روحانی: با پشتیبانی رهبری و مردم تحریم ها در شورای امنیت لغو خواهد شد

double-quot

شیراز -جارپرس -حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری درجمع مردم شیراز گفت: در آینده ای نه چندان دور با حمایت مردم و رهبری در همان شورای امنیت قطعنامه ها را ملغی خواهیم کرد.

کد خبر : 9250
تاریخ انتشار : چهارشنبه 9 اردیبهشت 1394 - 10:30
روحانی: با پشتیبانی رهبری و مردم تحریم ها در شورای امنیت لغو خواهد شد

به گزارش جارپرس از ایرنا، رییس جمهوری اسلامی ایران در اجتماع عظیم مردم شیراز در صحن مطهر حضرت شاهچراغ (ع) با سلام به روان مطهر حضرت احمد ابن موسی حضرت شاهچراغ (ع) سخنان خود را آغاز و بیان کرد: ما امروز در پناه حضرت شاهچراغ (ع) آثار معنویت را دراین شهر با شکوه شیراز مشاهده می کنیم .

وی ادامه داد : قبل از هر چیز باید از صمیمیت و مهربانی و وفاداری مردم استان فارس و به ویژه شیراز که در مسیر راه از فرودگاه تا حرم مطهر این همه احساسات و عواطف و لطف خودشان را نسبت به دولتی که خادم آنها است ابرازداشته اند صمیمانه تشکر کنم .

رییس جمهوری اسلامی گفت: ایام میلاد با سعادت حضرت جواد (ع) است و در آستانه میلاد مولای متقیان هستیم و شیراز شهر عاشقان خاندان رسالت و فارس استان دلاور و باوفای به قرآن و اهلبیت دارد و من به همه شما دراین ایام تبریک می گویم .

دکتر روحانی گفت: شیراز شهر خاندان رسالت و حرم سوم اهلبیت عصمت و طهارت و شهر فرهنگ و اداب و هنر و شهر سعدی و شهر حافظ است و استان فارس استان تمدن باستان ایران و آثار مایه فخر ملت ایران است .

وی در حالی که شاهد ابراز احساسات مردم از شنیدن نام تخت جمشید و پاسارگاد بود گفت : آثار تمدنی و معماری فرزندان این مرز و بوم قرنها پیش در تخت جمشید و پاسارگاد به یادگار مانده است.

رییس جمهوری فارس و شیراز را دیار معنویت ادب فرهنگ و تمدن باستان دانست و گفت : بزرگان این سرزمین شیراز و فارس را پایتخت همه عاشقان زبان پارسی قرار داده اند ، از شبه جزیره هند تا آسیای صغیر از سواحل خلیج فارس تا دشت های آسیای میانه همه جا عاشقان زبان قند پارسی شیراز و پارس را پایتخت فرهنگ خود می دانند .

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: شهریاران سخن حافظ و سعدی در قرون میانی در شیراز، رنسانس بزرگ فکری و معنوی را به وجود آوردند، آنها نه تنها پاسدار زبان فارسی و ادب بودند بلکه درس زندگی و راه سیاست داخلی و خارجی را به ما آموختند.

رییس جمهوری گفت : اینجا جایی است که ابنای رودکی در ماوراء النهر و ترکستان ، شاگردان مولوی در قونیه ،یاران اقبال لاهوری در پاکستان، بیدل دهلوی در هند و هرکه می خواست با زبان ادب و فرهنگ شعر بسراید به زبان پارسی سخن گفت.

وی به شعر با دوستان مروت با دشمنان مدارا از حافظ لسان الغیب اشاره کرد و گفت: با دوستان مروت خطی است در داخل این سرزمین وجود دارد و این همان همدلی و همزبانی است .

** مردم به مذاکره کنندگان و سیاستمداران خود افتخار می کنند

رییس جمهوری گفت: من از شیراز به تیم هسته ای در نیویورک پیام می فرستم که به احساسات مردم و عشایر غیور فارس نگاه کنید و ببینید که مردم به مذاکره کنندگان و سیاستمداران خود عشق می ورزند و به خادمان این ملت احترام می گذارند.

حجت الاسلام روحانی افزود: امروز تیم مذاکره کننده هسته ای ،در دل دنیای غرب از حقوق شما ملت بزرگ دفاع می کند و با قدرت و منطق و با استدلال حقوقی ،به حول قوه الهی انشاءالله همه قطعنامه های نا به حق شورای امنیت سازمان ملل را لغو خواهیم کرد.

وی بیان کرد: در آینده ای نه چندان دور با حمایت مردم و رهبری در همان شورای امنیت قطعنامه ها را ملغی خواهیم کرد.

رییس جمهوری متذکر شد:هنر این نیست که که در گوشه ای پشت تریبون شعار بدهیم ،بلکه هنر این است که در همان سازمان ملل قطعنامه ها را لغو کنیم.

دکتر روحانی ادامه داد: اگر امروز با پنج +یک مذاکره می کنیم ،می خواهیم به دنیا بگوییم ،ایران اهل استدلال و منطق است و از سانتریفوژ مهم تر ،قدرت تیم مذاکره کننده ایرانی است و به دانشمندان هسته ای افتخار می کنیم و به سیاستمداران ایرانی همچنان افتخار می کنیم.

