۱۲آذر آغاز اعزام زائران به عمره مفرده / تشرف ۷۰۰ هزار زائر به کربلا در ایام اربعین /اعزام تمامی زائران عمره ۵سال طول می‌کشد

double-quot
تهران – جارپرس – رئیس سازمان حج و زیارت گفت: اولین گروه از زائران عمره مفرده، ۱۲آذر از ایستگاه پروازی تهران به سرزمین وحی اعزام می شوند.
کد خبر : 6488
تاریخ انتشار : شنبه 24 آبان 1393 - 7:08
۱۲آذر آغاز اعزام زائران به عمره مفرده / تشرف ۷۰۰ هزار زائر به کربلا در ایام اربعین /اعزام تمامی زائران عمره ۵سال طول می‌کشد

به گزارش جارپرس به نقل از باشگاه خبرنگاران ، سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص وضعیت عمره سال ۹۳-۹۴ گفت: با توجه به ۷ کارگروهی که در موسم حج تشکیل شد، قراردادهای مربوط به اسکان، حمل و نقل وتغذیه به طورکامل و صد در صدی در موسم حج بسته شد.

وی در ادامه افزود: براساس آنچه با وزیر حج عربستان به توافق رسیدیم در اوایل ماه صفر سیستم صدور ویزا برای زائرین در کنسول‌گری‌های تهران و مشهد بازخواهد شد و برنامه اعزام زائران به عمره از ۱۰صفر که مصادف با ۱۲آذر است آغاز خواهد شد.

اوحدی همچنین اظهار داشت: امسال برای نخستین بار در سازمان حج و زیارت سامانه‌ای تحت عنوان فاخر برای فراخوان زائرینی که برای عمره ودیعه گذاری کرده‌اند راه اندازی شد که این سیستم امکان توزیع عادلانه امکانات و خدمات را به زائرین می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه ۶٫۵ میلیون نفر برای اعزام به عمره ودیعه گذاری کرده‌اند بیان داشت: تمام این افراد می‌توانند با مراجعه به سیستم فاخر برای اعزام به عمره مفرده ثبت نام کنند و گروه خود را تشکیل دهند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه این سیستم تا ۲۹آبان قابلیت ثبت نام از متقاضیان را دارد تاکید کرد: ۲۹ آبان آخرین جمع بندی در هر استان صورت می‌گیرد و چنانچه ظرفیت خالی وجود داشته باشد اولویت‌های بعدی اعلام خواهد شد.

وی همچنین یادآور شد: با توجه به اینکه این سامانه بسیار گسترده و وسیع است و حجم اطلاعات بسیار زیادی را در بردارد در این زمینه با وزارت ارتباطات همکاری لازم صورت گرفت تا زائران این امکان را داشته باشند تا از منزل به این سامانه وارد شوند و لزومی برای مراجعه حضوری به دفاتر خدمات مسافرتی نباشد.

اوحدی با اشاره به اینکه از تاریخ ۲۹آبان تاریخ کاروان‌ها، گروه‌های قیمتی و پرواز به مقصد جده یا مدینه بر روی سامانه فاخر قرار می‌گیرد عنوان کرد زائران پس از انتخاب کاروان و موارد ذکر شده به مدت ۷۲ ساعت فرصت دارد تا به کاروان مربوطه برای انجام ثبت نام قطعی و پرداخت هزینه اقدام نماید.

وی توزیع عادلانه امکانات و خدمات و ثبت نام با آرامش را از ویژگی‌های سامانه فاخر برشمرد و بیان داشت: سازمان حج و زیارت نیز با استفاده از اطلاعات این سامانه تعداد زائرینی که آمادگی تشرف به عمره را دارند می سنجد.

*۲۰اسفند آغاز فراخوان مرحله دوم اعزام به عمره / اعزام تمامی زائران عمره ۵سال طول می‌کشد

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: کسانیکه تاموعد مقرر در این سامانه ثبت نام نکنند نمی‌توانند به عمره امسال مشرف شوند و باید منتظر فراخوان بعدی که در اسفندماه است، بمانند.

