یکم بهمن در آینه تاریخ معاصر ایران

double-quot
تهران – جارپرس – امروز چهارشنبه یکم بهمن ۱۳۹۳ هجری خورشیدی، بیست و نهم ربیع الاول ۱۴۳۶ هجری قمری، بیست و یکم ژانویه ۲۰۱۵ میلادی است. ۳۶ سال پیش در چنین روزی، امام خمینی در یک گفت و گوی مطبوعاتی فرمودند: تمامی قراردادهایی که علیه منافع مردم ایران باشد، لغو می شود.
کد خبر : 7733
تاریخ انتشار : چهارشنبه 1 بهمن 1393 - 6:00
یکم بهمن در آینه تاریخ معاصر ایران

مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

۱ بهمن ۱۳۵۸

روزنامه بوستون هرالد چاپ آمریکا به نقل از ۲ تن از گروگان های آمریکایی آزاد شده نوشت که دولت آمریکا باید محمدرضا پهلوی را به دلیل ارتکاب ظلم و ستم های بسیار علیه مردم به ایران تحویل دهد.

۱ بهمن ۱۳۵۷

شاپور بختیار نخست وزیر گفت که حتی پس از بازگشت آیت الله خمینی به تهران، مقام نخست وزیری را ترک نخواهد کرد. امام خمینی در همین روز در گفت و گویی تاکید کردند که دولت بختیار خیانتکار است و باید سرنگون شود.

۱ بهمن ۱۳۵۷

کارکنان صنعت نفت جنوب در پیامی به ملت ایران و در حمایت از امام خمینی اعلام کردند که هیچ گونه خللی در اراده ی محکم آنها در ادامه ی اعتصابات وجود ندارد.

۱ بهمن ۱۳۵۷

حمله ی چماقداران رژیم پهلوی به تظاهرات کنندگان در شهرهای مشکین شهر و قوچان به شهید و مجروح شدن تعداد بسیاری از مردم منجر شد.

۱ بهمن ۱۳۵۷

اعتصاب کارکنان شرکت هواپیمایی ملی تبدیل به اعتصاب نشسته در محل کار آنها شد.

۱ بهمن ۱۳۵۷

سیدجلال الدین تهرانی رییس شورای سلطنت که برای دیدار امام خمینی به فرانسه رفته بود، به دنبال اعلام شرط های امام برای پذیرش او، از مقام خود استعفا کرد و یادآور شد که شورای سلطنت غیرقانونی است.

۱ بهمن ۱۳۵۷

امام خمینی هیاتی را مامور حفظ اسناد و مدارک سفارتخانه ها و کنسولگری ها در ایران کردند.

۱ بهمن ۱۳۵۷

امام خمینی در یک گفت و گوی مطبوعاتی فرمودند: تمامی قراردادهایی که علیه منافع مردم ایران باشد، لغو می شود.

۱ بهمن ۱۳۵۷

تهدیدگروه های طرفدار محمدرضا پهلوی در فرانسه تدابیر امنیتی در اطراف خانه ی امام خمینی را افزایش داد. پلیس فرانسه بخشی از خدمات امنیتی را بر عهده گرفت.

۱ بهمن ۱۳۵۷

روزنامه لبنانی السفیر از قول امام خمینی نوشت: کارتر به خاطر بی عدالتی ها و جنایاتی که نسبت به ملت ایران روا داشته بی ارزش ترین مرد روی زمین است.

۱ بهمن ۱۳۵۷

آنتونی پارسونز آخرین سفیر انگلیس در ایران، تهران را ترک کرد.

۱ بهمن ۱۳۵۳

محمد قریب موسس طب نوین اطفال در ایران و از بنیانگذاران بیمارستان مرکز طبی کودکان درگذشت.

۱ بهمن ۱۳۴۸

امام خمینی تدریس موضوع ولایت فقیه را در عراق آغاز کرد، حاصل درس ایشان به وسیله ی گروهی از شاگردان شان چاپ و منتشر شد.

۱ بهمن ۱۳۴۱

گروهی از علمای تهران در نامه ای به امام خمینی نظر ایشان را درباره ی تصمیم دولت برای برگزاری رفراندوم ۶ بهمن خواستار شدند. امام در پاسخ، رفراندوم را محکوم و حکم به تحریم آن دادند. این رفراندوم با هدف تحمیل طرح اصلاحات ارضی محمدرضا پهلوی با عنوان انقلاب سفید صورت می پذیرفت.

۱ بهمن ۱۳۴۰

در حمله پلیس به تظاهرات دانش آموزان و دانشجویان در دانشگاه تهران که علیه تصمیم دولت امینی مبنی بر اجرای اصلاحات ارضی صورت گرفته بود، ۲۰۰ تن زخمی شدند و به تاسیسات و آزمایشگاه‏های این دانشگاه صدمات زیادی وارد آمد. پس از این حادثه به دستور دولت، دانشگاه تا اطلاع ثانوی که ۷۴ روز طول کشید، تعطیل شد.

۱ بهمن ۱۳۳۰

اعلام تصمیم دولت محمد مصدق برای بستن کنسولگری های انگلیس در ایران به تظاهرات گسترده ای علیه سیاست های این کشور در ایران منجر شد.

۱ بهمن ۱۳۲۱

علی امینی معاون نخست وزیر به ریاست هیات اقتصادی ایران در آمریکا تعیین شد.

۱ بهمن ۱۳۱۹

آیت الله شیخ عباس قمی از علما و محدثان عصر حاضر و صاحب مفاتیح الجنان، کلمات لطیفه، علم الیقین، نفس المهموم، منازل الاخره و… دیده از این جهان فربست.

۱ بهمن ۱۳۱۸

محمدعلی مقدم وزیر مختار ایران در لندن به وزارت امورخارجه انگلیس پیشنهاد کرد، پیمان نظامی محرمانه ای میان ایران و انگلیس بسته شود، این پیمان خواسته رضاخان بود.

۱ بهمن ۱۳۰۳

کنسولگری ایران در بصره به اطلاع وزارت امور خارجه رساند که یک هیات پارلمانی انگلیس برای دیدار از تاسیسات نفتی مسجد سلیمان و آبادان به خوزستان خواهد رفت.

۱ بهمن ۱۳۰۰

نخستین کابینه ی احمد قوام، مشهور به قوام السلطنه پس از کودتای رضاخان با استعفای وی به کار خود خاتمه داد. این کابینه در ۹ خرداد همین سال تشکیل شده بود.

۱ بهمن ۱۳۰۰

میرزا حسن خان مشیرالدوله، پس از استعفای قوام مامور تشکیل کابینه شد. دولت وی چهار ماه دوام داشت و در بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۰۱ با استعفای وی به کار خود خاتمه داد.

۱ بهمن ۱۲۹۹

تعداد زیادی از نمایندگان مجلس شورای ملی از احمد شاه خواستند میرزا فتح الله خان سپهدار مشهور به سپهدار اعظم رشتی را دوباره به رییس الوزرایی منصوب کند. سپهدار در چهارم آبان همین سال رییس الوزرا شده ولی به دلیل سنگینی مسوولیت در بیست و پنجم دی استعفا کرده بود.

۱ بهمن ۱۲۸۵

میرزا نصر الله خان مشیرالدوله نخستین صدراعظم دوره ی مشروطه، کابینه ی نخست این دوره را ۱۲ روز پس از مرگ مظفرالدین شاه و سه روز پس از تاجگذاری محمدعلی شاه قاجار به وسیله معاون خود به مجلس شورای ملی معرفی کرد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.