعامل و گفتگو شویم و همکاری متقابل داشته باشیم و بالاخره طرف مقابل(۱+۵) پذیرفت که باید با ایران تعامل و گفتگو کنیم.

 

سعید جلیلی اظهار کرد : گام بعدی پیش روی ما در نشست بغداد اتفاق افتاد و آن عبارت از این بود که همزمان با بیداری اسلامی، غربی ها با چالش های جدی منطقه ای روبرو بودند و همین امر باعث شد تا امریکا و متحدانش مجبور به گفتگو با ایران پیرامون مسائل امنیت منطقه شوند.

 

جلیلی ادامه داد : دلیل اینگونه مواضع این بود که غربی ها ابتدا تنها بدنبال الزام ایران به اجرای قطعنامه های شورای امنیت بودند و ما باید آنها را مجبور به گفتگو پیرامون موضوعات می کردیم و موضوع هسته ای را به بحث گذاشته و آنها را وارد تعامل و پذیرش حقوق هسته ای و حق غنی سازی ملت ایران در چارچوب N.P.T می کردیم.

 

وی اضافه کرد : هنر دیپلماسی ما در این دوران این بوده است که چالش جدی که غربی ها برای ما ایجاد کردند را وارونه کرده و آن را به یک فرصت تبدیل کردیم و آنها را وادار نمودیم تا از رویکرد مقابله به رویکرد تعامل و گفتگو گذار کنند و حتی در مسائل غیر هسته ای منطقه ای نیز با ما گفتگو کنند.

 

نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام اظهار داشت: جلیلی در ادامه گفت که پس از نشست بغداد، نشست مسکو مورد توافق قرار گرفت. در نشست مسکو، ما اعلام کردیم که در پنج محور آماده گفتگو هستیم که سه محور آن ، موضوعات اصلی هسته ای بود و به این ترتیب طرف مقابل را در حالت انفعال قرار دادیم.

 

جلیلی ادامه داد : در طول مذاکرات، غربی ها نیم نگاهی به شرایط داخلی کشور ما داشتند و فکر می کردند که تحریم ها آثار مهمی در داخل کشور داشته است ، ولی وقتی راهپیمایی ۲۲ بهمن را دیدند متوجه مقاومت ملت ایران شده و تنزل های آنها مجددا شروع شد . همچنین در آلماتی یک، عقب نشینی های جدیدی از سوی غریبی ها رخ داد و به بحث های درصد غنی سازی ورود کردند، به این معنی که حق هسته ای پذیرفته شده بود و حالا روی درصد غنی سازی بحث ها انجام می شد.

 

سعید جلیلی گفت : غربی ها می خواستند با دادن امتیازاتی درصد غنی سازی ما را محدود کنند و به همین جهت ۱۶ پیشنهاد ارائه کردند. یکی از نکات پذیرفته شده در آلماتی یک، هم وزن بودن، هم جنس بودن و همزمان بودن داده ها و ستاده ها بود که مورد تایید ، تصویب و توافق طرفین قرار گرفت و این امر دستاورد مهمی بود.

 

وی افزود: در آلماتی دو، مباحث جدی شد و روی نوع داده ها و ستاده ها به طور ریز و دقیق گفتگو شد و بدون اینکه تحت تاثیر شرایط قرار بگیریم، روی موضوعاتی که قرار بود بده و بستان داشته باشیم، صحبت کردیم.

 

جلیلی در جمع بندی سخنانش اظهار کرد : جمع بندی اینکه ما با نگاهی راهبردی وارد مذاکرات شدیم و از یک سو به افزایش ظرفیت توان غنی سازی و توسعه هسته ای پرداختیم و شهید شهریاری ها ما را به غنی سازی ۲۰ درصد و اراک را به نتیجه رساندند و فردو را تاسیس کردند و از سوی دیگر غربی ها را وادار کردیم تا از خط قرمزهای خود عبور کنند، تقابل را کنار بگذارند و تعامل ، گفتگو و داد و ستد را بپذیرند و پشت میز مذاکره بشینند تا با ایران به عنوان یک قدرت هسته ای گفتگو کنند و این جمله “کری” گویای چنین ادعایی است که گفت ما راهی جز گفتگو با ایران نداشتیم.

 

این نکته هم قابل توجه است که ما صرفا با امریکا گفتگو نکردیم، ما با ۱+۵ گفتگو کردیم؛ چرا که امریکا را کدخدای جهان نمی دانستیم و معتقد بودیم امریکا یکی از کشورهای ۱+۵ است.

 

در بخش دیگر جلسه کمیسیون بررسی برجام ، باقری عضو ارشد پیشین مذاکرات گفت: غربی ها در بغداد درخواست کردند که غنی سازی ۲۰ درصد تعطیل ، فردو تعطیل و مواد غنی شده نیز به خارج از کشور منتقل شود، اما به دلیل حرکت راهبردی درست جمهوری اسلامی، در آلماتی مطالبات خود را تعدیل کردند و گفتند که غنی سازی۲۰ درصد تعلیق شود، فردو به سطح آمادگی فعالیت تنزل کند و مواد غنی شده هم اکسید شود که این پیشنهادات برای رفع نگرانی ها مطرح شده بود.

 

باقری ادامه داد: ایران نیز خواهان رفع نگرانی ها شد و آنها پیشنهاداتی داشتند که هم وزن و هم جنس با مطالباتشان نبود؛ ما در همین دوران مذاکرات خواستار لغو تحریم های مالی و بانکی شدیم تا رفع نگرانی ها هم وزن و هم جنس باشد.

