احتمال حذف شش رشته ورزشی از بازیهای المپیک ۲۰۲۰

double-quot
تهران – جارپرس – مجموعه اصلاحات گسترده ای که به تصویب کمیته بین المللی المپیک رسید می تواند چهره برنامه بازیهای المپیک را دچار تحول اساسی کند.
کد خبر : 7012
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 18 آذر 1393 - 12:00
احتمال حذف شش رشته ورزشی از بازیهای المپیک ۲۰۲۰

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا از تارنمای رسمی کمیته بین المللی المپیک(IOC) ، در صد و بیست و هفتمین اجلاس این کمیته در موناکو، ۴۰ توصیه دردستور کار المپیک ۲۰۲۰ قرار گرفت که نقشه راه استراتژیک آینده جنبش المپیک خواهد بود و بااجماع تصویب شد.

توماس باخ رییس آی او سی دستورکار المپیک ۲۰۲۰ را به یک پازل تشبیه کرد و گفت: با تصویب این ۴۰ توصیه شاهد تصویر جدیدی خواهید بود که تصویری از پیشرفت است و منحصربفرد بودن بازیهای المپیک را تضمین می کند. این تصویر ارزشهای المپیک را ترفیع می بخشد و ورزش را در جامعه تقویت می کند.

قرار بود بحث ورای گیری درمورددستور کار المپیک ۲۰۲۰ دو روز به طول بینجامد، اما باحمایت های انجام گرفته ازاین توصیه ها این فرایند یک روزه به انجام رسید.

هر توصیه جداگانه رای گیری شد و حمایت ۹۶ عضو کمیته در اجلاس را دریافت کرد. هیچ رای منفی ارایه نشد. اعضا به نشانه اتحاد برای دستورکار المپیک ۲۰۲۰ حمایت خود را از مجموعه توصیه ها به صورت کلی در پایان اجلاس اعلام کردند.

رییس کمیته بین المللی المپیک یک سال و نیم پیش مذاکرات دستورکار المپیک ۲۰۲۰ را مطرح کرد.

وی حمایت اعضا را بسیار مهم خواند و گفت امروز، روز مثبتی برای کمیته بین المللی المپیک و جنبش المپیک بود.

وی گفت سرعت تصویب دستورکار المپیک ۲۰۰۲ نشانگر حمایت و عزم اعضا برای انجام این تغییرات است.

تارنمای خبری گلوب اند میل در گزارشی از مصوبات آی او سی نوشت: کمیته بین المللی المپیک روز دوشنبه به برنامه ورزشی انعطاف پذیرتری برای بازیهای المپیک رای داد که محدودیت۲۸ رشته ورزشی را در بازیهای المپیک برمی دارد و به سوی سیستم رویداد مدار که امکان ورود رقابتهای جدید را میسر می سازد حرکت کرد. با این حال در مجموع ۱۰ هزار و ۵۰۰ ورزشکار برای دریافت ۳۱۰ مدال رقابت خواهند کرد.بازیهای زمستانی شرکت کنندگان و رقابتهای کمتری دارد.

با این اقدام امکان اضافه شدن سافت بال و بیسبال به برنامه بازیهای المپیک ۲۰۲۰ توکیو وجود دارد. اما ورزشهایی که محبوبیت کمتری دارد مثل پنج گانه مدرن حذف خواهد شد.

از آنجا که المپیک قادر نیست تمام ورزشها و مسابقاتی را که خواهان حضور در برنامه بازیها هستند دربرگیرد، بحث ها و تنش های زیادی ایجاد خواهد شد.

کمیته بین المللی المپیک همچنین به شهرهای میزبان اجازه داد الحاق یک یا چند رقابت بیشتر را برای بازیهایی که میزبانی آن را به عهده دارند پیشنهاد کنند.

