رئیس مجلس بلاروس: خواهان توسعه فراگیر روابط با ایران هستیم/ برنامه دیدار سران

double-quot
مسکو – جارپرس – میخائیل میاسنکویچ رئیس شورای جمهوری مجلس ملی بلاروس گفت: توسعه روابط ملی و استانی و برنامه مذاکرات پیش روی الکساندر لوکاشنکو و حسن روحانی رئیسان جمهوری دو کشور یکی از دستورهای کار سفر من و هیات همراه به تهران است.
کد خبر : 19059
تاریخ انتشار : شنبه 16 بهمن 1395 - 7:23
رئیس مجلس بلاروس: خواهان توسعه فراگیر روابط با ایران هستیم/ برنامه دیدار سران

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، رئیس مجلس علیای بلاروس (سنا) در آستانه سفر به ایران، دیدگاهها و مواضع مینسک در باره روابط با تهران از جمله همکاری های دوجانبه را تشریح کرد.
وی در سفر به تهران که از روز یکشنبه آغاز می شود با علی لاریجانی همتای خود، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و محمدجواد نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت دیدار و گفت وگو می کند.

***روابط روبه توسعه ایران و بلاروس:
رییس شورای جمهوری مجلس ملی بلاروس در مصاحبه با ایرنا گفت: برنامه لغو تحریم ها در مورد ایران در چارچوب اجرای موفق برجام، شرایط توسعه همکاری های سودمند میان مینسک و تهران را فراهم کرده است.
وی به روند رو به توسعه روابط و همکاری های دو کشور اشاره کرد و گفت: روابط مستحکم دوستی و همکاری، ایران و بلاروس را با یکدیگر پیوند می دهد.
میاسنکویچ یادآوری کرد: سال ۲۰۱۸ ایران و بلاروس بیست و پنجمین سالروز برقراری روابط دیپلماتیک را برگزار می کنند و با رضایت خاطر تاکید می کنم، همکاری ها که تاکنون به سرعت توسعه یافته به سطح جدید ارتقاء خواهد یافت.
وی با بیان اینکه همکاری های سودمند متقابل مشخصه اصلی گفت وگوهای پیش روی سران دو کشور خواهد بود، اظهار کرد: در سال های اخیر رئیسان جمهوری ایران و بلاروس دو بار در مینسک، دو بار در تهران و یک بار هم در اوفا پایتخت جمهوری باشقیرستان فدراسیون روسیه دیدار کردند و تبادل هیات ها در سطوح عالی از جمله وزیران و مدیران سازمان های دولتی نیز جریان دارد.
رئیس شورای جمهوری مجلس ملی بلاروس همچنین با اشاره به توسعه همکاری های پارلمانی در چارچوب دوجانبه و سازمان های بین المللی، گفت: گروههای دوستی پارلمانی دو کشور در مجلس شورای اسلامی و مجلس ملی بلاروس فعال هستند.
میاسنکویچ خاطرنشان کرد: مواضع و رویکردهای ایران و بلاروس در مسائل بین المللی شرایط را برای همکاری های ثمربخش تر در سازمان های بین المللی مساعد می کند.
وی تاکید کرد: از سوی دیگر، در زمان حاضر تلاش های گسترده ای برای متنوع کردن روابط اقتصادی و بازرگانی بین دو کشور جریان دارد و موفقیت های چشمگیری در عرصه های علمی، فناوری و انسانی به دست آمده است.
مقام ارشد بلاروسی خاطرنشان کرد: تهران و مینسک نباید اقدام های خود را در نتایج به دست آمده متوقف کنند، بلکه ضرورت دارد با هم افزایی به حرکت برای دستیابی به سطح عالی تری از همکاری مطابق توانمندی های موجود ادامه دهند.
رئیس شورای جمهوری مجلس ملی بلاروس گفت: اطمینان دارم اکنون باید گسترش همکاری های اقتصادی و بازرگانی سودمند، اجرای طرح های مشترک سرمایه گذاری، توسعه فعالیت ها با دورنمای خوب در عرصه های صنعتی، علمی و فنی و جست وجوی تعامل سودمند در عرصه های سیاسی، اقتصادی و انسانی در اولویت قرار گیرد.
وی افزود: دیدارها در سطح عالی و تماس های تجاری و طرح های آموزشی سازنده هستند و همکاری ها را تعمیق می بخشند. عرصه های جدید همکاری شکل می گیرد، یعنی اینکه روابط ایران و بلاروس آینده خوب و دورنمای روشنی دارد.

