توازن میان داده ها و ستانده ها در مذاکرات وین رعایت شود

double-quot
تهران – جارپرس – رئیس کمیته هسته ای مجلس گفت که تیم مذاکره کننده توجه کند تا در متن توافقنامه قید شود اعمال هر نوع تحریم موجب ابطال توافقنامه شده و ایران فعالیت غنی سازی خود را در هر سطحی ادامه می دهد و این یک ضمانت اجرایی برای ایران است که آن ها نتوانند تحریم جدیدی را علیه ما اعمال کنند.

کد خبر : 10238
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 9 تیر 1394 - 6:32
توازن میان داده ها و ستانده ها در مذاکرات وین رعایت شود

 

امروز ۳۰ ژوئن و پایان ضرب الاجل مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ است . در حالیکه این مهلت امروز به پایان رسیده ، اما همچنان چالش اصلی در رایزنی های هسته ای رفع تحریم ها علیه ایران قلمداد می شود که هنوز حل نشده باقی مانده است . همچنین قرار است که هیات های دیپلماتیک یک هفته دیگر در وین حضور داشته باشند و به ادامه رایزنی ها بپردازند؛ هرچند که این تمدید یک هفته ای بصورت رسمی اعلام نشده است.

 

ابراهیم کارخانه ای رئیس کمیته هسته ای مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار پارلمانی جارپرس در این خصوص گفت : نشست قبلی چند روزی به درازا انجامید و اینکه این زمان چند روز بخواهد تمدید شود منعی ندارد.

 

وی ادامه داد : چیزی که برای ما مهم تر از مساله تمدید مذاکرات است این است که هیات مذاکره کننده با شجاعت ، غیرت ، امانتداری و دینداری در این برهه حساس زمان که در تاریخ ایران اسلامی برای همیشه ماندگار خواهد بود از حقوق ، عزت و اقتدار ملت همانگونه که ملت ایران خواستند و مقام معظم رهبری عنوان فرمودند و مجلس شورای اسلامی نیز تصویب کردند ، بتوانند دفاع کنند ؛ مهم برای ما این امر است و چند روز کم یا زیاد مهم نیست.

 

کارخانه ای اضافه کرد : در این رابطه مساله رفع تحریم ها در مذاکرات اهمیت دارد که مجلس شورای اسلامی و بویژه مقام معظم رهبری آن را بصورت شفاف بیان فرمودند که تحریم های مالی ، بانکی و اقتصادی در رابطه با شورای امنیت ، دولت و کنگره امریکا می بایست در روز توافق لغو شود.

 

رئیس کمیته هسته ای مجلس گفت : همانطور که مجلس شورای اسلامی تصویب کرده است ، باید در متن توافقنامه لغو تحریم ها در روز توافق درج بشود ، که این مرحله تمام شد مقام معظم رهبری مسئله اجرائیات را نیز فرمودند که باید بصورت متناظر انجام شود.

 

وی تصریح کرد : مطلبی که مقام معظم رهبری فرمودند، یک راهبرد شفاف و روشن برای حل مسئله تحریم ها می باشد. اما تیم مذاکره کننده توجه خواهد داشت که در رابطه با الزامات متناظری که صورت می گیرد توازن میان داده ها و ستانده ها باید رعایت شود ؛ به این معنی که اگر آن ها موضوع ضعیفی را که برای ما زیاد مهم نیست مطرح می کنند، در مقابل آن ما باید چیزی را که هم وزن آن باشد مطرح کنیم.

 

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس موضوع بازرسی ها را مهم دانسته و در این خصوص اظهار کرد : در این رابطه مجلس شورای اسلامی و مقام معظم رهبری تاکید فرمودند که نظارت و بازرسی در حد متعارف قابل قبول است ؛ به این معنی که در چارچوب توافقنامه پادمان که تا بحال انجام می شده است و در همه کشور ها انجام می شود باشد و نه اینکه در توافقنامه پادمان مطالبی فراتر از آن باشد ؛ ما چارچوبی که در حال حاضر و طی روند چند دهه گذشته انجام می شده است را قبول داریم.

