0 نظر
187 بازدید

اخبار ویژه روزنامه های چهارشنبه؛ نگرانی صدای آمریکااز حساسیت اکثریت مجلس به جریان فتنه/ابلاغ یک مصوبه دولت بعد از ۲۱۰ روز

double-quot

تهران – جارپرس – شکوری‌راد: مجلس ششم شناخت نداشت وگرنه فرجی‌دانا همانی بود که می‌خواستیم،دردسرهای یک کلمه برای فروش سفارت ایران در مجارستان،احضار رؤسای سازمان غذا و دارو و استاندارد به دادسرا،تکذیب بورسیه فرزند معاون وزیر علوم و …از جمله خبر ویژه برخی روزنامه های روز چهارشنبه هستند که میتوانید اینجا بخوانید.

کد خبر : 4889
تاریخ انتشار : چهارشنبه 29 مرداد 1393 - 3:27
اخبار ویژه روزنامه های چهارشنبه؛ نگرانی صدای آمریکااز حساسیت اکثریت مجلس به جریان فتنه/ابلاغ یک مصوبه دولت بعد از ۲۱۰ روز

*کیهان

بله برادرم بورسیه شد اما بورسیه شهادت !

نماینده مردم تهران در واکنش به برخی اخبار منتشر شده در سایت‌های حامی دولت و شبکه‌های اجتماعی که برادران او را نیز در فهرست بورسیه‌های غیرقانونی دکترا قرار داده بودند، توضیحاتی بیان کرد.به گزارش جهان، علی‌اصغر زارعی نماینده مردم تهران و از امضاکنندگان استیضاح فرجی‌دانا گفت: در روزهای اخیر با نزدیک شدن به زمان استیضاح وزیر علوم که بر پایه اقدامات سیاسی و غیرقانونی وی در یک سال اخیر صورت گرفته، شاهد بداخلاقی‌های گسترده از جانب حامیان دولت یازدهم بودیم که علت استیضاح را افشای اسامی بورسیه‌های غیرقانونی در دولت قبل عنوان کردند.زارعی افزود: حامیان دولت با انتشار فهرست‌های غیرواقعی درباره بورسیه‌های دکترا در دولت قبل، مدعی شده‌اند که چون قوم و خویش نمایندگان جزو این بورسیه‌های غیرقانونی بوده‌اند، نمایندگان هم با حس انتقام‌جویی طرح استیضاح وزیر علوم را طراحی کرده‌اند.

نماینده تهران اضافه کرد: مطلع شدم در این لیست‌های مجعولی که توسط اصلاح‌طلبان و حامیان دولت در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی با عنوان فهرست‌ بورسیه‌های غیرقانونی منتشر شده، ادعا شده که نام برادران من هم وجود دارد.زارعی ادامه داد: البته باید اعتراف کنم که یکی از برادرانم از بورسیه استفاده کرده، اما نه بورسیه دکترا؛ بلکه  بورسیه «شهادت» که در دوران جنگ تحمیلی نصیب وی شد. احتمالا منظور این بداخلاقی‌ها هم همین بورسیه شهادتی بوده که نصیب برادر من شده است.زارعی افزود: یکی دیگر از برادرانم نیز چند ماه پیش فوت کرد که کارگر بود و تحصیلات دانشگاهی نداشت که بخواهد بورسیه دکترا استفاده کند. دیگر برادرم هم که زنده است، همین‌طور اصلا تحصیلات دانشگاهی ندارد که بحث بورسیه دکترایش مطرح باشد، بنابراین، می‌ماند همان یک برادرم که شهید شد و احتمالا منظور از این هیاهوهای حامیان دولت، بورسیه شهادت بوده که نصیب برادرم شد.

گفتنی است پس از جنجال چند روزه حامیان وزیر علوم بر سر بورسیه‌ها- که در راستای انحراف اذهان از موضوع استیضاح صورت گرفت- و نقش اول برخی مقامات وزارت علوم در این بازی فریبکارانه، فرجی‌دانا دیروز مدعی شد: ما مخالف افشاگری هستیم. اساسا من مشکل جدی با افشاگری دارم و خواهش می‌کنم در مورد ما این واژه‌ را به کار نبرید چون افشاگری از نظر شرعی درست نیست.

این تحقیر مجلس همان تکریمی بود که می‌گفتند؟!

