بیست و هشتم مرداد در آینه تاریخ معاصر ایران

double-quot
تهران – جارپرس – امروز سه شنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۳ هجری خورشیدی، بیست و دوم شوال ۱۴۳۵ هجری قمری، نوزدهم اوت سال ۲۰۱۴ میلادی است. ۶۱ سال پیش در چنین روزی، کودتایی با حمایت و طراحی دولت های آمریکا و انگلیس در ایران اتفاق افتاد.
کد خبر : 4854
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 28 مرداد 1393 - 4:01
بیست و هشتم مرداد در آینه تاریخ معاصر ایران

مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

۲۸ مرداد ۱۳۶۳

آذر اندامی پزشک، محقق و باکتری‏ شناس برجسته ی ایرانی در ۵۸ سالگی درگذشت. یکی از حفره های برخوردی روی سیاره ی ناهید به دلیل خدمات علمی و انسانی وی به ‏نام اندامی نام‏گذاری شده است.

۲۸ مرداد ۱۳۶۰

ربایندگان ناوچه تبرزین پس از تحویل ناوچه به دولت فرانسه، درخواست پناهندگی سیاسی کردند. این ناوچه ی ایرانی در ۲۳ مرداد به وسیله ی یک گروه سلطنت طلب در راه انتقال از فرانسه به ایران در آب های اسپانیا ربوده و با دخالت کشور اسپانیا، آزاد شد و به ایران بازگشت.

۲۸ مرداد ۱۳۵۸

نخستین جلسه ی مجلس خبرگان قانون اساسی با حضور ۷۲ نماینده ی منتخب و پیام امام خمینی گشایش یافت. این مجلس پس از سه ماه تلاش و فعالیت زیاد، کار پر مسوولیت تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را در ۲۴ آبان ۱۳۵۸هجری خورشیدی در ۱۲ فصل و ۱۷۵ اصل و یک مقدمه تمام کرد. این قانون در ۱۲ آذر ۱۳۵۸ هجری خورشیدی به تصویب نهایی ملت ایران رسید.

۲۸ مرداد ۱۳۵۷

سینما رکس آبادان در حالی که تعدادی از شهروندان در آن حضور داشتند به آتش کشیده شد. در این فاجعه ۳۷۷ تن در پشت درهای بسته ی سالن سینما به طرز دردناکی در آتش سوختند.

۲۸ مرداد ۱۳۵۷

به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد برکناری محمد مصدق ۶۰۰ تن از دانشجویان سازمان های مختلف دانشجویی ایران در خارج از کشور، در لندن راهپیمایی کردند. دانشجویان با سردادن شعارهایی، خواستار سرنگونی رژیم پهلوی شدند و این رژیم را دست نشانده امپریالیسم خواندند.

۲۸ مرداد ۱۳۴۲

دانشجویان ایرانی ساکن نیویورک با هدف اعلام نارضایتی از حکومت محمدرضا پهلوی در برابر مقر سازمان ملل متحد تجمع کردند. در بیانیه ی پایانی این تجمع که از طرف اتحادیه ی دانشجویان نیویورک و کنفدراسیون دانشجویان ایرانی صادر شد، رژیم دیکتاتوری موجود در ایران به شدت محکوم شده بود.

۲۸ مرداد ۱۳۴۰

کلنگ پایگاه دریایی جزیره ی خارک به زمین زده شد. در این آیین فرمانده ی نیروی دریایی ایران و فرمانده ی نیروی دریایی آمریکا در خاورمیانه حضور داشتند.

۲۸ مرداد ۱۳۳۲

کودتایی با حمایت و طراحی دولت های آمریکا و انگلیس در ایران اتفاق افتاد. با این کودتا کابینه ی دوم محمد مصدق سقوط و محمدرضا پهلوی برای ۲۵ سال دیگر در کشور حکومت کرد. پس از وقوع کودتا سپهبد فضل الله زاهدی عهده دار تشکیل کابینه شد.

۲۸ مرداد ۱۳۲۰

رضاخان به دنبال آخرین شرط لندن و مسکو درباره ی اخراج آلمانی ها از ایران در مراسم پایان تحصیل دانشجویان دانشکده ی افسری در مورد حساسیت وضعیت پیش آمده و حادثه های احتمالی پس از آن، سخنرانی کرد. چند روز بعد یعنی در سوم شهریور ماه، ایران به وسیله ی متفقین اشغال و رضاخان در ۲۵ شهریور تبعید شد.

۲۸ مرداد ۱۳۲۰

علی منصور نخست وزیر در پاسخ اروین اتل وزیر مختار آلمان در ایران، درباره ی خواسته ی متفقین گفت: آنها یک درخواست بیشتر ندارند و آن اخراج آلمانی هاست و این تنها بهانه ای برای حمله به ایران است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.