پیروزی مقاومت فلسطین در برابر رژیم صهیونیستی

double-quot
تهران – جارپرس – آتش بس بین گروه های فلسطینی و رژیم صهیونیستی عصر روز گذشته در حالی اعلام شد که منابع عبری و عربی از ناگزیر شدن تل آویو به قبول شروط جبهه مقاومت و بالا رفتن پرچم پیروزی فلسطینیان به جای پرچم سفید تسلیم و سازش خبر داده اند.
کد خبر : 5032
تاریخ انتشار : چهارشنبه 5 شهریور 1393 - 4:02
پیروزی مقاومت فلسطین در برابر رژیم صهیونیستی

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، این آتش بس در حالی برقرار شد که رژیم صهیونیستی که با هدف درهم شکستن مقاومت مردم فلسطین و توانمندی دفاعی آنان در نوار غزه، یورش ناجوانمردانه خود را آغاز کرده و در طول ۵۰ روز درگیری، بیش از دو هزار و ۱۳۰ فلسطینی را شهید و ۱۱ هزار تن دیگر را زخمی کرده بود، نتوانست به اهداف اعلام شده خود یعنی انهدام توان نظامی جنبش مقاومت دست یابد.

از سوی دیگر، مقاومت فلسطین با رونمایی و بهره گیری از شبکه تونلهای زیرزمینی و قدرت موشکی خود تا عمق سرزمینهای اشغالی نه تنها توانست قدرت و توانایی نظامی خود را به رخ ارتش صهیونیستی بکشد بلکه موفق شد در توافقنامه آتش بس، خواستهای خود را بر این رژیم تحمیل سازد، به گونه ای که تل آویو اکنون ناچار شده است به رفع محاصره غزه تن دهد، به صیادان فلسطینی اجازه ماهیگیری بدهد و یک آتش بس نامحدود را بپذیرد.

در جریان این جنگ نه تنها ۶۸ صهیونیست که ۶۴ نفر آنها نظامی بودند، به قتل رسیدند، بلکه رژیم صهیونیستی با تونلهایی جدید ساخته شده از سوی جنبش مقاومت فلسطین روبرو شد که چنان تفاوتهای فاحشی با تونلهای قبلی دارد که به اذعان خبرگزاریهای غربی، ˈشگفتی متخصصان امنیتیˈ را برانگیخته است.

بر همین اساس، ˈموسی ابومرزوق ˈ معاون دفتر سیاسی حماس در صفحه فیس بوک خود، این مذاکرات منجر به توافق را تجسم مقاومت مردم فلسطین و یک پیروزی برای مقاومت توصیف کرده است.

خبرگزاری رسمی الشرق الاوسط مصر هم با اعلام برقراری آتش بس طولانی مدت بین گروه های فلسطینی در غزه و رژیم صهیونیستی خبر داد که این آتش بس از ساعت ۱۹ عصر روز سه شنبه به وقت قاهره (ساعت ۱۶ به وقت گرینویچ و ۲۰ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران) عملا برقرار شده است.

محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز به نیابت از فلسطینیان از موافقت سران فلسطینی با آتش بس خبر داد و گفت: امیدواریم این آتش بس برآورنده خواست ها و نیازهای مردم ما در غزه و فراهم کننده همه احتیاجات غذایی و بهداشتی و همچنین آغاز بازسازی خرابی های تجاوز باشد.

وی افزود: از جامعه جهانی و سازمان ملل می خواهم تمامی این نیازها را به سریعترین شکل ممکن برآورده کند تا زخم ها التیام یابد و کشوری آزاد و یکپارچه برای پایان دادن به اشغالگری و برقراری دولت فلسطینی در مرزهای ۱۹۶۷ بنا کنیم.

محمود عباس از عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری مصر به خاطر «تلاش های مداوم برای توقف تجاوز به بخش غزه و پایان دادن به خونریزی و تخریب هدفمند آن» تشکر کرد.

شبکه الجزیره قطر نیز گزارش داد که محمود عباس از همه طرف هایی که در توافق آتش بس نقش داشتند به ویژه مصر و قطر قدردانی کرد.