رفتار برخی دولتمردان با گفتار آنها در زمینه احترام به مجلس در تناقض است.احمد توکلی نماینده مردم تهران در مصاحبه با خبر آن‌لاین درباره ارزیابی‌اش از استیضاح وزیر علوم، گفت: من از برخورد دولت با مجلس در این موضوع تعجب کردم چون این دوستان کسانی هستند که همیشه به درستی در اظهارنظرهایشان اعلام کرده بودند که مجلس را نماد جمهوریت نظام می‌دانند.توکلی با اشاره به برخی اظهارنظرهای مقام‌های دولتی، ادامه داد: برخی اظهارات تحقیرکننده و بی‌منطق از سوی مقامات دولت و بیان اینکه اگر وزیر هم استیضاح شود، هر کسی به وزارت علوم بیاید همین سیاست و روش را ادامه خواهد داد. این طرز سخن گفتن باعث تعجب است. باید از این آقایان پرسید که مسیر قوه مجریه را جز مجلس چه کسی تعیین می‌کند؟ اینگونه اظهارنظرها معنایی جز دیکتاتوری ندارد و با مواضع رئیس‌جمهور درباره جایگاه مجلس جور درنمی‌آید.

مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور اخیرا در اظهارنظری با تاریخی خواندن استیضاح وزیر علوم در رابطه با گزینه‌های احتمالی وزارت  علوم در صورت رای‌آوری استیضاح، گفته بود: «با فرض آن که استیضاح رای بیاورد، گزینه بعدی قطعا کسی خواهد بود که تغییری در خط مشی وزارت علوم ایجاد نخواهد کرد.»توکلی با اشاره به حمایتش از دولت در زمان رای اعتماد، گفت: بنده کسی بودم که در دفاع از کلیت دولت در مجلس به عنوان موافق حرف زدم و درباره انتخاب وزیر علوم با صراحت اعلام کردم چون در دانشگاه‌ها به طور نسبی اصلاح‌طلبان بیشترند، باید یک وزیر اصلاح طلب معرفی شود. ولی با هر یک که معرفی شد یا در معرض معرفی شدن بود، از جمله آقای دکتر فرجی‌دانا ملاقات داشتم و تاکید می‌کردم که باید دانشگاه دولت و مجلس حداکثر تفاهم را با هم داشته باشند. حتی یک بار سرپایی به یاد آقای دکتر فرجی‌دانا آوردم که داری اشتباه‌ می‌روی!به گفته توکلی وزیر علوم و برخی نزدیکانش به جای کمک به تفاهم، برعکس عمل کردند.

حمایت پولکی چه این وری، چه آن وری!

مجری سابق تلویزیون گفت: رضا رشیدپور دوست و همکار من شبکه ایرانیان را برای آقای مشایی اجرا می‌کند، یک روز دیگر پشت سر آقای روحانی می‌ایستد و میتینگ‌های تبلیغاتی اجرا می‌کند.جواد یحیوی که زمانی با حزب مشارکت همکاری می‌کرد در گفت‌وگو با ایسنا، رضا رشیدپور را به رفتارهای متناقض متهم کرد و گفت: رضا رشیدپور دوست و همکار من شبکه ایرانیان را برای آقای مشایی اجرا می‌کند، یک روز دیگر پشت سر آقای روحانی می‌ایستد و میتینگ‌های تبلیغاتی اجرا می‌کند، روز دیگر در یوتیوب به آقای ضرغامی فحش می‌دهد، امروز هم در شبکه نسیم برنامه می‌سازد، من نمی‌فهمم تکلیف چیست.وی ادامه داد: رضا هر قدر برنامه‌ساز خوبی باشد، آدم باهوشی باشد، مجری دوست‌داشتنی باشد، رفیق بامعرفتی برای من در دنیای شخصی باشد، اما این موضع‌گیری فرهنگی، اجتماعی، فکری او را درک نمی‌کنم. من می‌توانم این قضاوت را داشته باشم که رضا پول دوست دارد، هر جا پول بدهند آنجا می‌رود، کار می‌کند. حتما اگر شما این حرف را منتشر کنید، رضا از دست من دلخور می‌شود، به من زنگ می‌زند، می‌گوید چرا این حرف‌ها را زدی، ولی رضای عزیز! این تصویری است که تو از خودت ارایه می‌کنی. گفت «هر لحظه به شکل بت عیار درآمد، دل برد و نهان شد» اینکه تصمیم بگیریم که همه این چرخ‌ها را از جهت رضای او بزنیم، ولی بعضی وقت‌ها می‌بینیم خیلی وقت‌ها رضای او در خیلی از این چرخ‌هایی که ما زده‌ایم نیست.

