برقراری صلح و اعتدال نیازمند تبدیل رسانه ها به سازمان های کارآمد و تاثیرگذار است

double-quot

تهران – جارپرس -وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران در مراسم گشایش دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در تهران گفت: برقراری صلح و اعتدال نیازمند تبدیل رسانه ها به سازمان های کارآمد و تاثیرگذار است.

کد خبر : 6844
تاریخ انتشار : چهارشنبه 12 آذر 1393 - 7:51
برقراری صلح و اعتدال نیازمند تبدیل رسانه ها به سازمان های کارآمد و تاثیرگذار است

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، علی جنتی که صبح امروز (چهارشنبه) در مراسم افتتاحیه دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی ضمن خیر مقدم به اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران ، ‘ایاد امین مدنی’ دبیرکل سازمان همکاری های اسلامی و وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی افزود: ما برای برقراری صلح و اعتدال و در راستای مقابله با افراطی گری و خشونت نیازمند آنیم که به صورت جدی رسانه های خود را به سازمان های کارآمد و تاثیرگذار تبدیل کنیم.

جنتی تصریح کرد: هیچ کشوری در جهان اسلام نمی تواند به تنهایی با اهداف تفرقه افکنانه دشمنان مقابله کند.

وی افزود:تقویت روابط حرفه ای در میان رسانه های کشورهای اسلامی در سطوح قاره ای، منطقه ای و زیر منطقه ای امری ضروری است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: تلاش مشترک و همکاری جمعی به ویژه در شرایط فعلی، تنها راه قابل ارائه به منظور تضمین آینده ای روشن برای اُمت اسلامی است؛ در این زمینه همکاری بین کشورهای اسلامی یک انتخاب نیست بلکه یک الزام است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این اجلاس فرصت مغتنمی را برای تبادل نظر و تشریک مساعی وزرا و شرکت کنندگان در قبال مهم ترین چالش ها و فرصت های پیش روی جهان اسلام فراهم می آورد.

دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی با شعار «همگرایی رسانه ای برای برقراری صلح و آرامش» طی امروز و فردا در هتل آزادی تهران برگزار می شود.

وی افزود: ما امروز در شرایطی در اینجا گردهم آمده ایم که جهان اسلام به ویژه منطقه خاورمیانه با چالش های فراوانی در زمینه افراطی گری، خشونت، تروریسم، تجاوز نظامی، نقض حاکمیت ملی کشورها، اشغالگری و کستار بی رحمانه کودکان، زنان و مردان بی گناه رو به روست.

جنتی شرایط امروز جهان اسلام را عاملی برای نگرانی عمیق در میان اُمت اسلامی توصیف کرد و افزود: مایه بسی تاسف است که بسیاری از این جنایات به نام اسلام و با هدف مخدوش ساختن چهره پاک و منور اسلام صورت می پذیرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی مصداق بارز شرایط تاسف بار کنونی را جنایات و ظلم مداوم در حق مردم مظلوم فلسطین عنوان کرد و افزود: قساوت ها و ویرانگری های کم نظیری که چندی پیش در غزه و کشتار وحشیانه شهروندان عادی رخداد، مصداق مشخص این جنایت های تکان دهنده است؛ در حالی که اقدامات این رژیم مصداق بارز جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت است، متاسفانه شاهد سکوت جامعه بین المللی و دوائر مدعی صلح و حقوق بشر هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: امروز نیز رژیم صهیونیستی یکبار دیگر به نقض حریم قدس شریف و تلاش فزاینده برای یهودی سازی این شهر مقدس و نابودسازی آثار تمدنی آن دست زده است.

** افراط گرایی منبع اصلی بحران در منطقه

علی جنتی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: افراط گرایی و خشونت که اکنون منبع اصلی بحران در منطقه ماست، بر آلام ما افزوده است؛ در عراق و سوریه تداوم اقدامات تروریستی آثار ویران کننده ای را بر مردم بی گناه و زیرساخت های این دو کشور بر جای گذارده است.

عضو کابینه تدبیر و امید با بیان اینکه این نگرانی وجود دارد که گسترش اقدامات گروه های تروریستی و افراطی تهدید بیشتری را متوجه امنیت و ثبات منطقه کند، اظهار داشت: آنچه تاسف بار است این است که افراط گرایان تروریست جنایات خود را تحت نام مقدس اسلام صورت می دهند این در حالی است که اکثریت مسلمانان اعمال مبتنی بر افراط گرایی، خشونت و جنایتکارانه مورد ادعای این گروه ها را محکوم می کنند.

وی گفت: امروز بیش از پیش ضرورت مقابله با گروه های تروریستی و ایدئولوژی های خطرناک آنها که هیچ ربطی به اسلام عزیز و اصول و آموزه های آن ندارد، وجود دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدامات گروه های تروریستی و ایدئولوژی های خطرناک آنها را دستمایه پیشبرد و تقویت پروژه اسلامی هراسی به ویژه در رسانه های غربی دانست و افزود: ادعاهای گروه های تروریستی در زمینه منتسب کردن خود به دین مبین اسلام، اکنون توسط رسانه های غربی از طریق انتشار اخبار و تحلیل ها مورد تاکید قرار می گیرد.

رییس شورای فرهنگی عمومی ادامه داد: این گونه اقدامات نه تنها هیچ راه نجاتی فراروی بشریت نخواهد گشود بلکه باعث تفرقه در بین امت اسلامی و افزایش منازعات و جنگ های ویرانگری می شود که اکنون در برخی مناطق شاهد آن هستیم.

