رد پای “بابک زنجانی” در سفرهای غیرضروری مسئولان نفتی/کشفیات زیبا از جریانات نفت در سوئیس

double-quot
تهران – جارپرس – عضو ناظر مجلس در هیئت نظارت بر سفرهای خارجی مسئولان با انتقاد از برخی سفرهای غیرضروری گفت: مثلا در مورد شرکت نیکو که به شکلی هم به بابک زنجانی وصل می‌شود، وزارت نفت به بهانه‌های بازرسی، گاه و بی‌گاه سفرهای غیرضروری دارد و زمانی هم که ایراد می‌گیریم با غر و لند مواجه می‌شویم.
کد خبر : 6160
تاریخ انتشار : چهارشنبه 30 مهر 1393 - 8:11
رد پای “بابک زنجانی” در سفرهای غیرضروری مسئولان نفتی/کشفیات زیبا از جریانات نفت در سوئیس

به گزارش جارپرس به نقل از باشگاه خبرنگاران ، حسن کامران دستجردی از درخواست‌های غیرضروری مسئولان برای سفرهای خارجی به شدت انتقاد کرد و گفت: متاسفانه علی‌رغم سخت‌گیری اعضای هیئت نظارت بر سفرهای مسئولان هم چنان سفرهای غیرضروری خارجی وجود دارد.

وی افزود: زمانی هم که هیئت مانع از سفر غیرضروری خارجی می‌شود، مسئولان انتقاد می‌کنند و از بودجه‌های وزارتخانه‌ها برای این سفرها استفاده می‌کنند.

عضو ناظر مجلس در هیئت نظارت بر سفرهای خارجی مسئولان تصریح کرد: زمانی که این هیئت با سفرهای خارجی مخالفت می‌کنند متاسفانه مسئولان بدون اجازه مسافرت می‌کنند که این امر تخلف محسوب شده و دیوان محاسبات باید نظارت دقیق داشته باشد.

کامران دستجردی در ادامه به رابطه بابک زنجانی با برخی از سفرهای غیرضروری مسئولان نفتی اشاره کرد و گفت: مثلا در مورد شرکت “نیکو” که به شکلی هم به بابک زنجانی وصل می‌شود، وزارت نفت به بهانه‌های بازرسی، گاه و بی‌گاه سفرهای غیرضروری دارد و زمانی هم که ایراد می‌گیریم با غر و لند مواجه می‌شویم.

وی ادامه داد: در صورتی که در این فضای بی‌پولی، کشور با مشکلاتی مواجه شده و قیمت نفت که حدود ۸۵ دلار رسیده و تحریم‌ها هم چنان ادامه دارد چگونه و چرا این وزارتخانه‌ها همچنان عطش رفتن به سفرهای غیرضروری خارجی دارند.

کامران دستجردی با بیان این که ما مخالف سفرهای ضروری نیستیم گفت: اخیرا سازمان حسابرسی کشور برای بررسی حساب‌های بابک زنجانی در رابطه با وزارت نفت به خارج از کشور اعزام شد و این هیئت نه تنها با آن سفر موافقت کرد بلکه نماینده‌ای از دیوان محاسبات را نیز به آن هیئت اضافه کرد چرا که معتقدیم کار سازمان حسابرسی بررسی وضع موجود است ولی کار دیوان محاسبات کشف است.

وی افزود: در این سفر نماینده دیوان محاسبات گزارشی به هیئت نظارت بر سفرهای خارجی مسئولان ارائه کرد که کشفیات زیبایی از جریانات نفت در سوئیس داشت و ما گفتیم گزارش مکتوب را به مجلس بدهند تا تخلفات پیگیری شود.

وی تصریح کرد: بنابراین این موضوع نشان می‌دهد هیئت مذکور با سفرهای خارجی ضروری مخالفتی ندارد بلکه مخالفت ما با سفرهای غیرضروری است که ۷۰ درصد سفرها نیز غیرضروری هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارچی مجلس ادامه داد: البته این موضوع شامل مجلس هم می‌شود، اخیرا در سفر بین‌المجالس اعلام کردیم که فقط ده نفر می‌تواند همراه رئیس مجلس در این اجلاس شرکت کند ولی متاسفانه باز تخلف انجام شد و افراد زیادی رفتند بنابراین لازم است دیوان محاسبات به تخلفات رسیدگی کند.