*** اهمیت همکاری های استانی بین ایران و بلاروس:
میاسنکویچ در ادامه مصاحبه با ایرنا، ضمن مهم خواندن اثر همکاری های استانی دو کشور و لزوم گسترش فراگیر آن، گفت: نباید تاثیر همکاری های مناطق را بر آهنگ همکاری های دوجانبه کم دانست، زیرا روابط تنگاتنگ استان های بلاروس و ایران عامل تحکیم بخش مناسبات دوجانبه است.
وی به عنوان مثال به روابط ویژه استان گومل و مازندران و استان ماگیلفسک با استان آذربایجان شرقی اشاره و اظهار کرد: این همکاری ها نشانه وجود ظرفیت های بزرگ برقراری روابط بین مناطق مختلف است و خواهر خواندگی پایتخت های دو کشور و همچنین تبریز و موگیلف نیز در توسعه مجموعه همکاری های دو کشور سهم بزرگی دارد.
میاسنکویچ گفت: علاقه مند توسعه همکاری های بین مناطق دو کشور در سطوح استان ها و شهرها، اجرای برنامه ها و طرح های مشترک و برقراری روابط میان مناطق دیگر ایران و بلاروس هستیم.
وی ادامه داد: ساز و کار گسترش مناسبات منطقه ای، امکان ایجاد شرایط مساعد برای دستیابی به نتایج مطلوب، توسعه اقتصاد مناطق و ارتقای سطح زندگی مردم را فراهم کرده است، زیرا فعالیت های بازرگانی را تحرک می بخشد و بودجه مناطق را بیشتر می کند.
مقام بلندپایه بلاروسی گفت: از سوی دیگر، توسعه تماس های تجاری در سطح مناطق ابزار موثری برای پیشبرد متقابل منافع اقتصادی است. باید خاطرنشان کرد که هم اکنون شماری از شرکت های ایرانی با استفاده از امتیازات مالیاتی و تسهیلات ارائه شده در بلاروس، در حال اجرای طرح های مختلف هستند.
وی افزود: شرایط مشابه را نیز در ایران شاهدیم و برای نمونه در شهر تبریز خط تولید تجهیزات خودرو و اتوبوس ایجاد شده است. از سوی دیگر، زمینه های گسترده توسعه همکاری های فرهنگی، اجتماعی، آموزشی، فنی، اجتماعی و مناسبات استانی، فرصت های زیادی را برای بهره گیری دو کشور فراهم کرده است.

***تاثیر برجام بر روابط ایران و بلاروس:
میاسنکویچ در ادامه مصاحبه با اشاره به استقبال مینسک از اجرای برجام و ارزشمند خواندن دستاوردهای آن، گفت: دولت بلاروس از تلاش های ایران و گروه ۱+۵ برای لغو تحریم ها و ایجاد شرایط مساعد بین المللی حمایت می کند.
وی افزود: اطمینان دارم، اجرای کامل برجام از سوی طرف های مختلف به تقویت و تحکیم امنیت بین المللی کمک می کند و سهم قابل توجهی در حفظ ثبات منطقه خواهد داشت.
میاسنکویچ تاکید کرد: اجرای برجام، نمونه بارزی است که نشان می دهد، هیچ راهی جز مذاکره و اقدام های دیپلماتیک برای حل و فصل اختلاف ها و مسائل پیچیده بین المللی وجود ندارد.
مقام بلندپایه بلاروس ادامه داد: مینسک همیشه به ایده نظام بین المللی عادلانه و چندقطبی پایبند است و با کشورهای مختلف روابط واقع گرایانه، برابر و مبتنی بر اعتماد متقابل بنا می کند. از این رو، محدودیت های به وجود آمده ناشی از تحریم ها، مانع توسعه همکاری های بازرگانی و اقتصادی با ایران شد و از تعامل کامل دو کشور جلوگیری کرد.
رئیس شورای جمهوری مجلس ملی بلاروس همچنین خاطرنشان کرد: لغو تحریم ها علیه ایران فصل جدیدی را در روابط دوجانبه گشود و امکان توسعه همکاری های سودمند متقابل را فراهم کرد.
وی همچنین گفت: روابط ایران و بلاروس ظرفیت های گسترده ای دارد که بخش بزرگ آن استفاده نشده است و به همین خاطر در زمان حاضر تلاش های زیادی در مینسک و تهران برای گسترش روابط دوجانبه جریان دارد.
میاسنکویچ تاکید کرد: محافل بازرگانی بلاروس علاقه مند برقراری روابط سودمند و پیشبرد منافع خود در بازار بزرگ ایران هستند و همچنین خواهان همکاری های گسترده در عرصه های مختلف اقتصادی، صنعتی و سرمایه گذاری هستیم.
وی گفت: بلاروس دورنمای روشنی نیز برای همکاری با ایران در عرصه نوآوری ها می بیند. برای انتقال فناوری ها و تعامل بیشتر در عرصه های آموزشی، علمی، فناوری ها، فرهنگی و ورزشی نیز آمادگی داریم.

