راه همواری برای تصویب پروتکل الحاقی در مجلس وجود ندارد/ تحریم‌ها ادامه یابد، تکالیف جدیدی برای دولت ایجاد می‌کنیم

double-quot
تهران – جارپرس – رئیس کمیسیون امنیت ملی گفت: تعهدات بیانیه سوئیس یک جاده دو طرفه بوده و ما هم حتما در مجلس این موضوع را رصد می‌کنیم تا این که این بیانیه سوئیس در یازدهم تیر ماه به سمت متن حقوقی الزام‌آور حرکت کند تا از این طریق حافظ منافع‌مان باشیم.
کد خبر : 8818
تاریخ انتشار : یکشنبه 16 فروردین 1394 - 8:34
راه همواری برای تصویب پروتکل الحاقی در مجلس وجود ندارد/ تحریم‌ها ادامه یابد، تکالیف جدیدی برای دولت ایجاد می‌کنیم

به گزارش جارپرس به نقل از باشگاه خبرنگاران ، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس امروز در حاشیه جلسه علنی مجلس با اشاره به تعهدات طرف غربی در بیانیه سوئیس در جمع خبرنگاران گفت: اگر آمریکایی‌ها براساس این بیانیه که اعلام شد بپذیرند که به تعهدات خود عمل کنند که یکی از آن‌ها صدور قطع نامه‌ای است که ۶ قطع نامه گذشته را ملغی می‌کند و هم چنین تحریم‌ها را از شورای امنیت، آمریکا و اتحادیه اروپا لغو می‌کند که ما لغو یکجا و فوری آن را از زبان مسئولین ذیربط مذاکره کننده شنیده‌ایم؛ اجرای این تعهدات آن انتظاری است که در مقابل مجموعه امتیازات داده شده ایران به غرب قرار می‌گیرد.

وی افزود: این انتظار طبیعی و به حق ماست که اگر آن‌ها به هر دلیل تخلف و خلف وعده کنند ما در مجلس به آن پاسخ خواهیم داد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در توضیح موضوع مذکور ادامه داد: اگر به خاطر بیاورید فوریت طرحی را در سال ۹۳ به تصویب رساندیم که این طرح بررسی آن در دستور کار کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در سال جدید قرار گرفته که اگر طرف مقابل تحریم‌ها را ادامه دهد و بخواهد این ظلم را مجددا به ایران تحمیل کند، قطعا تکالیف جدیدی برای دولت ایجاد می‌کنیم.

بروجردی با بیان این که طبیعتا این موضوع غیرقابل قبول است که ما محدودیت را بپذیریم و آن‌ها هم به تعهدات خود عمل نکنند، متذکر شد: بنابراین تعهدات حتما یک جاده دو طرفه بوده و ما هم حتما در مجلس این موضوع را رصد می‌کنیم تا این که بیانیه سوئیس در یازدهم تیر ماه به سمت متن حقوقی الزام آور حرکت کند تا از این طریق حافظ منافع‌مان باشیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه در باب موضوع توافق دو مرحله‌ای و اذعان برخی از تحلیلگران مبنی بر اینکه بیانیه سوئیس به نوعی یک مرحله از توافق بوده است، تفاسیر مختلف است و به لحاظ حقوقی بیانیه است؛ یعنی الزام آور نیست، تا زمانی که طرفین به سمت متن حقوقی لازم الاجرا حرکت کند.
بروجردی افزود: بنابراین آنچه الزام آور است که باید به مرحله اجرا برسد که‌‌ همان متنی است که تا یازدهم تیر تضمین خواهد شد، آن بحث یک مرحله‌ای بودن بی‌شک بر می‌گردد به زمانی که الزامی برای اجرا وجود داشته باشد.
وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه در متن بیانیه گفته شده است که غنی سازی تنها به نطنز محدود می‌شود، ولی با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه ما به تولید ۱۹۰ هزار سو غنی سازی نیاز داریم،، یا می‌توانیم در نطنز به آن نیاز پیدا کنیم، تاکید کرد: تاسیسات فردو را به دلیل پدافند غیرعامل به وجود آوردیم و به همین دلیل هم آن ۱۰۰۰ دستگاه سانتریفیوژ در توافق منعکس شد که اگر آن‌ها بخواهند از تعهدات خود تخطی کنند، این ظرفیت را داشته باشیم و هم بتوانیم در واقع استفاده کنیم.
وی افزود: ۱۰۰۰ دستگاه سانتریفیوژ در نطنز یک نوع بازدارندگی دارد و از طرف دیگری ظرفیت نطنز هم طبیعتا محفوظ است و در کنار آن براساس گزارشی که اعلام شد برای کار تخصصی است، مخصوصا از نوع پیشرفته سانتریفیوژها که با این توافق استمرار پیدا می‌کند و این موضوع از جمله مطالبی است که از جانب وزیر اعلام شده و اگر اعمال شود، می‌تواند آن نظر را محقق کند که ما در نوع سانتریفیوژهای قدیمی درجا نخواهیم زد، بنابراین اینکه کار تخصصی ما در دو هفته ادامه دارد نکته مهمی است.
بروجردی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در متن بیانیه برداشتن بخشی از تحریم‌های هسته‌ای آورده شده و طبق فرمایشات مقام معظم رهبری باید تمام تحریم‌های ایران برداشته می‌شد، گفت: اصلا بحث ما در مذاکرات که بار‌ها اعلام شده چیزی بجز موضوعات هسته‌ای نبوده است.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با اشاره به موضع مجلس در قبال بیانیه سوئیس و همراهی پارلمان با تیم مذاکره کننده تصریح کرد: جامعه براساس قانون اساسی حق نظر دارد و نظرات هم متفاوت و حائز اهمیت است و با توجه به این که مقام معظم رهبری سال جدید را سال دولت، ملت همدلی و همزبانی اعلام کرد ما نیز در یک مذاکره منطقی هستیم و مذاکره کنندگان را حمایت می‌کنیم و مسائل مواردی را تصویب می‌کنیم که بشود آن را اجرا کرد و این موضوع نیز از امروز در مجلس کلید خواهد خورد.

بروجردی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی براینکه آیا برای تصویب پروتکل الحاقی در مجلس دیدگاه واحدی وجود دارد یا خیر گفت: در این رابطه بدون شک نظرات در مجلس متفاوت است اما راه هموار برای تصویب چنین مصوبه‌ای در مجلس وجود ندارد.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.