وزیر کشور:پیگیری ها برای انتقال زائران و جانباختگان ادامه دارد/ عربستان فاجعه منا را پیچیده تر نکند

double-quot
تهران – جارپرس – وزیر کشور گفت: ستاد ویژه پیگیری فاجعه منا در تمامی استان های کشور به مسوولیت استانداران تشکیل شده و ما آمادگی لازم برای برگزاری مراسم تشییع جنازه جانباختگان این حادثه را داریم.

کد خبر : 11632
تاریخ انتشار : دوشنبه 6 مهر 1394 - 9:01
وزیر کشور:پیگیری ها برای انتقال زائران و جانباختگان ادامه دارد/ عربستان فاجعه منا را پیچیده تر نکند

 

 

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: براساس آخرین آمارهایی که به ما داده شده تا کنون در حادثه منا ۱۶۹ نفر جانباخته، ۲۹۵ نفر مفقود و ۴۵ نفر مجروح شدند که تعدادی از این مجروحان امروز از بیمارستان ترخیص خواهند شد.
وی ادامه داد: رییس جمهوری از اولین لحظات این فاجعه، دستورات ویژه ای را صادر کرد و بلافاصله جلسه هیات دولت تشکیل و ستاد ویژه پیگیری با مسوولیت وزارت کشور و با حضور وزارتخانه های امورخارجه، فرهنگ و ارشاد اسلامی، راه و شهرسازی، بهداشت و درمان، نیروی انتظامی، سازمان حج و زیارت، هلال احمر و هواپیمایی کشور آغاز به کار کرد که متناظر این ستاد نیز در استان ها با مسوولیت استانداران تشکیل شد.
وزیر کشور اضافه کرد: ما تا کنون سه جلسه اصلی و پنج جلسه فرعی داشتیم که علاوه بر این در استان ها نیز جلسات برگزار شده و مسوولیت هایی که به آنها سپرده شده با دقت پیگیری می شود.
رحمانی فضلی اظهار داشت: یکی از این امور سرکشی از خانواده جانباختگان بود که همه استان ها این کار را انجام دادند و آمادگی و برنامه ریزی کامل برای پذیرش و تشییع جنازه جانباختگان و انجام کارهای لازم برای سهولت ترخیص زائران صورت گرفته است.
وی تاکید کرد: همه اطلاعات و اقدامات صورت گرفته به صورت لحظه ای به اطلاع رییس جمهوری می رسد و ایشان روزانه چندین بار با معاون اول رییس جمهور و دیگر دستگاه های اجرایی تماس می گیرند؛ همچنین مسوولیت پیگیری این کار در گروه خودشان را به محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور و حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهور واگذار کردند.
وزیر کشور ادامه داد: رییس جمهوری در کنار انجام ماموریت و مسوولیتی که در سفر به نیویورک دارند موضوع فاجعه منا را در تمام دیدارها و جلسات و گفت و گوها مطرح کردند.
رحمانی فضلی اظهارکرد: براساس آماری که اخیرا به اطلاع ما رسیده تعداد فوتی ها در مکه بیش از آن است که قبلا اعلام کردند. من در حال حاضر آمار دقیقی را نمی توانم ارایه دهم البته این آمار مربوط به ایران نیست و مربوط به تمام کشته هایی است که در عربستان وجود دارد.
وزیر کشور گفت: به ما خبر داده اند که برخی از کشورها به توافق رسیده اند که اجساد را در داخل مکه دفن کنند و از بردن آن به کشورهای خودشان خودداری می کنند.
رحمانی فضلی افزود: اما ما اعلام کرده ایم تمام پیگیری ها و اقدامات اجرایی و فعالیت های خود را برای منتقل کردن همه زائران، مفقودان، جانباختگان و مجروحان به کار خواهیم گرفت و این کار را دنبال می کنیم و کشور عربستان نیز مسوول است که این همکاری را با ما انجام دهد.
رحمانی فضلی تاکید کرد: ما تقاضا داریم که عربستان با همکاری هایی که در این زمینه با ما خواهد داشت موضوع را از آنچه که در حال حاضر در افکار و اذهان عمومی ایجاد شده، پیچیده تر نکند.

** پیگیری حقوقی حادثه منا
وزیر کشور گفت: همانطور که رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری اشاره کردند عربستان مسئولیت این حادثه را باید بپذیرد و ضمن عذرخواهی با عواملی که در مدیریت برگزاری این مراسم کوتاهی کردند، برخورد کند.
رحمانی فضلی افزود: البته برخی از مسئولان و وزرا را برکنار کردند اما این کافی نیست که امیدواریم با برخورد منطقی، قانونی و مناسب بتوانند کوتاهی های انجام شده در این زمینه را جبران کنند هر چند که پیگیری حقوقی و قانونی این موضوع برای ما حق است و باقی خواهد ماند.
وی ادامه داد: بر اساس تقسیم کار انجام شده وزارت امور خارجه از نظر سیاسی، حقوقی و دادستانی کل کشور از نظر قضایی و حقوقی این موضوع را در نهادهای بین المللی پیگیری می کنند.
وزیر کشور اضافه کرد: مردم اطمینان داشته باشند ما از حق آن ها تا رسیدن به نتیجه مطلوب دفاع خواهیم کرد و این موضوع را پیگیری می کنیم.