توماس باخ تصویب این بسته شامل۴۰ توصیه را دنبال می کرد که بزرگترین تغییرات این سازمان در دهه های گذشته محسوب می شود. این اصلاحات بدنبال انصراف چندین شهر از میزبانی بازیها به علت هزینه برگزاری آنها انجام گرفت. قوانین جدید فرایند کسب میزبانی را برای کشورهای میزبان راحت تر می کند و یک شبکه تلویزیونی المپیک راه اندازی نیز خواهد شد. همچنین میزبانان المپیک اجازه دارند مسابقات را خارج از شهر یا حتی کشور میزبان برگزار کنند. این امر راه را برای درخواست میزبانی مشترک هموار می کند.

اجازه ورود ورزشهای جدید مثل اسکواش و کاراته کسب درآمد، اعتبار را به همراه دارد.

با این حال برای اینکه جا برای ورزشهای جدید بازی شود، برخی رقابتهای بازیهای المپیک تابستانی حذف می شود تا تعداد ورزشکاران شرکت کننده از ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن فراتر نرود.

برخی رشته هایی که به گفته ناظران احتمال حذف آنها وجود دارد عبارتند از:

پنج گانه مدرن

این رشته که کمتر شناخته شده است از پنج رشته تیراندازی با تپانچه، شمشیربازی، شنا، پرش با اسب و دو صحرانوردی تشکیل شده است. تعداد محدودی در این رشته شرکت می کنند و نیاز به محل های تمرین گوناگونی دارد. منتقدان معتقدند که تنها علت باقی ماندن این رشته در المپیک این است که بارون پییر دوکوبرتن که به احیای بازیهای المپیک نوین کمک کرد، ایجاد شد.

شنای موزون

دیک پاند عضو کانادایی کمیته بین المللی المپیک در پاسخ به سوال یک خبرنگار که المپیک بدون چه ورزشهایی می تواند ادامه یابد، شنای موزون را نام برد. منتقدان علت حضور شنای موزون را در المپیک زیر سوال می برند. این رشته براساس شایستگی های هنری قضاوت می شد. با این حال در برخی کشورها محبوبیت بسیاری دارد.

ژیمناستیک ریتمیک

برخی ناظران المپیک گنجاندن این رشته در بازیهای المپیک را به استهزاء می گیرند. این رشته محبوبی است اما با توجه به اتکای آن به ربان، حلقه ، طناب مخصوص و توپ زیر سوال قرار گرفته است.

پرش سه گام

دیک پاند همچنین پرش سه گام را جزو ورزشهایی که امکان حذف آنها از المپکی وجود دارد، نام برد. وی گفت همه باید در این زمینه سهیم باشند. اما سباستین کو دارنده مدال المپیک این اظهار نظر را رد کرد و گفت این رشته مقدس دو و میدانی است.

کو که برای تصاحب کرسی ریاست اتحادیه بین المللی دو و میدانی تلاش می کند گفت که اگر در موضوع حذف رشته های ورزشی از المپیک ، دو و میدانی به اذهان افراد خطور کند، متعجب نخواهد شد.

وی گفت: ما ۴۷ رشته مختلف داریم بنابراین این امر اجتناب ناپذیر است.

پیاده روی

این ورزش غیرمعمول مستلزم آن است که ورزشکار تمام مدت در تماس با زمین باشد. این رشته منتقدان خود را دارد. آنها این سوال را مطرح می کنند این رشته چگونه شعار المپیک را که عبارت است از بلندتر، سریعتر و قویتر پاسخ می گوید. اما کو از پیاده روی نیز دفاع کرد و گفت: این ورزش مهمترین بخش ورزش ماست.

اسب سواری

برخی ناظران المپیک ارزش مسابقات اسب سواری را با توجه به اتکای ورزشکار به اسب و همچنین هزینه بالای رقابتها زیر سوال می برند. انتقاد منتقدان بیشتر متوجه درساژ است که عمدتا براساس مهارت است تا توانایی.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.