** بیانیه دولت مصر

وزارت امور خارجه مصر نیز عصر دیروز در بیانیه ای اعلام کرد بر اساس توافقنامه آتش بس میان گروه های مقاومت فلسطینی و رژیم صهیونیستی که در قاهره پایتخت مصر بدست آمده، محاصره نوار غزه لغو شده است.

به گزارش پایگاه خبریˈالیوم السابعˈ، در بیانیه وزارت خارجه مصر آمده است: ˈ با درخواست مصر و پذیرش دو طرف جنگ، این آتش بس از ساعت ۱۹ به وقت قاهره آغاز شد و دو طرف متعهد شده اند به آن پایبند باشند.ˈ

بیانیه می افزاید: ˈبرای حفاظت از جان بیگناهان و پایان دادن به خونریزی ها، دو طرف فلسطینی و اسراییلی بر اساس طرح پیشنهادی مصر در سال ۲۰۱۴ و توافق صورت گرفته در قاهره در سال ۲۰۱۲ میلادی اقدام به پذیرش آتش بس کردند.ˈ

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه مصر، با برقراری این آتش بس گذرگاههای میان غزه و سرزمین های اشغالی برای ورود کمک های بشردوستانه و مصالح مود نیاز برای بازسازی مناطق آسیب دیده از جنگ، بازگشایی می شود.

بیانیه می افزاید: همچنین به فلسطینیان اجازه داده می شود تا شعاع ۶ مایلی دریا اقدام به ماهیگیری کنند.

به گفته وزارت خارجه مصر، مذاکرات غیرمستقیم در مورد دیگر موضوعات موردنظر طرفین در طول یک ماه پس از آغاز آتش بس انجام خواهد شد.

وزارت خارجه مصر در این زمینه از تلاشهای دولت امریکا برای تحقق این آتش بس نیز قدردانی کرده است.

**بندهای آتش بس

آتش بس جدید بنا به اعلام شبکه فلسطین الیوم به نقل از منابع آگاه شامل موارد زیر است:

۱-توقف فوری تبادل آتش میان اسرائیل و گروه های فلسطینی

۲-بازگشایی فوری گذرگاه ها بر اساس توافقات امضا شده بین سازمان آزادی بخش فلسطین و اسرائیل (اقدامی که عملا به معنای پایان محاصره غزه خواهد بود.)

۳-آغاز عملیات بازسازی غزه

۴-توسعه فوری منطقه صید دریایی از ۳ به ۶ و سپس ۱۲ مایل (حدود ۲۰ کیلومتر)

۵-کم کردن منطقه امنیتی مرزی از ۵۰۰ به ۳۰۰ و سپس ۱۰۰ متر

۶- مذاکره برای حل مسائل معوقه بعد از یک ماه یا محول کردن آن به مذاکرات بین محمود عباس و طرف صهیونیستی که در مقدمه آن، پرونده های تاسیس بندر و فرودگاه در نوار غزه و آزادی بازداشت شدگان فلسطینی و همچنین تبادل اجساد دو طرف مطرح خواهد شد.

** ابلاغ توقف آتش به ارتش رژیم صهیونیستی

در همین حال، شبکه دوم تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که اسرائیل با آتش بس موافقت کرده و این موافقت به وزرای کابینه نتانیاهو ابلاغ شده است.

شبکه ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز گفت که سران این رژیم دستوراتی را به فرماندهان ارتش برای پایان دادن به آتش از ساعت ۱۹ روز سه شنبه ابلاغ کرده اند.

رژیم صهیونیستی آتش بس موقت قبلی را با هدف ترور محمد الضیف فرمانده گردان های القسام نقض کرده بود که طی این عملیات همسر الضیف و علی، فرزند او به شهادت رسیدند.

** حماس: حالا اسرائیلی ها با تصمیم مقاومت به خانه هایشان برگردند

گروه های مقاومت فلسطینی نیز با اعلام پیروزی بر صهیونیست ها از حملات بی امان خود به مواضع رژیم صهیونیستی تا آخرین لحظات پیش از اعلام موافقت بر سر آتش بس خبر دادند.