نگرانی صدای آمریکااز حساسیت اکثریت مجلس به جریان فتنه

صدای آمریکا نسبت به علنی شدن ارتباط وزیر علوم با فتنه‌گران ابراز نگرانی کرد و گفت: توفیقی، نجفی و میلی‌منفرد نیز عملا در برابر حمله به مجلس به این ارتباط خلع شدند و شکست خوردند.صدای آمریکا درباره استیضاح فرجی‌دانا گفت: یادآوری رای اعتماد به کابینه نشان می‌دهد که اگر نمایندگان تندرو اصولگرا بتوانند وابستگی وزیر علوم به «جنبش سبز/ جریان فتنه» را به اثبات  برسانند، آقای فرجی‌دانا نمی‌تواند شانسی داشته باشد و یادمان باشد افرادی مانند جعفر توفیقی، محمدعلی نجفی و میلی‌منفرد هم عملا در برابر حمله مجلس به آنها با اسلحه فتنه خلع سلاح شدند و شکست خوردند.صدای آمریکا همچنین گفت: بزدل خواندن مخالفان از سوی روحانی شاید به این دلیل است که می‌دانست وزیر علوم را از دست داده است.یادآور می‌شود برخی انتصاب‌های وزیر علوم از میان عناصر وابسته به جریان فتنه و بدون استعلام قانونی از وزارت اطلاعات یا در تعارض با نظر دستگاه‌های ذی‌ربط بوده است.

عملیات فرسایشی مقاومت صخره سخت اسرائیل را موم کرد

وزیر سابق رژیم صهیونیستی اذعان کرد اهداف عملیات «صخره سخت» در نوار غزه محقق نشده است.به گزارش خبرگزاری فلسطینی سما از قدس اشغالی، شائول موفاز با اذعان به شکست عملیات صخره سخت، از موفقیت مقاومت فلسطین در گرفتار کردن اسرائیل در یک جنگ و اختلاف فرسایشی داخلی خبر داد و گفت: «اهداف عملیات ما محقق نشد. باز هم به نقطه‌ای رسیدیم که حماس و اطرافیانش می‌خواستند. حماس توانست هدف خود را برای گرفتار کردن اسرائیل در یک جنگ فرسایشی محقق کند.»وی افزود: «واقعیت این است که این روزها اعتماد مردم در اسرائیل از ما سلب شده است. باید فکری برای آن کرد. قرار بود عملیات اخیر اعتماد و امنیت را به اسرائیل بازگرداند اما به نظر می‌رسد احساس امنیت در جنوب اسرائیل به طور جدی آسیب دیده است.»وی با انتقاد از شیوه مدیریت جنگ اخیر گفت: «اهداف جنگ محقق نشد و اقدام بازدارنده بی‌نتیجه بود. ساکنان جنوب اعتمادشان را به دولت و کابینه امنیتی از دست داده‌اند. به جای آنکه اهداف خود را در جنگ تامین کنیم اهداف حماس را محقق کردیم.»

در همین حال شبکه المنار گزارش داد پس از آن که مقاومت فلسطین تمدید آتش‌بس را نپذیرفت تحیر و سرگردانی در میان مقامات رژیم صهیونیستی کاملا مشهود شد. این مسئله زمانی شدت گرفت که مقاومت فلسطین شلیک موشک به سوی اراضی اشغالی را از سر گرفت.دانی دانون عضو کنست گفت: حماس یک گروه کوچک است که یک دولت را به طور کامل متوقف کرده است.المنار ادامه داد: از سرگیری شلیک موشک به شهرک‌های صهیونیست‌نشین خشم صهیونیست‌های ساکن نزدیک به نوار غزه را برانگیخته است. این شهرک‌نشینان حکومت اسرائیل را که از آنها خواسته بود به منازلشان بازگردند به ضعف و سستی متهم می‌کنند.بن کسبت تحلیلگر صهیونیست می‌گوید: ما خود را در یک بن‌بست قرار داده‌ایم. اول گفتیم با کسی مذاکره نمی‌کنیم، سپس وارد مذاکرات شدیم و اکنون در حالی مذاکره می‌کنیم که شلیک موشک‌ها ادامه دارد. این نشان می‌دهد که ما رهبری و سیاست درستی نداریم.

