مردم آلمان از مورد جاسوسی قرار گرفتن به ستوه آمده اند

double-quot
تهران – جارپرس – افشاى رسوایى آور اخیر فعالیت هاى جاسوسى دولت آلمان، در پى افشاى اسناد همکارى میان آژانس امنیت ملى آمریکا و متحدان اروپایى اش که توسط اسنودن منتشر شد، از دلایل عمده تظاهرات برلین به شمار مى رود.
کد خبر : 5248
تاریخ انتشار : یکشنبه 16 شهریور 1393 - 4:33
مردم آلمان از مورد جاسوسی قرار گرفتن به ستوه آمده اند
به گزارش جارپرس به نقل از باشگاه خبرنگاران ، تظاهرات در برلین علیه نظارت فدرال، هزاران نفر را زیر شعار آزادى آرى، ترس نه جمع کرد که خواسته شان کنترل سخت تر آژانس هاى امنیتى آلمان بود.
به گفته سازمان دهندگان این تظاهرات حدود ۶ هزار و ۵٠٠ معترض شامل ائتلافى گسترده متشکل از هوادران شفافیت دولت، گروه هاى ضد نظارتى و حقوق بشرى از جمله بنیاد جبهه الکترونیک، گزارشگران بدون مرز و عفو بین الملل به تظاهرات پیوسته و مسیر دروازه براندنبورگ تا مقر صدراعظم در شهر برلین را پیمودند.
جیکوب اپل باوم، روزنامه نگار و فعال اینترنت، از دیگر فعالان خواسته بود از افشاى اطلاعات دولتى نهراسند که این امر موجب شده بود بسیارى از تظاهرات کنندگان پلاکاردهایى با تصویر ادوارد اسنودن را حمل کنند.
اپل باوم مى گوید: باید در در سراسر جهان در کنار کسانى بایستیم که معمولا از آنها حمایت نمى شود. باید از حق ارتباط محرمانه، حریم شخصى در فضاى اینترنت، و فعالیت بصورت ناشناس برخوردار شویم. اینها از ما حمایت مى کنند.
سباستین اشودا از سازمان حقوق بشرى عفو بین الملل هشدار مى دهد که افشاگرى هاى ماه هاى گذشته حاکى از نقض شدید حریم خصوصى افراد است.
وى ضمن تشویق مردم به اتحاد مى گوید: بازى که انجام مى شود میان ایالات متحد و آلمان یا برنامه پنج چشم مقابل تمام جهان نیست. بازى میان دولت و مردم است. وقتى مسئله نظارت دولتى در میان است نباید خام دستانه تسلیم شویم. زمانه کاملا به سود ما است.
افشاى رسوایى آور اخیر فعالیت هاى  جاسوسى دولت آلمان، در پى افشاى اسناد همکارى میان آژانس امنیت ملى آمریکا و متحدان اروپایى اش که توسط اسنودن منتشر شد، از دلایل عمده تظاهرات برلین به شمار مى رود.
اوایل ماه جارى میلادى، طبق گزارش ها آژانس اطلاعات برون مرزى آلمان (BND) براى مدت چهار دهه در حال جاسوسى از ترکیه بوده و دستکم در یک مورد گفتگوى تلفنى جان کرى، وزیر خارجه ایالات متحد، را شنود کرده است. همچنین برلین اعلام کرد که یک جاسوسى آمریکایى را در وزارت دفاع آلمان دستگیر کرده است.
در ماه ژوییه گذشته، سخنگوی دادستانی آلمان گزارش داد که ماموران پلیس این کشور خانه مرد دیگری را در برلین تفتیش کردند که گفته می‌شود در آلمان برای نهادهای آمریکایی جاسوسی می‌کرده است. اسنادی در خانه‌ این مرد ضبط شده است.
سخنگوی دادستانی آلمان روز ۹ ژوئیه گزارش داد که هدف ماموران پلیس از تفتیش خانه این متهم که گفته می‌ شود در آلمان برای نهادهای آمریکایی جاسوسی می‌ کرده، تنها به دست آوردن مدارک بوده و دادستانی هنوز در این ارتباط فرمان بازداشت افراد دیگری را صادر نکرده است.
طبق اعلام دادستانی آلمان این فرد در بخش نظامی فعال بوده و اطلاعاتی در این زمینه را به نهادهای جاسوسی آمریکا منتقل می‌کرده است. مقامات آلمانی اعلام کرده‌اند که گرچه مورد جاسوسی اخیر در ارتباط با موضوع جاسوسی پیشین نبوده، اما بسیار مهم‌تر از مورد جاسوسی‌ ای است که در یک هفته پیش از آن برملا شده بود.
ماموران سازمان اطلاعات برون‌ مرزی آلمان روز ۲ ژوئیه نیز یک مامور ۳۱ ساله را که در بخش ارتباطات خارجی این سازمان در شهر پولاخ آلمان فعالیت می‌کرد، به اتهام جاسوسی برای آمریکا بازداشت کردند.
این مامور که اکنون زندانی است، متهم است در ازای دریافت ۲۵ هزار یورو بیش از ۲۰۰ سند محرمانه از سازمان اطلاعات برون‌ مرزی آلمان بیرون کشیده، بر روی فلش‌ مموری (USB) ذخیره کرده و به یک مامور مخفی آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، تحویل داده است.