 

وی ادامه داد : بازرسی های بیشتر از قبیل اماکن امنیتی ، نظامی ، اسناد اطلاعات و دانشمندان نیز ممنوع اعلام شده است و این حرف اول ملت ایران است.

 

رئیس کمیته هسته ای مجلس مسئله مهم دیگر را موضوع تحقیق و توسعه دانست که در ذات آن نباید محدودیت وجود داشته باشد و در این خصوص گفت : اگر این محدودیت وجود داشته باشد یعنی توقف تحقیق ؛ و این به معنی آن است که راه تحقیق سد بشود ؛ همچنین همانطور که مجلس شورای اسلامی و مقام معظم رهبری فرمودند و ملت ما نیز به آن توجه دارند هیچگونه محدودیتی را در رابطه با تحقیق و توسعه نخواهند پذیرفت.

 

کارخانه ای ادامه داد : حاصل تحقیق و توسعه باید وارد چرخه توسعه صنعت هسته ای کشور شود ؛ و به این صورت نباشد که تحقیقی با یک سانتریفیوژ انجام گیرد و تا مدت طولانی رها بشود ؛ حاصل تحقیق و توسعه باید بصورت کاربردی و عملیاتی وارد چرخه توسعه صنعت هسته ای کشور شود.

 

وی تصریح کرد : ساخت سانتریفیوژها در این مدت باید ادامه داشته باشدکه اگر تحقیقی بر روی یک سانتریفیوژ جواب داد ، بدنبال آن با ۹ سانتریفیوژ ، ۲۰ سانتریفیوژ و بدنبال آن با یک چرخه کامل ۱۶۴ و ۱۷۴ تایی بتواند عملیاتی بشود.

 

ابراهیم کارخانه ای اظهار کرد : مسئله دیگری که مقام معظم رهبری فرمودند و بسیار کلیدی بوده است ، مسئله زمان است ؛ زمان های ۱۰ ، ۱۵ الی ۲۵ ساله به معنی توقف و نابودی برنامه هسته ای ایران است؛ چرا که در این مدت زمان نبوغ ، خلاقیت ابتکار ، کارآمدی ، پویایی و همه چیز از صنعت هسته ای ایران رخت بر خواهد بست .

 

رئیس کمیته هسته ای مجلس تاکید کرد : نکته مهم دیگر این است که ما باید بتوانیم قدرت چانه زنی خود را حفظ کنیم تا دست تیم مذاکره کننده ما پر باشد ؛ کمااینکه متاسفانه در توافقنامه ژنو به این مسئله توجه نکردیم و در همان سه ماهه اول تمامی اطلاعات را دادیم و در طول شش ماه نخست ، جمهوری اسلامی ایران به تمامی تعهدات خود عمل کرد .

 

وی اضافه کرد : طرف غربی علاوه بر اینکه به تعهدات خود عمل نکرد ، اتحادیه اروپا سه روز پس از توافقنامه ژنو ۱۶ شرکت ایرانی را به لیست تحریم ها اضافه کرد و متاسفانه ما برخوردی نکردیم؛ بدنبال آن کمتر از سه هفته پس از توافقنامه ژنو آمریکا ۱۴ شرکت و ۵ نفر را نیز به لیست تحریم ها اضافه کردند. و ما با چند کلام از کنار آن گذشتیم.

 

کارخانه ای تاکید کرد : اگر ما در متن توافقنامه ژنو قید می کردیم و شرط می گذاشتیم که اگر هر نوع تحریمی به هر بهانه ای بخواهد اعمال شود ، توافقنامه لغو و باطل می شود و جمهوری اسلامی ایران فعالیت های غنی سازی خود را در هر سطحی و در چارچوب ان.پی.تی ادامه خواهد داد، ضمانت اجرایی داشتیم و آن ها نمی توانستند کاری انجام بدهند.

 

وی در پایان گفت : در حال حاضر تیم مذاکره کننده باید به این مسئله توجه داشته باشد که این امر بعنوان یک ضمانت اجرایی برای جمهوری اسلامی ایران خواهد بود که آن ها از این به بعد نتوانند تحریم جدیدی را علیه ما اعمال کنند و یا اینکه به توافقنامه پایبند نباشند.

 

 

 

 

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.