مجموعه فرهنگی _تاریخی سعدآباد نگینی درخشان در دره در بند

double-quot

موزه ها گویای تاریخ یک ملت می تواند باشد که از گذشتگان به جا مانده است ودر طول سالها ونسل های مختلف با قدرت نمایی حکومتها بر یکدیگر ویا تاراج و غارت توسط آنها اشیایی به دست آمده ویا بنایی به جا مانده است هم چنین کاخ موزه‌ها بناهایی هستند که مربوط به یک نسل

کد خبر : 4348
تاریخ انتشار : چهارشنبه 25 تیر 1393 - 12:30
مجموعه فرهنگی _تاریخی سعدآباد نگینی درخشان در دره در بند
موزه ها گویای تاریخ یک ملت می تواند باشد که از گذشتگان به جا مانده است ودر طول سالها ونسل های مختلف با قدرت نمایی حکومتها بر یکدیگر ویا تاراج و غارت توسط آنها اشیایی به دست آمده ویا بنایی به جا مانده است هم چنین کاخ موزه‌ها بناهایی هستند که مربوط به یک نسل حکومت قبل تر بوده که بعدها در یک زمان دیگر به صورت موزه درآمده‌است جزو آثار تاریخی آن ملت محسوب می شود .
موزه تاریخی و باستان شناسی ،موزه مردم شناسی ،موزه فضای باز ،کاخ موزه‌ها ،موزه‌های هنری ،موزه‌های علوم و تاریخ طبیعی ،موزه‌های محلی یا منطقه ای ،موزه‌های سیار،پارک موزه‌ها وموزه‌های نظامی انواع موزه‌ها هستند.
مجموعه فرهنگی _تاریخی سعدآباد مجموعه عمارت هاو کاخهایی است که در شمالی ترین و خوش آب وهواترین منطقه تهران در دره دربند و در زمینی به مساحت ۳۰۰ هکتار بنا شده است .
این مجموعه دارای حدود ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی ،چشمه سارها ،قناتها ،باغستانها ،گلخانه ها وخیابان است که رودخانه جعفرآباد از وسط محوطه کاخ می گذرد و این عمارت از شمال با کوههای البرز ،از شرق با گلابدره،ازغرب با ولنجک واز جنوب باتجریش همسایگی دارد.
مجموعه سعدآباد در دوره قاجار بنا شد و سکونتگاه تابستانی شاهان این سلسله بوده است،پس از کودتای ۱۲۹۹ وتصرف آن توسط خاندان پهلوی ،بناها و عمارت ها متعددی در آن ساخته شد که بالغ بر ۱۸ کاخ در ابعاد مختلف می شوند .هر یک از بناها محل سکونت یکی از افراد دود مان پهلوی بوده است محمد رضا پهلوی نیز در دهه ۱۳۵۰ در این مکان سکنی گزید ،قدیمی ترین کاخ این مجموعه (کوشک)احمد شاهی بوده است ،که در دوران اوایل سلطنت او ،ساخت آن به پایان رسیده است.
جدیدترین کاخ این مجموعه نیز کاخ لیلا پهلوی است که متعلق به کوچکترین دختر محمد رضا پهلوی بوده است .
مجموعه سعدآباد ،چهار دوره تاریخی قاجاریه ،پهلوی اول پهلوی دوم و پس از انقلاب ایران را به خود دیده است که پس از انقلاب ۵۷ این مجموعه به شکل موزه درآمد ولیکن کاخ فعلی ریاست جمهوری در جوار این مجموعه قرار دارد و از کاخ ملکه مادر نیز که متعلق به ارگان ریاست جمهوری است برای پذیرایی از مهمانان خارجی استفاده می شود .
دیگر امکانات مجموعه سعدآباد شامل ایستگاه رادیو ،در وا زهها ، رستورانها  سالنهای ورزشی، فروشگاه کارگاه مرمت ،کتابخانه (کاخ احمد رضا پهلوی ) ،گلخانه ها ،مرکز موسیقی خلاق سعدآباد ،مرکز هنرهای تجسمی ،مرکز هنری ایوان عطار است.
نگار قدیمی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.