0 نظر
158 بازدید

احکام قلع و قمع ساخت و سازهای غیرمجاز به نوبت اجرا می شود

double-quot
گرگان – جارپرس – رییس کل دادگستری استان گلستان اعلام کرد: تمام احکام قلع و قمع ساخت و سازهای غیرمجاز که از گذشته تاکنون صادر شده اما به دلایلی بر زمین مانده، به نوبت اجرا می شود.
کد خبر : 6445
تاریخ انتشار : چهارشنبه 21 آبان 1393 - 5:17
احکام قلع و قمع ساخت و سازهای غیرمجاز به نوبت اجرا می شود

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، احمد فاضلیان سه شنبه شب در نشست هم اندیشی حفاظت از انفال و برخورد با متخلفان در این حوزه با حمایت از اقدام های اخیر دادستان عمومی و انقلاب گرگان در اجرای احکام قلع و قمع ساخت و سازهای غیرمجاز، اظهار کرد: به دادستان مرکز استان گفته ام که این روند را متوقف نکنند.

وی به افرادی که هنوز اقدام به ساخت و ساز غیرمجاز در زمین های کشاورزی، عرصه های ملی و منابع طبیعی یا حریم رودخانه ها می کنند، هشدار داد: گمان نکنند مصون هستند دستگاه قضایی در یک برنامه زمان بندی همه این ساخت و سازها را در هر مرحله ای از احداث که باشند، قاطعانه تخریب خواهد کرد.

وی در پاسخ برخی منتقدان نسبت به اقدام های انجام شده در برخورد با متخلفان گفت: ما نیز هنگام تخریب این بناهای غیرمجاز ناراحت هستیم اما هر کس تخلف می کند باید هزینه اش را هم بپردازد آن چه در این بین مهم است اجرای قانون است بدون این که تبعیض قایل شویم.

وی با اشاره به حمایت افکار عمومی از برخورد با متخلفان گفت: هر چند در این بخش مردم همراه دستگاه قضایی هستند اما اگر مسوولان مرتبط به موقع و درست، دست به کار شوند شاهد این حجم تخلف در زمینه دست اندازی به اراضی ملی و منابع طبیعی و انفال و ساخت و سازهای غیرمجاز و افزایش هزینه های برخورد با متخلفان نخواهیم بود.

وی در ادامه با ابراز تأسف از دیده شدن رد پای برخی مدیران در تخلف های صورت گرفته در عرصه های ملی و منابع طبیعی استان گفت: هدف از برگزاری این نشست اتمام حجت با مدیرانی است که در حوزه های مرتبط با انفال، فعالیت می کنند.

رییس کل دادگستری استان به این مدیران هشدار داد: با توجه به فرصتی که به این افراد برای جبران قصورشان داده شده است اگر از این پس در پیشگیری، حفاظت و برخورد با متخلفانی که به عرصه های ملی، منابع طبیعی، حریم رودخانه ها و اراضی کشاورزی دست اندازی می کنند، کوتاهی کنند به مردم معرفی خواهند شد.

وی با تأکید بر توجه ویژه به مقوله پیشگیری گفت: معتقدیم اگر مدیران با تمام امکانات و ظرفیت های موجود پای کار بیایند می توان با همین امکانات از ۷۰ تا ۸۰ درصد تخلف ها در زمینه ساخت و سازهای غیرمجاز در مراحل ابتدایی جلوگیری و هزینه های برخورد را کاهش داد.

وی با بیان این که در استان های شمالی موضوع منابع طبیعی باید اولویت اصلی باشد، اظهار کرد: نیاز بود این نشست برگزار شود تا بار دیگر مروری داشته باشیم بر سیاست ها و برنامه هایی که تاکنون در این حوزه اجرا شده است.

این مقام ارشد قضایی از رویکرد جدید شورای حفاظت از اراضی ملی، منابع طبیعی و انفال خبر داد و گفت: از این پس در جلسه های این شورا به صورت موردی و نقطه ای دست اندازی به عرصه های طبیعی بررسی و مصوبات لازم برای پیشگیری و برخورد با متخلفان اتخاذ می شود.

فاضلیان با بیان این که وضعیت استان نسبت به دو استان مازندران و گیلان بهتر است ابراز امیدواری کرد: با هم افزایی مدیران و بسیج همه امکانات بتوانیم وضعیت استان را در این زمینه متعادل کنیم.

وی همچنین با انتقاد از عملکرد کمیسیون ماده ۹۹ در سال های گذشته این کمیسیون را خنثی و بی اثر خواند و گفت: با استاندار در این باره صحبت کرده ایم و قرار است این کمیسیون فعال تر در حوزه برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز در زمین های کشاورزی اطراف شهرها و روستاها، عمل کند.

رییس شورای حفاظت از اراضی ملی، منابع طبیعی و انفال استان گلستان، در ادامه این نشست با اشاره به سوء استفاده های کلانی که در بخش استعلام ها صورت می گیرد از مدیران خواست: در بخش استعلام ها به ویژه در دستگاه هایی مانند منابع طبیعی، ثبت اسناد و املاک، آب و امور اراضی، افراد مورد وثوق را به کار بگیرند و بیشتر نظارت کنند.

