نمایندگان مجلس منابع درآمدی احزاب را مشخص کردند

double-quot
تهران – جارپرس – نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه شنبه) در ادامه بررسی طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی، منابع درآمدی آنها را مشخص کردند.

کد خبر : 9515
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 29 اردیبهشت 1394 - 6:21
نمایندگان مجلس منابع درآمدی احزاب را مشخص کردند

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا ، نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز و در جریان بررسی طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی ماده ۱۶ این طرح را با ۱۳۱ رای موافق، ۱۵ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۱۰ نماینده حاضر تصویب کردند.

طبق مصوبه مجلس، حق عضویت اعضا ، کمک ها و هدایای نقدی و غیرنقدی اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی، وجوه حاصل از فعالیت های قانونی و کمک ها و یارانه های دولتی منبع درآمد احزاب و تشکل های سیاسی است.

مصوبه نمایندگان در ماده ۱۶ این طرح به شرح زیر است:

منابع درآمدی احزاب عبارتند از :

۱- حق عضویت اعضا

۲- کمک ها و هدایای نقدی و غیرنقدی اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی

۳- وجوه حاصل از فعالیت های قانونی انجام شده در چارچوب موضوع فعالیت، اهداف و اساسنامه

۴- کمک ها و یارانه های دولتی

تبصره ۱- دولت در راستای کمک به احزاب هر ساله ردیف بودجه ای در بودجه سالانه پیش بینی می کند

تبصره ۲- هرگونه استفاده احزاب از منابع و امکانات دولتی دستگاه های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری توسط احزاب موجب اعمال بندهای ماده ۱۹ این قانون می شود.

نمایندگان مجلس همچنین به پیشنهاد حذف تبصره ۳ ماده ۱۶ طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی رای مثبت دادند که بر اساس این تبصره کمک ها و هدایای دریافتی نقدی و غیرنقدی و همچنین حق عضویت اعضا حزب از پرداخت مالیات معاف بودند.

** دیدگاه دولت

محمدرضا خباز معاون تقنینی معاونت پارلمانی رییس جمهور در موافقت با حذف تبصره ۳ ماده ۱۶ طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی گفت: این تبصره خلاف اصل ۷۵ قانون اساسی است و کاهش درآمدهای دولت را به دنبال دارد.

وی ادامه داد: همچنین این تبصره خلاف برنامه توسعه و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است و اگر تصویب شود راهی را برای سوءاستفاده باز خواهد کرد .ما نباید کاری کنیم که عده ای در آینده تحت این عناوین سواستفاده کنند.

عباس قائد رحمت نماینده درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی نیز در اخطاری در خصوص تبصره ۳ گفت: این تبصره با اصل ۷۵ قانون اساسی منافات صریحی دارد لذا خواهشمند است این اخطار را به رای بگذارید.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی نیز گفت: اخطار داده شده وارد است چرا که در درآمدهای دولت کاهش ایجاد می کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نهایت به حذف تبصره ۳ ماده ۱۶ طرح نحوه فعالیت های احزاب و گروه های سیاسی رای مثبت دادند.

نمایندگان همچنین ماده ۱۷ طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی را تصویب کردند که بر اساس این ماده اختصاص اعتبارات کمک به احزاب موضوع ماده ۱۶ این قانون بر اساس دستورالعمل کمیسیون احزاب بوده و نظارت بر حسن اجرای آن نیز بر عهده کمیسیون فوق می باشد.

بر اساس تبصره این ماده نیز کلیه احزاب مشمول دریافت کمک موظفند وجوه دریافتی را در جهت اهداف و برنامه های حزب به کار برده و در پایان سال مالی گزارش آن را به کمیسیون احزاب ارسال کنند. دریافت مجدد یارانه منوط به ارائه گزارش مالی و تایید آن توسط کمیسیون احزاب است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.