0 نظر
178 بازدید

دستاوردهای یک سفر قضایی

double-quot

همانطوریکه در خبرها آمده است ، صبح روز سه شنبه ششم اسفند ماه رئیس قوه قضائیه در راس هیات عالیرتبه قضایی برای خدمت رسانی بیشتر به مردم و حل و فصل مسائل و مشکلات قضایی وارد کرمانشاه شد.

کد خبر : 2734
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 8 اسفند 1392 - 13:49
دستاوردهای یک سفر قضایی

 

 

آیت الله صادق آملی لاریجانی در بدو ورود به استان کرمانشاه هدف از سفر به این استان را خدمت رسانی بیشتر به مردم و حل و فصل مسائل و مشکلات قضائی استان عنوان کرد.

وی افزود : تمام تلاشمان رفع مشکلات و نارسایی ها در خود استان است و ان شاءالله مواردی را که به  پیگیری بیشتر نیازمند است در تهران رسیدگی خواهیم کرد .

در دومین روز از سفر آیت الله آملی لاریجانی به کرمانشاه حدود ۱۹ تن از مسئولین عالی قضایی به ۱۳ شهرستان این استان اعزام شده تا از نزدیک به بررسی مسائل و مشکلات حقوقی و قضایی مردم بپردازند . هرچند این سفر تا حدودی می تواند برای مردم دل گرم کننده باشد ، آیا بررسی این موضوع با یک سفر کوتاه مدت آنهم در زمینه مرتفع نمودن مسائل و مشکلات حقوقی و قضایی مردم یک استان امکان پذیر هست ؟!

در طول تاریخ رواج فساد در حکومت ها موجب نابودی تمدن های بسیار گردیده است . پیامبر اکرم (ص) فرموده اند : “کشور با بی دینی بر جای می ماند و با ستمگری ( که نوعی فساد است ) باقی نمی ماند” . بدیهی است وضع هرگونه قانون و هر تدبیری بدون اندیشیدن به ریشه های فساد چون آب در هاون کوبیدن ، عملی بیهوده است و راه به جایی نمی برد .

فساد چون غده ای سرطانی بر پیکر جامعه است که تا درمان ریشه ای نگردد ، با رشد سریع خود در مدت زمانی اندک تمام جامعه را در بر گرفته مقدمات فروپاشی و اضمحلال و هلاکت آن را فراهم می آورد .

اگر اندکی دقت کنیم می بینیم که همه موجودیت و دوام فساد در جامعه ، نه از نبودن قانون ، که از برداشت های سودجویانه و مصلحت اندیشانه از قانون ، توسط مجریان است که گاه همان قانون بازدارنده را پناهگاهی ایمن مجرمان و غارتگران می سازد . زیرا تا وقتی که مجریان خود صلاحیت نداشته باشند ، وجود هر قانونی حتی اگر دستورات الهی هم باشد ، نه تنها بی ثمر که حتی گاه به علت داشتن صبغه الهی و پنهان شدن سودجویان پشت آن ، موجبات انحراف و فساد بیشتری را فراهم می آورد که اگر به آمار فساد در شهرهای مذهبی نظری بیفکنیم و آن را با آمار فساد در سایر شهر ها مقایسه کنیم ، به نتایج قابل تاملی در این باره دست خواهیم یافت .

متاسفانه بخش عمده ای از فعالیت های به ظاهر خیرخواهانه و حتی مذهبی در این کشور ، پوششی شده است برای برخی از عملکرد ها که برای عده ای با بهره مندی از شخصیت مذهبی و روابط خاص متاثر از آن ، فرصت های منحصر به فردی را به ویژه در زمینه های سیاسی و اقتصادی به ارمغان آورده است .

از سوی دیگر ، با نظری اجمالی به عملکرد ادارات به عنوان مجریان قانون ، متوجه می شویم که گستردگی بیش از حد دستگاه های دولتی و بیکاری مزمن موجود ، بستری مناسب برای رشد فساد در آن ها شده است . به گونه ای که در اغلب ادارات تعداد کارمندان به هیچ روی با کار حاصل از عملکرد آنان ، تناسب منطقی نمی یابد ، همچنان که سطح درآمد افراد شاغل در ادارات به عنوان کارمند با سطح درآمد برخی مشاغل آزاد که با کمترین تلاش ، بیشترین سهم از درآمد ملی را تصاحب می کنند نیز هیچ گونه تناسبی ندارد . بدیهی است با چنین ساختاری ، جای شگفتی نخواهد بود اگر هرگونه طرحی برای اصلاح وضع جامعه ، تبدیل به ضد خود شده ، در نهایت مانعی جدی بر سر راه پیاده شدن آن طرح در جهت منافع ملی می گردد.

