رکوردهای بی سابقه در پایتخت انرژی ایران/ کاهش فاصله تولید گاز با قطر

double-quot
تهران – جارپرس – عملیات نصب و راه اندازی همزمان پنج عرشه فازهای ۱۵ و ۱۶، ۱۸A، ۱۲B و ۱۲C در میدان گازی پارس جنوبی و احداث سریع خطوط لوله فازهای ۲۲ و ۲۳ توسط شناور سی مستر از رکوردهای بی سابقه در پایتخت انرژی ایران به شمار می روند که با هدف افزایش تولید گاز و کاهش فاصله با قطر انجام شده است.
کد خبر : 5336
تاریخ انتشار : چهارشنبه 19 شهریور 1393 - 3:55
رکوردهای بی سابقه در پایتخت انرژی ایران/ کاهش فاصله تولید گاز با قطر

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، با توجه به تمرکز فعالیت ها در پارس جنوبی که با هدف دستیابی به افزایش تولید ۱۰۰ میلیون مترمکعبی گاز انجام می شود، روند توسعه این میدان عظیم گازی رشد زیادی یافته است.

علاوه بر انجام همزمان نصب و راه اندازی ۵ سکوی فازهای ۱۵ و ۱۶، ۱۸A، ۱۲B و ۱۲C اقدامات دیگری نیز در ماه های اخیر برای تسریع در توسعه فازهای پارس جنوبی توسط شرکت تاسیسات دریایی انجام شده که از جمله آنها می توان به راه اندازی سکوی ۱۲A و تولید گاز از این فاز، بهره برداری از گوی شناور(SPM) فاز ۱۲ و صادرات میعانات گازی و احداث خط لوله از دریا به خشکی در فازهای ۲۲ و ۲۳ اشاره کرد.

** توسعه فاز ۱۲ بزرگترین فاز پارس جنوبی

فاز ۱۲ میدان گازی پارس جنوبی به عنوان بزرگ ترین فاز این میدان مشترک با تولید سه فاز استاندارد یکی از مهم ترین پروژه های گازی ایران به شمار می رود که از سه عرشه ۱۲A,B,C تشکیل شده است.

عرشه ۱۲A این فاز در بهمن ماه سال گذشته به بهره برداری رسیده و تولید از آن آغاز شد؛ همچنین عملیات بارگیری، حمل و نصب دو عرشه دیگر این فاز موسوم به عرشه های ۱۲B و۱۲C از اواخر بهار شروع و تا ابتدای تابستان امسال به انجام رسیده است.

براساس این گزارش، بارگیری عرشه ۱۲B میدان گازی پارس جنوبی به وزن ۳ هزار و ۲۵۰ تن در تاریخ دهم خرداد در یارد قائم (عج) شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران در خرمشهر انجام شد.

همچنین عرشه ۱۲C این فاز به عنوان بزرگ ترین عرشه فاز ۱۲ به وزن ۳ هزار و ۴۰۱ تن در تاریخ ۲۱ خردادماه در کنار عرشه دیگر آن بر روی شناور قرار گرفت تا آماده نصب در محل این فاز در میدان گازی پارس جنوبی شود.

براساس این گزارش، با درموقعیت قرار گرفتن شناور ۵ هزار تنی نصاب، نصب بزرگ ترین عرشه فاز ۱۲ میدان گازی پارس جنوبی موسوم به عرشه ۱۲C در روز ۱۴ تیرماه با موفقیت به پایان رسید و عرشه روی جکت خود قرار گرفت.

همچنین عملیات نصب عرشه ۱۲B این فاز در میدان مشترک پارس جنوبی با قرار گرفتن شناور نصاب در این محل آغاز و در نهایت عرشه ۳۲۵۰ تنی ۱۲B در روز ۲۷ تیرماه روی جکت مورد نظر نصب شد.

با نصب و راه اندازی دو عرشه ۱۲B و۱۲C، تولید این فاز با احتساب تولیدات عرشه ۱۲A که پیش از این به بهره برداری رسیده است، تولید گاز کشور را بالغ بر ۶۵ میلیون مترمکعب افزایش خواهد داد.

با تولید از این فاز که معادل سه فاز استاندارد این میدان مشترک است، بعد از هشت سال نخستین افزایش تولید از میدان پارس جنوبی محقق خواهد داشت.

مجموع تناژ وزن سه عرشه فاز ۱۲ حدود ۹ هزار و ۹۰۰ تن برآورد می شود.

** نصب عرشه فاز ۱۸

اجرای پروژه فراساحل فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی به عنوان یکی از پروژه های اولویت دار وزارت نفت در میدان مشترک پارس جنوبی، یکی دیگر از پروژه های مهم در دست اجرا است.

نخستین عرشه فاز ۱۸ در سال ۹۱ نصب شد و نصب دومین عرشه آن موسوم به ۱۸A در سال ۱۳۹۳ اجرا شد.

