0 نظر
124 بازدید

دام های هوایی تهدیدی برای پرندگان مهاجر

double-quot
تهران – جارپرس – مدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هدف سازمان حفاظت محیط زیست متوقف و منسوخ کردن روش های ناپایداری است که نسل پرندگان مهاجر را تهدید و با خطر انقراض مواجه می کند که از این میان دام های هوایی هدف اولیه این سازمان است.
کد خبر : 6088
تاریخ انتشار : یکشنبه 27 مهر 1393 - 12:19
دام های هوایی تهدیدی برای پرندگان مهاجر

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سید مجید خرازیان مقدم افزود: شواهد و آمار نشان می دهد سالانه صدها هزار پرنده در تالاب فریدونکنار در استان مازندران قربانی زیاده خواهی و استفاده از روش های سود جویانه می شوند که تداوم آن نه تنها باعث سیر نزولی جمعیت پرندگان بلکه موجب ترویج این روش در بخش های دیگر استان گلستان و همچنین سایر مناطق کشور می شود.

وی با بیان اینکه اراده سازمان محیط زیست بر قانونمند کردن نظام صید سنتی و نظارت موثر بر فرآیند بهره برداری از پرندگان است گفت: این سازمان تعامل با جوامع محلی را سر لوحه کار قرار داده و اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران نیز با سعه صدر و پرهیز از خشونت وظایف قانونی خود را پیگیری می کند.

خرازیان مقدم افزود: آنچه در منطقه فریدونکنار وجود دارد تصویر باشکوهی است از زیبایی طبیعت و وفور گونه های مختلف پرندگان مهاجر که ماحصل تلاش و مشارکت کشاورزان و جوامع محلی در ایجاد تالاب، تامین امنیت و حفاظت از پرندگان به منظور صید و زنده گیری بخشی از آنان است و یقینا در هیچ نقطه ای از دنیا نظیر آن یافت نمی شود.

*** اتفاقات تالاب فریدونکار تلفیقی از قناعت و زیاده خواهی

وی اظهار کرد: ولی متاسفانه این حقیقت نیز وجود دارد که آنچه امروز در منطقه فریدونکنار رخ می دهد آمیزه ای از قانون و بی قانونی و یا تلفیقی است از قناعت و زیاده خواهی است.

وی با اشاره به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست براساس وظایف قانونی خود بر اجرای قانون و حفاظت از طبیعت اهتمام دارد، گفت: این سازمان معتقد است صید سنتی یک ارزش است که بر مبنای دانش سنتی پایه گذاری شده و از چارچوب های بهره برداری خردمندانه پیروی می کند.

وی ادامه داد: به رغم اراده سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر قانونمند کردن نظام صید سنتی و نظارت موثر بر فرآیند بهره برداری از پرندگان، این سازمان تعامل با جوامع محلی را سرلوحه کار قرار داده و اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران با سعه صدر و پرهیز از خشونت وظایف قانونی خود را پیگیری می کند.

خرازی مقدم در ادامه به بخشی از اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست و همچنین اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران از پاییز و زمستان ۹۲ اشاره کرد و گفت: برنامه میان مدت ( ۶ ساله) ساماندهی صید و زنده گیری پرندگان در استان مازندران با تاکید بر دامگاههای منطقه فریدونکنار تهیه شد.

وی افزود: تشکیل کمیته ساماندهی صید و زنده گیری پرندگان در استان مازندران، جمع آوری دام های هوایی در سطح استان توسط یگان حفاظت سازمان محیط زیست با همکاری نیروهای انتظامی، ساماندهی کمی و کیفی صید و روش های آن در دامگاهها ، ساماندهی بازار عرضه پرندگان صید شده و ممانعت از جابجایی و قاچاق پرندگان، آموزش و اطلاع رسانی از طریق رسانه های گروهی و ملی، جلب مشارکت دامگاه داران از طریق تعاونی های صیادی و ایجاد معیشت جایگزین همانند توسعه گردشگری و تفرجگاه در منطقه فریدونکنار و اقدامات مشابه نیز پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: همچنین در مکاتبه رییس سازمان محیط زیست با استانداری مازندران بر ضرورت ساماندهی صید و شکار پرندگان در سطح استان و اجرای قوانین و مقررات مربوط به شکار و صید و حفاظت از حیات وحش توسط نیروهای اجرایی سازمان و درخواست همکاری سایر سازمانها و مقامات استان بویژه نیروهای انتظامی تاکید شده است.

