حداقل دستمزد پرداختی به کارگران ۷۸ درصد هزینه ها را پوشش می دهد

double-quot
تهران – جارپرس – بانک مرکزی اعلام کرد که مقایسه حداقل دستمزد ۹۲ (ماهانه ۴۸۷۱ هزار ریال) با متوسط هزینه ماهانه خوراکی ها و آشامیدنی ها (ماهانه ۶۲۲۷ هزار ریال) نشان می دهد که حداقل دستمزد پرداختی به کارگران تنها حدود ۷۸ درصد هزینه ها را پوشش می دهد.
کد خبر : 7248
تاریخ انتشار : یکشنبه 7 دی 1393 - 12:04
حداقل دستمزد پرداختی به کارگران ۷۸ درصد هزینه ها را پوشش می دهد

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، براساس گزارش بانک مرکزی از تحولات اقتصادی کشور در سال ۹۲ در بخش بررسی بودجه خانوار در مناطق شهری، متوسط هزینه ناخالص یک خانوار شهری به قیمت های جاری درسال ۱۳۹۲ با ۳۱٫۵ درصد رشد نسبت به سال قبل به ۲۸۴٫۷ میلیون ریال(ماهانه ۲۳٫۷ میلیون ریال) رسیده است.

بررسی متوسط هزینه یک خانوار شهری درسال ۱۳۹۲ به تفکیک گروه های هزینه حاکی از آن است که در شش گروه هزینه ای خوراکی ها و آشامیدنی ها، دخانیات، پوشاک و کفش، مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها، بهداشت و درمان، تفریح و امور فرهنگی، هزینه خانوار بیش از ۳۰ درصد در مقایسه با سال قبل رشد داشته است.

بررسی هزینه ناخالص خانوارهای شهری به تفکیک گروه های هزینه نشان می دهد سهم گروه های مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها، بهداشت و درمان و پوشاک و کفش در سال ۱۳۹۲ در مقایسه با سال ۱۳۹۱ به ترتیب ۱٫۲، ۰٫۲ و ۰٫۱ درصد افزایش داشته و سهم دیگر گروه ها بدون تغییر یا کاهشی بوده است.

بیشترین کاهش مربوط به گروه حمل و نقل و معادل ۰٫۹ درصد بود. افزایش سهم هزینه خانوار عمدتا در گروه کالاهایی است که ضروری محسوب می شوند و آمارها نشان دهنده تغییر ترکیب هزینه های خانوار به سمت کالاها و خدمات ضروری می باشد.

مجموع سهم گروه های خوراکی ها و آشامیدنی ها، مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها، پوشاک و کفش، بهداشت و درمان درسال ۱۳۹۲ به ۷۰٫۶ درصد رسید، در حالی که سهم گروه های مورد اشاره در سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ به ترتیب ۶۵٫۴ و ۶۹٫۱ درصد بود. افزایش سهم هزینه در این چهار گروه با توجه به ماهیت آن حاکی از شرایط نامساعد بودجه خانوارها است.

در سال ۹۲ سهم گروه های هزینه ای لوازم و اثاث خانه، حمل و نقل، تحصیل و کالاها و خدمات متفرقه در مقایسه با سال قبل کاهش داشت. رشد بطئی هزینه خانوارها در مقایسه با تورم و تغییر ترکیب هزینه های خانوار در جهت تامین کالاها و خدمات ضروری از دلایل مهم تعدیل هزینه خانوار در این گروه ها می باشد.

هزینه ناخالص کل خانوار به قیمت ثابت سال ۹۰ در سال ۹۲ نسبت به سال قبل با ۰٫۵ درصد افزایش به رقم ۱۶۸٫۷ میلیون ریال رسید. بررسی متوسط هزینه خانوار به تفکیک فصول نشان می دهد که متوسط هزینه واقعی خانوار عمدتا تحت تاثیر افزایش هزینه گروه مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها مثبت بوده است.

بررسی اجزای بودجه خانوار نشان میدهد که عمده رشد شاخص در سال ۹۲ متاثر از افزایش هزینه گروه مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها بوده است. همچنین بررسی اجزای گروه مزبور نشان می دهد که عمده افزایش این گروه مرتبط با زیر گروه ارزش اجاری مسکن شخصی بوده به طوری که هزینه این زیر گروه به قیمت های جاری در سال ۹۲ معادل ۴۴٫۴ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.

مقایسه حداقل دستمزد در سال ۹۲ (ماهانه ۴۸۷۱ هزار ریال) با متوسط هزینه ماهانه گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها در این سال (ماهانه ۶۲۲۷ هزار ریال) بیانگر این موضوع است که حداقل دستمزد پرداختی به کارگران به طور متوسط حدود ۷۸ درصد از هزینه گروه مذکور را پوشش می دهد.

اگرچه با لحاظ نمودن یارانه نقدی بخشی از کسری درآمد خانوار پوشش داده می شود، اما شکاف درآمد و هزینه برای گروه های پایین درآمدی و صاحبان مشاغل غیرحرفه ای بسیار بالا است.

ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ۹۲ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﻗﺎﺑﻞ ﻣﻼﺣﻈﻪ ﺳﻄﺢ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﻗﻴﻤﺖ ﻫﺎ (نرخ تورم) و ﮐﺎﻫﺶ ﺍﺭﺯﺵ ﻭﺍﻗﻌﻲ ﺩﺳﺘﻤﺰﺩﻫﺎ ﻭ ﭘﺮﺩﺍﺧﺖ ﻫﺎﻱ ﺍﻧﺘﻘﺎﻟﻲ ﺑﻪ ﺧﺎﻧﻮﺍﺭ، ﺟﻴﻨﻲ ﺿﺮﻳﺐ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﺑﺎ ﺳﺎﻝ ﻗﺒﻞ ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﺩﺍﺷﺖ. ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺿﺮﻳﺐ ﺟﻴﻨﻲ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ﻧﺸﺎﻥ ﻣﻲﺩﻫﺪ ﺍﻳﻦ ﺿﺮﻳﺐ ﺍﺯ ﺭﻗﻢ ۳۸۳۴ در سال ۹۱ به ﺭﻗﻢ ۳۹۴۴ در سال ۹۲ ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﻳﺎﻓﺘﻪ است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.