امام جمعه موقت تهران: سبک زندگی ها باید دینی شود

double-quot

تهران – جارپرس -امام جمعه موقت تهران گفت: سبک زندگی ها باید دینی شود؛ قانون و حکومت دینی می شود اما تا سبک زندگی ها دینی نشود، نمی توان گفت جامعه دینی شده است.

کد خبر : 4939
تاریخ انتشار : جمعه 31 مرداد 1393 - 19:15
امام جمعه موقت تهران: سبک زندگی ها باید دینی شود

آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه نخست نماز جمعه این هفته تهران اظهار کرد: چهار حوزه ارتباط انسان با خدا، با خود، با خلق خدا و با آفرینش و طبیعت وجود دارد که اگر در این حوزه ها زندگی ما دینی شود، جامعه ما نیز دینی می شود.

وی توضیح داد: در این رابطه باید ارتباط انسان با خدا عاشقانه و صمیمانه باشد، پاکسازی قلب و مراقبت از خود مدنظر قرار گیرد و عدم اسراف و استفاده درست از مواهب طبیعی خداوند رعایت شود.

خاتمی در مورد ارتباط با مردم اظهار کرد: اولین مطلبی که قرآن در عرصه زندگی اجتماعی به عنوان یک نکته کلیدی و اصلی بیان می کند، مبنای ارتباط و چگونگی ارتباط گیری در جامعه دینی است.

وی ادامه داد: مبانی مختلفی در جوامع برای ارتباط گیری وجود دارد؛ ارتباط گیری برخی ها بر اساس نژادهای مختلف مانند ترک، لر، فارس و کرد است. مبنای ارتباط برخی محدوده جغرافیایی و مبنای ارتباط برخی دیگر باند، گروه یا حزب است.

خطیب موقت تهران گفت: اما مبنایی که قرآن مطرح می کند ˈایمان به خداˈ است به این معنا که با هر فردی که خداباور است، رفیق شوید حتی اگر همشهری، هم نژاد و هم حزب تان نباشد.

خاتمی افزود: این مطلب را قرآن با یک تعبیر کوتاه، گویا و عاطفی مطرح کرده است به این معنا که مومنان با هم برادرند؛ ریشه ارتباط دو برادر عمیق است و بر اساس دنیا نیست بنابراین رابطه مومنان در جامعه اسلامی نیز باید این طور باشد.

وی همچنین به رابطه والدین و فرزندان اشاره کرد و گفت: در قرآن پنج بار احسان به والدین در کنار عبادت به خدا آمده و به احسان به والدین بسیار تاکید شده است. همین طور پس از والدین به احترام به برادر بزرگتر تاکید شده و آمده است که برادر بزرگتر به منزله پدر است.

خاتمی در ادامه به اهمیت رابطه زوجین با یکدیگر تاکید کرد و افزود: رابطه زوجین باید بر اساس محبت باشد. در قرآن آمده است که بهترین شما آنهایی اند که رابطه خوبی با خانواده خود داشته باشد.

خطیب موقت تهران گفت: ایجاد رابطه باید بر اساس خدا باشد و در حوزه قوانین خدا تنها باید از قوانین الهی پیروی شود؛ اگر والدین، برادر، همسر، فرزندان خواسته ای برخلاف خواسته و احکام الهی داشتند، نباید از خواسته آنها پیروی شود بلکه باید قوانین الهی رعایت شود.

خاتمی با بیان اینکه مرز رابطه خداست، افزود: صمیمانه ترین رابطه با پدر، مادر، برادران و خانواده لازم است اما این رابطه نباید به قیمت قهر با خدا باشد و این اصل باید در روابط اجتماعی زندگی لحاظ شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.