صدور دستور تخریب ۱۰۰ مورد ساخت وساز غیرمجاز در اطراف تهران

double-quot
تهران – جارپرس – سخنگوی قوه قضاییه گفت: طی پنج ماه گذشته برای ۱۰۰ مورد ساخت وساز غیرمجاز در حریم رودخانه های اطراف تهران و بیش از ۷۰ مورد تغییر کاربری غیرمجاز، دستور تخریب صادر شده است.
کد خبر : 4609
تاریخ انتشار : دوشنبه 13 مرداد 1393 - 11:13
صدور دستور تخریب ۱۰۰ مورد ساخت وساز غیرمجاز در اطراف تهران

به گزارش جارپرس ، حجت الاسلام والمسلمین «غلامحسین محسنی اژه ای» روز دوشنبه در شصت وششمین نشست خبری خود با تاکید بر مصمم بودن دستگاه قضا در برخورد با متخلفان ساخت وساز و تغییر کاربری غیرمجاز افزود: امروز از مسوول ذیربط در دادسرای تهران این موضوع را جویا شدم که وی از دستور تخریب ۱۷۰ مورد ساخت وساز و تغییر کاربری غیرمجاز در اطراف تهران در پنج ماهه اخیر خبر داد.

وی از مسوولان و مراجع ذیربط خواست تا اجازه ندهند منابع طبیعی تخریب شود و در حریم رودها، ساخت وساز صورت گیرد تا سبب آلودگی محیط زیست شود.

محسنی اژه ای همچنین از سازمان منابع طبیعی، شهرداری ها، جنگل بانی، سازمان محیط زیست و سایر مراجع ذیربط خواست تا نسبت به آلوده سازی محیط زیست، تخریب جنگل ها، اشغال حریم رودها و رودخانه ها و برخی سواحل دریا و همچنین تغییر کاربری های غیرقانونی و ساخت وسازهای غیرمجاز در محدوده شهرها و در ارتفاع غیرمجاز توجه لازم را داشته باشند.

وی ادامه داد: همچنین اگر تصرف های غیرمجازی انجام می شود، از همان ابتدا جلوی آن گرفته شود و اجازه ندهند مثلا یک ساختمان چند طبقه ساخته شود و بعد آن را تخریب کنند.

محسنی اژه ای یکی از موارد اخیر تاکید دستگاه قضا در مبارزه با این امر را دستور ریاست قوه قضاییه درخصوص معدنی در قله دماوند عنوان کرد و گفت: رییس قوه قضاییه اخیرا در دستوری، فعالیت این معدن را متوقف کرد و اگر از ابتدا که سازمان محیط زیست نیز نسبت به صدور مجوز برای فعالیت این معدن موافق نبود، جلوگیری می شد، خیلی بهتر بود.

** بازداشت ۵ نفر درباره پرونده شرکت نفت

وی درباره پرونده مربوط به شرکت نفت نیز گفت: پنج نفر در ارتباط با این پرونده در بازداشت بسر می برند.

محسنی اژه ای افزود: اموال این پرونده از طریق اداره اطلاعات ، بازرسی و بانک مرکزی ردیابی می شود .

وی با بیان اینکه وجوه بانک مرکزی و فروش محموله های نفتی در این پرونده در حال بررسی است ، اظهار داشت : همانطور که معاون اول رییس جمهور دستور داده باید اموال شناسایی و قیمت گذاری شده تا بابت بدهی این فرد به شرکت وابسته به نفت پس داده شود که با این اقدام بار مالی و بدهی این فرد کاهش یافت و اگر چیزی باقی بماند متهم باید پس دهد.

** شناسایی و دستگیری شماری از افراد اختلاف افکن

محسنی اژه ای در ادامه گفت: برخی افراد هستند که با ایجاد دفاتر غیرقانونی و ارتباط از طریق شبکه های ماهواره ای موجب اختلاف بین مسلمانان می شوند.

وی ادامه داد، این افراد با مصرف کردن مسایل ضد امنیتی موجب اختلاف بین امت اسلامی شده و مسایلی خلاف اسلام دارند که از اینرو تعدادی در این ارتباط دستگیر و دفاتر آنان نیز پلمپ شده است .

