تشکیل بخش نظارتی بر اجرای برجام در شورای عالی امنیت ملی/ناظر مجلس، کمیسیون امنیت ملی است

double-quot
تهران – جارپرس – رئیس مجلس شورای اسلامی، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس را طبق قانون ناظر قوه مقننه بر اجرای برجام دانست و گفت: شورای عالی امنیت ملی نیز بخش نظارتی برای این کار در نظر خواهد گرفت.

کد خبر : 12273
تاریخ انتشار : یکشنبه 10 آبان 1394 - 12:56
تشکیل بخش نظارتی بر اجرای برجام در شورای عالی امنیت ملی/ناظر مجلس، کمیسیون امنیت ملی است

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، علی لاریجانی روز یکشنبه در حاشیه سومین کنگره بین المللی علوم انسانی و اسلامی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره نقش مجلس در اجرای برجام با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب این مطلب را بیان کرد.
وی افزود: دولت نیز ستاد اجرایی در نظر خواهد گرفت تا برجام در چارچوب مد نظر رهبر معظم انقلاب اجرا شود.
لاریجانی در ادامه درباره دغدغه های حوزه علوم انسانی نیز اظهار داشت: این موضوع بسیار مهم است که صاحبنظران هم به آن ورود پیدا کرده اند، نحوه شکل گیری علوم انسانی به کنش انسان ها از نظر ارادی بودن مربوط می شود.
وی گفت: حوزه علوم انسانی به تأملات بیشتری نیاز دارد که برگزاری این کنگره حاکی از رشد معقول آن است.
**توجه بیشتر به مسائل خرد کشور می تواند مشکلات موجود را حل و فصل کند
رییس مجلس شورای اسلامی همچنین در سومین کنگره بین المللی علوم انسانی و اسلامی در مرکز همایش های بین المللی سازمان صدا و سیما سخنرانی کرد و گفت: یکی از دغدغه های برخی صاحبنظران از دیرباز این بوده که تحول در حوزه علوم انسانی ایجاد کنند.
لاریجانی اضافه کرد: تکوین علوم اعم از انسانی و سایر علوم براساس اصول متعارفی است، اصول موضوعه بدیهی نیست و به اینگونه است که دانشمندان برای درک بخشی از علم، اصول موضوعه مربوطه را انتخاب می کنند تا فهمی از علم شکل بگیرد که این اصول نیز در هر جای دنیا متفاوت است. وی ادامه داد: برداشت ها در علوم انسانی براساس کنش های انسانی است، این علوم فرامکانی و فرازمانی است، با این حال ممکن است این موضوع در فرهنگ های دیگر متفاوت باشد؛ همچنین اصول موضوعه می تواند مسیرها را در پرتو افکنی و حقیقت یابی متفاوت کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در فلسفه ممکن است بگوییم بحث ها و روش ها برهانی است اما این نظر کامل نیست چرا که فلسفه نیز به دست انسان ساخته شده و فیلسوفان اصول موضوعه را در برخی موارد بیان کرده و در برخی دیگر عنوان نمی کنند؛ چنانچه دکارت مطالب روشن را یقین فرض می کند که این اصل موضوعه مخصوص وی است.
لاریجانی اضافه کرد: از طرفی سیستم اسپینوزا در اخلاق نیز، اصول موضوعه مشخصی دارد؛ از این رو در فلسفه ما نیز ممکن است اصول موضوعه بیان شود یا نشود.
وی ادامه داد: علوم دقیقه و انسانی ذهن را به سمت شناسایی اصول موضوعه می برد،از آنجایی که در حوزه علوم انسانی روی رفتار انسان به صورت فردی و جمعی بحث می شود، مختصات فکری و نظری آن نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: برخی به عنوان واژه اسلامی در ادامه علوم انسانی اعتراض دارند که در استدلال آن ها خللی وجود دارد؛ چنانچه اصول موضوعه فراگیر نبوده و در تمام علوم به برخی مختصات بومی و انسانی بازمی گردد لذا در مسیر انتخابی ما به عنوان ضرورت نشان داده شده است که البته نظر سایر دانشمندان را در این زمینه نادیده نمی گیریم.
لاریجانی یادآور شد: زمانی تصور می کنیم چون پسوند دینی به علوم انسانی اضافه کرده ایم، شاهد امری جاودان هستیم که این صحیح نیست چرا که جنس علم داشته و نمی توان آن را دائمی دانست.
وی اضافه کرد: هیچ نظام فلسفی نمی تواند تمام حقایق فلسفی را روشن کند، باید سطح انتظار معقولی از این علم داشته باشیم و آن را در حد قرآن کریم ندانیم البته قطعا این موضوع گامی به جلو بوده و ضروری است و قابلیت تکامل دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در مسائل کشور تطبعات خوبی در بحث های نظری شده است، که باید مورد استفاده قرار گیرد، لازم است به حوزه مسائل خرد نیز توجه کرد چرا که مسائل خرد می تواند اشکالات کار را نشان دهد.
علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در این مراسم با اهدای لوحی از نخبگان حوزه علوم انسانی و اسلامی تشکر و قدردانی کرد.
سومین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی با حضور شخصیت های علمی، دانشگاهی و سیاسی کشور صبح یکشنبه در سالن همایش های صدا و سیما آغاز شد.
همچنین در کمیسیون های تخصصی این همایش مانند فقه و حقوق اسلامی، مدیریت تحول علوم انسانی، آموزش و پرورش و تحول بنیادین در علوم انسانی، تعلیم و تربیت اسلامی، روانشناسی اسلامی و علوم سیاسی اسلامی، مقالاتی از صاحبنظران ارائه شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.