سامی ابوزهری سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) با اعلام پیروزی مقاومت فلسطینی در برابر ارتش رژیم صهیونیستی همزمان با اعلام آتش بس، از کشته شدن دو سرباز اسرائیلی در ساعت های آخر منتهی به آتش بس خبر داد.

ابوزهری در گفتگو با خبرنگاران در غزه گفت: حالا دیگر اسرائیلی های هم مرز با غزه می توانند با این تصمیم (آتش بس) حماس و نه با تصمیم رییس دولتشان، بنیامین نتانیاهو به خانه هایشان بازگردند.

وی افزود: اعلام ناظر دولتی اسرائیل برای بازکردن پرونده تحقیق درباره عملکرد ارتش صهیونیستی در جنگ نشان دهنده شکست آن در برابر مقاومت بود.

ابوزهری گفت: مقاومت امروز پیروزی خود را در برابر قدرت ظالمانه اسرائیل با پایداری ملت فلسطین و همه گروه های مقاومت تحت فرماندهی گردان های قسام جشن می گیرد و این مقاومت است که از این به بعد تعیین کننده تصمیمات جنگ و صلح خواهد بود.

سخنگوی حماس تصریح کرد: مقاومت با تحمیل محاصره هوایی به اسرائیل و فراری دادن میلیون ها نفر از خانه هایشان به پناهگاه ها، پیروزی ای را به دست آورد که ارتش های عربی از آن عاجز بودند. مقاومت در عمل، هیبت ارتش اسرائیل را که دائما آن را شکست ناپذیر توصیف می کردند، شکست.

این مقام فلسطینی افزود: ارزش توافق آتش بس امروز فقط محدود به بازگشایی چند گذرگاه محدود نیست، بلکه حاوی برآورده شدن «اکثر خواسته های فوری» ملت فلسطین در جنگی است که آغازگر آینده ای برای آزادسازی قدس و تمام خاک تاریخی فلسطین است به ویژه بعد از آنکه اسرائیلی ها اعتراف کردند که طولانی و سخت ترین جنگ خود را در تاریخ تجربه کرده اند.

در همین حال، موسی ابومرزوق عضو دفتر سیاسی حماس گفت: مذاکرات غیرمستقیم بین دو طرف فلسطینی و اسرائیلی با میانجیگری مصر به تفاهماتی منجر شد که پایمردی ملت ما را در صدر نشاند و مقاومت ما را پیروز کرد.

به محض اعلام آتش بس از سوی حماس، هزاران فلسطینی به خیابان های غزه آمدند تا خوشحالی خود را از پیروزی مقاومت بر رژیم صهیونیستی نشان دهند. به صدادرآوردن بوق خودروها، شلیک تیر هوایی و پخش شعار ˈالله اکبرˈ از بلندگوهای مساجد غزه، نشانه روشنی از این احساس غرور و شادمانی مردم در نوار غزه بود.

**تقدیر حماس و جهاد اسلامی از نقش مصر

دو جنبش اصلی مقاومت فلسطینی (حماس و جهاد اسلامی) همچنین در بیانیه ای مشترک از نقش مصر در برقراری آتش بس تقدیر کردند.

به گزارش خبرگزاری سمانیوز فلسطین در این بیانیه آمده است: به عنوان احساس مسئولیتی ملی و اخلاقی و در تکریم نقش تاریخی مصر در حمایت از قضیه فلسطین و تقدیر از اقداماتی که دولت برادر مصر با نقش آفرینی بزرگ خود در تلاش برای توقف تجاوز به فرزندان این ملت در بخش غزه مبذول کرد، ما دو جنبش حماس و جهاد اسلامی از مصر عربی دوست به خاطر نظارت بر این مذاکرات غیرمستقیم تا رسیدن به توافق آتش بس تقدیر می کنیم؛ تلاش هایی که بر اساس تفاهمات سال ۲۰۱۲ و برای پایان محاصره غزه،بازگشایی گذرگاه ها و بازسازی غزه انجام شد.

