احتمال بروز گرد و غبار شدید در نیمی از کشور

double-quot
تهران – جارپرس – دانشیار دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران گفت: برخی بررسی ها نشان می دهد احتمال بروز پدیده گرد و غبار شدید در آینده نه چندان دور وجود دارد که نیمی از کشور را درگیر خواهد کرد.

کد خبر : 3585
تاریخ انتشار : یکشنبه 11 خرداد 1393 - 11:41
احتمال بروز گرد و غبار شدید در نیمی از کشور

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، قاسم عزیزی روز یکشنبه در نشست تخصصی تغییر اقلیم در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی زمان وقوع این پدیده را نامشخص دانست.

وی دراین نشست به بیان اثر تغییر اقلیم بر ریزگردها پرداخت و اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون توفان های گرد و غبار در تهران گزارش نشده است.

وی در مورد علت این موضوع توضیح داد: احتمالا این پدیده به دلیل بارندگی های مناسب در نیمه جنوبی کشور ، جنوب عربستان و عراق رخ نداده است.

عزیزی ادامه داد: در گذشته ذرات گرد و غبار وارد تهران نمی شد و یا اینکه بسیار نامحسوس بود، اما اکنون بسیار زیاد شده است که ممکن است به علت افزایش منشاء ریزگرد در داخل و اطراف کشور باشد.

وی گفت: در یک بررسی دانشگاه تهران، غرب کشور به سه بخش شمالی، میانی و جنوبی تقسیم و بعد از مطالعات مشخص شد که بیشترین بروز گرد و غبار در بخش جنوبی و بیشترین زمان وقوع نیز درساعات بین ۱۵ تا ۱۸ یعنی در میانه روز بوده است.

عزیزی با بیان اینکه افزایش دما غیر قابل انکار است افزود: قطعا افزایش دما نیاز آبی را نیز افزایش خواهد داد از این رو ادامه این روند به پوشش گیاهی آسیب می زند در حالی که پوشش گیاهی مانند محافظ و نگهدارنده خاک عمل می کند.

وی ادامه داد: البته تحقیقات نشان می دهد تغییر اقلیم افزایش بارندگی را نیز به همراه خواهد داشت، برخی مدل ها نشان می دهد تا ۱۰ درصد بارندگی افزایش خواهد یافت اما اگر هم میزان بارندگی تا این حد افزایش یابد جوابگوی شدت خشکی نخواهد بود.

دانشیار دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران گفت: همچنین وضعیت گرد و غبار در غرب کشور نیز مورد بررسی قرار گرفت که نتایج نشان داد میزان گرد و غبار در دو ایستگاه دزفول و بوشهر بیشترین فراوانی را داشته و هر چه به سمت شمال شرق پیش می رفت از فراوانی آن کاسته می شد.

وی افزود: اگر در پوشش سطحی زمین تغییر ایجاد شود موازانه گرمایی به هم خواهد خورد و فعالیت های انسانی مانند ساخت و سازهای بی رویه این مساله را تشدید کرده است.

عزیزی با بیان اینکه در شکل گیری گرد و غبار وجود سه مساله الزامی است گفت: وجود پهنه بالای منشاء بروز گرد و غبار ، جریان هوا و باد و نبود مانع در مسیر جریان سطحی جزو لزومات بروز گرد و غبار است.

به گفته وی افزایش دما می تواند بروز ریزگردها را تشدید کند.

عزیزی اظهارداشت: همچنین زمین های کشاورزی که به حال خود رها شده اند می توانند منبع مهمی برای بروز ریزگرد باشند زیرا شخم زدن مداوم زمین در زمان کشت موجب ریز شدن دانه های خاک می شود که با جریان های باد به هوا بلند می شوند.

دانشیار دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران افزود: خزش، جهش و معلق بودن روش های مختلف حرکت ریزگردهاست، ریزگردها در روش معلق مسافت طولانی را طی می کنند و ما در کشور با گرد و غبار معلق مواجه هستیم.

نشست تخصصی تغییر اقلیم امروز – یکشنبه – با حضور متخصصان و محققان این رشته در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.