استیضاح آخوندی سیاسی نیست

double-quot

تهران – جارپرس – نمایندگان موافق استیضاح وزیر راه و شهرسازی تاکید دارند که این استیضاح سیاسی نیست و مشکلات مدیریتی در این وزارتخانه محور اصلی استیضاح است.

کد خبر : 11798
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 14 مهر 1394 - 7:47
استیضاح آخوندی سیاسی نیست

 

 

 

به گزارش روز سه شنبه (۱۴مهرماه) خبرنگار پارلمانی جارپرس، موسی الرضا ثروتی نماینده مردم بجنورد در مجلس که به عنوان اولین موافق استیضاح وزیر راه و شهرسازی در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس سخن می گفت اظهار داشت که استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی سیاسی نیست و این استیضاح فقط به دلیل رکود حاکم بر کشور انجام می شود.
وی افزود: وزیر راه و شهرسازی به وعده های خود که در روز اخذ رای اعتماد به نمایندگان مجلس داد، عمل نکرده است و به همین دلیل وی را استیضاح می کنیم.
وی با بیان این که رخوت و سستی باعث فعالیت نکردن و نابسامانی در وزارت مسکن شده است، یادآور شد: آخوندی هیچ تعهدی به تکمیل مسکن مهر که مورد تایید رهبر معظم انقلاب است، ندارد.
نماینده مردم بجنورد در مجلس تصریح کرد: آخوندی در عین حال اجرای احکام برنامه پنجم توسعه از جمله مواد ۱۶۱ تا ۱۶۳ را به دلیل تحریم و کلی گرایی متوقف کرده است.

**رحماندوست: وزارت راه و شهرسازی توجهی به حقوق ایثارگران ندارد
مجتبی رحماندوست نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز از دیگر سخنرانان موافق استیضاح آخوندی بود.
وی با به پخش بخشی از اظهارات وزیر راه و شهرسازی درمورد مسکن جانبازان مبنی بر این که جانبازان هر مشکلی داشته باشند با مراجعه به بنده حل آن را در دستور کار خود قرار می دهم، گفت: متاسفانه وزارت راه و شهرسازی تاکنون در حد قانونی نیز به رفع مشکلات ایثارگران اقدام نکرده است.
نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: اجرا نکردن ماده ۴۱ قانون خدمات جامع ایثارگران موجب نارضایتی و گلایه بسیاری از ایثارگران شده است؛ در استیضاح وزیر راه و شهرسازی هیچ شائبه سیاسی در کار خود و همکارانم نمی بینیم.
رحماندوست در ادامه این سوال ها را مطرح کرد که چرا هنوز فرزندان شهدا در شرکت های تابعه این وزارت خانه رسمی نشده اند؟ چرا شرکت های مجموعه وزارت راه اجرای بند «و» قانون برنامه پنجم در خصوص استخدام ایثارگران را عمل نمی کند؟
این نماینده اصولگرای مجلس نهم به افزایش نرخ بلیط هواپیما برای ایثارگران اشاره کرد و گفت: ماده ۴۱ قانون خدمات رسانی به ایثارگران صراحت دارد به این که ایثارگران، جانبازان و خانواده های آنان در صورت مسافرت از طریق هر یک از وسایل حمل و نقل کشور با ارائه کارت ایثارگری از پرداخت ۵۰ درصد هزینه معاف هستند اما این اتفاق رخ نداده است؛.
رحماندوست یادآور شد: حتی در اماکن و ناوگان های حمل و نقل شهری نیز تمهیدات لازم برای سهولت رفت و آمد ایثارگران و کسانی که از طریق ویلچر استفاده می کنند درنظر گرفته نشده است، این در حالی است که در کشورهای دست چندم هم این مناسب سازی مسیرها صورت گرفته، اما در کشور ما متاسفانه مورد غفلت واقع شده است.
وی تاکید کرد: اخیرا شرکت هواپیمایی ماهان برای ارائه خدمات ویژه که در دنیا مجانی انجام می شود گفته باید چهل هزار تومان برای ارائه این خدمات بپردازند.

