0 نظر
626 بازدید

آبادسازی سواحل موجب ایجاد اشتغال و جلوگیری از قاچاق می شود

double-quot

تهران – جارپرس – وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با آبادسازی سواحل و ایجاد اشتغال شرافتمندانه می توانیم از پدیده های نامناسبی همچون قاچاق جلوگیری کنیم.

کد خبر : 6815
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 11 آذر 1393 - 11:33
آبادسازی سواحل موجب ایجاد اشتغال و جلوگیری از قاچاق می شود

به گزارش جارپرس به نقل از  روابط عمومی و امور بین الملل استانداری هرمزگان، محمدرضا نعمت زاده پیش از ظهر سه شنبه در شانزدهمین همایش صنایع دریایی کشور در بندرعباس با تاکید بر اهمیت صنعت و خدمات دریایی عنوان کرد: کشور ما از هزاران کیلومتر ساحل دریایی در شمال جنوب برخوردار است اما وضع موجود در زمینه صنعت دریایی در کشور رضایت بخش نیست و باید با داشتن چنین ظرفیت های طبیعی و بالقوه تلاش بیشتری برای استفاده از آنها انجام دهیم.

وی ادامه داد: قرار گرفتن کشور ما در کنار خلیج فارس و دریای خزر و برخورداری از ذخایر عظیم نفت و گاز و همچنین داشتن نیروی انسانی متخصص و دانشکده های صنایع دریایی ظرفیت های بسیار بزرگی هستند که هنر ما باید استفاده درست از این ظرفیت ها باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در زمینه بهره برداری از ظرفیت های دریایی هم ما دولتی ها کم کار کرده ایم و هم نیروهای عملیاتی نیز کم کار کرده اند اما در این دولت شاهد تغییرات مثبت و جدیدی هستیم که ناشی از تصمیم گیری های درست و اراده برای کار است.

نعمت زاده تاکید کرد: ما باید به جای خرید کالا و امکانات از خارج از ظرفیت ها و امکانات داخلی استفاده کنیم و نباید بین خریدار و سازنده در کشور اختلاف وجود داشته باشد.

وی با اشاره به تاکیدات نظرات مقام معظم رهبری در زمینه توسعه سواحل مکران تصریح کرد: متاسفانه این ظرفیت گسترده سواحل جنوب در کشور ما بلااستفاده مانده در حالی که اگر این سواحل آباد شود و اشتغال ایجاد کنیم و با فراهم کردن اشتغال شرافتمندانه و زمینه کار برای مردم با پدیده هایی همچون قاچاق مقابله خواهیم کرد و می شود در وجب به وجب خاک ایران کار کرد.

شهرک صنعتی مشترک ایران و چین در جاسک راه اندازی می شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به توسعه شهرستان جاسک در استان هرمزگان تصریح کرد: در این راستا راه اندازی شهرک صنعتی مشترک میان ایران و چین در این شهرستان طراحی و برنامه ریزی شده است. جاسک دارای بهترین موقعیت و امکانات از جمله دسترسی به آب های بین المللی و آزاد است که مزیت بسیار بزرگی است اما متاسفانه از این مزیت به درستی استفاده نکرده ایم.

لزوم استفاده از ظرفیت های مردمی و بخش خصوصی برای آبادسازی سواحل

نعمت زاده با اشاره به مسئله تامین منابع مالی برای توسعه بخشی عنوان کرد: منابع درآمدهای عمومی دولت محدود است و عمده منابع از فروش نفت و دریافت مالیات کسر می شود. آبادسازی سواحل، توسعه صنایع و توسعه سایر بخش ها تنها با پول دولت شدنی نیست و باید از ظرفیت های مردمی و بخش خصوصی استفاده کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید طرح های توجیه پذیر برای دریافت تسهیلات ارائه دهیم اضافه کرد: در زمینه آبادسازی سواحل از جمله در جاسک و سواحل مکران باید به دنبال رسیدن به راه های مناسب و منطقی و استفاده از تجربه سایر کشورها از جمله همسایگانمان باشیم.

نعمت زاده با بیان اینکه در دنیا جمعیت زیادی در سواحل زندگی می کنند اظهار داشت: متاسفانه سواحل جنوبی ما خالی از جمعیت است و در مناطقی از این سواحل نیز به بهانه منطقه حفاظت شده زیست محیطی کاری انجام نمی شود در حالی که باید سواحل را آباد کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بر لزوم همراه کردن سرعت با دقت در تمامی زمینه ها از جمله کارهای صنعتی تصریح کرد: باید با تشکیل کارگروهی راهکارهای مناسب برای آباد کردن سواحل با در نظر گرفتن تمامی شرایط از جمله مسائل زیست محیطی پیدا کنیم.

نعمت زاده در ادامه صندوق توسعه ملی را ظرفیت مناسبی برای حمایت از سرمایه گذاری و بخش خصوصی و تعاونی دانست و افزود: در زمینه ساخت انواع شناور و کشتی در کشور با حمایت صندوق توسعه ملی برنامه های تدوین شده و شرکت هایی همچون کشتی رانی و نفتکش می توانند از ظرفیت های داخلی در زمینه ساخت و تغییر انواع شناور استفاده کنند.

وی تاکید کرد: ما اجازه نخواهیم داد چیزی که می توانیم در داخل طراحی کنیم، بسازیم یا تعمیر کنیم به خارجی ها داده شود و اگر همه در این راستا یکپارچه عمل کنیم موفق خواهیم شد.

گروه های تخصصی صنایع وابسته در کشور شکل گیرد

نعمت زاده گفت: باید گروه های تخصصی صنایع وابسته در کشور شکل گیرد و آنها را حمایت و تقویت کنیم. اگر می خواهیم کشتی ساز بزرگ و موثری باشیم نباید فقط به ساختن سازه ها بسنده کنیم بلکه باید قطعات و تجهیزات مورد نیاز در زمینه کشتی سازی را نیز خودمان تامین و تولید کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: ما قطعا می توانیم هم کالا و هم خدمات را صادر کنیم و باید به این سو گام برداریم و همان قدر که برای جایگزین کردن واردات اهمیت قائل می شویم باید به صدور خدمات نیز اهمیت دهیم.

نعمت زاده همچنین با اشاره به وجود مشکلات در برخی مقررات و قوانین اضافه کرد: در این راستا گروهی را تشکیل خواهیم داد تا لایحه ای منطقی در جهت حمایت از صادرات و تولیدکنندگان و صنایع ارائه شود.

وی همچنین با تاکید بر اینکه باید تشکل های تخصصی تقویت شود عنوان کرد: رابطه میان صنعت و دانشگاه نیز باید بهتر شود و در این راستا استراتژی های مشخصی را برای آینده طراحی کنیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.