*** تدوین پیش نویس دستورالعمل صدور پروانه انتفاعی بهره برداری از مرغابی ها و غازها

مقدم تصریح کرد: در سالجاری چندین جلسه کمیته ساماندهی موضوع صید سنتی توسط اداره کل و با حضور نمایندگان تعاونی های دامگاه داران و دفاتر ستادی سازمان برگزار و مطابق تصمیمات و صورتجلسه نشست ها، فهرست تمام دامگاه داران و همچنین پیش نویس دستورالعمل صدور پروانه انتفاعی بهره برداری از مرغابی ها و غازها تهیه شده است.

وی با بیان اینکه در خصوص جمع آوری دام های هوایی و ممنوعیت برپایی هرگونه دام هوایی از طریق

مکاتبه با فرمانداری ها، شوارهای اسلامی روستاها و بخشداری های منطقه انجام شده است گفت: تنویر افکار عمومی در سال گذشته از طریق اطلاع رسانی انجام شده و در سالجاری نیز ممنوعیت برخی شیوه های صید اطلاع رسانی شده است که این رویکرد تداوم خواهد یافت.

مدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در ارتباط با تخلفات شکار، صید و مقابله با آنها گفت: جلسات مشورتی به اطلاع نمایندگان دامگاه داران منطقه مبنی بر غیرمجاز بودن برخی روش های صید، لزوم دریافت پروانه انتفاعی صید به روش دوما ( دامگاه پرندگان وحشی)، ممنوعیت صید پرندگان حمایت شده و کمیاب تاکید شد.

*** نصب بنر فهرست پرندگان شکار ممنوع در محل بازار پرندگان

وی با بیان اینکه تقویت حفاظت از سایر تالاب های استان به ویژه میانکاله و زاغمرز به جهت برخورد با شکارچیان و برپا کنندگان دام هوایی از طریق ممانعت از ورود افراد متفرقه به منطقه صورت گرفته است، گفت: سال گذشته فهرست پرندگان شکار ممنوع به صورت بنر تهیه و در محل بازار پرندگان نصب شد.

مقدم تاکید کرد:نظارت ماموران اجرایی اداره کل مازندران از فعالیت عرضه و فروش پرندگان در بازار پرندگان تقویت شد، در حد امکان از حمل و نقل و عرضه و فروش پرندگان زنده در سطح استان ممانعت به عمل آمد که در همین راستا در سال گذشته بیش از یکصد قطعه از پرندگان وحشی زنده، کشف و ضبط و رها سازی شده اند.

وی با بیان اینکه از عرضه پرندگان وحشی به عنوان غذا در رستوران ها از سال گذشته طی مکاتبه با واحدهای اصلی پذیرایی ممانعت به عمل آمد، گفت: جلوگیری از ایجاد و برپایی دامگاه های جدید در منطقه در دستور کار قرار داده شد، همچنین از قرق شکنی در پایان فصل صید در منطقه جلوگیری شد.

وی از تهیه پیش نویس دستورالعمل صدور پروانه انتفاعی شکار مرغابیها و غازها برای دامگاه داران صرفا به شیوه دوما خبر داد و گفت: در آینده نزدیک به دوما داران ابلاغ خواهد شد.

*** مقابله با فروش و انتقال پرندگان صید شده به باغ های وحش خصوصی

خرازیان مقدم با اشاره به اینکه پیگیری موضوع معیشت جایگزین که از سالیان گذشته در نشست های مشترک با دامگاه داران مطرح است در دستور کار قرار دارد، افزود: با فروش و انتقال پرندگان صید شده به باغ های وحش خصوصی مقابله شده است.

وی تصریح کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران همواره مخالف تغییر کاربری اراضی تالابی منطقه براساس طرح مدیریت سایت تالابی فریدونکنار بوده است.

وی تاکید کرد: نظر به سابقه فعالیت های شکار و صید در منطقه فریدونکنار و وضعیت اجتماعی و اقتصادی بهره برداران و ذینفعان اعمال مدیریت مشارکتی در این منطقه بهترین گزینه و خط مشی سازمان حفاظت محیط زیست است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.