**موسوی لارگانی: وزارت راه و شهرسازی مانع پیشرفت روستاهاست
همچنین سید ناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح وزیر راه و شهرسازی گفت: وزیر راه و شهرسازی باید علت واگذاری قراردادهای منعقد شده با شرکت ابن سینا که از وابستگان وی هستند را مشخص کند.
وی افزود: امروز آخوندی بگوید که علت اختیارات فراوانی که وی به برخی از افراد داده برای چیست؟ آیا رکود بی سابقه در صنعت مسکن نابسامانی در این حوزه دلیل خاصی دارد؟
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که به واسطه بدهی کلان این وزارتخانه هزاران فرصت شغلی از دست رفته است، یادآور شد: وزارتخانه ای که باید محل کار باشد امروز تبدیل به محل فعالیت سیاسی برخی افراد تندرو شده است.
موسوی لارگانی خاطرنشان کرد: من به عنوان یک روستا زاده می پرسم که چرا وزیر نمی تواند عدالت را در این وزارتخانه اجرایی کند؛ چرا وزارت راه و شهرسازی مانع پیشرفت روستاهای ما شده است.
وی ادامه داد: مردم باید تاوان سیاسی کاری مدیران وزارت راه و شهرسازی را بدهند.
وی از نمایندگان مجلس خواست که با استیضاح وزیر راه و شهرسازی موافقت کنند تا وزیر دیگری برای این وزارتخانه انتخاب شود.