به هر حال بخش عمده ای از مردم و اندیشمندان وجود فساد در جامعه و رشد سرطان گونه آن را حاصل سوء مدیریت می دانند که متاسفانه هرگونه کنکاش در ریشه یابی فساد موجود نیز ، این فرموده امام معصوم (ع) را محقق می دارد که “مردم به همان راهی می روند که فرمانروایانشان” . اما به نظر می رسد این همه بر بستری رشد کرده است که غفلت از آن هرگونه تلاشی را برای مبارزه با فساد غیرممکن خواهد ساخت.

بنابراین به مسئولان عالی قضایی کشور که جهت بررسی مسائل و مشکلات حقوقی و قضایی مردم به استان کرمانشاه سفر کرده اند باید گفت : مشکل اساسی جامعه را می توان فساد اخلاق دانست و جهل ، که تا جامعه از رذایل و پلیدی ها پاک نگردد و سطح آگاهی مردم بالا نرود ، امکان هرگونه اصلاحی در هر زمینه ای اعم از سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و … غیرممکن خواهد بود.

متاسفانه با نظری اجمالی به وضع کشورهای اسلامی و بویژه وضع تنها کشور شیعه پیرو خاندان پیامبر اکرم (ص) ، متوجه می شویم که منفورترین خصلت های یادشده توسط معصومین (ع) ، همچون دروغ و فریب و خیانت ، در این کشورها از شایع ترین و رایج ترین رفتارهای مردمی است.

آیت الله صادق آملی لاریجانی در دیدار با قضات و کارکنان دادگستری کرمانشاه گفته است : اذعان دارم مشکلات رفاهی در دستگاه قضایی وجود دارد اما آنچه مردم در بیرون دستگاه قضایی تلقی می کنند چیز دیگری است.

وی با تاکید بر ضرورت اعلام آمار قضات اخراج شده از دستگاه قضایی یادآور شد : تشکیل پلیس قضایی از ضرورت های قوه قضاییه است که بایگانی کردن آن از خصایص دولت کریمه قبل بود.

رئیس دستگاه قضا همچنین به جذب ۲ هزار قاضی طی ۳ سال گذشته و استخدام ۹۳۰ قاضی تا پایان سال جاری خبر داد و افزود : برای اینکه برخی افراد نگویند قضات دارای فضل و اطلاعات کافی نیستند ، امتحانات و مصاحبه سختی برای آن ها در نظر گرفته شده است. وی دیگر کار مهم را بحث فرهنگی و اخلاقی و استفاده مجدد از بازنشستگان در دستگاه قضایی برشمرد.

اقتصاد هر کشور برای آنکه شکوفا شود باید ترتیبات نهادی را برای حل اختلاف های میان بنگاه ها ، شهروندان و دولت تنظیم نماید و ضمن رفع ابهام از قوانین و مقررات تعهد انجام آن ها را بر عهده گیرد. از سوی دیگر وجود قوه قضاییه مستقل ، نیرومند و کارا در مبارزه با فساد اداری ، اقتصادی و سیاسی به منظور فراهم کردن محیط مساعد و شفاف برای فعالیت های سالم اقتصادی ، تضمین امنیت و ثبات برای این فعالیت ها و حفظ ، نظارت و دفاع از حقوق شهروندان و جلوگیری از ضایع شدن اموال عمومی ضروری است.

بدون وجود چنین قوه قضایی ، هر گونه تلاش برای مبارزه با فساد بی حاصل بوده و امیدی برای موفقیت در این زمینه وجود نخواهد داشت و جامعه ، مردم و افکار عمومی اعتمادی به ازبین رفتن فساد و مجازات افراد فاسد نخواهند داشت.

شیوه انتخاب قضات و ارتقاء آن ها در مستقل بودن این قوه حیاتی است . انتخاب و انتصاب قضات ، نه بنا به دلایل سیاسی بلکه باید صرفا بر اساس صلاحیت و بی طرفی سیاسی صورت گیرد.

عدم کنار گذاشته شدن مگر به دلیل منطقی و طی فرایند معین و تضمین مدت تصدی شغل آن ها تا هنگام مرگ یا رسیدن به سن بازنشستگی ، عامل مهمی در حاکمیت قانون می باشد.

قضات تنها باید به دلایل عدم صلاحیت یا رفتاری که موجب ناتوانی آن ها در انجام وظایفشان شود ، برکنار یا معلق شوند .

مدیرمسئول – عین الله مهربان

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.