جاده دو طرفه افزایش تولید و کارآمدی سیاست های مالیاتی

double-quot

تهران – جارپرس – سیاست های مالیاتی نقش مهمی در پیشبرد تولید یا مانع تراشی در برابر آن است. در فضایی که دولت به دنبال خروج کشور از رکود اقتصادی است، تحلیلگران اقتصادی در گفت و گو با ایرنا از بایدها و نبایدهای سیاست های مالیاتی می گویند. مالیات موثرترین و کوتاه ترین راه انتقال

کد خبر : 5292
تاریخ انتشار : دوشنبه 17 شهریور 1393 - 7:18
جاده دو طرفه افزایش تولید و کارآمدی سیاست های مالیاتی
تهران – جارپرس – سیاست های مالیاتی نقش مهمی در پیشبرد تولید یا مانع تراشی در برابر آن است. در فضایی که دولت به دنبال خروج کشور از رکود اقتصادی است، تحلیلگران اقتصادی در گفت و گو با ایرنا از بایدها و نبایدهای سیاست های مالیاتی می گویند.

مالیات موثرترین و کوتاه ترین راه انتقال منابع عمومی به سمت بخش خصوصی و ایجاد عدالت است. اغلب کشورهای توسعه یافته در غیاب درآمدهای نفتی و مواد خام طبیعی مالیات را اصلی ترین منبع درآمد خود قرار داده اند. امروزه درآمدهای حاصل از مالیات بر درآمد، مالیات بر ارث، حق تمبر، مالیات بر درآمد املاک، مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی، مالیات بر درآمدهای اتفاقی و مالیات بر ارزش افزوده منابع مختلف درآمدی دولت های توسعه یافته برای ارایه ی خدمات به مردم و توسعه ی کشورشان است.

تقریبا در تمام کشورهای توسعه یافته به پشتوانه ی قانون صریح و سختگیرانه هزینه های دولت از طریق مالیات ها تامین می شود و مردم با پرداخت مالیات در طرح های عمرانی و خدماتی مشارکت دارند و بنابراین نسبت به عملکرد دولت حساسیت بیشتری دارند.

البته اخذ مالیات به معنای محدود کردن فعالیت بخش خصوصی نیست بلکه برنامه های مالیاتی به عنوان یکی از ابزارهای توسعه محسوب می شود و کشورهای در حال توسعه برای ارتقای شاخص اقتصاد و تولید ناخالص خود بر روی مالیات تمرکز می کنند.

اما وابستگی اقتصاد ایران به منابع زیرزمینی و نفت باعث شده به مالیات و تاثیر مثبت آن بر اقتصاد کمتر توجه شود. اما غفلت از این ابزار مهم رشد اقتصادی، افزون بر به حداقل رساندن مشارکت مردم و بخش خصوصی در طرح های ملی، به مصرف اضافی بسیاری از کالاها و احتکار منجر می شود و از طرفی دیگر شکاف بین اقشار را عمیق تر می کند.

دولت یازدهم در حالی توجه ویژه یی به خروج کشور از رکود و حرکت به سمت رشد اقتصادی مثبت دارد که درآمدهای مالیاتی می تواند یکی از ابزارهای مهم برای رسیدن به این هدف و به حرکت درآوردن چرخ تولید باشد. با وجود این برخی کارشناسان و فعالان اقتصادی از ضرورت اصلاح برخی رویه های قانونی در زمینه ی مالیات می گویند.

***سیاست های مالیاتی نیازمند بازنگری است

در بسته ی خروج غیر تورمی از رکود به سیاست های جدید مالیاتی اشاره شده است که دولت امیدوار است اجرایی شدن آنها بتواند باعث رونق تولید شود. برخی از این سیاست ها عبارت است از: حذف مالیات تکلیفی فعالیت های پیمانکاری و کاهش نرخ موثر مالیات اشخاص حقوقی موضوع ماده ی ۱۰۵ قانون مالیات های مستقیم، اصلاح ساختار مشوق های مالیاتی با هدف حمایت موثر از سرمایه گذاری، شفاف سازی معافیت ها، معافیت مالیاتی به مدت ۳ سال برای مناطق توسعه یافته و ۵ سال برای مناطق کمتر توسعه یافته، معافیت مالیاتی به تجدید ارزیابی دارایی ها، باهدف کمک به اصلاح ساختار مالی شرکت ها، وضع مالیات بر سود سرمایه یی (Capital Gains Tax ) در املاک و مستغلات و تسری معافیت های مالیاتی بازار سرمایه به بازار پول.

