خدا را شکر نیاز به پنهان کاری نداریم/ پشت این تفاهم می ایستیم

double-quot

تهران – جارپرس – حمید بعیدی نژاد عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت: خدا را شکر نیاز به پنهان کاری و مخفی کاری نداریم ، پشت این تفاهم می ایستیم و در هر سطحی از آن دفاع می کنیم.

کد خبر : 8887
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 18 فروردین 1394 - 11:30
خدا را شکر نیاز به پنهان کاری نداریم/ پشت این تفاهم می ایستیم

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا ، مدیرکل امور سیاسی و بین الملل وزارت خارجه از مردم هم خواست به تیم مذاکره کننده ایران اطمینان داشته باشند.

وی از این که برخی رسانه های اظهارات غربی ها و رسانه هایشان را محور قرار می دهند ، ابراز تاسف کرد و گفت: آنها بهتر است به تیم مذاکره کننده اطمینان کنند؛ مقامات عالی کشور در جریان کامل جزییات هستند.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران به مذاکرات اخیر ایران و ۱+۵ اشاره کرد و گفت: رهبرمعظم انقلاب به طور کامل در جریان تصمیم ها بوده اند و دکتر روحانی نیز در جریان کامل مذاکرات قرار داشت.

بعیدی نژاد اظهار داشت: نیت غربی ها ورسانه های آنها روشن است چرا که با ما دشمنی دارند؛ قرار هم نیست تمام شود؛ ما اختلافات استراتژیک با غرب در منطقه و خاور میانه داریم.

وی با بیان اینکه در برخی موضوعات با غرب هم موضع نشده ایم، گفت: موضوع نزدیکی ایرا ن و آمریکا مطرح نیست .ما بحث هسته ای داریم؛ بنابراین اختلافات زیادی هنوز وجود دارد.

این عضو تیم مذاکره کننده کشورمان به دو روایت متفاوت از مذاکرات و محورهای مورد تفاهم اشاره کرد و گفت: روایتی که ما از این تفاهم داریم و روایتی که غربی ها مطرح می کنند با هم یکی نیست .

بعیدی نژاد ادامه داد: روایت ما ببا آمریکایی کاملا متمایز است؛ آنها می گویند ما ایران را از دست یابی به سلاح هسته ای بازداشته ایم و ما نیز در روایت خود تاکید داریم که ما برنامه صلح آمیز خود را حفظ کرده ایم.

وی اضافه کرد: طرف غربی می خواهد بگوید که به هدفمان رسیده ایم یعنی جلوی دستیابی ایران به سلاح هسته ای را گرفته ایم و ما نیز هدفمان مشخص است چرا که دنبال سلاح هسته ای نبوده و نیستیم.

این عضو تیم هسته ای کشورمان خاطر نشان کرد: هدف ما تضمین صلح آمیز بودن و تضمین تداوم برنامه صلح آمیزمان بوده است و این دو روایت و دو ادبیات کمی متفاوت به نظر می رسد.

بعیدی نژاد افزود: این دو منظر و دو روایت می خواهد در مورد یک موضوع صحبت کند ولی ادبیات دو طرف تفاوت دارد؛ آنها با ادبیاتی تندی می خواهند بگویند جلوی ایران گرفته شده و ما بنابر ادبیات خود می گوییم که برنامه صلح آمیز ، نیروگاه اراک، برنامه غنی سازی و فردو تداوم می یابد.

وی اظهار داشت: دو روایت و هدف متفاوت میان ما و غرب وجود دارد بنابراین ادبیات مان نمی تواند یک گونه باشد. بنابراین رسانه ها این دو روایت را دریافت می کنند و ممکن است کمی دچار سردرگمی شوند و بگویند چرا بیان ها یک گونه نیست .

بعیدی نژاد تاکید کرد: ما از منظر خود و آنها از منظر خود این مذاکرات را بیان می کنیم و نوع روایت ها با طرف مقابل یک شکل نیست.

وی همچنین یکی از مشکلات فعلی تیم هسته ای را فشار برخی رسانه ها عنوان کرد و گفت: وقتی برخی رسانه ها به ما فشار می گذارند باید به دفاع و تاکید روی روایت خودمان بپردازیم و هر چه به این موضوع می پردازیم به همان نسبت نگاه خارجی نیز عصبانی تر می شود.

این عضو تیم هسته ای ادامه داد: این یعنی اینکه یک عضو کنگره بعد از دفاع ما می گوید اینها چه می گویند که برنامه ما حفظ شد و به تیم هسته ای خود فشار می آورد که چه تفاهمی صورت گرفته است؟

بعیدی نژاد تصریح کرد: در این شرایط برخی رسانه های داخلی هم صحبت های غربی ها را می خوانند و می گویند کنترل زیاد شده و جلوی ایران را گرفته اند؛ تمامی این موضوعات به سبب همان روایت های متفاوت مطرح شده است .

وی همچنین اضافه کرد: در حال حاضر افکار عمومی حساس است و انتظار دارد صحبت شود؛ برخی هم دلواپس و نگران هستند . آنها هم مدام بحث می کنند و ما هم باید جواب بدهیم نمی توان سکوت کرد و شاید مقداری صحبت ها اجتناب ناپذیر باشد.

این عضو تیم هسته ای کشورمان خاطر نشان کرد: اگر بتوانیم در برخی مسائل روشنگری کنیم بدون اینکه هیجانات را بالا ببریم ، محتوا را در جوی صمیمانه و فنی و حقوقی توضیح دهیم می توان کمک بسیاری به برخی صحبت ها و نظرات کرد.

بعیدی نژاد به رفتار برخی منتقدین اشاره کرد و افزود:به همان میزان که منتقدین جو را هیجانی می کنند و به حوزه هایی سوق می دهند که می خواهند نگرانی خود را تزریق کنند به ما نیز فشار وارد می شود؛ زمانی که ما نیز حرف می زنیم طرف مقابل و کنگره موضع می گیرد و این مشکلی است که در حال حاضر وجود دارد.

وی اضافه کرد: توصیه می شود برخی رسانه ها و منتقدان به رسانه های غربی اعتماد نکنند؛ هر چه حرف های آنها را نقل می کنند از روایت آنها سخن گفته اند؛ اظهارات وزیر خود و مقامات داخلی را مبنا قرار دهند.

این عضو تیم هسته ای کشورمان به بیانات و فرمایشات رهبر معظم انقلاب و تاکیدات ایشان درباره مذاکرات اشاره کرد و افزود: رهبرمعظم انقلاب بارها در مورد مذاکرات صحبت کرده اند ؛ ما به اطمینان می گوییم تمام خطوط قرمز نظام در مذاکرات هسته ای حفظ شده است.با اطمینان خاطر از جنبه حقوقی ، فنی، سیاسی و سایر زمینه ها از این تفاهم نامه دفاع می کنیم.

وی اضافه کرد: خدا راشکر نیاز به پنهان کاری و مخفی کاری نداریم و پشت این تفاهم می ایستیم و در هر سطحی از آن دفاع می کنیم؛ کشور نیز باید اعتماد لازم را داشته باشد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.