آیین سوگند ۴۸۶ وکیل

double-quot

تهران – جارپرس -۴۸۶ کارآموز وکالت سال ۹۳ عصر روز گذشته در سالن امام علی(ع) دانشگاه شهید بهشتی تهران، سوگند یاد کردند و رسما به جرگه وکلا پیوستند.

کد خبر : 9941
تاریخ انتشار : دوشنبه 25 خرداد 1394 - 12:35
آیین سوگند ۴۸۶ وکیل

در این آیین که با سخنرانی رییس و نایب رییس کانون وکلا همراه بود، تازه وکیلان سوگند یاد کردند که حافظ قانون و مدافع حق و عدالت خواهند بود و شرافتشان را وثیقه این قسم قرار دادند.

** وکالت در جایگاه واقعی خود قرار ندارد

نایب رییس کانون وکلای دادگستری مرکز اولین سخنران این مراسم بود که در سخنانی اظهار داشت: بعد از وقایع چهار گانه یعنی تولد، مرگ، ازدواج و طلاق، تعیین شغل و شروع رسمی به حرفه ای که تا آخر عمر به آن اشتغال داشته باشیم، به عنوان پنجمین واقعه مهم زندگی مان است.

اسماعیل مصباح اسکویی سپس به ارایه گزارشی از روند اختبار پرداخت و گفت: از کارآموزانی که بیست و ششم آذرماه سال ۹۳ تکالیف کارآموزی خود را انجام داده و به پایان رسانده بودند، دعوت به اسم نویسی شد که ۵۷۳ نفر مدارک خود را به کمیسیون کارآموزی ارائه دادند.

به گفته وی، از این تعداد پس از کنترل مدارک ۵۱۶ نفر مجاز به شرکت در ۲ اختبار کتبی و شفاهی شدند که در نهایت ۴۸۶ نفر پذیرفته شدند که ۱۰۷ نفر آن ها بانوان و بقیه آقایان هستند که امروز ردای وکالت را به تن می کنند.

نایب رییس کانون وکلای دادگستری مرکز خطاب به کارآموزان وکالت گفت: امروز شما قدم در راه وکالت می گذارید وبه صورت رسمی کار وکالت را شروع می کنید، مسوولیت دشوار و سنگینی را پیش روی خود دارید و باید در راستای احقاق حق و اجرای عدالت به وظایف خود عمل کنید.

مصباح اسکویی با اظهار تاسف از اینکه کار وکالت امروز در جامعه ما در جایگاه واقعی خود قرار ندارد، گفت: متاسفانه آن عزت و احترامی که باید در جامعه برای وکلا قائل باشند، وجود ندارد و هرکسی که از راه می رسد سنگی به وکلا می زند. بنابراین ادامه این حرفه دل وسیع و تحمل بالایی را می طلبد و هرکسی که عاشق این حرفه نباشد، نمی تواند ادامه دهد.

مصباح اسکویی با اشاره به موسساتی که به صورت موسسه حقوقی ثبت شده اند اما توسط غیروکلا اداره می شوند، به وکلای جوان توصیه کرد و گفت: با همکاری همدیگر، موسسه حقوقی تشکیل دهید و مبادا گرفتار موسسات حقوقی شوید که توسط غیر وکیل ثبت و اداره می شود. این مشکل به دلیل برداشت نادرست اداره ثبت شرکت ها و حمایت های نابجایی است که از طرف برخی مسوولان در موقع ثبت این موسسات صورت می گیرد.

**احساس استقلال اولین ویژگی یک وکیل موفق

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز به عنوان دیگر سخنران این آیین، احساس استقلال را اولین ویژگی یک وکیل موفق عنوان کرد و گفت: احساس استقلال و رهایی از فشارهای درونی و بیرونی اولین ویژگی وکیل دادگستری موفق و این، برآیند خودمدیریتی و مدیریت بحران استقلال است.