**رسایی: نمایش فیلم از سوی رسایی در جلسه علنی مجلس
حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و از اصولگرایان مجلس نهم از دیگر سخنرانان موافق استیضاح وزیر راه و شهرسازی بود.
وی گفت: امروز استیضاح در حالی برگزار می شود که پیش از این دو سوال از آقای آخوندی مطرح شده بود؛ وی بعد از دادن وعده هایی با اختلاف ۸ رأی وزیر شد و این رأی شکننده این توقع را ایجاد کرد که به وعده هایشان توجه کنند.
نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: اردیبهشت ماه سال ۹۳ اولین سوال از وزیر راه مطرح شد و وزیر راه و شهرسازی بیان کرد که فرصتی برای اجرای تعهداتش نداشته و در نتیجه متقاضی سوال، سوالش را پس گرفت و به رأی نگذاشت. اما امروز همان فرد جزو متقاضیان استیضاح است.
رسایی همچنین گفت: یک سال بعد من سوالی را از آقای آخوندی درمورد مسکن مهر مطرح کردم و آخوندی همان پاسخ هایی را به من داد که به آقای حاجی دلیگانی داده بود و سوال به رأی گذاشته شد و آقای وزیر با وعده هایی که برای حل مشکل دادند با اختلاف یک رأی که بعداً معلوم شد، درست نبوده از کارت زرد مجلس خلاصی پیدا کرد.
در این هنگام رسایی از وضعیت مسکن مهر در شهرهای مختلف فیلمی در مجلس به نمایش گذاشت.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: واقعا اگر این استیضاح سیاسی بود آیا ما تا این اندازه مماشات می کردیم.
رسایی اضافه کرد: چرا یک عده ضعف های مدیریتی خودشان را با شانتاژهای رسانه ای می پوشانند؟ آیا استیضاح سیاسی روند چنین طولانی طی می کند؟ آیا اعتراض مردم به روند کند اجرای پروژه های مسکن مهر سیاسی است، ما سیاسی عمل می کنیم حال آیا انتقادات رهبر معظم انقلاب از بلاتکلیفی مردم و عدم تکمیل مسکن مهر در هفته دولت این هم سیاسی است.
وی خاطر نشان کرد: آیا پیگیری تکمیل این پروژه ها و استیضاح مسوول این عملکرد اقدام سیاسی است؟ پس برای این که سیاسی نباشیم باید مجلس را تعطیل کرده و به مدح و ستایش آقایان اقدام کنیم.
این نماینده منتقد دولت خطاب به وزیر راه و شهرسازی گفت: آقای آخوندی چه کسی هست که نداند سیاسی ترین وزیر دولت شما هستید. اما اشکالات مدیریتی شما آن قدر زیاد است که نیازی نیست ما پرونده سیاسی شما را باز کنیم.
رسایی ادامه داد: از طرف دیگر تکمیل مسکن مهر یکی از تعهدات مهم دولت یازدهم بوده که به دنبال آن وزیر راه نیز برای کسب اعتماد نیز همین شعارها را مطرح کرد؛ آقای آخوندی اعلام کرد که وقتی وزیر دولت سازندگی بودید مسکن مهر را خود ابداع کرده حال نمی دانم چه شد که این ایده نهایتا مزخرف نامیده شد.
وی اظهار داشت: متاسفانه در این دو سال به رغم فرصت های پیش رو کمترین اعتبارات از سوی بانک مسکن برای پروژه مسکن مهر اختصاص داده شد، همچنین متوسط پرداختی به پیمانکاران در هر ماه، از ۵۰۰ میلیارد تومان در نیمه اول سال ۹۲به ۳۰۰ میلیارد تومان در نیمه دوم همان سال رسید و این سیر نزولی ادامه پیدا کرد تا این اعتبارات به ۱۵۰ میلیارد تومان در سال ۹۳ نزول پیدا کرد.
وی با یادآوری این که این مساله نشان از کند شدن روند پروژه های مسکن مهر و نبود اراده در وزارت راه بود، گفت: در همین مدت بازگشت اقساط مردم به بانک مسکن ۲ برابر شد. از ۱۲۵ میلیارد تومان در اوایل سال ۹۲ به ۲۰۵ میلیارد تومان در دی ماه سال ۹۳ رسید که این نشان دهنده آن است که مردم مستضعف به تعهداتشان در مورد پرداخت اقساط مسکن مهر عمل کردند اما دولت به وعده های خود برای تکمیل این پروژه عمل نکرد.
نماینده تهران در مجلس یادآور شد: وزیر راه و معاونانش در خردادماه سال ۹۳ اعلام کردند که پروژه های مسکن مهر تا سال ۹۴ به اتمام می رسد اما در بهمن سال ۹۳ وقتی زمان موعد رسید گفتند که تا سال ۹۵ پروژه ها به اتمام می رسد اما باز در شهریورماه سال ۹۴ اعلام کردند که فعلا منتظر تکمیل پروژه نباشند و در سال ۹۶ پروژه به اتمام می رسد. رسایی افزود: متاسفانه وزیر برای فریب مجلس در جلسه طرح سوال آمارسازی کرد به طوری که وی اعلام کرد که حدود یک میلیون و چهارصد و چهل واحد مسکن مهر فروش اقساطی شده و در جای دیگر گفت که حدود یک میلیون و صد و هشتاد هزار واحد مسکن تحویل مردم شده اما اختلاف فروش اقساطی این مسکن ها و تحویل داده شده حدود ۲۶۰ هزار واحد بود که این آمار نشان دهنده آن است که حدود ۲۶۰ هزار واحد از مردم پول دریافت شده اما واحدها به مردم تحویل داده نشده است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این آمارها نشان دهنده آن است که حدود ۲۶۰ هزار خانوار در عین اینکه پرداخت قسط مسکن مهر را برعهده داشته اما واحدهای تحویلشان داده نشده یعنی این افراد باید از طرفی قسط مسکن مهر داده است و هم چون پروژه ها تکمیل نشده باید اجاره مسکن پرداخت کند. از طرفی دیگر به این افراد وام های مصوب شورای پول و اعتبار پرداخت نشده است؛ این در حالی است که تمام متقاضیان از اقشار ضعیف جامعه بوده و قدرت پرداخت پول ها را ندارند.
رسایی تصریح کرد: متاسفانه بارها مردم در اعتراض به این پروژه ها جلوی مجلس تجمع کردند، از طرفی دیگر من نمی دانم که نمایندگان با چه هدفی رأی می دهند اما من به صورت سیاسی در این جا حضور پیدا نکردم من برای اینکه در روز قیامت بتوانم جواب دهم این استیضاح را دنبال کردم.

