۵۴ هزار ضابط قضایی آموزش دیدند

double-quot

تهران – جارپرس -مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش سازمان قضایی نیروهای مسلح از آموزش بیش از ۵۴ هزار نفر از ضابطان قضایی خبر داد و گفت: در سال ۱۳۹۳ این ضابطان، طی یکهزار و ۳۳۵ دوره، تحت آموزش های سازمان قضایی نیروهای مسلح قرار گرفتند و در این دوره ها ۱۹۱ هزار ۱۳۹ نفر ساعت آموزش ارائه شده است.

کد خبر : 10133
تاریخ انتشار : چهارشنبه 3 تیر 1394 - 8:53
۵۴ هزار ضابط قضایی آموزش دیدند

 

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا از سازمان قضایی نیروهای مسلح، جعفر صادق منش با بیان اینکه آموزش ضابطان در سال ۱۳۹۳ از رشد قابل توجهی نسبت به سال ۱۳۹۲ و نخستین سال برنامه توسعه قضایی ۱۳۹۰ برخوردار بوده است، تصریح کرد: تعداد دوره های برگزار شده و یگان های تحت آموزش دو برابر سال ۱۳۹۲ و چهار برابر سال ۱۳۹۰ و تعداد نفرات آموزش دیده ۱۶ درصد بیش از سال ۱۳۹۲ و ۱۳۱درصد بیش از سال ۱۳۹۰ بوده است.

وی با بیان اینکه یکی از سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران در بخش امنیت قضایی، به ارتقا سطح علمی و شایستگی اخلاقی و توان عملی ضابطین اختصاص دارد، افزود: بهبود وضعیت تعاملات و تعلیمات دادسرا جهت انجام کیفی وظایف محوله به ضابطین و بهبود وضعیت کشف جرم، دو هدف مهم سازمان قضایی در افزایش آگاهی و دانش ضابطان بوده است.

این مقام قضایی با اشاره به برگزاری بیست ونهمین دوره عالی قضایی ویژه ضابطان نظامی گفت: این دوره به مدت سه ماه در سه مرحله علمی، کارورزی و بازدیدهای علمی از سوی دفتر آموزش و پژوهش با حضور ۲۲ نفر از افسران ارشد هفت یگان ارتش و وزارت دفاع برگزار و بیش از ۱۷ هزار نفر ساعت مباحث علمی و عملی ارائه شد.

وی برگزاری دوره های عرضی – تخصصی را از دیگر برنامه های سازمان برای ارتقای سطح دانش ضابطین عنوان کرد و افزود: دوره های عرضی – تخصصی ویژه فرماندهان و مدیران دوایر بازرسی، حقوقی، قضایی و حفاظت اطلاعات بنا به نیازهای درون سازمانی و بخشی یگان های نظامی و انتظامی برگزار می شود. هر دوره دارای سرفصل های خاص خود است که توسط دفتر آموزش و پژوهش سازمان برنامه ریزی می شود و در سال ۱۳۹۳ سه دوره عرضی و تخصصی در یگان های ارتش و وزارت دفاع با حضور ۷۰ نفر برگزار شد که در این دوره ها ۲۸۰ نفرساعت آموزش ارائه شده است.

صادق منش با اشاره به اختیارات و تکالیف ضابطین قضایی در قانون جدید آیین دادرسی کیفری گفت: قانون جدید آیین دادرسی کیفری بر ضابطه مند بودن اختیارات و تکالیف ضابطین قضایی تأکید دارد و از بدو شروع به پیگیری پرونده، یک سری تکالیف قانونی مشخصی را بر عهده ضابطان قرار داده است. همچنین ضابط بودن منوط به گذراندن دوره های آموزشی لازم و دریافت کارت مخصوص شده به همین لحاظ سازمان قضایی نیروهای مسلح بخشی از آموزش های خود را در سال ۱۳۹۳ به آشنایی ضابطان با قانون جدید آیین دادرسی کیفری اختصاص داده است.

وی افزود: در همین راستا ۳۰۴ دوره آموزشی برگزار و بیش از ۱۳ هزار و ۶۰۰ ضابط با مباحث مرتبط با وظایف خود در قانون مذکور آشنا شدند و ۴۸ هزار و ۸۵۹ نفرساعت آموزش های مرتبط با قانون آیین دادرسی کیفری را فراگرفتند و نزدیک به ۲۶ درصد از آموزش های ضابطین در سال ۹۳ به آشنایی با این قانون تعلق گرفته است.

مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش سازمان قضایی نیروهای مسلح همچنین از تدوین پیش نویس آیین نامه آموزش ضابطان قضایی خبر داد و گفت: بر اساس تبصره ماده ۶۰۴ قانون آیین دادرسی کیفری، سازمان قضایی نیروهای مسلح باید بمنظور برگزاری دوره های آموزشی ویژه ضابطان نظامی، طی سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح، آیین نامه اجرایی تهیه و به تصویب رییس قوه قضائیه برساند.

صادق منش افزود: به همین منظور گروه پژوهش های قضایی سازمان، مطالعاتی را آغاز که مراحل پایانی خود را می گذراند و به نظر می رسد که قبل از موعد قانونی این آئین نامه تنظیم و ابلاغ شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.