برخی از سیاست های مالیاتی با بازنگری مجدد در این بسته ذکر شده اند که نشان دهنده ی آن است که دولت هم معتقد به اصلاح قانون مالیاتی است. «محمدحسین برخوردار» عضو هیات رییسه ی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در گفت و گو با گروه پژوهش های خبری ایرنا هم با تاکید بر لزوم بازنگری سیاست های مالیاتی گفت: معتقدم سیاست های مالیاتی کنونی فعالیت های اقتصادی بخش خصوصی را به سمت فعالیت های زیر زمینی و قاچاق سوق می دهد. از طرفی دولت ابزاری برای جلوگیری از اقتصاد زیرزمینی ندارد و از طرف دیگر خودش با وضع قوانینی چون مالیات های ۸ درصدی در ورودی گمرک ها به اقتصاد زیرزمینی و قاچاق دامن می زند.

وی با بیان اینکه باید سیاست های مالیاتی برای اقشار مختلف مردم از هم متفاوت باشد، گفت: ساز و کار فعالان اقتصادی و بخش خصوصی بسیار متفاوت از کارمندان و حقوق بگیران است و نمی توان سیاست یکسانی را برای این دو قشر وضع کرد.

این عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن با انتقاد به برخی از سیاست های مالیاتی، اظهار کرد: مالیات بر ارزش افزوده که در تمام دنیا مصرف کننده آن را می پردازد در کشورمان بر عهده ی بخش خصوصی و تولید کننده است. معتقدم دولت باید قانون مالیات بر ارزش افزوده را بازنگری کند.

همچنین «محمدرضا بهرامن» عضو و نایب رییس کمیسیون صنعت و معدن در گفت و گو با گروه پژوهش های خبری ایرنا با اشاره به قانون مالیات بر ارزش افزوده، گفت: شاید دولت بتواند تولید کننده را وادار به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده کند اما این اجبار باعث می شود، سرمایه گذار در ایستگاه بعدی از پرداخت مالیات فرار کند.

***قانون مالیاتی باید شفاف باشد

شفافیت قانون مالیات نکته ی دیگری است که می تواند تاثیرگذاری مثبت مالیات را کم رنگ یا پررنگ کند. عده یی از کارشناسان معتقدند برای کشوری که به دنبال قطع وابستگی به درآمدهای نفتی و تامین هزینه های جاری و افزایش تولید از طریق مالیات بوده به روز رسانی قانون مالیات بسیار ضروری است و با این کار می توان از فرار مالیاتی سرمایه گذاران و صاحبان سرمایه جلوگیری کرد.

برخوردار با تاکید بر اینکه قوانین مالیاتی کشور نه تنها باید بازنگری شوند بلکه نیازمند شفاف سازی هم هستند، گفت: قوانین مالیاتی در زمان حاضر مجموعه ی قوانین مبهمی هستند که به فرارهای مالیاتی دامن می زنند. معتقدم مالیات باید از تمام اقشار جامعه گرفته شود و هر کس به اندازه ی درآمدی که دارد باید مالیات بپردازد اما در زمان حاضر مالیات تنها شامل قشر خاصی از مردم می شود و بقیه ی اقشار در خلا قانونی به راحتی قوانین مالیات را دور می زنند.

وی ادامه داد: در غیاب شفافیت مالیاتی فاصله ی طبقاتی بین اقشار مختلف مردم بیشتر می شود و ثروت در بین تمام اقشار تقسیم نمی شود و درآمد قابل توجهی از مالیات به دست نیامده است که صرف تولید و افزایش شاخص اقتصاد کشور شود.

عضو هیات رییسه ی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با بیان اینکه تنها با شعار نمی توان با درآمدهای مالیاتی تولید را افزایش داد، گفت: هر چند یکی از سیاست های دولت تمرکز و سرمایه گذاری بر روی بخش مولد کشور است اما به طور قطع تنها با طرح ریزی و برنامه ریزی نمی توان این ایده را به سرانجام رساند و دولت در کنار تمام سیاست های مالیاتی باید به بخش خصوصی هم توجه کند. بخش خصوصی انتظار صفر شدن مالیات را ندارد اما دولت می تواند در کنار اخذ مالیات مشوق هایی هم برای بخش خصوصی در نظر بگیرد.

