علی مطهری در نطق میان دستور : احمدی‌نژاد در توفیق هسته ای شریک است/برخورد ناخوشایند با تجمع معلمان خلاف قانون اساسی است

double-quot

تهران – جارپرس – علی مطهری در نطق میان دستور خود در صحن علنی بهارستان گفت که حتی احمدی‌نژاد که با اعتماد به نفس سند هسته‌ای را پیش برد در توفیق هسته ای شریک است.

کد خبر : 10674
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 6 مرداد 1394 - 6:39
علی مطهری در نطق میان دستور : احمدی‌نژاد در توفیق هسته ای شریک است/برخورد ناخوشایند با تجمع معلمان خلاف قانون اساسی است

 

 

 

به گزارش روز سه شنبه(۶مردادماه) خبرنگار پارلمانی جارپرس ، علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با اشاره به جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای، گفت: مجلس در راس نهاد قانون‌گذاری است و توافق نهایی باید در مجلس بررسی و تصویب شود. مجلس نباید در تائید یا رد جمع‌بندی مذاکرات عجله کند. باید تا آخرین فرصت اختیار خود را حفظ کنیم که اگر طرف غربی، کارشکنی کرد بتوانیم آن را رد کنیم.

 

وی افزود: این سخن که تنها شورای عالی امنیت ملی باید نظر بدهد و این موضوع فراتر از مجلس است، سخنی باطل است، چرا که همه معاهدات و قراردادهای بین‌المللی طبق اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی باید به تصویب مجلس برسد.

 

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه مجلس در قانون اساسی ما جایگاه بالا و اختیارات بسیاری دارد و تنها نهاد قانونگذاری در کشور است، خاطرنشان کرد: ما با ایجاد شوراهای عالی متعدد در کنار آن که گاهی قانون‌گذاری هم می‌کنند، جایگاه مجلس را تنزل و اختیارات آن را کاهش داده‌ایم.

 

مطهری تاکید کرد: نمی‌شود که شورای عالی امنیت ملی گاهی کار قوه قضائیه را انجام دهد و گاهی کار مجلس را و اصل ۱۷۷ قانون اساسی که سه وظیفه را برای آن مشخص کرده است، چنین اجازه‌ای را به آن نمی‌دهد، همین‌طور شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند سیاستگذاری در مورد فرهنگ داشته باشد نه قانونگذاری، مطلبی که مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره فرموده‌اند.

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: همین‌طور در مورد شورای عالی فضای مجازی و یا مجمع تشخیص مصلحت نظام که گاهی قانونگذاری می‌کنند، این تداخل‌ها باید از بین بروند ولی مسئله مهم این است که مجلس در تایید یا رد مذاکرات وین نباید عجله کند و این اختیار خود را تا آخرین فرصت حفظ کرده تا اگر بدعهدی یا کارشکنی از سوی طرف غربی مشاهده شد بتواند آن را رد کند، بدیهی است این کار از طریق ارسال لایحه دولت امکانپذیر است.

 

وی در ادامه گفت: اما مسئله دیگر، در کسب توفیق مسائل هسته‌ای همه دولت‌های ۱۲ سال گذشته شریکند گرچه در این میان هنر دیپلماسی دولت فعلی نقش بیشتری داشته است، حتی آقای احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق که با اعتماد به نفس و جسارت سند هسته‌ای را پیش برد، در این موفقیت‌ها شریک است، گرچه می‌توانست به گونه‌ای رفتار کند که تحریم‌ها به راحتی به ما تحمیل نشود، در رفتار با غربی‌ها زمانی درشتی نموده و زمانی نرمی نشان داد.

 

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: پس از توافق هسته‌ای باید فرهنگ کار و تلاش و تولید در کشور نهادینه شود، همچنان که اسلام کار را مقدس و آن را عامل سعادت ملت‌ها می‌داند. مبادا رسانه‌ها انتظارات کاذبی مانند افتتاح مک‌دونالد و فرهنگ آسایش و خور و خواب را ترویج دهند که در این میان مدیریت دولت و اعمال اولویت‌های اقتصادی و اقدام برای کارهای زیربنایی مطابق به استانداردهای کشورهای پیشرفته از اهمیت فراوانی برخوردار است.

 

مطهری تاکید کرد: عده‌ای به حق نگرانند که توافق هسته‌ای و بهبود روابط با دنیای غرب موجب استحاله و تغییر ماهیت انقلاب اسلامی شود، ولی این‌طور نیست، بهبود روابط با دنیا حتی می‌تواند ما را در دستیابی به آرمان‌های انقلاب اسلامی کمک کند. هرگاه ما در مسئله آزادی فلسطین و حمایت از حزب‌الله و حماس و یا در صدور انقلاب اسلامی و داعیه جهانی اسلام و یا در امور فرهنگی و اجرای احکام اسلام کوتاه آمدیم آنگاه باید برای آینده انقلاب اسلامی نگران باشیم.