وی ادامه داد: این استقلال به قدری مهم است که در برخورد با پرونده های مطروحه جزدر قالب اصول وکالتی حق ندارید وارد ملاحظات دیگر شوید؛ اگر وکیل پولدار بشوید، اما بدنام خواهید شد.

**مانند کوه استوار و محکم هستیم

نجفی توانا با ابراز تاسف از محدود همکارانی که برای پول دست به کارهایی می زنند که در شان وکیل نیست، گفت: اما این وکلا تاوان چنین اقدامی را در همین دوران حرفه وکالت پس خواهند داد.

وی با تاکید براینکه این احساس استقلال در مقابل مقام قضا، موکل، طرف مقابل ووکیل وی باید وجود داشته باشد، ادامه داد: در مقام تقابل با شغل قضا قرار نداریم، اما این احساس را در قاضی بر می انگیزیم که اگر در طرف دیگر میز قرار داریم، بر اساس اصول، مانند کوه استوار و محکم هستیم و تابع فشارها نخواهیم شد، چون از اصول دفاع می کنیم.

ریس کانون وکلا دومین ویژگی وکیل را دفاع از عدالت دانست و افزود: موکل ممکن است مرتکب قتل شده باشد، باید از او دفاع کرد اما نه از بی گناهی او، اگر بی گناه نباشد، با استفاده از ظرفیت های قانونی در مقابل کیفرخواست.

وی افزود: همه ما در معرض خطا هستیم و باید با استفاده از ظرفیت قانونی به گونه ای به قاضی با آسیب شناسی از موکل دفاع کنیم که حداقل اگر گناهکار بود از تخفیفات لازم برخوردار شود؛ پس باید از عدالت دفاع کنیم، هر جا عدالت است حتما وکیل حضور دارد.

نجفی توانا همچنین خواستار فراهم شدن تمهیدات لازم برای اشتغال زایی وکلای جوان شد و در خصوص حفظ حق امانت گفت: وکیل دادگستری امین است و اطلاعات پرونده موکل در نزد شما امانت است؛ نباید به خود اجازه دهید که تحت تاثیر شرایطی جز در مواردی که قانون معین کرده، اطلاعات و محتویات پرونده را افشا کنید.

نجفی توانا در ادامه با اشاره به اینکه موسسات میانجی گری نیز در چارچوب قانون آیین دادرسی کیفری در حال شکل گیری است، بیان داشت: این موسسات اکنون شکل قانونی به خود گرفته است و می توانید با تاسیس این موسسات بخشی از مشکلات وکالت را برطرف کنید.

در ادامه این مراسم اعضای کمیسیون کارآموزی و کمیسیون اختبار با حضور در جایگاه قدردانی شدند و همچنین از خدمات ارزنده دکتر محمد فرض پور ماچیانی، عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری قدردانی شد.

**مقید به رعایت قسم باشید

محمد فرض پورماچیانی در سخنانی خطاب به حاضران در این مراسم با بیان این که شما عزیزان تا لحظات دیگر سوگند یاد می کنید و این جمله را «و شرافت من وسیله این قسم است و …» می گویید و آن را سه بار تکرار می کنید، تاکید کرد: در کارتان این جمله را مدنظر داشته و مقید به رعایت این عبارت باشید.

وی با تاکید بر این موضوع که برای حق الوکاله خیلی جوش نزنید، اظهار داشت: اگر شخصی هم به شما مراجعه کرد و گفت وکالتم را بپذیر، مستنداتش را ببینید و حرف هایش را بشنوید اگر حقی داشت، وکالتش را بپذیرید. زیرا شهرت تان در حسن نیت بیشتر خواهد شد. برخلاف آنچه که بعضی از افراد تصور می کنند که می توان از راه های دیگر حق الوکاله اخذ کرد، باید بگویم که این موضوع اشتباه است و من مخالف آن هستم.

ادامه برنامه به مراسم تحلیف کارآموزان اختصاص یافت و کارآموزان با قرائت سوگند نامه رسماً به عنوان وکیل دادگستری وارد عرصه وکالت شدند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.