همچنین بهرامن نبود شفافیت را یکی از نقاط ضعف قانون مالیاتی دانست و گفت: قانون مالیات باید برای بخش دولتی و بخش خصوصی، حقیقی و حقوقی و فعالیت اقتصادی در مناطق محروم و مناطق توسعه یافته تفاوت قایل شود؛ این در حالی است که قوانین مالیاتی در زمان حاضر مرزی بین این تفاوت ها قایل نشده است.

***سیاست های مالیاتی که در تناقض با تولید هستند

افزایش تولید و افزایش بنگاه های مولد به طور قطع یکی از راهکارهای مهم خروج از رکود و تورم به حساب می آیند و دولت با اتخاذ سیاست های مالیاتی و صرف درآمدهای حاصل از مالیات قصد رونق تولید از این طریق را در کشور دارد. با تمام این ها برخی از فعالان بخش خصوصی معتقدند بعضی از سیاست های مالیاتی در تناقض با اهداف پیش بینی شده در ارتباط با خروج از رکود هستند.

بهرامن با بیان اینکه تنها ۴۰ درصد از فعالان اقتصادی مالیات می پردازند و بخش عمده یی از اقتصاد کشور پنهان است، گفت: این آمار نشان می دهد که هنوز بسیاری از فعالان اقتصادی فعالیت زیر زمینی و فرار مالیاتی دارند و هنوز قانون مالیات را نپذیرفته اند.

وی ادامه داد: یکی از مواردی که باعث توجه نکردن به قانون مالیات شد، افزایش درصد مالیات های مستقیم بود که به طور قطع این سیاست با برنامه ی خروج از رکود تناقض دارد؛ چرا که انگیزه یی برای توسعه ی فعالیت های اقتصادی نمی گذارد.

به باور بهرامن، دولت باید برای تشویق فعالان بخش خصوصی به پرداخت مالیات مشوق های تاثیر گذاری را وضع کند. دولت همچنین می تواند برای فعالیت در مناطق کمتر توسعه یافته، واحدهای تولیدی را از پرداخت مالیات معاف کند.

***پرداخت مالیات فرهنگ سازی می خواهد

نکته یی که بیشتر کارشناسان و فعالان بخش خصوصی درباره ی افزایش درآمدهای حاصل از مالیات به آن باور دارند، فرهنگ سازی است. کارشناسان معتقدند تمام اقدامات دولت قبل از اجرا نیاز به فرهنگ سازی و تبلیغات درست دارد؛ به خصوص فعالیت های اقتصادی.

در همین حال به نظر می رسد اشاعه ی فرهنگ مالیاتی در بین مردم به تنهایی اثرگذار نیست و باید این فرهنگ در بین دولتی ها و تصمیم گیران هم ترویج شود. باید دولت چگونگی مصرف مالیات را به طور شفاف برای مردم اطلاع رسانی کند و پاسخگوی هزینه کرد مالیات به مردم باشد تا مردم و فعالان بخش خصوصی هم با اعتماد به دولت تمایل به پرداخت مالیات داشته باشند. وجود قوانینی که شفافیت را درهاله یی از ابهام قرارمی دهند، بزرگترین ضربه را بر ترویج فرهنگ مالیاتی در بین دولت، مردم و تصمیم گیران، وارد می کند.

برخوردار با بیان اینکه بدون فرهنگ سازی نمی توان انتظار افزایش درآمدهای حاصل از مالیات را داشت، گفت: بخش خصوصی هنوز اعتماد مورد نیاز را برای پرداخت مالیات به دولت ندارد و دولت باید این فرهنگ سازی را از خودش شروع کرد.

همچنین بهرامن با بیان اینکه اشتباه دولت این بود که بدون فرهنگ سازی آن هم بدون در نظر گرفتن مشوق های مالیاتی، سیاست های مالیاتی را اجرایی کرد گفت: تولید کننده و صاحب سرمایه باید به ضرورت پرداخت مالیات پی ببرد و پرداخت مالیات را یک امتیاز برای کسب و کار خود بداند.

وی ادامه داد: به طور قطع اگر پرداخت مالیات فرهنگ سازی شود، دریافت آن هم راحت تر می شود؛ دولتی می تواند با نصب نرم افزارهایی در جریان میزان خرید و فروش بخش خصوصی باشد و با کد اقتصادی که برای هر شخص در نظر می گیرد فعالیت های آن در دنبال کند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.