وی در ادامه تصریح کرد: گاهی هم مدت زمان درخواست برای سفرهای خارجی زیاد است و مشاهده می‌شود مدت زمان سفر نسبت به نیازی که وجود دارد زیاد است.

کامران گفت: بعضی‌ وقت‌ها نیز به بهانه دوره آموزشی، وزارتخانه‌ها افرادی را معرفی می‌کنند که باید از سوی معاونت راهبردی مجوز داشته باشند ولی مجوز ندارند و بعضی از قراردادهای آموزشی لزومی به سفر خارجی ندارد.

ناظر مجلس در هیئت نظارت بر سفرهای خارجی مسئولان گفت: اخیرا سازمان انرژی اتمی نیز در رابطه با یک موضوع تخصصی یک پزشک عمومی را معرفی کرده است که این درست نیست و باید پزشک مربوطه معرفی کنند بنابراین دستگاهی مثل انرژی اتمی نیز رعایت نمی‌کند.

کامران در ادامه به ارائه آماری از برخی سفرها پرداخت و گفت: در تاریخ ۲۷ مرداد ۹۳ جلسه‌ای داشتیم که در این جلسه از ۱۴۶ درخواست به تعدا ۲۸۶ نفر و به مدت ۳ هزار و ۹۴۸ روز فقط با ۱۰۳ سفر به تعداد ۱۶۹ نفر به مدت ۲هزار و ۲۱۱ روز موافقت شد.

وی ادامه داد: هم چنین در جلسه ۳ شهریور ۹۳ از ۱۴۲ درخواست به تعداد ۲۷۵ نفر و به مدت ۲ هزار و ۲۵۶ روز به تعداد ۸۷ درخواست به میزان ۱۴۲ نفر و به مدت هزار و ۱۸۵ روز موافقت شده است.

کامران دستجردی با بیان این که آمارهای ارائه شده صرفا هفتگی است، گفت: تقاضاهای زیادی برای سفر به خارج از کشور وجود دارد و وقتی ما این سفرها را تعدیل می‌کنیم می‌گویند کارگروه داریم و چکش کاری شده است!

وی در ادامه خاطر نشان کرد: متاسفانه هیئت ما نظارتی به سفرهای مقامات ندارد و پیشنهاد می‌شود نظات بر سفر مقامات نیز در یک هیئت متمرکز شود چرا که هیئت ما صرفا می‌تواند به سفرهای مسئولان زیر رده وزارت و نمایندگی مجلس بپردازد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ادامه خاطر نشان کرد: وزارت خارجه نیز متاسفانه گاهی سفرهای غیرضروری دارد.

وی ادامه داد: سفرهای غیرضروری هم چنان از طریق سه قوه دنبال می‌شود و بعضی هم رایزنی زیادی دارند که این سفرها به هر شکلی انجام شود و به بنده که نفوذناپذیرم زنگ می‌زنند و اگر بنده می‌پذیرفتم حتما برای ما کادو می‌خریدند و این نشان می‌دهد سفرها حساب و کتاب ندارد.

کامران خاطرنشان کرد: اخیرا طرحی در مجلس در رابطه با ساماندهی سفرهای خارجی و کاهش حق ماموریت ارزی مطرح شد که متاسفانه رای نیاورد و ما پیگیر آن هستیم تا خارج از نوبت مجددا بررسی شود.

عضو ناظر مجلس در هیئت نظارت بر سفرهای خارجی مسئولان گفت: از اعضای این هیئت که همراهی می‌کنند تشکر می‌کنم به طوری که در این هیئت نماینده‌ای از وزارت خارجه، نماینده‌ای از وزارت اطلاعات و نماینده دولت حضور دارند و با هیئت همراهی می‌کنند.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.