این بیانیه می افزاید: ما بر روابط گرم برادرانه بین دو ملت دوست مصر و فلسطین تاکید کرده و برای تحکیم و تعمیق این رابطه در مواجهه با چالش های پیش روی دو کشور تلاش می کنیم. ما برای مصر و مردم آن خیر و شکوفایی آرزو می کنیم و از خدا می خواهیم مصر و فلسطین را از هر بدی دور بدارد. زنده باد فلسطین و زنده باد مصر.

**اعلام حمایت واشنگتن

آمریکا نیز روز سه شنبه و پس از اعلام برقراری آتش بین رژیم صهیونیستی و گروه های مقاومت فلسطینی از این توافق پس از ۵۰ روز درگیری بین دو طرف اظهار خرسندی کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، جین ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای به نقل از جان کری وزیر خارجه این کشور گفت: واشنگتن با قدرت از اعلام آتش بس در غزه حمایت می کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: از همه طرف ها می خواهیم که التزام کامل و تمامی به شروط آتش بس داشته باشند و امیدواریم که این آتش بس دائمی و پایدار باشد.

این بخش از اظهارات مقام امریکایی از آن جهت اهمیت دارد که به یادآوریم رژیم صهیونیستی سابقه ای طولانی در پیمان شکنی و نقض آتش بس با فلسطینی ها دارد.

اسراییل در سال ۲۰۱۲ نیز قول داده بود در صورت توقف موشک پراکنی از غزه، محاصره این منطقه پرجمعیت را به تدریج کاهش دهد اما این وعده محقق نشد و به آغاز دور تازه ای از خشونتها انجامید.

از همین رو، در جریان درگیری های اخیر، حماس تاکید کرده بود تنها در صورت پایان محاصره غزه به آتش بس تن خواهد داد.

** نماینده حماس: رژیم صهیونیستی دیگر جرات حماقت ندارد

از سوی دیگر، ˈ خالد قدومیˈ نماینده جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در تهران با صدور بیانیه ای، توافق آتش بس بدست آمده را یک ˈپیروزی بزرگˈ توصیف کرد و آن را ˈبه عموم ملت فلسطین و مقاومت قهرمان که دلاورانه در برابر دشمن جنایتکار و بچه کش صهیونیستی ایستادگی کردˈ، تبریک و تهنیت گفت.

نماینده حماس در تهران خاطرنشان کرد: دشمن صهیونیستی سرانجام پس از گذشت ۵۱ روز از جنگ مجبور به پذیرش شکست خود و تسلیم شدن در برابر شروط و مطالبات ملت و مقاومت فلسطین شد و مقاومت قهرمان فلسطین توانست خواسته های ملت را محقق کرده، محاصره غزه را برچیده و گذرگاه ها را بازگشایی کند و به زودی عمران و بازسازی غزه شروع خواهد شد.

وی گفت: امروز ملت فلسطین در قدس، کرانه باختری، اراضی اشغالی ۴۸ و تمامی مناطق بر دشمن صهیونیستی پیروز شد. فلسطین امروز بر باطل چیره گشت، امروز روز پیروزی مظلوم بر ظالم است. این نبرد در تاریخ ثبت خواهد شد.

قدومی تصریح کرد: دشمن صهیونیستی دیگر جرات نمی کند چنین حماقتی را علیه مردم غزه مرتکب شود، زیرا خوب می داند که ده ها هزار شهرک نشین صهیونیست ساکن مناطق مجاور باریکه غزه که از ترس موشک های مقاومت از خانه های خود فرار کرده اند، به سبب ترس و وحشتی که مقاومت در دل های آنان جای داده است و به سبب شکست مفتضحانه ارتش عبری در برابر مقاومت و ناتوانی آن در تامین امنیت آن ها، هرگز جرات بازگشت به خانه های خود را نخواهند داشت.

نماینده حماس در تهران در بیانیه اش خاطر نشان ساخت: بله، امروز روز پیروزی مقاومت است و ما باید ابراز خوشحالی کنیم. امروز روز شادی مادران فلسطنیی است و به امید و یاری خداوند نبرد بعدی ما نبرد آزادی اسرای فلسطینی از زندان های دشمن غاصب صهیونیستی خواهد بود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.