کوبی ماروم فرمانده سابق ارتش رژیم صهیونیستی در نوار غزه گفت: ما به هیچ موفقیتی  دست نیافتیم لذا حماس به خود اجازه می‌دهد که دستور جلسه و جدول زمانی تعیین کند.از سوی دیگر روزنامه القدس العربی در گزارشی نوشت اسرائیلی‌ها با تلخی می‌پرسند:
«کجاست قدرت بازدارنده؟ این بحث در اسرائیل درگرفته که فایده و نتیجه جنگ غزه چیست. نظرسنجی‌ها نشان داد اسرائیلی‌ها معتقدند نتیجه این جنگ تلخ بود. شاید اظهارات یک منبع امنیتی عالیرتبه اسرائیلی بیانگر دیدگاه منفی در قبال جنگ غزه باشد. وی به رادیو سراسری اسرائیل گفت پرتاب دوباره موشک نشان داد اسرائیل نتوانست قدرت بازدارندگی را محقق کند.»رفیف دروکر تحلیلگر سیاسی شبکه ده اسرائیل گفت: حمله موسوم به صخره استوار در مقایسه با حمله سرب گداخته در اواخر سال ۲۰۰۸ و اوایل سال ۲۰۰۹ بیشتر به شکست نزدیک است تا پیروزی. در حمله آن سال اسرائیل ۱۰ نظامی را از دست داد با اینکه ارتش تا مرکز غزه رخنه کرد اما این بار ۶۴ نظامی کشته شدند و حدود پانصد نفر زخمی شدند.

وی نوشت: مقاومت فلسطینی طی حملات سرب گداخته روزانه به طور میانگین ۳۹ موشک پرتاب کرد اما این بار هر روز ۱۴۴ موشک پرتاب کرد و به عسقلان و اشدود و حیفا هم رسید و زندگی عادی دو سوم اسرائیلی‌ها را مخدوش کرد.در ادامه این گزارش آمده است در میان ساکنان شهرک‌های صهیونیست‌نشین در اطراف غزه نیز از شکست در جنگ و محقق نشدن اهداف سری و علنی جنگ احساس ناامیدی حاکم شده در حالی که نیروی مقاومت توان جنگی‌شان را از دست نداده‌اند.شای حجاج رئیس شورای منطقه‌ای مرحافیم از وضع کنونی ابراز ناامیدی کرد و گفت وی و ساکنان شهرک‌های صهیونیست‌نشینی که تحت مدیریت وی قرار دارند نمی‌پذیرند دولت وارد یک جنگ فرسایشی جدید شود.

شکوری‌راد: مجلس ششم شناخت نداشت وگرنه فرجی‌دانا همانی بود که می‌خواستیم

عضو فراکسیون افراطیون در مجلس ششم گفت: نمایندگان مجلس ششم شناخت درستی از فرجی‌دانا نداشتند وگرنه به او رأی می‌دادند.علی شکوری‌راد از اعضای حزب منحله مشارکت در مصاحبه با ایرنا ضمن ادعای اینکه فرجی استقلال رأی دارد، درباره علت رای نیاوردن فرجی‌دانا در آن دوره از مجلس شورای اسلامی گفت: فکر می‌کنم همان موقع هم مجلس شناخت درستی از فرجی‌دانا نداشت وگرنه حتما به او رای می‌داد. او دقیقا همان چیزی است که دانشگاه‌های ما می‌خواهند.یادآور می‌شود افراطیون مجلس ششم صرفا به این اعتبار به فرجی‌دانا رأی ندادند که آن هنگام مصطفی معین در جهت القای حاکمیت دوگانه و فشار به نظام استعفا کرده بود و بنابراین مشارکتی‌ها اصرار داشتند کفه استعفا و تقابل و تهدید را سنگین کنند، اگر نه فرجی‌دانا نیز معرفی شده خاتمی بود.

*خراسان

ابلاغ یک مصوبه دولت بعد از ۲۱۰ روز

بر اساس بررسی های کارشناسان یک نهاد نظارتی، تصمیم دی ماه سال ۱۳۹۲ هیئت دولت برای اصلاح برخی تبصره ها و مصادیق مربوط به قانون حفظ اراضی زراعی و باغ ها پس از گذشت ۲۱۰ روز از تصویب آن در دولت، طی روزهای اخیر توسط معاون اول رییس جمهور به ۲ وزیر و ۳ معاون رییس جمهور ابلاغ شده است که علت این تاخیر در اجرای چنین مصوبه مهمی مشخص نیست.

 

دردسرهای یک کلمه برای فروش سفارت ایران در مجارستان

در حالی که بر اساس مصوبه آذرماه سال قبل دولت، مقرر شده بود وزارت امور خارجه نسبت به فروش ساختمان متعلق به سفارت جمهوری اسلامی ایران به مساحت ۱۲۰۱ مترمربع عرصه و ۸۰۰ مترمربع اعیانی واقع در شهر بوداپست مجارستان اقدام کند، اجرای این مصوبه به علت درج عبارت “یک دستگاه آپارتمان” به جای عبارت “ساختمان ویلایی” با مشکلات قانونی و اداری مواجه شده بود که طی روزهای اخیر با نامه جدید هیئت دولت حل شده است.