** بازگشت حجاج از امروز
وزیر کشور گفت: در خصوص بازگشت حجاج نیز از امروز پرواز حجاج بر اساس برنامه قبلی انجام می شود.
رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم خانواده ها و کسانی که داغدار هستند نیز همراه با جانباختگان و یا زودتر از آنها به کشور منتقل شوند.
وی ادامه داد: در حال حاضر منتظر هستیم تا پیکر جانباختگان را تحویل بگیریم و به محض تحویل در اسرع وقت می توانیم پیکر آنان را به کشور منتقل کنیم.
وزیر کشور اضافه کرد: در تهران حتما یک مراسم استقبال، تکریم و تشییع به صورت رسمی توسط مسئولان انجام خواهد شد و این آمادگی وجود دارد تا در مراکز استان ها هم مراسم تشییع برگزار شود.
وزیر کشور گفت: وزارت کشور به عنوان مسئول ستاد پیگیری حادثه منا همه لحظات خود را معطوف به ساماندهی این موضوع کرده که ما از همه مسئولان خواهش کردیم صحبت ها و مصاحبه هایی نشود که موجب دغدغه و نگرانی بیش از حد مردم شود.
رحمانی فضلی افزود: از رسانه ها نیز می خواهیم در پخش اخبار و اطلاع رسانی به گونه ای اقدام کنند که واقعیت ها و حقیقت مطرح شود؛ استفاده از فضای مجازی و اخبار نادرست که در این فضا پخش می شود برخی نگرانی ها و دغدغه هایی ایجاد کرده است و لازم است رسانه ها به این موضوع توجه داشته باشند.
وی ادامه داد: باید بدانیم که حدود ۶۰ هزار زائر در عربستان هستند که نگرانی و دغدغه دارند و انتقال آنان نیز به نوع فعالیت دستگاه های مسئول بر می گردد.

**رسانه ها مسایل را واقعی و در راستای آرامش پیگیری کنند
رحمانی فضلی افزود: همین دغدغه و نگرانی که در داخل کشور وجود دارد در مکه و در داخل کاروان ها نیز بیشتر از این وجود دارد اما همه باید بدانیم در شرایط کنونی باید توام با آرامش، برنامه ریزی و منطق برخورد کنیم تا بتوانیم همه زائران را منتقل کنیم و موجب آرامش خانواده ها شویم و در موقعیت مناسب تمام مسایل را پیگیری کنیم.
وی ادامه داد: با تلاش ها و پیگیری های وزیر امورخارجه در نیویورک مقرر شد وزیر بهداشت، رییس هلال احمر و تیمی به عربستان اعزام شوند که قطعا در هماهنگی داخلی بعثه و پیگیری های مسائل جانباختگان تلاش خواهند کرد.
مسئول ستاد پیگیری فاجعه منا اضافه کرد: توقع این است که همه ما به گونه ای عمل کنیم که نگاه و فعالیتمان معطوف به حل این مشکل، آرامسازی جامعه و تسلی خاطر بازماندگان شود.
رحمانی فضلی یادآور شد: برخی موارد و موضوعات در برخی رسانه ها مطرح می شود که دامن زدن به اختلافات و تحریک نابجای احساسات افکار عمومی است که همه مردم باید بدانند که هیچکدام از مسئولان در این زمینه کوتاهی نکرده اند و همه فعالیت ها را انجام می دهند.
رحمانی فضلی افزود: باید با وحدت و انسجام از این شرایط عبور کنیم و بدانیم که ما شاهد اینگونه شرایط در ۳۶ سال انقلاب اسلامی بوده ایم و همیشه با صبر، تحمل، منطق، همراهی و همدلی توانسته ایم از این مشکلات عبور کنیم و به حقوق خود نیز برسیم.
وزیر کشور از رسانه ها خواست مسایل را واقع بینانه و به صورت حقیقی در جهت ایجاد آرامش پیگیری کنند.

** تجمعات را ساماندهی و مدیریت کردیم
رحمانی فضلی در پاسخ به این سوال که آیا برای برگزاری تجمع در محکوم کردن حادثه منا مجوز صادر شده است یا خیر اظهار داشت: روز گذشته تجمعی خودجوش و مردمی در حوزه های علمیه، مقابل سفارت عربستان و کنسولگری عربستان در مشهد صورت گرفت اما چون این تجمع خودجوش و مردمی بود ما تلاش خود را به کار گرفتیم تا با حفظ امنیت این مساله را مدیریت کنیم که خوشبختانه با فهم، آگاهی و قانونگرایی مردم تمامی تجمعات ساماندهی و مدیریت شد.

**به شایعات توجه نکنید
وزیر کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی شایعات حاکی از آن است که موساد در حادثه منا نقش داشته است آیا این موضوع صحت دارد؟ گفت: این جزو اخباری است که در فضای مجازی منتشر می شود و بیشتر برای طرح دیدگاه ها و مسایل شخصی برای ایجاد اضطراب و نگرانی در جامعه است.
رحمانی فضلی افزود: هر اطلاعی که مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران از این واقعه چه پنهان و چه آشکار به دست آورند به اطلاع مردم خواهند رساند.
وی ادامه داد: با توجه به گسترش فضای مجازی و همچنین دشمنی هایی که نسبت به ما وجود دارد امکان پخش این اخبار وجود دارد اما مردم نباید به آن توجه کنند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.