عرشه فاز ۱۸A به وزن تقریبی ٢٣٢٠ تن در چهار طبقه به مساحت ۴هزار مترمربع در مدت زمان ٢۴ماه در یارد قائم (عج)خرمشهر ساخته شده است.

عملیات بارگیری این سازه سنگین در ۱۴ آذرماه سال گذشته انجام و در نهایت این عرشه در فروردین سال ۹۳ نصب شد و هم اکنون مراحل پیش راه اندازی و راه اندازی آن در دست اجراست.

عملیات ساخت عرشه ها با گذشت ۴۸ ماه با صرف یک میلیون و ۶۶۱ هزار نفر ساعت با استفاده از توانمندی پیمانکاران داخلی انجام شده است.

۱۸درصد از تجهیزات سکوی فاز ١٨ ازسوی سازندگان داخلی تامین شده و ساخت سازه نیز به طور کامل با استفاده از توانمندی پیمانکاران داخلی صورت گرفته است.

عملیات هوک آپ (نصب اتصالات)، پیش راه اندازی، راه اندازی و استارت آپ فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی نیز به طور همزمان در دست اجراست.

** نصب سکوهای فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی

عرشه ۲ هزار و ۷۳۰ تنی فاز ۱۶ پارس جنوبی در اردیبهشت ماه سال جاری در مدت چهار روز نصب شد که رکوردی قابل توجه در پارس جنوبی به شمار می رود.

با انجام عملیات راه اندازی این سازه سنگین، حدود ۲۵ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز کشور افزوده خواهد شد.

عرشه ۲ هزار و ۸۰۰ تنی فاز ۱۵ این میدان در تیرماه سال جاری بر روی جکت خود در محل فاز ۱۵ قرار گرفت تا با نصب و بهره برداری از این عرشه، افزایش تولید ۲۵ میلیون مترمکعب گاز طبیعی برای کشور محقق شود.

** راه اندازی گوی شناور با هدف صادرات میعانات گازی فاز ۱۲

با راه اندازی گوی شناور(SPM) امکان صادرات میعانات گازی فاز ۱۲ پارس جنوبی در منطقه تنبک فراهم شده است.

در حال حاضر بارگیری نخستین محموله این فاز با پهلوگیری شناور دنا به ظرفیت ۳۰۰ هزار تن در SPM فاز ۱۲ و ارسال میعانات گازی از خشکی به گوی شناور و SPM با موفقیت به پایان رسیده است.

در مرحله نخست راه اندازی گوی شناور فاز ۱۲ پارس جنوبی، حجم میعانات گازی قابل ارسال توسط گوی شناور، در حدود ۲۵۰۰ مترمکعب در ساعت خواهد بود.

قرار است با اجرای مرحله نهایی راه اندازی و بهره برداری از گوی شناور فاز ۱۲ پارس جنوبی، ظرفیت ارسال میعانات گازی از طریق این گوی شناور به میزان ۵هزار مترمکعب در ساعت افزایش یابد.

همچنین برای نخستین بار در کشور، گوی شناور جایگزین (Spare) برای فاز ۱۲ پارس جنوبی نیز با پیشرفت ۷۸ درصد توط شرکت تاسیسات دریایی در حال ساخت است.

بهره گیری از چهار گوی شناور برای صادرات کل میعانات گازی میدان پارس جنوبی به ظرفیت ۲۲ هزار مترمکعب در ساعت در نظر گرفته شده که از این تعداد دو گوی شناور در پارس یک (شامل فازهای یک تا ۱۰ می شود) در محل فازهای یک و ۶ تا ۸ و دو SPM در پارس دو (شامل فازهای ۱۲، ۱۴ و ۱۹ و ۲۰ و ۲۱ و۲۲ تا ۲۴ می شود) در محل فازهای ۱۲ و ۱۹ نصب می شود.

** لوله گذاری بخش دریایی فازهای ۲۲ و ۲۳

عملیات کشش خط لوله از دریا به خشکی (شورپول)فازهای ۲۲ و ۲۳ میدان گازی پارس جنوبی به پایان رسیده است.

با اتمام عملیات شورپول فاز ۲۳، انجام عملیات لوله گذاری خط لوله فاز ۲۲ آغاز شده و هم اکنون از مجموع ۱۱۰ کیلومتر خط لوله این فاز، عملیات لوله گذاری حدود ۱۰۰ کیلومتر را با بهره گیری از شناور سی مستر به انجام رسانده اند که تا ۱۸ شهریورماه ادامه خواهد داشت.

پروژه فازهای ۲۲ تا ۲۴ میدان گازی پارس جنوبی از دو خط لوله برخوردار هستند که هر یک از آنها شامل دو رشته ۳۲ و ۴ اینچی می شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.