** شش فرد ذکر شده در برخی سایت ها در فهرست معوقات بانکی نیستند

سخنگوی دستگاه قضا درمورد اظهارات یک نماینده مجلس مبنی بر اینکه برخی مسوولان دولت قبل جزو بدهکاران کلان بانکی هستند، گفت: اسامی شش نفر از این افراد را در برخی سایت ها دیدم، اما هیچ یک آنها در فهرست معوقات که به ما اعلام شده، نیستند.

محسنی اژه ای ادامه داد: دادستان کل کشور با ورود به پرونده معوقات بانکی از بانک مرکزی و کلیه بانک های دولتی و خصوصی خواست تا فهرست افرادی را که بیش از ۱۰ میلیارد تومان معوقه دارند را به قوه قضاییه ارایه دهد.

وی افزود: اسامی هیچ یک از این شش فرد ذکر شده در برخی سایت ها در این معوقاتی که فهرست آن را داریم، نیستند.

** بخشی از کیفرخواست پرونده زمین خواری شرق تهران صادر شده است

سخنگوی قوه قضاییه در مورد پرونده زمین خواری شرق تهران گفت: برای بخشی از این پرونده کیفرخواست داده شده و به دادگاه رفته است.

وی افزود: دادگاه باید این پرونده را رسیدگی کند و برای بخش دیگر از این پرونده جرم برای دادسرا محرز و کیفرخواست صادر شده است.

** محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی

محسنی اژه ای با محکوم کردن جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی گفت: متاسفانه این رژیم جعلی و اشغالگر و آدم کش همچنان به جنایات خود در قتل کودکان، زنان و مردم بی دفاع غیرنظامی ادامه می دهد و جوامع بین المللی و برخی کشورهای عربی هیچ اقدامی انجام نمی دهند.

وی ابراز امیدواری کرد، جنایتکاران رژیم و حامیان آنها با پیروزی نهایی مقاومت و مردم غزه به دست مردم حزب الله، هرچه زودتر در این دنیا محاکمه شوند و به مجازات برسند.

** صدور کیفر خواست برای ۳۸ نفر در ارتباط با فتنه

سخنگوی قوه قضاییه گفت: تعداد کسانی که با جریان فتنه ارتباط داشتند و پرونده های کیفرخواست آنها صادر شده، از ۲۸ نفر به ۳۸ نفر رسیده است.

وی افزود: تعدادی که محکوم و حکم آنها قطعی شده، ۱۴ نفر هستند و حکم آنها به اجرای احکام فرستاده شده است.

محسنی اژه ای تصریح کرد: زمان حبس این افراد از یک تا ۱۳ سال است و حکم آنها غیابی است اما قطعی بوده و بقیه افراد مراحل تشریفات خود را می گذرانند و محاکمه شده اند.

** تشخیص دادگاه غیرعلنی برعهده قاضی است

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سووال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه چرا برخی از جلسات دادگاه مانند پرونده مهدی هاشمی بصورت غیرعلنی برگزار می شود، گفت: طبق قانون و ماده ۱۸۸ کیفری، برخی دادگاه ها بصورت علنی برگزار می شود و سه مورد پیش بینی شده که غیرعلنی است و تشخیص آن برعهده قاضی است.

وی تصریح کرد: پرونده ای که غیرعلنی شود، کیفر خواست آن در اختیار رسانه ها قرار نمی گیرد و دادگاه و قاضی تشخیص داده که غیرعلنی باشد.

محسنی اژه ای تاکید کرد: اتهام وی اقتصادی و امنیتی است.

** برخورد دستگاه قضا با اشرار و برهم زنندگان امنیت جامعه

سخنگوی دستگاه قضا با بیان اینکه قوه قضاییه با اشرار و کسانی که امنیت جامعه را برهم می زنند، برخورد می کند، گفت: دستگاه قضا با افرادیکه با مدعیان دروغین بشر همنوا شوند و کسانی که به جان و مال مردم تعدی کنند، برخورد قانونی می کند و ما آنها را مجازات کرده و به اشد مجازات می رسانیم و در ملاعام احکام آنها اجرا می شود.

وی ادامه داد: همانطور که در شیراز سه نفر از کسانی را که جنایات زیادی مرتکب شده بودند، پس از رسیدگی به پرونده و تایید حکم، در ملاعام مجازات شدند.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: همچنین در شیراز یک مورد دیگر در تیر سال جاری به دار اعدام آویخته شد.