*ایران

عذرخواهی احمد توکلی از وزیر علوم

احمد توکلی به خاطر انتشار خبری کذب مبنی بر «احتمال خروج وزیر از کشور پس از استیضاح » در سایت الف عذرخواهی کرد. الف روز گذشته به نقل از برخی سایت‌ها مدعی شده بود فرجی دانا بعد از استیضاح به کانادا خواهد رفت. هر چند الف در کنار این ادعا، تکذیبیه وزارت علوم را هم منتشر کرده بود اما توکلی به عنوان مدیر مسئول این سایت در یادداشت کوتاهی از رضا فرجی دانا عذرخواهی کرد.
نماینده تهران تأکید کرد: «این تیتر با شگرد رسانه‌ای القا‌کننده صحت خبر خروج از کشور است. گرچه در متن چنین نیست اما این جفا در حق برادر ارجمند جناب دکتر فرجی داناست و الف نباید مرتکب می‌شد. رعایت این امر مهم را به همکارانم تذکر می‌دهم و از برادر ارجمند جناب آقای دکــــتر فرجی دانا پوزش می‌خواهم. »

احضار رؤسای سازمان غذا و دارو و استاندارد به دادسرا

رئیس سازمان غذا و دارو و رئیس اسبق سازمان استاندارد برای پاسخگویی درباره «پالم» به شعبه ۱۵ دادسرای کارکنان دولت احضار شدند. مصطفی ترک‌همدانی از وکلای شاکی این پرونده به ایسنا گفت: در مراجعه‌ای که به همراه دو نفر از وکلا (پیمان حاج محمود عطار و فرشید رفیعی نایینی) در رابطه با شکایت‌مان به دادسرای کارکنان دولت داشتیم، بازپرس پرونده اعلام کرد رؤسای مذکور را برای پاسخگویی به دادسرا احضار کرده است.وی افزود: طبق احضاریه ارسالی، رئیس سازمان غذا و دارو و رئیس سابق سازمان استاندارد ظرف مدت سه روز پس از ابلاغ احضاریه باید برای پاسخگویی در شعبه حاضر شوند.

۲۴ شکایت مجلس از رئیس دولت قبل

خبرگزاری «خانه ملت» وابسته به روابط عمومی مجلس با انتشار فهرست شکایت‌های قضایی مجلس علیه رئیس دولت قبل، از مأموریت نزدیکان احمدی‌نژاد برای پاک کردن تخلفات دولت او و قدیس‌سازی از وی خبر داد. بنا براین گزارش مجلس ۲۴ فقره شکایت درباره تخلفات رئیس دولت قبل به نهادهای نظارتی و قضایی تسلیم کرده است.برداشت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از حساب بانک‌ها، رعایت نکردن احکام قانونی مربوط به قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، علل فوت ستار بهشتی، نحوه واگذاری سهام شرکت خودروسازی سایپا، پرداخت نکردن پول مترو از سوی دولت به شهرداری تهـــــــران، غائله روز ۲۲ بهمن ۱۳۹۱ قم، واردات خودرو لوکس با ارز مرجع از جمله محورهای شـــکایت مجلس از دولت قبل است.  

زمان احتمالی اعلام‌نظر درباره پرونده کهریزک

وکیل‌مدافع اولیای‌دم روح‌الامینی خبر داد: احتمالاً نظر شعبه نهم دیوان عالی کشور در مورد پرونده قضات کهریزک شهریورماه اعلام شود. «میرمجید طاهری» به ایسنا گفت: بخشی از پرونده کهریزک که مربوط به شکایت موکلم از سعید مرتضوی می‌شود همچنان در دادسرای کارکنان دولت مفتوح است و قاعدتاً باید سریع‌تر به دادگاه ارسال شود و این زمان طولانی برای ما قابل قبول نیست.وی با اشاره به بخش دیگری از پرونده کهریزک که با اعتراض شکات به شعبه نهم دیوان عالی کشور ارسال شده است، افزود: در مراجعه‌ای که به شعبه مذکور داشتم اعلام کردند بزودی تصمیم‌گیری در مورد این قسمت از پرونده اعلام می‌شود.