*** انتظارها از سفر هیات بلندپایه بلاروس به تهران:
رئیس شورای جمهوری مجلس ملی بلاروس در مورد اهداف سفر خود و هیات همراه به تهران اظهار کرد: در دستور کار روابط دوجانبه با ایران، سفر آلکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس به تهران قرار دارد. طرف بلاروسی برای برنامه ریزی این سفر اهمیت فراوانی قائل است و انتظارات مثبت زیادی از آن دارد.
وی افزود: دو طرف کارهای زیادی برای فراهم آوردن مقدمات انجام این سفر و گنجاندن برنامه های مشخص و در وهله نخست سازوکار اقتصادی پیش رو دارند.
میاسنکویچ همچنین با اشاره به برگزاری دو نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و بلاروس، اظهار کرد: نقشه راه توسعه همکاری های دو کشور برای سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ امضا شده و تلاش می شود، راستاهای و طرح های جدید همکاری نیز برای دورنمای بلندمدت تعیین شود.
وی در پایان افزود: اعتقاد عمیق دارم، دیدار هیات بلاروسی از تهران در سطح عالی، مرحله مهمی در توسعه روابط سودمند متقابل خواهد بود. نیاز به ایده ها و ابتکارهای جدید برای تعمیق روابط دو کشور وجود دارد که برای تحقق آن باید اقدام های لازم، منظم و هدفمند انجام گیرد و مذاکرات تهران هم با این هدف انجام می شود.
به گزارش ایرنا، براساس نقشه راه توسعه روابط ایران و بلاروس که اردیبهشت ماه سال جاری در مینسک امضا شد، دو کشور با تنظیم و اجرای برنامه های متعدد بازرگانی، صنعتی، سرمایه گذاری مشترک و بازرگانی، افزایش روابط اقتصادی را از سالانه ۷۵ میلیون دلار کنونی به ۲۵۰ میلیون دلار تا پایان سال ۲۰۱۷ هدف گذاری کرده اند.
شورای جمهوری مجلس ملی بلاروس در واقع مجلس علیای پارلمان این کشور است و از نمایندگان مینسک و استان های این کشور تشکیل شده است که دوره نمایندگی آن نیز چهار سال است.
ریاست این مجلس بر عهده میخائیل میاسنکویچ ۶۶ ساله است که از سیاستمداران بلندپایه این کشور شناخته می شود.
وی که دانش آموخته انستیتو فنی- ساختمانی برست و آموزشگاه عالی حزبی مینسک است از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۰ (کمی پیش از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱) وزیر مسکن جمهوری سوسیالیستی بلاروس بود.
معاون نخست وزیر از ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۵، رئیس نهاد ریاست جمهوری از ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۱ و سپس تا سال ۲۰۱۰ رئیس آکادمی علوم و همچنین از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ نخست وزیر مسئولیت های قبلی میاسنکویچ است.
جمهوری بلاروس به مساحت ۲۰۷ هزار و ۶۰۰کیلومتر مربع با پایتختی مینسک در شرق اروپا هم مرز روسیه، اوکراین، لهستان، لیتوانی و لتونی بیش از ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.