**کوچک زاده: استیضاح وزیر راه و شهرسازی درخدمت و مقابله با جماعت دیگر است
مهدی کوچک زاده که به عنوان پنجمین موافق استیضاح صحبت می کرد با بیان اینکه پس از تلاش های بسیار این استیضاح در مسیر قانونی خود قرار گرفت، گفت: شارلاتانیزم رسانه ای در خدمت کانون های قدرت و ثروت؛ تلاش وافری کرد تا این استیضاح را جناحی و باندی معرفی کرده و ضرب المثل کافر همه را به کیش خود پندارد مصداقی واقعی پیدا کند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر این جماعت یک بار حرف درستی زده باشند همین است، عنوان کرد: این استیضاح از نظر من که آن را امضا کرده ام با توجه به مصادیق معدودی که برخواهم شمرد در خدمت منافع یک جماعت و در مقابله با جماعت دیگر است.
وی افزود: این استیضاح در صدد است فریاد بی خانمان هایی را که از دست ملاکان از خدا بی خبر به ستوه آمده و به امید تهیه سرپناهی همه دارایی خود را در مسکن مهر و بر اساس قراردادی که امضا کننده آن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و وفا کننده به عهد است نه آقای آخوندی ریخته اند، اعلام کند.
کوچک زاده اظهار داشت: شارلاتان های رسانه ای حرف بیجای مرفه های بی درد ساکن در کاخ ها مبنی بر مزخرف بودن این طرح را مکرر منعکس می کنند، این استیضاح منعکس کننده فریاد پابرهنگانی است که می گویند اگر برای آسفالت کردن فضاهای بین بلوک های مسکونی مهر در هشتگرد بودجه نیست؛ چرا برای باغچه سازی مسیر ویلای وزیر راه و شهرسازی در روستای کوشک زرد بودجه هست.
وی ادامه داد: این استیضاح بغض فروخورده کسانی را نشان می دهد که در حالی که بودجه برای حمل و نقل عمومی ریلی و هوایی نیست برای خرید ایرباس برای سفرهای رئیس جمهوری به نیویورک بودجه دارند.
کوچک زاده تصریح کرد: این استیضاح؛ فریاد کارشناسان، مدیران عالم و متعهدی دانست که قرار نبود اتوبوسی برکنار شوند اما با ورود آخوندی برکنار شدند.
نماینده مردم تهران در مجلس نهم افزود: این استیضاح فریاد کامیون داران مظلومی است که هیچ یک از شما در وزارتخانه در برابر زورگویی ها، پارتی بازی ها و باندبازی های مدیریت گمرک بوشهر در بحث تخلیه بار به حال خود راه کرده اید به گونه ای که یک کامیوندار ۲۰ روز معطل می شود که منت سر وی بگذارند تا وابستگان به آقایان وزارت اقتصاد و گمرک نیست باری تحویل گیرند.
کوچک زاده تصریح کرد: استیضاح، استیضاح متعهدان به عهد علیه وزیری است که در موقع گرفتن رأی از مردم؛ هم خودش و هم رئیسش هزار وعده و وعید بیجا به مردم دادند.
وی خطاب به رئیس جمهوری اظهار کرد: آقای رئیس جمهور قرار بود ۱۰۰ روزه مشکلات این ملت را حل کند و امروز ۲ سال و ۱۰۰ روز می گذرد، آقای رئیس جمهور نباید از خزانه خالی ساختمان ریاست جمهوری را با چند میلیارد بازسازی می کرد و بنا نبود با خزانه خالی با هواپیمای اختصاصی جدید خریداری شده به نیویورک برود بلکه بنا بود به درد دل مردم برسد نه اینکه وزیر خود را مأمور دست دادن با شیطان کند.
این عضو جبهه پایداری خاطر نشان کرد: استیضاح ما استیضاح باند و جناح و قشر پابرهنه و مستضعف علیه کابینه تنبلی و عهدشکنی و بی توجهی به مسائل مردم است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.