وی اضافه کرد:عیاران سخن سعدی و حافظ در قرون میانی، در این سرزمین رنسانمس بزرگ فکری و معنوی به وجود آوردند و سعدی و حافظ نه فقط پاسدار فرهنگ و ادب، بلکه درس زندگی و راه سیاست داخلی و خارجی را به ما آموختند .

به گفته رییس جمهوری آن کسی که گفت آسایش دوگیتی تفسیر این دوحرف است با دوستان مروت با دشمنان مدارا ،یعنی حافظ شیرین سخن، خط سیاست داخلی و خارجی ما را ترسیم کرد.

دکتر روحانی بیان کرد:با دوستان مروت خطی است در داخل این سرزمین و همان همدلی و همزبانی و امسال سال وحدت و برادری و دوستی و محبت و انسجام ملی است و به ویژه در فارس و شیراز اعتدال بهار در بهار ملموس است و اعتدال خلق و خوی ایرانی در شیراز بهتر هویدا و آشکار است.

وی شیراز را شهر محبت و مهمان نوازی معرفی کرد و یادآور شد: اگر دو نفر ،پنج نفر ،۱۰نفر کاری بر خلاف ادب در گوشه ای از خیابان نشان دادند آنها شیرازی نبودند و شیراز ،شیرازِ محبت و صفا و برادری و احترام به بزرگان ،احترام به شهیدان است و شیراز معلم و علامه بزرگ استاد مطهری را دوست دارد و به شهید بهشتی ها و شهید دستغیب ها و همه بزرگان دین و معنویت عشق می ورزد .

رییس جمهوری اضافه کرد:همه شیراز بزرگ را می شناسند و اگر امروز دنیا همین خط و بیان حافظ را به عنوان تیتر سیاست خارجی قرار داده بود که با دوستان مروت با دشمنان مدارا ،امروز دیگر افراطی گری را در منطقه مشاهده نمی کردیم ،دیگر بمباران ناجوانمردانه بر سر مردم بی گناه را مشاهده نمی کردیم و منطق دولت تدبیر و امید نیز همین است.

وی بیان کرد:برای باز کردن درهای کشور و صادرات محصولات ایرانی به جهان و رونق اقتصادی در کشور ،قبل از آۀنکه تحریم لغو شود ،دولت تدبیر و امید توانست هم تورم را مهار کند و هم رشد تولید را آغاز کند و اگر تحریم لغو شده بود و بعد تورم را شکسته بودیم می گفتند دولت چشمش به بیرون است.

دکتر روحانی اضافه کرد:ما به حول قوه الهی و به کمک شما مردم فهیم و به امید حق و خاندان رسالت و توجهات حضرت ولی عصر (عج)،رشد اقتصادی ر ا پیش رو خواهیم داشت و راه را برای رشد و رفاه عمومی آماده می کنیم .

وی یادآور شد:سال گذشته هشت میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را تحت پوشش بیمه درمانی قرار دادیم و این ها همه برای وحدت و حمایت مردم بود.

رییس جمهوری همچنین اظهار داشت: درس اعتدال و سیاست خارجی را از حافظ آموختیم و درس محبت و همدلی را از سعدی آموختیم که گفت :بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش زیک پیکرند و ما همان راه را ادامه می دهیم و اینجا سرزمین احمد بن موسی (ع)و سعدی و حافظ و ادب و فرهنگ و همه زیبایی هاست.

دکتر روحانی اضافه کرد:حافظ به ما نشان داد، دین با ریا جفت نمی شود و سعدی به ما یاد داد که دولت و راه دولتمردان با ظلم جفت نمی شود و ما امروز همان راه و مسیر را ادامه خواهیم داد و بی جهت نیست که گفته اند خوشا شیراز و وضع بی مثالش و از هر نظر شیراز بی نظیر و برترین است.ک/۳

* تصمیم های اقتصادی دولت

رییس جمهوری اسلامی در ادامه سخنانش در شیراز بیان داشت : مجموعا برای سال ۹۴ و ۹۵ برای تعداد ۹۲ طرح و پروژه ۹۵۳ میلیارد تومان اعتبار مد نظر داریم و همه این طرح ها در سال جاری و سال آتی تکمیل و به اتمام می رسد.

حجت الاسلام روحانی همچنین از تصمیم دولت در آغاز امسال برای صندوق توسعه سخن گفت و افزود: این صندوق تسهیلات را تصویب کرد ، سود تسهیلات از ۱۴ تا ۱۶ درصد تعین شده و آنچه شورای پول و اعتبار تصویب کرد علامتی بود برای رونق اقتصادی در این کشور که بزودی آماده خواهد شد .

رییس جمهوری گفت : استان فارس آمادگی زیادی برای بخش کشاورزی دارد اما با مشکل فراوان کمبود آب مواجه است ، در سال ۹۴ و در سال ۹۵ علاوه بر تعدادی از شهرها ۳۶۹ روستا توسط وزارت نیرو آبرسانی می شود و همچنین سدهایی که در برنامه بوده امسال و سال دیگر از جمله سد چشمه عاشق و تنگ براق به پایان می رسد.

