صدور مجوز کار خارجی ها ۳ برابر شد

double-quot

تهران – جارپرس – روزنامه آرمان در صفحه اقتصاد نوشت: بررسی جدیدترین آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران درباره وضعیت جمعیت فعال کشور نشان می دهد که در فاصله سال ۹۲ تا ۹۳ بر تعداد غیرفعالان اقتصادی کشور تعداد ۶۷۶ هزار و ۸۸۸ نفر افزوده شده است.

کد خبر : 12588
تاریخ انتشار : چهارشنبه 4 آذر 1394 - 7:07
صدور مجوز کار خارجی ها ۳ برابر شد

 

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، دراین گزارش که در شماره چهارشنبه چهارم آذر ۱۳۹۴ هجری خورشیدی به قلم حسین حلاج، به چاپ رسید، آمده است: به بیان ساده تر از مجموع تقریبی ۶۴ میلیون نفر جمعیت در سن کار ایران در سال ۹۳، تنها حدود ۲۱ میلیون نفر شاغل و بیش از ۲ میلیون و ۵۱۴ هزارنفر نیز در جست وجوی کار هستند و بالغ بر ۴۰ میلیون و ۱۰۰ هزارنفر بدون هیچ گونه فعالیت اقتصادی و اشتغالی هستند. حال این ملاحظه را در نظر بگیرید که برای کار کردن ایرانی ها رقیبی هم به نام کارگران اتباع بیگانه پیدا شده است.
جذب متخصصان و نیروی کار ماهر، اولویتی است که بسیاری از کشورهای جهان برای دستیابی به آن رغبت زیادی دارند، تا آنجا که حتی به تغییر قوانین مهاجرتی خود نیز اقدام می کنند. اما هجوم انبوهی از پناهنده های بی مهارت به داخل مرزهای یک کشور، موضوع دیگری است که در بسیاری موارد، مضراتی بیش از منافع برای کشور میهمان به همراه دارد. موضوع شاغلان خارجی در کشور، مساله تازه ای نیست. با این حال، معضلی قدیمی را هر روز وسیع تر می کند.
هر چند با اشاره به نیروی کار خارجی، طیف وسیعی از مهاجران عراقی، پاکستانی، هندی و افغانی مد نظر است، اما بیشتر وجود افاغنه در کشور را به اذهان متبادر می کند. به گفته حسن طائی، معاون توسعه اشتغال وزارت کار«در حال حاضر حدود ۲ میلیون نفر از افاغنه به طور قانونی ۱۰ درصد از بازار کار ایران را در اختیار دارند.» شاید نخستین نکته ای که به ذهن برسد این است که با بیکار کردن این تعداد از افاغنه، به همین میزان فرصت اشتغال برای ایرانیان فراهم شود، اما به گفته سید ناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان: «متاسفانه بسیاری از جوانان کشور به ویژه قشر تحصیلکرده زیر بار مشاغلی که اتباع بیگانه در آن مشغول هستند، نمی روند.»
**تعهدات جهانی ایران
عزیز کاظمی مدیرکل اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشورمی گوید: «ایران با حدود ۹۵۰ هزار پناهنده، جایگاه دوم به لحاظ پناهنده پذیری را در دنیا دارد. البته طبق آمار غیر رسمی، حدود یک میلیون پناهنده شناسائی شده و حدود دو برابر همین رقم پناهنده شناسائی نشده در کشور وجود دارد.» با عضویت ایران در کنوانسیون های بین المللی، در رابطه با پناهندگان مکلف به رعایت حقوق مندرج در کنوانسیون عالی پناهندگان شده است.
برخی از مهم ترین این حقوق عبارتند از«رعایت احوال شخصیه، آزادی ورود، اقامت و خروج تملک اموال، حق دادخواهی». لازم به یادآوری است، پذیرفتن قوانین مندرج در کنوانسیون های بین المللی، مطابق با منافع ملی و قوانین مصوب هر کشوری انجام می پذیرد، بنابراین آنچه به عنوان حقوق پناهندگی از سوی ایران پذیرفته شده، تابع قوانین کشور و ذیل منافع ملی ایران و مشروط به محدودیت هایی است. غیر از این موارد به گفته حسن طائی:«طبق مقررات بین المللی دولت ایران مکلف است برای اتباع بیگانه در چارچوب قوانین، روادید کار صادر کند.»
**کارهایی که بر زمین می ماند
ورود نخستین موج گسترده پناهجویان افغان به ایران، همزمان بود با شعله ورشدن جنگ های داخلی افغانستان. این میهمانان ناخوانده و درمانده، لشکری از نیروهای غیرمتخصص بودند که برای گذران روزگار، شانه زیر انواع کارهای مشقت بار می گذاشتند. کوره پز و کارگر ساختمان می شدند. شخم می زدند و محصول کشاورزی از دل خاک بیرون می کشیدند. بیل می زدند و باغ و بستان آباد می کردند.
هنوز که هنوز است، زیر بارهایی می روند تا زیر بار زندگی نمانند. طبق آمار، کلانشهرها در کارهای ساختمانی، شهرستان ها و روستاها در امور زراعی از افاغنه استفاده کرده اند. بر این اساس طبق ابلاغیه شورای امنیت کشور، طی سال های گذشته، محدوده هایی برای فعالیت افاغنه تعریف شده است. طائی در این باره می گوید: «البته مطابق مصوبه شورای عالی امنیت ملی اتباع بیگانه تنها در محدوده های جغرافیایی خاص می توانند مشاغلی را که از قبل توسط وزارت کار نیازسنجی شده اند اختیار کنند.»
