برگزاری الکترونیکی مناقصات صنعت نفت تا پایان سال/ ثبت نام بیش از۲۰۰۰ شرکت در سامانه الکترونیکی خرید کالای نفت

double-quot
تهران – جارپرس – معاون امور مهندسی وزیر نفت گفت: همزمان با پایان کار کمیته های فنی و بازرگانی برای ارزیابی شرکت های متقاضی، شرایط مناسب برای برگزاری الکترونیکی مناقصات تا پایان سال فراهم می شود.
کد خبر : 7080
تاریخ انتشار : یکشنبه 23 آذر 1393 - 5:27
برگزاری الکترونیکی مناقصات صنعت نفت تا پایان سال/ ثبت نام بیش از۲۰۰۰ شرکت در سامانه الکترونیکی خرید کالای نفت

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا ، سیدعماد حسینی در خصوص آخرین وضعیت بررسی صلاحیت سازندگان صنعت نفت و تهیه وندورلیست واحد، اظهار داشت: فراخوان های متعددی برای ثبت نام و خوداظهاری شرکت ها اعلام شده و در نهایت فرصت ثبت نام در آبان ماه به اتمام رسید.

معاون امور مهندسی وزیر نفت با بیان اینکه پس از پایان ثبت نام، کار بررسی صلاحیت ها آغاز شده است، افزود: بیش از ۲۰۰۰ هزار شرکت ثبت نام کرده اند که اطلاعات ۱۲۰۰ شرکت نهایی شده و برای ارزیابی به کمیته های فنی و بازرگانی معرفی شده اند.

وی ادامه داد: در شرکت ملی نفت، شرکت ملی گاز، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی، کمیته های ارزیابی فنی و بازرگانی تشکیل شده که به ارزیابی صلاحیت شرکت های متقاضی می پردازند.

معاون امور مهندسی وزیر نفت با بیان اینکه فرایند ارزیابی توسط کمیته های فنی و بازرگانی زیر نظر معاونت امور مهندسی وزارت نفت انجام می شود، اظهار داشت: شرکت های متقاضی براساس نوع فعالیت و محصول تولیدی در چهار شرکت اصلی وزارت نفت دسته بندی می شوند.

وی افزود: در نهایت، صلاحیت این شرکت ها در کمیته راهبری سامانه الکترونیک خرید کالا که در معاونت امور مهندسی قرار دارد، بررسی می شود و در صورت تایید صلاحیت، این شرکت ها در وندور لیست نهایی قرار می گیرند.

معاون امور مهندسی وزیر نفت اظهار داشت: روسای کمتیه های فنی و بازرگانی شرکت های چهارگانه وزارت نفت در کمیته راهبری حضور دارند.

حسینی گفت: با اتمام ارزیابی و بررسی صلاحیت شرکت های متقاضی در کمیته های فنی و بازرگانی، سامانه الکترونیکی خرید کالای نفت تا پایان سال آماده شده و وندور لیست واحد نیز تهیه می شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین همزمان با پایان کار کمیته های فنی و بازرگانی، شرایط برای برگزاری مناقصات الکترونیکی تا پایان سال نیز فراهم می شود.

معاون امور مهندسی وزیر نفت ادامه داد: کارشناسان شرکت های تابعه وزارت نفت در حال آموزش استفاده از سامانه خرید الکترونیکی کالا هستند تا این سامانه از ابتدای سال آینده به طور کامل اجرایی شود.

پراکندگی وندورلیست ها در شرکت های زیر مجموعه وزارت نفت از مشکلات عمده ای است که پیمانکاران و سازندگان صنعت نفت با آن مواجه هستند.

گستردگی این وزارتخانه و برخورداری از چهار شرکت بزرگ و ده ها شرکت دیگر در زیر مجموعه، باعث می شود که هر کدام یک روال مشخص و جداگانه را در روند ارزیابی مناقصه گران و معرفی آنها داشته باشند.

برگزاری مناقصات متعدد توسط هر کدام از شرکت های فوق و تهیه وندور لیست های جداگانه می‏تواند مشکلاتی را برای پیمانکاران و دستگاه های نظارتی ایجاد کند.

وجود وحدت رویه و تهیه لیست های واحد می تواند به شفاف سازی عملکرد وزارت نفت و برگزاری مناقصاتی کارامدتر و سالم تر کمک کند.

به دلیل وجود وندورلیست های مختلف در شرکت های متعدد وزارت نفت و بی اطلاعی شرکت ها از وندور لیست های شرکت های دیگر، زمینه وقوع تخلفات زیادی فراهم است.

در صورتی که وندور لیست واحدی در نفت شکل بگیرد و همه شرکت های زیر مجموعه وزارت نفت به آن مراجعه کنند و آن را مبنای واگذاری پروژه ها به پیمانکاران و سازندگان قرار دهند، میزان تخلفات کاهش قابل توجهی خواهد یافت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.