** متلاشی شدن چندین باند بزرگ قاچاق مواد مخدر

محسنی اژه ای درباره کشفیات مواد مخدر گفت: تیر سال جاری در اصفهان با همکاری وزارت اطلاعات، چندین باند بزرگ مواد مخدر متلاشی شد که در یک مورد، یکصد کیلوگرم کراک و در مورد دیگر ۳۴۰ کیلوگرم تریاک کشف شد.

وی ادامه داد: می دانید اگر این میزان مواد مخدر در جامعه توزیع می شد، چه اتفاقی می افتاد و چند نفر از جوانان را به کام مرگ می کشاند؛ از خانواده ها انتظار داریم که به دام گروه های مافیای مواد مخدر نیافتند.

** درباره پرونده فساد بزرگ اقتصادی

سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده فساد بزرگ بانکی گفت: در دوره های گذشته، احکام ۲۰ نفر از کارمندان و مدیران بانک ملی در شعب مختلف در ارتباط با این فساد اجرا شد و ۱۷، ۱۸ نفر از آنان در زندان بسر می برند و حکم آنها در مرحله اجراست.

محسنی اژه ای تصریح کرد: اموال مهرگان برادر «مه آفرید» شناسایی شده و وی بطور غیابی محکوم و حکم وی قطعی شده و پس از کارشناسی اموال در روزهای آینده به مزایده گذاشته می شود.

** ۸ قاضی تحت تعقیب قرار گرفتند

سخنگوی دستگاه قضا گفت: قوه قضاییه در نیمه دوم سال ۹۲ و سال ۹۳، یکی از برنامه های اولویت دار خود را برخورد با افراد متخلف داخل قوه اعلام کرده و به همین منظور در این زمینه هشت قاضی تحت تعقیب قرار گرفتند که سه نفر محاکمه شدند، سه نفر کیفرخواست شده و منتظر دادگاه هستند و پرونده دو نفر هنوز تکمیل نشده است.

محسنی اژه ای گفت: همچنین ۱۲ نفر از وکلا تحت تعقیب قرار گرفتند که پرونده ۱۰ نفر از آنان تکمیل شده و پرونده دو نفر دیگر نیز در دست بررسی است.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: همچنین چند نفر از ثبت اسناد و املاک کشور محاکمه شده اند یا در حال محاکمه هستند.

** پرونده هایی با پنج هزار شاکی

وی درمورد برخی کلاهبرداری ها نیز گفت: از مردم خواهش می کنیم با دید بیشتری، پول یا مال خود را به برخی تحت عنوان شرکت یا تعاونی بسپارند، زیرا برخی از آنان از نگاه اول پیداست که نمی توانند به وعده خود عمل کنند.

محسنی اژه ای افزود: پرونده هایی را داریم که چهار تا پنج هزار شاکی دارند که اگر مردم در این زمینه دقت می کردند، با اینگونه پرونده ها مواجه نمی شدیم و خود نیز گرفتار نمی شدند.

** ادعای برخی درباره نفوذ در قوه قضاییه

وی گفت: همچنین برخی افراد ادعا می کنند که در دستگاه قضا نفوذ دارند و افرادی را که مشکل مالی دارند با آنها صلح می کنند تا بتوانند به قول خود با داشتن نفوذ در دستگاه قضا، اموال این افراد را از توقیف و مصادره درآورند، اما در بیشتر اوقات این افراد نیز فقط بدنبال مال و اموال هستند.

سخنگوی دستگاه قضا افزود: متاسفانه این افراد به بیش از ۵۰ درصد اموال افراد با مشکل مالی رضایت می دهند و در این زمینه صلح می کنند تا بتوانند اموال آنان را از مصادره یا از توقیف خارج کنند اما افراد بدهکار باید بدانند که اقدامات این افراد به نفعشان نیست.

** تبریک روز خبرنگار

محسنی اژه ای با تبریک روز خبرنگار – ۱۷ مرداد – افزود: خبرنگاری یکی از کارهای سخت است، بویژه شماها که از حضورتان راضی هستم، شما دقت لازم را در انعکاس مطالب دارید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.