بنابر گزارش‌ ها اسناد ذخیره شده توسط این مامور، موضوع‌ های مختلفی را شامل می‌شده‌اند؛ اسنادی از جمله در مورد کمیته تحقیق پارلمان آلمان درباره فعالیت‌های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا در آلمان و شنود مکالمات تلفنی شهروندان و سیاستمداران این کشور.
گفته می‌شود این مامور سازمان اطلاعات برون‌ مرزی آلمان دو سال پیش از مقامات آمریکایی خواسته بود برای‌ شان در نهادهای امنیتی آلمان جاسوسی کند. او سپس در پى ساعت‌ ها بازجویی به جاسوسی برای سیا اعتراف کرد.
از ژوئن ٢٠١٣ میلادى، و در پى افشاى فعالیت هاى جاسوسى  آژانس امنیت ملى آمریکا در آلمان توسط ادوارد اسنودن،  روابط دو کشور به سردى گراییده است. در اکتبر همان سال فاش شد که تماس هاى تلفنى آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، از سال ٢٠٠٢ میلادى توسط آژانس امنیت ملى آمریکا شنود مى شده است. از آن زمان، یک کمیته پارلمان آلمان درباره فعالیت هاى جاسوسى  آژانس امنیت ملى آمریکا در این کشور جلسات استماع برگزار مى کند.
*** فعالیت جاسوسان آمریکایی در آلمان
به گزارش هفته نامه آلمانی اشپیگل در سطح آلمان بیش از ۲۰۰ مأمور مخفی و اطلاعاتی آمریکا به صورت رسمی در پوشش دیپلمات فعالیت دارند.
در یک گزارش محرمانه‌ آژانس امنیت ملی آمریکا آمده است که اطلاعاتی که این ماموران مخفی در سطح آلمان جمع‌ آوری کرده‌اند کمک زیادی به جنگ علیه ترور و موفقیت در اجرای سیاست ایالات متحد در آفریقا کرده و باعث دستگیری یا کشته شدن بیش از ۴۰ نفر شده است.
آژانس امنیت ملی آمریکا در این سند گزارش می‌ دهد که رهبری این سازمان اطلاعاتی مخفی در سال ۲۰۰۳ تصمیم گرفته بر شمار پرسنل خود در آلمان بیافزاید.
روزنامه آلمانی بیلد آم زونتاگ روز ۱۳ ژوئیه نوشت مقامات آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا چهار وزارتخانه آلمانی را زیر نظر دارند: وزارتخانه های دفاع، اقتصاد، کشور و کمک‌ های عمرانی.
این روزنامه نوشته است که وزارت کمک‌ های عمرانی آلمان برای سیا مهم است، زیرا از این راه نفوذ مخفی سازمان اطلاعات برون‌ مرزی آلمان در دیگر کشورهای جهان صورت می‌ گیرد.
در گزارش این روزنامه همچنین آمده است که از سال‌ ها پیش جاسوسان آمریکا در این وزارتخانه‌ ها مشغول به کار بوده اند، اما چندی است که ارتباط آنها با مقامات آمریکایی قطع شده، زیرا چند مورد از این جاسوسی‌ ها فاش شده و نظر مقامات آلمان به این نمونه‌ ها جلب شده است.
همچنین در مقاله روزنامه آلمانی بیلد آم زونتاگ آمده است که آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا در نظر دارد سیستم جاسوسی خود را به پراگ و ورشو منتقل کند و از آنجا هدایت امور را به دست گیرد.
*** واکنش سازمان اطلاعات برون‌ مرزی آلمان
آن گونه که روزنامه آلمانی بیلد آم زونتاگ به نقل از منابع اطلاعاتی آمریکا نوشته است سازمان اطلاعات برون‌ مرزی آلمان که مرکزش در برلین است، به این اقدامات سیا واکنش نشان داده و مدتی است کارمندان سفارت آمریکا در آلمان را زیرنظر گرفته است.
بیلد آم زونتاگ نقل می‌کند که برای نخستین بار مقامات رسمی آمریکا نیز نسبت به جاسوسی یکی از کارمندان وزارت دفاع آمریکا برای این کشور موضع‌ گیری کرده‌اند. مقامات آمریکا در این باره اعلام کرده‌اند که هیچ ارتباط اطلاعاتی میان آنها و این مرد وجود نداشته است.
دولت آلمان روز ۱۰ ژوئیه سرانجام در رابطه با عملیات جاسوسی جدید آمریکایی‌ ها در آلمان واکنش نشان داد و نماینده ارشد سازمان‌ های اطلاعاتی آمریکا را از این کشور اخراج کرد.
کلمنس بینینگر، رئیس بخش کنترل پارلمانی در مجلس نمایندگان آلمان در این باره گفت که دولت آلمان این فرد را در واکنش به عملیات جاسوسی جدید سازمان‌ های اطلاعاتی آمریکا از این کشور اخراج کرده است.
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، پیشتر نارضایتی خود را از برخورد دولت آمریکا نسبت به بحران جاسوسی در آلمان ابراز کرده بود. او در مصاحبه با خبرنگار شبکه دوم تلویزیون سراسری آلمان گفت رفتار آمریکا را رفتاری مناسب در سطح همکاری دوستانه نمی‌داند. مرکل خاطر نشان کرد که چنین روش‌های ارتباطی مناسب قرن بیست‌و‌یکم نیستند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.