تصویب کلیات لایحه بودجه ۹۴در کمیسیون تلفیق مجلس

double-quot
تهران – جارپرس – «محمد مهدی مفتح» سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی از تصویب کلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ کل کشور در این کمیسیون خبر داد و گفت:۲۱ نفر از ۳۵ نفر به کلیات این لایحه رای مثبت دادند.

کد خبر : 7691
تاریخ انتشار : دوشنبه 29 دی 1393 - 8:51
تصویب کلیات لایحه بودجه ۹۴در کمیسیون تلفیق مجلس

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، در جلسه صبح امروز کمیسیون تلفیق مجلس، اعضا همچنین بخش درآمدهای لایحه بودجه را بررسی کردند که بر این اساس تغییراتی در لایحه بودجه انجام شد.

مفتح روز دوشنبه در نشست خبری افزود: بر اساس این تغییرات مالیات اشخاص حقوقی (شرکت های) دولتی در لایحه بودجه ۸ هزار و ۲۳۰ میلیارد تومان پیش بینی شده بود که در کمیسیون تلفیق به ۹ هزار و ۳۲ میلیارد تومان افزایش یافت.

وی اضافه کرد: همچنین مالیات اشخاص حقوقی (شرکت های)غیردولتی که در لایحه بودجه ۱۹ هزار و ۵۸۳ میلیارد تومان پیش بینی شده بود در کمیسیون تلفیق به ۲۰ هزار و ۸۲۲ میلیارد تومان رسید.

وی ادامه داد: ما در سال ۹۴ بدون این که نرخ مالیات را افزایش دهیم می خواهیم پایه ها را توسعه دهیم.

مفتح تصریح کرد: قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت که چندی پیش در مجلس تصویب شد، شورای نگهبان به آن ایراداتی گرفت.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون برنامه و بودجه مجلس این ایرادات را رفع کرد و امیدواریم که ایرادات رفع شده در نخستین جلسه علنی مجلس تصویب شود.

وی ادامه داد: در این جلسه مقرر شد هر آنچه در آن قانون تصویب شود ما دیگر بررسی آن را در لایحه بودجه تکرار نکنیم و تنها اگر قرار باشد ردیفی اضافه شو،د آن را بررسی کنیم.

مفتح اضافه کرد: ما میزان تبصره ها را در لایحه بودجه کاهش خواهیم داد.

وی ادامه داد: دولت درباره ویژگی های کلیات این لایحه در جلسه شب گذشته بیان کرد که لایحه بودجه بر مبنای قوانین فرادستی تهیه شده که به اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب ابلاغ کرده توجه ویژه دارد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق اظهارداشت: نمایندگان دولت بیان کردند که رشد بودجه عمرانی ۱۸ درصد نسبت به سال ۹۳ افزایش یافته بنابراین آنان معتقد بودند که رشد اقتصادی محقق خواهد شد.

مفتح خاطر نشان کرد: دولتی ها در این جلسه بیان کردند که در لایحه بودجه سال آینده درآمدهای مالیاتی ۲۳ درصد رشد خواهد داشت درصورتی که برای سایر درآمدها ۱۱ درصد رشد پیش بینی شده که این حرکتی در راستای اقتصاد مقاومتی است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق خاطر نشان کرد: افزایش درآمدهای غیر نفتی به کل منابع عمومی یکی دیگر از ویژگی های لایحه بودجه بود که دولتی ها بیان کردند. آنان همچنین گفتند که نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی ۶٫۶ درصد رشد دارد که در این تراز عملیاتی، ۱۰ درصد نسبت به عملکرد ۹۳ بهبود یافته است.

مفتح یادآور شد: بودجه صندوق نوآوری نسبت به گذشته ۶۰ درصد رشد خواهد داشت و نمایندگان دولت در این جلسه بیان کردند که ۷ هزار مگاوات ظرفیت تولید برق کشور افزایش می یابد.

وی درباره تخصیص بودجه عمرانی در لایحه بودجه سال ۹۴ گفت: دولتی ها در این جلسه بیان کردند که طرح هایی بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشند، سال آینده به اتمام خواهند رسید، اما در مناطقی که طرح ها زیر ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد در راستای توازن منطقه ای، این طرح ها نیز در دست اقدام خواهد بود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق افزود: همچنین دولتی های بیان کردند که یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای وام های ارزان قیمت ازدواج و کمک به زنان سرپرست خانوار در لایحه بودجه سال آینده پیش بینی شده است.

مفتح همچنین به گزارش مرکز پژوهش های مجلس در مورد لایحه بودجه ۹۴ اشاره کرد و گفت: بر اساس نظر مرکز پژوهش ها، یکی از ویژگی های لایحه بودجه افزایش نرخ تسعیر ارز (دلار) از ۲۶۵۰ به ۲۸۵۰ تومان است.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از ویژگی های لایحه بودجه سال ۹۴ این است که بر اساس برنامه پنجم قرار بود هر سال سه درصد به ورودی صندوق توسعه اضافه شود بنابر این می بایست در سال آینده ۳۲ درصد از درآمدهای نفتی به صندوق توسعه واریز می شد اما در لایحه، این میزان به ۲۰ درصد کاهش یافته است.

مفتح خاطر نشان کرد: مرکز پژوهش ها همچنین افزایش منابع بودجه از فروش اوراق مشارکت، اوراق خزانه و صکوک به ۱۱ هزار میلیارد تومان در سال ۹۴ نسبت به ۶ هزار میلیارد تومان سال ۹۳ را یکی دیگر از ویژگی های لایحه بودجه دانست.

**افزایش ۱۴درصدی دستمزد کارکنان در سال ۹۴

وی افزود: منابع حاصل از واگذاری شرکت های دولتی در لایحه بودجه هم از ۷/۷ هزار میلیارد تومان به ۱۴/۵ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده ضمن اینکه حقوق و دستمزد کارکنان ۱۴ درصد رشد داشته و اعتبارات عمرانی ۷ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: یکی از نقاط قوت لایحه بودجه از دیدگاه مرکز پژوهش ها این است که طرح های عمرانی جدید کمتری نسبت به سال های قبل در لایحه پیش بینی شده و کلا دولت هشت طرح را در دست اقدام دارد که مرکز پژوهش های مجلس آن را از نقاط قوت این لایحه دانست.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.