شکار برای ۵ سال ممنوع می شود

double-quot

تهران – جارپرس – معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: شکار حیات وحش به مدت ۵ سال و شکار پرندگان به مدت ۳ سال در کشور متوقف می شود.

کد خبر : 2742
تاریخ انتشار : شنبه 10 اسفند 1392 - 12:44
شکار برای ۵ سال ممنوع می شود

 

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا ، احمد علی کیخا روز شنبه در نشستی با خبرنگاران اظهارداشت: مسئولان محیط زیست تاکنون بررسی های زیادی در زمینه حیات وحش کشور انجام داده و به این نتیجه رسیده اند که برای حفظ حیات وحش کشور باید به مدت ۵ سال به حیات وحش و به مدت ۳ سال به پرندگان در کشوز استراحت داده شود و در این مدت شکار ممنوع خواهد بود.

مسعود عالی خانی مدیر کل اداره حفاظت و مدیریت صید و شکار دراین مورد افزود : در حال حاضر اتاق فکری در مورد وضعیت صید و شکار در سازمان محیط زیست کشور تشکیل شده است که کارشناسان و مسئولان در این مرکز برای وضعیت صید و شکار تصمیم گیری می کنند.

وی افزود: این اتاق فکر از ۲۵ نفر از استادان دانشگاه در رشته های مختلف محیط زیست ، اکولوژیست ، اخلاق ، جامعه شناسی ، اقتصاد و فقه تشکیل شده است و در آن موضوع شکار و صید و این که صید باید باشد یا نه و اگر باشد چگونه اجرا شود ، مورد بررسی قرار گرفت.

عالی خانی اظهارداشت: اعضای این اتاق فکر به این نتیجه رسیده اند که باید شکار در گونه های مختلف جانوری به مدت ۵ و پرندگان به مدت ۳ سال متوقف شود اما هنوز این تصمیم گیری مکتوب نشده است.

***صدور ۳۵۷ مجوز شکار در سال ۹۲

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نحوه سرشماری کنونی حیات وحش در کشور مورد اطمینان نیست بلکه باید از فناوری های روز برای این کار استفاده شود زیرا داشتن آمار صحیح از حیات وحش نقش به سزایی در صدور یا عدم صدور مجوز برای شکار و صید دارد.

کیخا افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۳۵۷ مجوز شکار صادر شده است که از این تعداد ۱۵۷ مجوز ویژه بوده یعنی برای مناطق حفاظت شده صادر شده است .

وی اظهارداشت: سال آینده استراتژی سازمان حفاظت محیط زیست بر صدور پروانه شکار به ویژه برای چهارپایان نیست که بر این اساس دفتر صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست موظف شد تا با گفت و گو با نخبگان حوزه علمیه مبانی فقهی این موضوع را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

کیخا گفت: قرار است موضوع شکار و صید در قالب یک کارگروه جمع بندی و ساز و کار صحیحی برای آن تعریف شود.

وی با بیان اینکه اکنون شکار غیر مجاز در کشور وجود دارد، اظهار داشت: بسیاری از متخصصان معتقدند حالا که شکار در کشور انجام می شود پس تقاضا برای آن وجود دارد بنابراین نباید این تقاضا را نادیده گرفت بلکه باید فکری برای آن کرد.

*** خط تولید سلاح های شکاری متوقف شود

کیخا گفت: با وزارت دفاع مکاتبه کردیم تا خط تولید سلاح های شکاری را متوقف کند و آنان قول دادند و امیدوارم این کار عملی شود.

همچنین سید مجید مقدم معاون دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در این نشست گفت: باید ظرفیت گونه های جانوری را در مناطق مختلف بشناسیم و بر اساس وضعیت گونه ها و تناسب جنس نر و ماده برای صدور یا عدم صدور مجوز شکار تصمیم گیری شود.

مقدم افزود: برای صدور مجوز گزینه های زیادی مد نظر است مثلا یکی از مولفه های اصلی صدور مجور نسبت جمعیت نر به ماده باید یک به ۳ باشد که ممکن است این مولفه در یک منطقه اهمیت زیادی داشته باشد و در منطقه دیگر سن حیوان مد نظر باشد بنابراین نمی توان یک نسخه واحد برای تمام مناطق تهیه کرد.

*** ۲۴۰ شهید و جانباز محیط زیست داریم

کیخا گفت : ۲۴۰ شهید و جانباز در حوزه محیط زیست وجود دارد که ۱۱۶ شهید و بقیه جانباز هستند .تمام نیروهای سازمان حفاظت محیط زیست در سراسر کشور ۱۰ هزار نفر است که قطعا جوابگوی نیاز ۷۵ میلیون نفر جمعیت کشور نیست.

کیخا در مورد جمع آوری سلاح محیط بانان گفت : جمع آوری سلاح از محیط بانان هنوز قطعی نشده است و به این منظور در سازمان محیط زیست کارگروهی برای بررسی این موضوع تشکیل شده است وسپس تصمیم نهایی اعلام می شود.

وی اظهارداشت : اما آنچه مسلم است اینکه نمی توان سلاح را از تمام محیط بانان گرفت و بررسی های این کارگروه نشان داد که ۲۵ درصد از محیط بانان باید مسلح باشند و بقیه که در بخش های دیگر مشغول هستند نیازی به سلاح ندارند.

کیخا گفت: مقرر شده است دفتر محیط زیست و توسعه پایدار در تمام نهادها و سازمان ها ایجاد شود تا پروژه ها قبل ار شروع به کار مورد بررسی وارزیابی زیست محیطی قرار گیرند تا کمترین آسیب به محیط زیست وارد نشود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.