 

وی اضافه کرد: لغو تحریم های مالی و بانکی در قبال تعلیق غنی سازی ۲۰درصد و اکسید کردن مواد غنی شده درخواست شد و فردو را هم از چنین بده بستان خارج کردیم. ولی غربی ها گفتند که ما باید برای پاسخ به پایتخت هایمان برویم ، مشورت کنیم و اعلان نظر کنیم.

 

بر اساس این گزارش در این بخش جلسه ، اعضای کمیسیون سوالات خود را مطرح کردند. در بخش سوال و پرسش ها عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی سابق گفت: زمانی که اینجانب مسئولیت سازمان را به عهده گرفتم، حدود شش هزار سانتریفیوژ داشتیم و کارخانه ساخت سانتریفیوژ هم تعطیل شده بود و چنین وضعی، یعنی دست خالی در مذاکرات به همین جهت باید به کار سرعت می دادیم.

 

عباسی ادامه داد : به همین جهت کارخانه ساخت سانتریفیوژ را راه اندازی و نسل دوم سانتریفیوژ را شروع کردیم، فردو را از حالت تحقیقاتی خارج کرده و در جهت غنی سازی قرار دادیم ؛ چنین تصمیمی با تایید و موافقت صالحی انجام شد و ایشان با خارج شدن فردو از وضعیت تحقیقاتی به تولیدی موافقت کرد؛ افزایش سانتریفیوژ صورت گرفت اما تزریق گاز به دولت جدید کشیده شد و بدلیل اینکه از دولت جدید در این خصوص نظر خواسته شد اما پاسخی دریافت نشد، موضوع راکد ماند.

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رسانه های بیگانه از جنابعالی نقل می کنند که در جایی گفتید ما زمانی روی سلاح هسته ای هم کار کرده ایم، آیا این نقل قول درست است؟ ضمن تکذیب شدید این موضوع ، اظهار کرد: اگر نقل قول، مصاحبه، مکتوبه و چیزی وجود دارند ارائه کنند.

 

عباسی ادامه داد: روزنامه الحیات در یک مصاحبه از بنده شنیده بود که چون سرویس های جاسوسی بدنبال کسب اطلاعات از ما هستند ، ما اطلاعات غلط را به آن ها می دادیم ؛ مصاحبه مذکور موجب شد که غربی ها اینطور تلقی کنند که ما به آژانس اطلاعات غلط داده ایم در حالی که اینگونه نبود.

 

در ادامه جلیلی اشاره کرد که امریکایی ها بارها درخواست گفتگو دوجانبه داشتند ولی نپذیرفتیم و گفتیم هر بحثی دارید در جمع و گفتگو با ۱+۵ مطرح کنید، چرا که آن ها همیشه می گفتند ما همه با هم یکی هستیم و اختلافی با هم نداریم.

 

جلیلی در بخشی از صحبت های خود گفت که در زمان اینجانب هیچ بازدیدی از پارچین صورت نگرفته است.

 

وی گفت که ما در حالی شرایط را تحویل تیم جدید دادیم که ۱+۵ از کلیه خطوط قرمز خود عدول کرده بود، رویکرد مقابله ای خود را کنار گذاشته بود، گفتگو پیرامون حق هسته ای، غنی سازی و تثبیت صنعت هسته ایران را پذیرفته بود و در مقابل، ما توان ۲۰ درصد غنی سازی و همچنین ۱۹ هزار سانترفیوژ داشتیم، فردو وارد عملیات تولید شده بود و طرف مقابل نیز آماده لغو تحریم ها بود تا در موارد مذکور به توافق برسد.

 

سعید جلیلی افزود : روند به شکلی هدایت شد که امریکا که در ابتدا می گفت تا ایران به قطعنامه های شورای امنیت عمل نکند با او گفتگو نمی کنیم، آمد و بدون اینکه ایران به قطعنامه ها عمل کند یا فعالیت های هسته ای خود را کند یا متوقف کند؛ پای میز مذاکرات نشست.

 

جلیلی گفت که دیپلماسی ویترین کار است و مولفه های قدرت در داخل کشور وجود دارد که نادیده گرفتن آن و دلخوش شدن به دیپلماسی صرف، دستاوردی نخواهد داشت.

 

وی اضافه کرد: مشارکت بی نظیر مردم در انتخابات و رقابت انتخاباتی واقعی نامزدها یکی از مولفه های مهم قدرت ملی بود و هدف فتنه ۸۸ با هدف شکست چنین اقتداری بود. فتنه ۸۸ را ایجاد کردند تا مولفه های قدرت ملی ما را در هم بشکنند و به همین جهت با همه توان از فتنه ۸۸ حمایت کردند و آن را پشتیبانی کردند و نهایتا قطعنامه ۱۹۲۹ را صادر نمودند.

 

جلیلی در بخش دیگری از بیانات خود گفت: این موضوع خط قرمز تیم مذاکره کننده بود که جمهوری اسلامی در فعالیت هسته ای نباید استثنا باشد، بلکه باید به عنوان یک عضو N.P.T و یک کشور صاحب حق هسته ای و حق غنی سازی با او برخورد شود.

 

وی در پاسخ به سوال دیگری گفت که دفاع ما از حق هسته ای، دفاع همه حقوق کشور است .

 

سپس نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون ویژه رسیدگی برجام گفت: مقرر شد که جلسه آینده یعنی یکشنبه هفته بعد مجددا تیم مذاکره کننده فعلی دعوت شوند تا بحث محتوایی در خصوص برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ صورت گیرد و روز دوشنبه نیز دعوت شوند تا مباحث مطرح شده در شورایعالی امنیت را که پیرامون برجام و قطعنامه انجام شده ارائه داده و نقطه نظراتشان را بیان دارند.

 

 

 

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.