** ضرورت تمسک به آیه بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا

علی جنتی با بیان اینکه مسوولیت تمامی کشورهای اسلامی امروز بسیار سنگین است، گفت: در این شرایط نگران کننده، جهان اسلام هیچ گاه تا این اندازه نیازمند وفاق، وحدت و همکاری نبوده است؛ ضرورت دارد بیش از پیش به آیه واعتصموا بحبل الله جمیعا و لاتفرقوا متمسک شویم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی قدرت اُمت اسلامی را در وحدت آن دانست و اظهار داشت: چالش های جهانی و منطقه ای که امروز متوجه جهان اسلام است، واکنش جمعی ما را طلب می کنند و سازمان همکاری های اسلامی می تواند به نقش محوری خود در زمینه ارتقاء همبستگی اسلامی بر اساس اصول و اهداف عالیه مندرج در منشور شدت ببخشد.

وی افزود: سازمان همکاری های اسلامی می تواند با اتکاء بر همکاری و همبستگی میان کشورهای عضو اقدامات متعدد و متنوعی را برای محقق کردن امیدها و انتظارات اُمت اسلامی صورت دهد و با ارتقاء کارآمدی خود به یک بازیگر نقش آفرین در قبال تحولات منطقه ای و بین المللی مبدل شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: سازمان همکاری های اسلامی بخش جدایی ناپذیر از تلاش جامعه اسلامی برای نیل به صلح و توسعه در خلال دهه های گذشته بوده و انتظار می رود بر تلاش های خود برای تحقق همگرایی رسانه ای برای صلح و آرامش در جهان اسلام بیفزاید.

جنتی ایران را از اعضای پایبند به اهداف عالیه سازمان همکاری های اسلامی دانست و گفت: ایران از فعالیت های این سازمان در زمینه ارتقاء همکاری میان کشورهای عضو و ارتقاء نقش و موجودیت آن در تحولات بین المللی حمایت می کند.

رییس شورای فرهنگ عمومی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب اسلامی برای تحقق وحدت در جهان اسلام و توسعه و ترویج فرهنگ غنی اسلامی و تحقق تفاهم و صلح اقدامات فراوانی را انجام داده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: ایران همواره راهبرد انسانی منفعت جمعی اُمت اسلامی را دنبال کرده و بر این باور است که اتخاذ چنین رویکردی به ایجاد جهانی امن تر کمک خواهد کرد.

وی به پیشنهاد رییس جمهوری درباره تلاش برای ایجاد جهان عاری از خشونت و افراط گرایی را که سال گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد اشاره کرد و گفت: بدون شک دعوت دکتر روحانی در زمانی که ما شاهد تهدید افراطی گری و خشونت نسبت به صلح و امنیت بین المللی هستیم از معنا و اهمیت بیشتری برخوردار شده است.

** بهره گیری انحصاری از رسانه زمینه بدفهمی در مورد اسلام

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود اهمیت و نقش رسانه در تحولات بین المللی را یادآور شد و افزود: جهانی شدن رسانه ها حجم اطلاعات را در فضای نامحدود گسترش داده و اشتراک اطلاعات بی تردید بر زندگی شخصی و اجتماعی افراد و همچنین روابط کشورها با یکدیگر تاثیر عمیقی برجای می گذارد.

جنتی تاکید کرد: انتشار هدفمند اطلاعات و بهره گیری انحصاری از رسانه و نیز فضای مجازی سبب شده است تا رسانه های غربی، اسلام و مسلمین را در راستای منافع و اغراض خاص خود معرفی کنند و زمینه بدفهمی در مورد اسلام را فراهم آورند؛ نتیجه این اقدامات از جمله گسترش تبعیض و بی عدالتی علیه مسلمانان در کشورهای غیراسلامی بوده است.

وی ادامه داد: به اعتقاد من جهان اسلام با وجود اشتراکات دینی و فرهنگی بسیار، از کمبود دانش رسانه ای و شکاف اطلاعاتی رنج می برد

جنتی خواستار گسترش شایسته پیوندهای اطلاعاتی و رسانه ای کارآمد کشورهای اسلامی شد تا از این طریق بتوان با مساعی مشترک و به گونه ای موثر با اهداف تفرقه انگیز دشمنان مقابله کرد.

** تاکید بر اهمیت تجدید ساختار خبرگزاری بین المللی اسلامی

وزیر ارشاد خاطرنشان کرد: سازمان همکاری های اسلامی چارچوب مناسبی برای پاسخ جمعی و چند جانبه اعضا به چالش های رسانه ای پیچیده ای است که در مقابل اُمت اسلامی قرار دارد؛ در این راستا نهایی کردن فرآیند تجدید ساختار خبرگزاری بین المللی اسلامی (IINA) و اتحادیه رادیو و تلویزیون اسلامی (IBU) و تاسیس شبکه ماهواره ای سازمان همکاری اسلامی از اهمیت زیادی برخوردار است.

جنتی در پایان سخنرانی خود به شرکت کنندگان اطمینان داد که جمهوری اسلامی ایران به تحقق اهداف مهم سازمان همکاری های اسلامی در زمینه ارتقاء همکاری های رسانه ای متعهد است و همکاری لازم را در این زمینه معمول خواهد داشت.

دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی از صبح امروز (چهارشنبه) و با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و «ایاد امین مدنی» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و تعدادی از وزیران اطلاع رسانی کشورهای اسلامی در هتل آزادی تهران آغاز شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.