بازداشت و میلیون‌ها دلار جریمه به خاطر نقض تحریم ها

آلمان یک شهروند ایرانی‌تبار را به اتهام «قاچاق قطعات موشک »بازداشت کرد. به گزارش آسوشیتدپرس دادستانی فدرال این کشور می‌گوید: «علیرضا. ب» ۶۳ ساله، از طریق یکی از کشورهای خاورمیانه محموله تجهیزات، مانند پمپ‌ها و شیرهای خلأ با کاربرد دوگانه نظامی و غیر نظامی به ارزش ۵۸۴ هزار دلار در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ به ایران فروخته است.بنابراین گزارش متهم پیش از این نیز به خاطر تلاش برای ارسال تجهیزات تحریمی به ایران در سال ۲۰۰۹ بازداشت و به حبس تعلیقی محکوم شده بود. در تحولی دیگر مسئولان ایالت نیویورک امریکا یک مؤسسه مالی را به اتهام«همکاری با یک بانک ژاپنی برای دور زدن تحریم‌ها علیه ایران » به پرداخت جریمه نقدی سنگین محکوم کردند. به گزارش نیویورک تایمز مؤسسه «پرایس واتر هوس کوپرز» به دلیل همکاری با بانک توکیو میتسوبیشی به ۲۵ میلیون دلار جریمه نقدی محکوم و فعالیت‌های این مؤسسه را در نیویورک به حالت تعلیق درآورده است.

تصحیح یک خبر درباره بسیج دانشگاه علم و صنعت

در مطلب «حمایت دانشگاهیان از فرجی دانا» منتشر شده در صفحه ۳ روزنامه ایران مورخ دوشنبه ۲۷/۵ / ۹۳ که بر اســـــاس اخبار منتشر شده در خبرگزاری‌ها تهیه شده بود نام «بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت» به اشتباه  در زمره حامیان وزیر علوم ذکر شده بود. این تشکل طی جوابیه‌ای اعلام کرد: «بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت از عملکرد یکساله وزارت علوم ناراضی است.»

*جمهوری اسلامی

* مفتی عربستان گفت: القاعده و داعش دشمن شماره یک اسلام هستند. شبکه خبری اسکای نیوز عربی، عبدالعزیز آل الشیخ، مفتی اعظم عربستان سعودی گفت: تفکرات افراط گرایی و تروریسم هیچ ارتباطی با اسلام ندارد و حامیان افراط‌گرایی دشمن شماره یک اسلام هستند. وی کسانی را که در بخش‌هایی از عراق و سوریه اعلام خلافت کرده‌اند دشمنان اسلام و القاعده را نیز با آنها یکسان دانست. نکته قابل توجه اینست که مفتی عربستان و بسیاری از مفتیان وهابی، قبلاً داعش و النصره، که دو جریان تروریستی عمده در خاورمیانه هستند، را تایید کرده بودند و اکنون که اجماع جهانی بر تروریست بودن این گروه‌ها اعلام شده و دولت عربستان نیز خود را در خطر تعرض آنها می‌بیند مفتی‌ها چنین فتوائی را اعلام کرده‌‌اند.

* صدور فتوای یک شیخ سلفی در مصر جنجال‌آفرین شد. به گزارش عصر ایران به نقل از سی ان ان ترک، فتوای شیخ “اسامه القوصی” اعتراض گسترده انجمن‌های حمایت از حقوق زنان و علمای مذهبی مصر را برانگیخته است. القوصی در فتوای خود که در پاسخ به سؤال حاضران در یک تجمع دینی سخن می‌گفت افزود: “خواستگار یک زن اگر در خواسته خود برای ازدواج صادق باشد و قصد خواستگاری از وی را داشته باشد می‌تواند به تمام قسمت‌های بدنش نگاه کند؛ حتی آن قسمت‌هایی که زن به نشان دادن آن‌ها رضایت نداشته باشد.” این مفتی سلفی در ادامه گفت: “مرد پیش از ازدواج باید اطمینان کسب کند که همسر آینده‌اش از نظر جسمی و زیبایی ظاهری مناسب است و بعد از اطمینان از این مساله مرد باید به خدا توکل کند و تصمیم بگیرد.” محمد مختار وزیر امور دینی کابینه مصر با انتقاد از صدور این فتوای القوصی گفته است: “آیا او خود حاضر می‌شود اندام برهنه دخترش را به خواستگار دخترش نشان دهد؟”