 

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه دادگاه حمله‌کنندگان به اینجانب در شیراز نزدیک است، گفت: از قوه قضائیه انتظار دارم پیش از آنکه به اتهام چند جوان نادان که ابزار دست منافقان زیرک شده‌اند، رسیدگی کند، اتهام عاملان و دستور‌دهندگان و طراحان آن ماجرا را مورد بررسی قرار دهد. اگر از کنار جرم آنها بگذرد، عدالت را رعایت نکرده است.

 

وی افزود: اجرای غلط و تبلیغاتی قانون هدفمندی یارانه‌ها از ابتدا مشکل جانکاهی را برای دولت ایجاد کرده است، به طوری که دولت برای اجرای آن ۱۲ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد، عقل سلیم حکم می‌کند که دولت همچنان که قانون آن را ملزم کرده است، تعداد زیادی از غیرنیازمندان را حذف کند و اگر مدعی است که تشخیص آنها عملی نیست،  پیشنهاد می‌کنم غیر از افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی سهم هر فرد را از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۳۰ هزار تومان کاهش دهد و به مرور قطع کند و در مقابل سهم افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی را افزایش دهد.

 

مطهری تاکید کرد: دولت باید رودربایستی‌ها را کنار و واقعیت را با مردم درمیان بگذارد، آنگاه مردم نیز خواهند پذیرفت. نباید خدای‌ناکرده به خاطر انتخابات آینده، مصلحت جامعه را نادیده گرفته ، حتی اگر دولت این کار را نمی‌کند، مجلس با یک طرح دوفوریتی باید کشور را از شر اجرای غلط قانون هدفمندی یارانه‌ها نجات دهد. چرا که اساساً یارانه با اقتصاد مقاومتی سازگار نیست.

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: بدون شک پدیده داعش، گذشته از اینکه ساخته دست آمریکا و اسرائیل است، تکرار پدیده خوارج در دوران صدر اسلام است که به تعبیر شهید مطهری عده‌ای زاهدان احمق، ابزار دست عده‌ای منافقان زیرک قرار گرفته‌اند. به بیان امام علی (ع)؛ پدیده خوارج مانند بیماری بود که به جان جامعه اسلامی افتاده بود، و به سرعت به افراد دیگر سرایت پیدا کرد و امروز نیز مردی از جنس امیرالمومنین (ع) لازم است که چشم این فتنه را درآورد که فرمودند «من بودم که چشم فتنه را درآوردم و غیر از من احدی جرأت این کار را نداشت».

 

وی گفت: رفتار ترکیه در چند سال اخیر در قبال مبارزه با تروریسم قابل تأمل است، گرچه رویکرد جدید دولت ترکیه در مورد مبارزه با داعش می‌تواند مثبت باشد، اما اینکه همراه با اشغال بخشی از خاک سوریه شده است، شک و تردیدها را برانگیخته است. ظاهراً آقای اردوغان برای جبران شکست حزب عدالت و توسعه در انتخابات اخیر برای احیای سیاسی خود نیاز به این اقدام دارد. عرب‌ها در جریان حمله اروپایی‌ها به دولت واحد و قدرتمند اسلامی عثمانی در اثر تعصب نژادی از پشت به دولت عثمانی و دنیای اسلام خنجر زدند، نه تنها به هدف خود که تشکیل امپراطوری واحد عربی بود، نرسیدند، بلکه باعث شدند که کشور جعلی اسرائیل نیز در قلب دنیای اسلام کاشته شود و امروز ترکیه همان خطای آن روز عرب‌ها را مرتکب شده و با همکاری با آمریکا و اسرائیل از پشت به دنیای اسلام خنجر می‌زند.

 

مطهری با اشاره به برخورد ناخوشایند با تجمع معلمان در روز ۳۱ تیرماه در مقابل مجلس شورای اسلامی بیان کرد: گذشته از اینکه اینگونه برخوردها ضرورتی ندارد، اساساً برخلاف قانون اساسی است و لازم است در این زمینه از این معلمان دلجویی شود و البته معلمان محترم نیز باید برای رفع مشکل معیشتی خود به دولت که اراده این کار را دارد، فرصت بدهند. نکته قابل توجه این است که فضای قبلی مقابل درب شمالی مجلس که برای تجمعات استفاده می‌شد، در تغییرات اخیر از بین رفته و تبدیل به فضای سبز شده است.

 

وی تصریح کرد: لازم است هیات رئیسه محترم به رفع این نقیصه بپردازد . خصوصاً که همه مجالس دنیا که پناهگاه مردم هستند، دارای چنین فضاهایی هستند.

 

نماینده مردم تهران در مجلس در پایان خاطرنشان کرد: کلمات انگلیسی در تابلوهای سطح شهرها همچنان رو به افزایش است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنان در اجرای قانون کوتاهی می‌کند،‌ دیگر اینکه شورای شهر تهران باید برخورد جدی‌تری با بلندمرتبه‌سازی که تهران را غیرقابل سکونت ساخته است،‌ داشته باشد.

 

 

 

 

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.