لاریجانی از ظریف و تیم مذاکره‌کننده در نطق پیش از دستور تقدیر و قدردانی کرد

double-quot
تهران – جارپرس – علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور در جلسه علنی بهارستان از زحمات طاقت‌فرسا و مجدانه رئیس‌جمهور، ظریف و تیم مذاکره کننده تقدیر و تشکر کرد.

کد خبر : 10460
تاریخ انتشار : چهارشنبه 24 تیر 1394 - 4:59
لاریجانی از ظریف و تیم مذاکره‌کننده در نطق پیش از دستور تقدیر و قدردانی کرد

 

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی جارپرس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه علنی امروز مجلس به چند نکته درباره توافق و یا تصمیم‌گیری نهایی در مذاکرات پرداخت.

 

وی با اشاره به نخستین مورد مهم در توافق هسته‌ای بیان داشت: ابتدا لازم می‌دانم از زحمات طاقت فرسای دکتر روحانی رئیس جمهور کشور، آقای ظریف وزیرامورخارجه، آقای دکتر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و همه تیم مذاکره کننده ایرانی قدردانی و تشکر کنم که در این مدت قریب به دو سال مذاکره، در مقابل ۱+۵ مذاکرات سختی را به پیش بردند که می‌تواند در نوع خود کم نظیر باشد.
لاریجانی با اشاره به دومین مورد مهم در توافق هسته ای متذکر شد، اگر در یک نگاه کلان به تاریخ رفتار خشن و همراه با فشار شورای امنیت در ساماندهی تحریم‌ها نسبت به کشورهای مختلف افکنده شود، این دریافت حاصل می‌شودکه کشورهای تحت فشار تحریم‌ها غالبا از بستر زمان با وقت و به موقع استفاده نکرده اند، لذا یا دچار وادادگی تأسفبار شده‌اند و یا حربه به دست حریفان زورگو داده‌اند که در لباس دفاع از ساختار سازمان ملل دست به خشونت بزنند.
** جمهوری اسلامی ایران منطق خویش را در دیپلماسی هسته‌ای به کرسی نشاند
وی افزود: تجربه نظام جمهوری اسلامی نشانگر عمق هوشمندی در دیپلماسی بود که توانست منطق خویش را در فناوری هسته‌ای به کرسی بنشاند و حریفان را وادار به پذیرش متن اصلی دانش صلح آمیز هسته‌ای و بومی خویش کند که این دستاورد گرانقدری در تاریخ اینگونه مناقشات خواهد بود.
وی با اشاره به سومین مورد مهم در توافق هسته ای اظهارداشت: این توفیق دیپلماتیک برچند رکن اصیل استوار است، اول اینکه این دستاورد یک پیروزی است، از آن خداوند است. که بار دیگر خداوند ملت ایران را پیروز کرد و فرمود: و من نصرالله من عندالله العزیز الحکیم و دوم هدایت‌های مقام معظم رهبری بود که با تشخیص‌های به موقع، صحنه و زمینه آرایش حل و فصل موضوع و ارشادات مستمر حرکت ایجابی دیپلماتیک کشور را حمایت و هدایت کردند و هم در بزنگاه‌ها به طرف مقابل هشدار لازم را دادند که از زیاده‌خواهی دست بردارد.

**مسیر مذاکرات با تدبیر داهیانه رهبری سامان یافت

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به سخنرانی خود در روز قدس تأکید کرد: رهبری فرزانه انقلاب هم در تأسیس دانش هسته‌ای صلح‌آمیز نقش یکه داشتند و هم در ایجاد فضای استقامت و ایستادگی ملی در زمان خود که لازم و ضروری بود و هم در حل و فصل موضوع در این مرحله که مسیر مذاکرات با تدبیر داهیانه ایشان سامان یافت که این هم نمونه‌ای دیگری از پیروی سخن گوهربار امام (ره) است که فرمودند: پشتیبان ولایت فقیه باشید تا کشور آسیبی نبیند.

 

لاریجانی در ادامه بیان داشت: ما صمیمانه بخاطر رهنمودها و حمایت‌های رهبر عزیزمان در طول بیش از ۲ دهه فعالیت هسته‌ای کشور از ایشان سپاسگزاری می‌نماییم.

 

**میدان جدید کشور را میدان مسابقه در توسعه و تولید کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به چهارمین مورد مهم در توافق هسته‌ای بیان داشت: ایستادگی و بردباری ملت عزیز در طول بیش از یک دهه و تشویق مسئولین به حفظ دستاوردهای ملی کشور در زمینه دانش هسته‌ای پشتوانه عظیمی بود که امروز در این توافق باید در مقابل این هوشمندی ملت سر تعظیم فرود آورد.

 

نماینده مردم قم افزود: تأثیر این قدرت ایستادگی ملت به حدی بود که یکی از مسئولین ۱+۵ پس از توافق اخیر اذعان داشت که در مقابل ایران نمی‌توانستیم ساختار تحریم‌ها را حفظ کنیم که باید قدر صلابت ملت را که همراه با دعای خیر آنها بود، دانست و قدرشناسی واقعی از این ظرفیت ملت به تلاش مجاهدانه در رأس مشکلات اقتصادی آنان است که باید اولویت نخست کار دولت و مجلس قرار گیرد.

 

لاریجانی تأکید کرد: پس از توافق هسته‌ای باید میدان جدید حرکت کشور را میدان مسابقه در توسعه و تولید کنیم تا معضل بیکاری و تورم علاج یابد.