* دکتر نائینی رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی، دیروز به خبرنگاران گفت: متأسفانه این دانشگاه تقریباً در سه دهه فعالیت علمی گذشته خود به اهداف عالی تعیین شده دست نیافته است و ما راهی طولانی جهت نیل به این اهداف در پیش داریم. وی افزود: در ابتدا دو سوم دانشجویان این دانشگاه را می‌بایست. غیر ایرانی‌ها تشکیل می‌دادند ولی با اینکه در سال ۱۳۷۷ شورای انقلاب فرهنگی سهمیه دانشجویان این دانشگاه را به ۵۰% کاهش داد، باز هم از این آمار فاصله داریم چرا که درحال حاضر تنها ۱۳% آمار کل دانشگاه که ۶۸۰۰ دانشجو دارد را غیر ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند. وی افزود: برای دست یابی به اهداف دانشگاه که بودجه آن دولتی است مجموعه دستگاه‌های ذی ربط باید کمک کنند تا از این وضعیت بیرون بیاید. دکتر نائینی درباره علت این عقب ماندگی گفت: در مدت ۲۳ سال فعالیت این دانشگاه عمر هر دوره مدیریت این مرکز آموزش عالی که وظیفه صدور انقلاب اسلامی را هم بر دوش دارد به حدود دو سال کاهش یافته و این امر بیانگر این است که جابجایی رئیس دانشگاه در فاصله زمانی بسیار کوتاه لطمه‌های فراوانی به این مجموعه علمی وارد کرده است.

*قدس

شمار مهاجران غیرقانونی مشخص نیست

قدس آنلاین: احمد نور سفیر افغانستان در ایران در پاسخ به اینکه چرا سالانه شمار زیادی از اتباع افغان غیرقانونی به ایران سفر می کنند و برای کنترل این وضعیت چه اقدامهایی در دستور کار قرار دارد، گفت: شمار افرادی که به صورت غیرمجاز به ایران سفر می کنند، مشخص نیست و بحثهایی در این زمینه وجود دارد و باید این مشکل بررسی شود.

وزیران در مجلس ناهار می خورند، اما…

مهر: حسن کامران دستجردی نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: وقتی وزیر به مجلس می آید، ناهار می خورد و نماز می خواند، در هر کمیسیون هم جای بالایی دارد اما ما را در ریاست جمهوری راه نمی دهند.

یمن دست به دامن ایران شد

فارس: به گفته یک پایگاه خبری یمن، دولت این کشور از «پادشاهی عمان» خواسته است تا برای جلوگیری از راهپیمایی و تجمع مردمی در صنعا، از ایران بخواهد در این خصوص کمک کند.

اقدام عجیب آمریکا

ایسنا: مسؤولان ایالت نیویورک آمریکا یک مؤسسه مالی این کشور را به دلیل اتهام همکاری با بانک ژاپنی توکیو میتسوبیشی برای دور زدن تحریمها علیه ایران، به پرداخت۲۵ میلیون دلار جریمه نقدی محکوم کردند.

نگرانی صهیونیستها از همکاری‌غرب با ایران

گروه سیاسی: همزمان با افزایش تمایل مقامهای غربی برای همکاری با ایران در مقابله با داعش، مقامهای رژیم صهیونیستی ابراز نگرانی کردند که این کار موجب قدرتمندتر شدن ایران می‌شود.

جهانگیرزاده: پرونده‌ات دست من است!

فرارو: نمایندگان ارومیه و تهران در صحن علنی روز گذشته مجلس با یکدیگر درگیری لفظی پیدا کردند و جهانگیرزاده خطاب به کوچک‌زاده گفت:‌تو حرف نزن! پرونده تو دست من است!

تأیید واردات ۷۵۰هزار تن روغن پالم

ایسنا: عباس رجایی رئیس کمیسیون کشاورزی گفت: نتیجه تحقیقات کمیسیون کشاورزی مجلس در خصوص مصرف روغن پالم نهایی شد و نتیجه نهایی آن در صحن علنی ارایه خواهد شد. وی با بیان اینکه طبق بررسی‌ها سال گذشته ۷۵۰ هزار تن روغن پالم وارد شده است، تصریح کرد: این رقم نیمی از روغن وارداتی کشور را به خود اختصاص می‌دهد که کاملاً براساس مجوز وزارت بهداشت و سازمان استاندارد ایران وارد شده و هیچگونه ایرادی نیز به آن گرفته نشده است.

تکذیب بورسیه فرزند معاون وزیر علوم

ایسنا: دکتر مسلمی نایینی معاون سابق بورس وزارت علوم با تکذیب برخی اظهارات و ادعاها درباره بورس فرزند دکتر صدیقی، گفت:‌فرزند دکتر صدیقی معاون وزیرعلوم از هیچ بورسیه دکتری استفاده نکرده است.

