0 نظر
141 بازدید

گرسنگی در جهان

double-quot

۹۱/۱۱/۰۸  جار پرس:متخصصان کشاورزی در حال طراحی شمای مبارزه با گرسنگی هستند. پس از گذشت ۳۰ سال ساکنان سیاره ما دو میلیارد بیشتر خواهد شد. بنا به پیش بینی سازمان جهانی مواد غذایی طی این سالها باید تولید مواد غذایی به میزان ۷۰ درصد افزایش یابد. تعداد زیادی از دانشمندان مسأله گرسنگی را با کمبود

کد خبر : 534
تاریخ انتشار : یکشنبه 8 بهمن 1391 - 6:26
گرسنگی در جهان

۹۱/۱۱/۰۸

 جار پرس:متخصصان کشاورزی در حال طراحی شمای مبارزه با گرسنگی هستند. پس از گذشت ۳۰ سال ساکنان سیاره ما دو میلیارد بیشتر خواهد شد. بنا به پیش بینی سازمان جهانی مواد غذایی طی این سالها باید تولید مواد غذایی به میزان ۷۰ درصد افزایش یابد.

تعداد زیادی از دانشمندان مسأله گرسنگی را با کمبود مواد غذایی مربوط نمی دانند، بلکه از توزیع ناصحیح مواد غذایی صحبت می شود. بنا به اطلاعات سازمان ملل، در بریتانیا حدود ۲۰ میلیون تن مواد غذایی در سال بیرون ریخته می شود. در حالی که در همین دوره زمانی در صحرای جنوبی هر چهارمین نفر گرسنگی می کشد. در این رابطه متخصصان ژنتیک با این نکته ابراز مخالفت می کنند و می گویند: غذا کافی نیست، زیرا جهانیان باید بطور فعالتری از محصولات تغییر یافته ژنتیکی استفاده کنند. این بحث ها پایانی ندارد.

مخالفان مواد غذایی تغییریافته ژنتیکی به این نکته اشاره می کنند که تأثیرات اینگونه مواد غذایی بر ارگانیزم انسان مطالعه نشده است. یلنا شارویکینا رئیس انجمن سراسر ملی امنیت ژنتیکی در اینباره گفت: دو – سه دهه برای بشریت یک لحظه است و ما هنوز نمی توانیم به نتایج دقیقی در این باره دست یابیم. ما از اطلاعاتی برخورداریم که مواد غذایی از نظر ژنتیک تغییر یافته بر موش ها تأثیر بسیار منفی می گذارد.

طرفداران تجارت مواد غذایی ژنتیک اطمینان می دهند که فناوری های جدید از انسان در مقابل بیماری دفاع می کند. اولگ رادین رئیس دپارتمان تنظیم تکنیکی اتحادیه غله فدراسیون روسیه در اینباره گفت: هنگام پرورش محصولات سنتی از ۱۴ تا ۲۰ مواد شیمیایی –سمی برای مبارزه با آفات و به عنوان کود شیمیایی استفاده می شود. تمام این چیزها بخشی از آن چیزهایی می شود که ما می خوریم. برای پرورش محصولات ژنتیکی به ۱ تا ۳ ماده شیمیایی – سمی نیاز هست. به این ترتیب از نظر انباشت مواد سمی ، ضرر آنها کمتر است. علاوه بر آن در اینجا از اضافه محصول به میزان ۳۰ درصد صحبت می شود. محصولات ژنتیک را می توان با انرژی اتمی مقایسه کرد که از آن می توان هم برای اهداف مثبت و هم منفی استفاده کرد.

بنا به اطلاعات سرویس بین المللی استفاده از طرح های کشاورزی بیوفنی ( با نام مخفف ایسا.آ.آ) بیش از ۱۵۰ میلیون هکتار زمین به کشت محصولات تغییر یافته ژنتیکی اختصاص داده شده است. در اراضی روسیه، فعلاً چنین کارهایی انجام نمی شود. بزرگترین مزارع در آمریکا، آرژانتین و برزیل و چین قرار دارند. این یکی از سودآورترین عرصه های تجاری زمان حاضر است.

یلنا شارویکینا در تفسیر این موضوع گفت: برای طراحی یک نمونه محصول ژنتیکی به چند میلیون دلار نیاز هست. اگر کرپراسیون پول قابل توجهی در این طرح ها سرمایه گذاری کند، دلش می خواهد آنها را با سود برگرداند. اولین چیزی که کمپانی ها از آن درآمد کسب می کنند – برداشت محصول دارای مجوز است، زیرا این فناوری به ثبت رسیده است. دومین مرحله – بذرهایی است که خریداری می شوند. سومین مرحله با کودهای شیمیایی خودویژه ای در ارتباط است که همانا برای این نوع محصولات ضروری هستند. این یک تجارت بسیار سودآور است. تسلیحات، فاحشه گری، مواد مخدر. حال می توانیم محصولات ژنتیکی را نیز به این فهرست اضافه کنیم.

تولید کنندگان محصولات به اصطلاح «خط پاک» نیز درآمد خوبی بدست می آورند. در سراسر جهان پیروی از سبک سالم زندگی مد شده است. بدون شک منظور مصرف مواد غذایی ارگانیک حاوی ویتامین ها و بدور از پردازش شیمیایی است. مردم حاضرند در ازای سبزیجات و میوه های طبیعی پول بیشتری بپردازند.

الکساندر بارانوف رئیس انجمن سراسر ملی امنیت ژنتیکی در اینباره گفت: با وجود بحران مواد غذایی، فروش کالاهای ارگانیک در سطح سابق باقی مانده و از تقاضای زیادی برخوردار است. به عنوان مثال، در آلمان یک سوم ساکنان فقط از چنین مواد غذایی استفاده می کنند. سطح مصرف روسیه نیز فوق العاده بالاست. در بازارها در مقایسه با مغازه ها بیشتر خرید می شود.

بدین ترتیب، تولیدکنندگان محصولات ژنتیک و و ارگانیک عرصه نفوذ را بین خود تقسیم کرده اند. گروه اول غذای کشورهای فقیر را تأمین می کند و گروه دوم ساکنان کشورهایی را با مواد غذایی تأمین می کند که مسأله کم غذایی در دستور روز قرار ندارد. علاوه بر آن در کشورهای دارای اقتصاد در حال رشد مسأله تأمین خوراک دام مطرح است. فعلاً روی مواد غذایی تغییریافته از نظر ژنتیک با وجود مقاومت دوستداران مواد غذایی سالم در مقابل این گرایش، حساب می شود

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.