وی با اشاره به اینکه ۱۳آذر اولین گروه از زائران عمره از ایستگاه پروازی تهران اعزام خواهند شد،گفت: تاکنون قرارداد ۷۷۰ هزار زائر بسته شده است اما اگر خدمات ارائه شده توسط وزارت حج عربستان و مجموعه شرکت‌های صعودی مورد رضایت سازمان حج و زیارت باشد امکان افزایش عدد اعزام زائر وجود دارد چرا که سازمان حج وزیارت استعداد اعزام یک میلیون زائر را دارد.

اوحدی در ادامه افزود: با توجه به اینکه توسعه فضای مسجدالحرام تاسال آینده به پایان می‌رسد و ظرفیت پذیرش زائر ۱٫۵ تا ۲برابر افزایش می‌یابد و در صورتی که زیرساخت های صدور ویزا آماده شود کمتر از ۵سال طول خواهد کشید تا تمام زائران ودیعه گذار به عمره مفرده اعزام شوند.

*ساخت ۴ هتل در کربلا و نجف

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه در خصوص وضعیت اعزام زائران به عتبات گفت: با توجه به اینکه عمره روال خود را پیدا کرده است لذا سیاست سازمان حج و زیارت مبتنی بر این است که بر روی وضعیت عتبات متمرکز شود تامشکلات خدماتی در این حوزه نیز برطرف شود.

وی با اشاره به نامگذاری امسال سازمان حج و زیارت به نام مدیریت جهادی در مسیر بالندگی عتبات افزود: مدیریت جهادی نیاز به عزم جدی دارد و بالندگی باید در همه حوزه‌ها از جمله حمل و نقل، اسکان، ساماندهی کاروان‌ها، اطلاع رسانی و خدمات پزشکی صورت گیرد که تمرکز بر روی این  امر برای رسیدن به هدف موردنظر نیاز است.

اوحدی با اشاره به اینکه در عراق بر خلاف عربستان محدودیت‌ سرمایه گذاری وجود ندارد، عنوان کرد: در حال حاضر ساخت وساز درداخل عراق را شروع کرده‌ایم به عنوان مثال ۴پروژه مهم در دست انجام داریم که دوهتل در کربلا و ۲هتل در نجف این ۴پروژه را تشکیل می‌دهند که از میان آنها ساخت یک هتل ۱۸۰ اتاقی در کربلا آغاز شده است و عملیات سایر هتل ها نیز در مرحله مطالعات است.

وی ادامه داد: همچنین ۳پروژه در مرزهای خود که شامل هتل شلمچه و زائرسرای چزابه و هتل مهران است را در دست داریم عملیات اجرایی زائرسرای چزابه شروع شده است و این زائر سرا در حال  ساخت است همچنین کارهای طراحی هتل مهران وشلمچه نیز آغاز شده است.

* تشرف ۷۰۰ هزار زائر به کربلا در ایام اربعین

اوحدی در ادامه به راهپیمانی عظیم اربعین اشاره کرد و گفت:درواقع راهپیمایی عظیم اربعین بزرگترین همایش جهان است که طی آن ۱۵تا۲۰ میلیون زائر در روز اربعین حسینی درعراق جمع می‌شوند.

رئیس سازمان حج وزیارت در ادامه افزود: همایش  اربعین از ۳سال گذشته به صورت نمادین در کشورما آغاز شد و براساس آن در سال ۹۰، ۹۵ هزار زائر، سال ۹۱،۲۰۰هزار زائر و ۹۲، ۵۰۰هزار زائر در این ایام به کربلای معلی مشرف شدند و این انتظار می‌رود که در سال ۹۳ شاهد تشرف ۷۰۰هزار زائر باشیم.

وی همچنین با اشاره به تشکیل ستاد دائمی اربعین اظهار داشت: سازمان حج و زیارت از سال گذشته دراین حرکت عظیم ورود پیدا کرد.

اوحدی با اشاره به اینکه این حرکت یک عزم ملی را می‌طلبدیادآور شد: نگاه سازمان حج و زیارت ساماندهی حرکت زائرین است و این به این معنا است که تسهیلات سفر را تامین کنیم.

