بیست و دوم مرداد در آینه تاریخ معاصر ایران

double-quot

تهران – جارپرس -امروز چهارشنبه برابر بیست و دوم مرداد ۱۳۹۳ هجری خورشیدی، شانزدهم شوال ۱۴۳۵ هجری قمری، سیزدهم اوت سال ۲۰۱۴ میلادی است. ۶۱ سال پیش در چنین روزی، محمدرضا پهلوی به صورت محرمانه محمد مصدق را از نخست‏وزیری برکنار کرد.

کد خبر : 4769
تاریخ انتشار : چهارشنبه 22 مرداد 1393 - 4:02
بیست و دوم مرداد در آینه تاریخ معاصر ایران

مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

۲۲ مرداد ۱۳۵۷

رستوران خوان سالار یکی از مرکزهای تجمع ﻧﻈﺎمیان و رایزنان آﻣﺮﻳﮑﺎیی در تهران با بمب منفجر شد و در اثر آن ده ها تن کشته و زخمی شدند. گروه توحیدی صف، مسوولیت این انفجار را بر عهده گرفت .

۲۲ مرداد ۱۳۵۷

مردم در بیشتر شهرهای ایران علیه حکومت پهلوی تظاهرات کردند، که در برخی از شهرها به درگیری ماموران رژیم با تظاهرکنندگان انجامید.

۲۲ مرداد ۱۳۵۷

مردم اصفهان با وجود اعلام حکومت نظامی، در تظاهرات گسترده ای علیه رژیم شرکت کردند.

۲۲ مرداد ۱۳۵۴

رابطه سیاسی ایران و بورکینافاسو(ولتای علیا) برقرار شد.

۲۲ مرداد ۱۳۵۳

قصرشیرین زیر آتش توپخانه های دوربرد عراق قرار گرفت و عده ای از مردم غیر نظامی کشته شدند. این در حالی بود که گفت وگوهای هیات های سیاسی ایران و عراق برای برطرف کردن اختلافات مرزی در آنکارا جریان داشت.

۲۲ مرداد ۱۳۳۲

محمدرضا پهلوی به صورت محرمانه محمد مصدق را از نخست‏وزیری برکنار و سرلشکر زاهدی را به این سمت منصوب کرد. این تصمیم براساس خواست دولت‏های آمریکا و انگلیس انجام شد، این دولت ها ملی کردن صنعت نفت را عملی مخالف منافع استعماری خود می پنداشتند و دولت مصدق را عامل این اتفاق می دانستند.

۲۲ مرداد ۱۳۲۰

«والاس موری» رییس اداره ی خاور نزدیک وزارت امور خارجه آمریکا در جریان جنگ جهانی دوم به «کوردل هال» وزیر امور خارجه این کشور گفت که به عقیده او دولت بریتانیا قصد اشغال ایران را دارد و خواسته هایش مبنی بر اخراج شهروندان آلمانی، بهانه ای بیش نیست.

۲۲ مرداد ۱۳۱۷

قانون مربوط به اساسنامه ی بانک ملی ایران در ۶ فصل با عنوان های کلیات، سرمایه و اندوخته، ارکان بانک، وظیفه ها و عملیات بانک، ترازنامه و تقسیم سود و مقررات مختلف، نوشته شد، این قانون شامل ۵۴ ماده بود.

۲۲ مرداد ۱۳۰۷

دوره ششم مجلس شورای ملی که در ۱۹ تیر ۱۳۰۵ گشایش یافته بود به کار خود پایان داد.

۲۲ مرداد ۱۳۰۰

یک لشکر برای سرکوب کلنل محمدتقی خان پسیان به طرف مشهد حرکت کرد. کلنل محمدتقی خان پسیان در پنجم مرداد با تصرف اداره های دولتی، نظامی و انتظامی استان خراسان، قیام خود علیه دولت قوام السلطنه را در دور ه ی حاکمیت رضاخان آغاز کرده بود.

۲۲ مرداد ۱۲۹۵

میرزا حسن خان وثوق الدوله از طرف احمدشاه به رییس الوزرایی انتخاب شد. دوره ی صدارت او ۱۱ ماه بیشتر طول نکشید.

۲۲ مرداد ۱۲۹۴

قیام دلیران تنگستان علیه نیروهای انگلیس که بوشهر را پنج روز پیش از این اشغال کرده بودند، آغاز شد. رهبر این قیام رییس علی دلواری بود که با کمک و هم فکری شیخ حسین چاه کوتاهی و زایر خضرخان تصمیم گرفت، علیه تجاوز بیگانگان قیام کند. این حرکت که درجنوب ایران صورت گرفت تا سال ها موجب وحشت انگلیسی ها شده بود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.