شکایت خانواده‌های مسافران «ایران ۱۴۰»

فارس: محمد شهریاری سرپرست دادسرای ویژه قتل درباره آخرین اطلاعات از سقوط هواپیمای آنتونوف ۱۴۰ گفت: خانواده‌های متوفیان و بازماندگان به دستگاه قضا شکایت کرده‌اند.

علت ترس داعش از زنان

جهان: خبرها حاکی است که داعشی ها اعتقاد دارند که اگر توسط سربازان زن کشته شوند، راهی بهشت نخواهند شد، به همین خاطر در جبهه هایی که با زنان مسلح کرد درگیر می شوند، بیشترین مشکل را دارند.

تکذیب حضور داعشی‌ها درآذربایجان‌

جهان: سرگرد امیری‌فرد رئیس اداره اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی آذربایجان‌غربی گفت: دستگیری اعضایی از گروهک تروریستی داعش در آذربایجان‌غربی کذب است.

تشخیص هویت ۱۰شهید‌ تازه تفحص‌شده

تسنیم: سرهنگ ابراهیم رنگین رئیس ستاد معراج شهدای مرکز گفت: مشخصات ۱۰ تن از شهدای تازه تفحص شده که هویتشان احراز شده است، اعلام می‌شود. این ۱۰ شهید والامقام از ۶ استان کشور هستند.

اوباما آمادگی ندارد

تسنیم: جان بینر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با انتقاد شدید از سیاستهای باراک اوباما گفت که وی برای ریاست جمهوری آمریکا آمادگی ندارد.

احضار ۲ مدیر به دادسرا درباره «پالم»

خبرگزاری دانشجو: مصطفی ترک‌همدانی یکی از وکلای دادگستری که درباره استفاده از روغن پالم در محصولات لبنی علیه رئیس سازمان غذا و دارو و رئیس اسبق سازمان استاندارد طرح شکایت کرده بود، از احضار این دو نفر توسط شعبه ۱۵ دادسرای کارکنان دولت خبر داد.

داعش نماز را برای تمام ادیان اجباری کرد!

ادیان نیوز: نیروهای تکفیری داعش خواندن نماز را برای دیگر ادیان اجباری کرده و آنها را تهدید کرده که اگر نماز نخوانند، کشته خواهند شد.

تهدید مفتی فتنه گرعلیه مالکی

العالم: جمعیت موسوم به هیأت علمای مسلمان به ریاست حارث الضاری مفتی فتنه‌گر عراقی با درخواست برای مجازات نوری مالکی، از گروه‌های مسلح در این کشور حمایت کرد.

افشای کمک غذایی ترکیه به صهیونیستها

ایسنا: روزنامه یدیعوت آحارونوت فاش کرد: ترکیه برای نیروهای رژیم صهیونیستی در اثنای جنگ علیه نوارغزه کمک غذایی فرستاده است. برخی سربازان صهیونیست که در جنگ نوارغزه شرکت کرده بودند، گفته اند زمانی که قوطی‌های مواد غذایی و بطری‌های آب را که در ترکیه بسته‌بندی شده بود، دیدیم، کاملاً غافلگیر شدیم.

اهدای هزینه عروسی زوج دانمارکی به غزه

تابناک: علی و جولیا کاید، زوج جوان دانمارکی با شرکت در تظاهرات شهر آرهوس اعلام کردند به احترام خون شهدای غزه، مراسمی برای ازدواجشان برگزار نخواهند کرد و هزینه آن را به مردم مظلوم غزه هدیه می‌دهند.

حضور منتظری در دادستانی کل منتفی است

فارس: یک منبع آگاه حضور حجت‌الاسلام منتظری در دادستانی کل کشور را منتفی دانست و گفت: برخی از رسانه‌ها بدون آنکه موضوعی قطعی شود اقدام به انتشار اخبار می‌کنند.

پسر جکی چان بازداشت شد

تابناک: رسانه‌های چین خبر داده‌اند که پلیس این کشور جیسی چان، پسر جکی چان ستاره سرشناس فیلم‌های اکشن هالیوود را به جرم مصرف ماری‌جوانا دستگیر کرده است.

یک نماینده: موسیقی خیابانی سرکوب نشود

خانه ملت: پیرمؤذن، عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان با اشاره به موسیقی خیابانی گفت: تقاضا دارم افزایش نشاط و موسیقی حلال و بها دادن به جلوه های هنری باید به جد مورد حمایت و ستایش در سال همنشینی فرهنگ و اقتصاد قرار بگیرد.

تیراندازی مقابل سفارت آمریکا در اردن

ایسنا : دو تن از نگهبانان سفارت آمریکا در امان به ضرب گلوله یکی از همکاران خود زخمی شدند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.