وی همچنین بیان داشت: ۲۶دستگاه از جمله گمرک، هلال احمر، ستاد بازسازی عتبات عالیات، استانداری‌های خوزستان وایلام، وزارت راه و شهرسازی، وزارت امور خارجه ونیروی انتظامی با ستاد دائمی اربعین همکاری داشته‌اند و تا به امروز ۱۱جلسه در این ستاد برای تامین سهولت سفر زائران تشکیل شده است.

* شروع آسفالت جاده بستان به چزابه با ۱۶۰میلیارد ریال اعتبار استانی/ برپایی ۲۰چادر ۲۵۰ متری برای اسکان زائران

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه تمهیدات متعددی در خصوص تسهیلات سفر اربعین شکل گرفته است گفت: تشکیل ستاد عملیاتی اربعین ۹۳، تشکیل ۳قرارگاه درمرز شلمچه ، چزابه ومهران با هماهنگی فرمانداری‌های استان‌های خوزستان و ایلام، سپاه منطقه و ادارات حج و زیارت از جمله این تمهیدات است.

وی شروع آسفالت جاده بستان به چزابه با ۱۶۰میلیارد ریال اعتبار استانی، آسفالت منطقه شلمچه،ایجاد مقر بزرگی برای استقرار زائرین و برپایی ۲۰چادر بزرگ ۲۵۰ متری توسط هلال احمر را از دیگر اقدامات در نظر گرفته شده برای زائران اربعین حسینی عنوان کرد.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه امسال سعی کرده‌ایم تا جمعیت زائرین را از مرز به سمت شهرهای اصلی بکشانیم بیان داشت: سامانه ای طراحی شده تا زائرینی که تمایل به شرکت در این راهپیمایی دارندبه دفاتر خدماتی مراجعه کنند تا بتوانند از امکانات در نظرگرفته شده برای ساماندهی زائرین استفاده کنند.

*اسکان رایگان ۴۰هزار نفر در قرارگاه‌های مرکزی راهیان نور/ حذف هزینه خروجی زائران در منطقه آزاد اروند

وی همچنین به اسکان رایگان ۴۰هزار نفر در قرارگاه‌های مرکزی راهیان نور اشاره کرد و بیان داشت: امسال برای نخستین بار هزینه بیمه و خدمات درمانی هلال احمر به طور رایگان است همچنین منطقه آزاد اروند پرداخت خروجی را حذف کرده است.

وی همچنین از استقرار ۲۴ ساعته پزشکان زن و مرد خبر داد و بیان داشت: ۵بالگرد هلال احمر در مرزها مستقر  هستند تا در صورت لزوم پوشش امدادهوایی را داشته باشند همچنین ۲۰آمبولانس نیز در صورت صدور مجوز از سوی عراق از نجف به کربلا به زائرین امدادرسانی خواهند کرد.

اوحدی همچنین ادامه داد: ۶ موکت توسط سازمان حج و زیارت، هلال احمر و بعثه مقام معظم رهبری با حمایت مردم در مسیر نجف تا کربلا برپا خواهد شد، همچنین قرار است شهرداری تهران خدماتی را برای کمک به حمل ونقل زائرین فراهم کند.

وی همچنین از در اختیار گرفتن مدارس عراق، پارکینگ ها و امکانات ستاد بازسازی عتبات برای اسکان زائرین خبر داد.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه تسهیل سفر در قالب ساماندهی زائران اربعین با چنین جمعیت زیادی نواقص بسیاری دارد بیان داشت: درمجموع کار بزرگی صورت گرفته و ما امیدواریم در میدان عمل و با استفاده از تجربیات سال گذشته بتوانیم تا حد امکان ساماندهی زائرین را به طور کامل انجام دهیم.

اوحدی در پایان در توصیه به زائرین گفت: از همه زائرینی که قصد سفر به کربلای معلی درایام اربعین را دارند می‌خواهیم تا بدون ویزا به مرزها نروند و توصیه می‌کنیم ویزای خود را در دفاتر خدماتی خود ایران بگیرند تا مشکلی برای آنان در مرزها به وجود نیاید.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.