فاضلیان با بیان این که بخشی از بدنه کارشناسی ما قابل اعتماد نیست گفت: خود مدیران باید بر کارشناسی های این افراد به ویژه زمانی که می خواهند خرید یا فروش اموال دولتی را انجام دهند نظارت کنند و در صورت مشاهده کارشناسی های نامتعارف در این بخش، حتما مراتب را به دادگستری اعلام کنند تا از طریق ابزارهایی که در اختیار داریم با کارشناسان متخلف برخورد شود.

رییس کل دادگستری گلستان در ادامه برای افرادی هم که گزارش خلاف واقع و صوری از اجرای احکام قلع و قمع داده اند نیز خط و نشان کشید و گفت: تک تک پرونده هایی که احکام آن ها با امضای صورت جلسه به صورت صوری اجرا شده است بررسی و با متخلفان برخورد خواهد شد.

فاضلیان، رانت خواری را یکی دیگر از مشکلات موجود در بخش منابع طبیعی استان عنوان کرد و گفت: تنها راه برخورد با رانت خواری، شفاف سازی اطلاعات است تا از شکل گیری رانت های این چنینی جلوگیری کنند.

فاضلیان ساماندهی مشاورین املاک به ویژه در روستاها را از دیگر اقدام های پیشگیرانه برای جلوگیری از ساخت و ساز در زمین های کشاورزی عنوان کرد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گلستان نیز در این نشست با اشاره به سهم نیم درصدی استان از گردشگری و رتبه ۱۳ استان در کشاورزی گفت: زخم های امروز موجود بر پیکر زمین های کشاورزی و عرصه های منابع طبیعی گلستان، نتیجه برخی اقدام های ناصحیح در گذشته است.

حجت الاسلام سیدمصطفی حقی، اجرای صوری برخی احکام قلع و قمع و خلع ید اراضی ملی و منابع طبیعی را از دیگر زخم های به جا مانده از یک دهه گذشته در استان برشمرد و گفت: مشکل دیگر در این بخش این است که دستگاه های ذیربط برای برخی دست اندازی ها به عرصه های ملی و انفال، از اساس شکایت نکرده اند.

وی با بیان این که بازپرس ویژه ای را برای این بخش معرفی کرده ایم گفت: این بازپرس در مأموریت ویژه خود قاطعانه این موارد را شناسایی و بررسی می کند.

وی دفاع نه چندان قوی برخی نماینده های حقوقی دستگاه ها در پرونده های مربوط به عرصه های ملی و منابع طبیعی را از دیگر مشکلات موجود در این بخش عنوان کرد.

وی با بیان این که ما هنوز عادت نکرده ایم یقه مدیران قبلی را که تخلف کرده اند بگیریم، بیان کرد: باید مدیران متخلف پاسخگوی ناهنجاری ها و مشکلاتی که به ارث می گذارند باشند.

دادستان مرکز استان، رانت اطلاعاتی در دستگاه هایی مانند منابع طبیعی را از دیگر مشکلات این بخش عنوان کرد و افزود: کارکنان برخی ادارات مانند منابع طبیعی وقتی بازنشسته می شوند اطلاعات غنی از مستثنیات و اراضی ملی دارند که بعضا دیده شده همین افراد با سوء استفاده از این اطلاعات، میلیاردها تومان به جیب می زنند.

حقی افزود: باید افراد امین در بخش های دسترسی به اطلاعات به کار گرفته شوند و افرادی هم که بازنشسته می شوند بر فعالیت های آنان نظارت شود.

وی در ادامه به ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه ها اشاره کرد و گفت: سووال ما به عنوان دادستان این است که چرا دستگاه های متولی مانند منابع طبیعی و آب منطقه ای در برخورد با این افراد دیر اقدام می کنند و از همان ابتدا جلوی این ساخت و سازها را نمی گیرند.

وی تأکید کرد: دادستان ها در سراسر استان محکم ایستاده اند و آماده صیانت از عرصه های ملی و منابع طبیعی، اراضی کشاورزی و رودخانه ها هستند.

عزت اله حمزه نژاد رییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب گرگان هم در این نشست با بیان این که نبود امکانات، دلیل کافی برای برخورد نکردن با متخلفان و تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز نیست گفت: مدیران با آگاهی از کم و کاستی های موجود در دستگاه مورد نظر و بر اساس توانی که در خود برای اجرای مأموریت های آن دستگاه می بینند، پست مدیریت را می پذیرند و نباید کمبود امکانات را برای جلوگیری از دست اندازی به عرصه های کشاورزی و منابع طبیعی بهانه کنند.

در ادامه این نشست مدیران دستگاه های مرتبط، گزارشی از اقدام های انجام شده در بخش صیانت از عرصه های ملی و انفال را ارایه کردند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.