 

لاریجانی در ادامه با اشاره به پنجمین مورد در توافق هسته‌ای گفت: تلاش مجدانه دانشمندان هسته‌ای کشور به خصوص شهدای بلندمقدار هسته‌ای و صدالبته نقش همه شهدای بزرگوار انقلاب که تلاش مجاهدانه آنها و روح منزه آن عزیزان انرژی قدرتمند در حقانیت و تحقق این دستاورد ملی بود و با خلوص نیت به ارواح مطهر آنان درود می‌فرستیم و از زحمات بی‌شائبه و ارزشمند آنان سپاسگذاری می‌نماییم و همچنین از تلاش‌های همه دولت‌ها و مسئولین هسته‌ای گذشته کشور قدردانی می‌کنیم.
وی با اشاره به ششمین مورد در توافق هسته‌ای بیان داشت: در سطح کلی توافق همه این تلاش‌ها منجر به نتیجه‌ای شد که کشورهای قدرتمند هیچ‌گاه حاضر به پذیرش آن نبودند و در قطعنامه‌های مختلف اظهارات سیاسی آنان همیشه تعلیق تمامی بخش‌های هسته‌ای ایران را ذکر می‌نمودند، اما امروز مجبور شدند همگی نه تنها فناوری هسته‌ای صلح‌آمیز ایران؛ شامل غنی‌سازی، تحقیق و توسعه و آب سنگین را بپذیرند، که همکاری در توسعه آنرا نیز در توافق ذکر کنند.
لاریجانی تاکید کرد: اگرچه برای مدتی محدودیت‌هایی در توافق آمده است اما در ازای آن‌همه تحریم‌ها، تحریم‌های اقتصادی را لغو می‌کنند و این معنا هم در مقدمه توافق و هم در بخش رفع تحریم‌ها با دقت کافی آورده شده است “که آمده‌ایم برجام موجب لغو جامع کلیه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین تحریم‌های چندجانبه و ملی مختلف با برنامه هسته‌ای ایران و نیز شامل گام‌هایی برای ایجاد دسترسی در حوزه تجارت، فناوری، مالی و انرژی خواهد شد.
وی ادامه داد: اینکه برخی مسئولین کشورهای ۱+۵ پس از توافق ادعا کردند لغو تحریم‌ها تدریجی، احتمالا آرزوهای خود را بیان نموده‌اند، چون متن توافق این امر را نشان نمی‌دهد و یا مقصودشان تحریم‌های بخش اشاعه‌ای است که نزد نظام جمهوری اسلامی و مطابق مصوبه جمهوری اسلامی تمرکزی بر این امر از ابتدا نبوده، چرا که ما در کسب دانش هسته‌ای متکی بر دیگران نبوده‌ایم و شاید شگرد اینگونه گردگویی برای مقابله با دشمنان درونی آنهاست.
** توافق هسته‌ای، شروران منطقه را به انزوا برد
لاریجانی در ادامه با اشاره به هفتمین مورد در توافق هسته‌ای بیان داشت: شعف و سرور دوستان ما در منطقه که پیام‌های خود پس از توافق ظهور دادند و خشم و غلب مسئولان رژیم صهیونیستی که اختیار از کف دادند، نشانگر این معناست که این توافق توانست شروران منطقه را در انزوا قرار دهد، همانگونه که میدان جدیدی پس از توافق برای کشورهای اسلامی در منطقه با جمهوری اسلامی ایران باز نمود.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به توصیه کشورهای منطقه تاکید کرد: توصیه ما به همه همسایگان و کشورهای منطقه، بهره‌جستن از این ظرفیت سازنده است که می‌تواند بستر ارزشمندی برای ایجاد امنیت پایدار، متکی بر اراده ملت‌ها در منطقه باشد و همینجا لازم می‌دانم از تلاش‌ها و ابتکار عمل جناب سلطان قابوس تشکر کنم و ما هیچ‌گاه نقش‌افرینی مثبت و سازنده دوستان خود را در منطقه فراموش نمی‌کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به هشتمین مورد پیرامون توافق هسته‌ای بیان داشت: مقابله مجلس شورای اسلامی و آنچه که در کنگره آمریکا در موضوع توافق انجام گرفت، به خوبی روحیه مسئولیت در سطح ملی و هوشمندی در بهره جستن از زمان در حل و فصل یک موضوع مهم را نشان می‌دهد که کنگره آمریکا مصوبه خود را دستاویز مناقشات داخلی خود قرار داد، اما مجلس شورای اسلامی با مصوبه خود چارچوب حرکت رو به جلو را مدون نمود و لازم می‌دانم از فهم دقیق و زحمت ارزشمند و به موقع نمایندگان سپاسگذاری کنم.
وی ادامه داد: طبیعتا این توافق چه متن اصلی آن چه ضمائم آن از اجزاء و ریزه‌کاری‌های فنی و حقوقی برخوردار است که باید در این مرحله با دقت لازم مورد بررسی قرار گیرد.
لاریجانی ادامه داد: نمایندگان ملت نظیر گام قبلی با نگاه ملی و مثبت به این امر خواهند پرداخت و بزودی با حضور وزیر محترم خارجه در جریان کلیات مذاکرات و متن اصلی قرار خواهند گرفت.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به توصیه‌ای به نمایندگان گفت: توصیه می‌کنم که ما در مرحله بررسی محتوای حقوقی و فنی توافق نظیر تدوین قانون اخیر با تانی و کارشناسی در متن گام به پیش برداریم و نه اظهارات سیاسی دیگران که هریک منشاء و منشاءهای خاص دارد و نه قطعات پیوسته که گاهی در رسانه‌ها منعکس می‌گردد تا آنچه مصلحت ملت عزیز است، محقق گردد.
انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.