سی ام مهر در آینه تاریخ معاصر ایران

double-quot

تهران – جارپرس-امروز چهارشنبه سی ام مهر ۱۳۹۳ هجری خورشیدی، بیست و هفتم ذی الحجه ۱۴۳۵ هجری قمری و بیست و دوم اکتبر ۲۰۱۴ میلادی است. ۲۹ سال پیش در چنین روزی، عملیات عاشورای ۴ با رمز «یا موسی الکاظم(ع)» در منطقه ی عملیاتی غرب آغاز شد.

کد خبر : 6155
تاریخ انتشار : چهارشنبه 30 مهر 1393 - 5:51
سی ام مهر در آینه تاریخ معاصر ایران

مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

۳۰ مهر ۱۳۶۴

عملیات عاشورای ۴ با رمز «یا موسی الکاظم(ع)» در منطقه ی عملیاتی غرب آغاز شد. هدف از اجرای این عملیات انهدام نیروهای دشمن در منطقه ی غرب دریاچه اُم النعاج در هورالهویزه بود که با موفقیت به پایان رسید.

۳۰ مهر ۱۳۶۱

قطعنامه ی شماره ی ۳۷٫۳ در سی و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره ی جنگ تحمیلی صادر شد، در مقدمه ی این قطعنامه، با هشدار به طولانی شدن جنگ میان ۲ کشور بر این نکته تاکید شده بود که هر دولتی باید از به کارگیری زور در اشغال و دخالت در امور داخلی سایر کشورها خودداری نماید. این قطعنامه به دنبال پیروزی های رزمندگان اسلام در جبهه های مختلف نوشته شد.

۳۰ مهر ۱۳۵۷

دیوید اوئن وزیرامور خارجه انگلیس گفت: اکنون وقت آن رسیده که ما از رژیم ایران حمایت کنیم و دوستی خود را با شاه (محمدرضا پهلوی) به اثبات برسانیم.

۳۰ مهر ۱۳۴۲

اعلامیه ی شماره ی ۱۵ فرمانداری نظامی تهران و حومه مبنی بر لغو اجرای مقررات حکومت نظامی انتشار یافت. مقررات حکومت نظامی به دنبال رویدادهای پانزدهم خرداد در تهران برقرار شده بود.

۳۰ مهر ۱۳۳۴

لایحه ی پیوستن ایران به پیمان دفاعی ترکیه، عراق، پاکستان و انگلیس مشهور به پیمان بغداد(سنتو) در مجلس شورای ملی تصویب شد و بدین ترتیب ایران به عضویت این پیمان درآمد.

۳۰ مهر ۱۳۳۳

هندرسن سفیر آمریکا و هربرت هوور مشاور نفتی وزارت امورخارجه آمریکا در تهران با محمدرضا پهلوی دیدار کردند. هوور روز بیست و پنجم مهر به ایران آمده بود و سفر او ۲۳ روز بطول انجامید.

۳۰ مهر ۱۳۳۱

هیات وزیران، موضوع قطع رابطه سیاسی ایران و انگلیس را به تصویب رساند و به سفارت این کشور ابلاغ کرد. بدین ترتیب رابطه ی سیاسی ۲ کشور قطع شد. این امر به دلیل ملی شدن صنعت نفت ایران و کارشکنی های انگلیس در این موضوع، صورت پذیرفت.

۳۰ مهر ۱۳۳۰

محمد مصدق نخست وزیر با ترومن رییس جمهوری آمریکا در کاخ سفید دیدار و درباره ی وضعیت اقتصادی و بودجه ی ایران با او گفت وگو کرد.

۳۰ مهر ۱۳۰۲

قوام السلطنه نخست وزیر احمد شاه و نماینده ی وقت مردم تهران در مجلس پنجم شورای ملی به دستور رضاخان به اروپا تبعید شد.

۳۰ مهر ۱۳۰۲

کابینه ی دوم میرزا حسن خان مشیرالدوله که در بیست و سوم خرداد تشکیل شده بود، پس از چهار ماه سقوط کرد. او از نخست وزیران مشهور دوره مشروطیت بود که قبل از این در سال های ۱۲۹۳، ۱۲۹۹، ۱۳۰۰ چهار بار به مقام نخست وزیری رسیده بود.

۳۰ مهر ۱۲۹۳

نیروهای مشترک هندی انگلیسی، شهر آبادان را به بهانه ی حفاظت از شرکت نفت ایران و انگلیس اشغال کردند. بریتانیا ادعا کرد ورود نیروهایش به خلیج فارس به منظور سد کردن راه نفوذ نیروهای عثمانی و آلمانی به این منطقه است.

۳۰ مهر ۱۲۹۰

نخستین گروه از نظامیان هندی و انگلیسی وارد بوشهر شدند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.