روحانی با بیان اینکه فارس ۱۰ درصد محصول غذایی کشور را تامین می کند گفت : با کمک مردم و مدیریت منابع آب باید صرفه جویی کنیم در آبخیزداری و آبخون داری تلاش بیشتر کنیم.

وی همچنین برنامه های جهاد کشاورزی برای توسعه کشاورزی را یادآور شد و گفت : اعتبارت خوبی برای احیای زمین های زراعی فارس اختصاص داده شده است و همه باید کاری کنیم که دریاچه ها و تالابهایی که با صدای رسا ما را فرا می خوانند یاری کنیم و برای احیای آنها بکوشیم .

رییس جمهوری اسلامی همچنین گفت : مردم و وزارت نیرو و همه باید دست به هم بدهیم و با محیط زیست و همه سازمان های مردم نهاد باید دریاچه ها را احیا کنیم ، تالابها را احیا کنیم ، قدم به قدم حرکت کینم ، دولت دراین مسیر قدم های لازم را بر خواهد داشت.

وی با بیان اینکه فارس جزو استان هایی است که در ردیف پایین گاز رسانی است گفت : ۴۶ درصد گاز رسانی در روستاها انجام شده و در سال ۹۴ و ۹۵ در ۷۰۰ روستا گاز رسانی انجام می شود و به اتمام خواهد رسید .

وی همچنین با بیان اینکه ۹ شهر فارس امسال گاز رسانی می شود گفت : با این گاز رسانی ها رده فارس در گاز رسانی به ۸۲ درصد می رسد.

رییس جمهوری به بخش نفت و گاز و صنعت اشاره کرد و گفت : در زمینه پتروشمیی اقدامات اساسی داریم ،سرمایه گذاری ۹۰۰ میلیون دلار اعتبار در پالایشگاه پارسیان مد نظر است که تا پایان سال ۹۵ این طرح را به سرانجام می رسانیم .

وی همچنین گفت : احداث و تکمیل پالایشگاه دوم پارس با ۱۲۰ هزار بشکه دنبال می شود ، این طرح مشکل زیست محیطی داشته که در جلسات این مشکلات حل و فصل شده است.

روحانی ادامه داد : بزرگترین طرح آلومینیوم کشور نیز در صنعت این استان در جنوب فارس با اعتبار یک میلیارد و دویست میلیون اعتبار پیش بینی شده است و محقق خواهد شد که این طرح در سال ۹۶ به بهره برداری می رسد.

روحانی اضافه کرد : نیروگاه سیکل ترکیبی در لامرد نیز با ۵۵۰ میلیون دلار احداث می شود و همچنین برای اکتشاف معادن در منطقه بهرام گور که منطقه ای است با معادن غنی و در قدم اول پنج هزار کیلومتر از آن آزاد شده برای اکتشاف با هماهنگی محیط زیست کار دنبال می شود .

روحانی به موضوع رونق بانکهای استان فارس هم اشاره کرد و گفت : برای اینکه صنعت استان پیشرفت کند با هماهنگی های اقتصادی چهار هزار میلیارد تومان برای سرمایه در گردش بانکها مد نظر است و تسهیلات بانکی به صورت تدریجی برای صنعت فارس هزینه می شود .

رییس جمهوری رونق بخش گردشگری را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت : در زمینه گردشگری برای فارس برنامه داریم و آن را تقویت می کنیم ، توسعه گردشگری وضع اقتصادی ما را متحول می کند، بیکار ییرا مهار می کند ، ۱۴۰ میلیارد تومان برای بخش خصوصی برای احداث ۱۶ واحد اقامتی و هتل دراین استان مد نظر قرار دادیم که در سال ۹۴ و ۹۵ تکمیل می شود .

وی همچنین احداث شش موزه دراین استان در سال ۹۴ و ۹۵ را یادآور شد.

رییس جمهوری گفت : همچنین کار فاینانس لازم برای خط دو مترو شیراز به مبلغ ۴۵۰ میلیون دلاردر نظر گرفته شده است .

روحانی با بیان اینکه دولت برای توسعه دو سال آینده فارس مصمم است گفت : ما شاهد تحول بزرگی دراین استان خواهیم بود برای تامین آب شیراز و سد درود زن و آزاد راه شیراز به اصفهان که تا امروز ۲۳ درصد پیشرفت دارد هم برنامه داریم ، این آزاد راه می تواند فاصله شیراز تا اصفهان را ۱۰۰ کیلومتر کوتاه کند.

رییس جمهوری با بیان اینکه راه آهن شیراز اصفهان هم متاسفانه مشکلاتی دارد گفت : دستور داده شد مشکلات تا سال ۹۵ رفع شود و موارد تکمیل شود.

سفر دوروزه استانی رییس جمهوری و هیات دولت چهارشنبه نهم اردیبهشت ۹۴ آغاز شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.