** محدوده های درگیر
برخی از استان های کشور، در مقایسه با نرخ بیکاری اهالی آن، بیشترین پناهجو را در خود جای داده اند. خراسان رضوی با ۱۵۰هزار مهاجر خارجی بعد از تهران مقام دوم مهاجرپذیری را در کشور دارد. این در حالی است که میانگین بیکاری در این استان برابر با شش و ۱۴ صدم درصد و بالاتر از میانگین کشوری است. از جمعیت ۶۰۰ هزار نفری یزد، ۱۰۰ هزار نفر تبعه افغان هستند. بسیاری از افغان های قدیمی ساکن یزد، شاغل هستند. میدان میوه و تره بار یزد را نمی شود از کار و سرمایه کارگر افغانی جدا کرد.
علاوه بر یزد تقریبا ۱۰۰هزار فرصت شغلی توسط اتباع غیرمجاز در سیستان و بلوچستان اشغال شده بود. اینک برخلاف گذشته نه چندان دور، کارگر افغانی در کنار استاد کار ایرانی کارگری نمی کند بلکه در بسیاری موارد استادکاران افغانی کارگرهای ایرانی را برای کارگری به کار می گیرند. مهاجران افغانی توانسته اند با حربه مزد کمتر و کار سریع تر به استادکاران ماهری در بسیاری از عرصه های شغلی تبدیل شوند.
**حساب کار دستمان آمد
با روشن شدن زوایای گوناگون معضلات ناشی از حضور مهاجران در کشور، حرف و حدیث ها در نقد این حضور بالا گرفت. نمایندگان مجلس به برشمردن معضلات مهاجران افغانی پرداختند. از ازدواج های بی سرانجام تا ۲ میلیون کودک بلاتکلیف حاصل از نکاح افاغنه. اشغال مشاغل هم جدی تر مورد توجه قرار گرفت.
عباس قائید رحمت، رئیس کارگروه اشتغال وکار مجلس گفت:«تا زمانی که حتی یک نیروی بیکار ایرانی در کشور وجود داشته باشد باید از اشتغال اتباع بیگانه در کشور جلوگیری کرد.» و محسن علیمردانی نماینده مردم زنجان وطارم هم تاکید کرد: «واقعیت آن است که وضعیت اشتغال کشور در پی حضور غیرقانونی اتباع بیگانه و نیروی کار غیرمجاز چندان مطلوب نیست که در این میان بیشترین ضرر متوجه کارگر ایرانی است که دغدغه جایگزین شدن با نیروی کار ارزان را دارند.» این دلمشغولی ها البته مورد تازه ای نیست. اما در سال های اخیر به دلیل افزایش بیکاران ایرانی، به نظر می رسد، شاغلان خارجی بدجور جای ایرانیان در سن کار را تنگ کرده اند.
** ابلاغیه جناب معاون
در تیر۱۳۹۳ اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری با ابلاغ دستورالعملی، اشتغال اتباع خارجی در کشور را ممنوع اعلام کرد. بلافاصله بعد از این ابلاغیه محمد اصابتی مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه گفت:«این بخشنامه در راستای سیاست های دولت درباره صیانت از نیروی کار داخلی، حل معضل بیکاری و ساماندهی اتباع بیگانه صادر شده که در آن کارفرمایان ملزم به کارگیری نیروی کار ایرانی هستند.»
در همین رابطه، حسن طائی از مذاکره با کارفرمایان خبر داد و گفت:«برای ترغیب کارفرمایان و به کارگیری اتباع داخلی در واحدهای تولیدی باید در زمینه افزایش بهره وری و کار دوستی آنها برنامه های موثری را اجرا کرد.» و هشدار داد با کارفرمایان خاطی برخورد خواهد شد. بعد از آن بود که در استان های کشور هم دستورالعمل های برخورد با شاغلان خارجی صادر گردید.
فرماندار گنبدکاووس تاکید کرد: «از اشتغال اتباع خارجی بدون پروانه جلوگیری می شود و دستگاه های اجرایی ذیریط نیز باید قوانین مربوط به اتباع بیگانه را در به کارگیری آنها مد نظر قرار دهند.» حسن رحمانی مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان کرمان هم گفت:«واحدهای کشاورزی، صنعتی و خدماتی که اتباع بیگانه غیرمجاز به کار می گیرند جریمه خواهند شد.»
** بدون شرح!
آمارها نشان می دهند با وجود نیاز صدها هزار جوان ایرانی به کار، صدور مجوز کار برای اتباع خارجی ۳ برابر شده و ۵۳۰ هزار متقاضی خارجی توانسته اند مجوز اشتغال خود در ایران را دریافت کنند. این اقدام در حالی رخ می دهد که طبق آمار سال های گذشته، تعداد اتباع خارجی شاغل در بازار کارایران بالغ بر ۲ تا ۳ میلیون نفر می شوند. هر چند در مواردی اعلام می شد اگر بتوان اتباع بیگانه را به کشورهایشان بازگرداند، مشکل بیکاری جوانان ایرانی حل می شود! با این وجود، تاکنون اراده جدی برای ساماندهی اشتغال اتباع بیگانه از سوی دولت ها دیده نشده و اتباع بیگانه با مجوز و بدون مجوز در بازار کار ایران به صورت آزادانه حضور و فعالیت دارند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.