عراقچی: روز مورد توافق تحریم ها باید لغو شود/ کری حرف عجیبی نزده است

double-quot

تهران – جارپرس -سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران گفت: هنگامی که نگارش متن توافق به پایان برسد ، تاریخی برای اجرای آن تعیین می شود. در آن روز همه تحریم های اقتصادی و مالی علیه ایران باید لغو شود.

کد خبر : 9309
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 15 اردیبهشت 1394 - 5:21
عراقچی: روز مورد توافق تحریم ها باید لغو شود/ کری حرف عجیبی نزده است

عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران تاکید کرد که یکی از خواسته های اصلی مذاکره کننده « لغو فوری همه تحریم های مالی و اقتصادی » هنگام اجرایی شدن توافق است.

وی افزود: وقتی که نگارش توافق پایان یابد ، روزی را برای اجرایی شدن آن تعیین می کنیم. آن روز حتما باید همه تحریم ها علیه ایران لغو شود. مذاکرات کنونی هم بر همین اساس در جریان است. توافقات کلی شده و در حال بحث بر سر جزییات و نگارش ان هستیم.

معاون حقوقی و بین المللی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره سخنان اخیر جان کری که گفته بود بازرسی از ایران ابدی خواهد بود، گفت: فکر نمی کنم چندان چیز عجیب و غریبی باشد. این یکی از اصول اولیه ان . پی. تی است . کشورهایی که به ان .پی. تی ملحق و بر اساس آن از انرژی صلح آمیز هسته ای برخوردار می شوند، فعالیت های هسته ای صلح آمیز خود را دنبال می کنند و در مقابل بازرسی های آژانس و اعتمادسازی به آژانس را می پذیرند.

وی تاکید کرد: اینکه نظارت هایی وجود داشته باشد که از صلح آمیز بودن برنامه ها اطمینان حاصل شود، یکی از اصول اولیه ان. پی. تی است. ما هم سالهاست که به ان. پی. تی پیوسته ایم و بر اساس آن، یک موافقتنامه پادمان میان ایران و آژانس امضا شده که دائمی است .پس بازرسی ها چیز عجیب و غریبی نیست.

عراقچی گفت : در مذاکرات نیز بحث نظارت ها یکی از بحث های جدی ماست .آنچه جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات به طرف مقابل عرضه می کند، اعتماد سازی است. ما هیچ امتیاز خاصی نمی دهیم و در مقابل، آنها غنی سازی، آب سنگین و ادامه برنامه های ما ،همکاری ها و رفع تحریم ها را می پذیرند. ما در مقابل اعتمادسازی را قدری بیشتر می کنیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران درباره لزوم تصویب پروتکل الحاقی در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از موضوع های مذاکره ، پروتکل الحاقی است که اگر مجلس شورای اسلامی بپذیرد اجرایی خواهد شد . این هم چیز عجیب و غریبی نیست چون بیش از ۱۰۰ کشور دنیا پروتکل الحاقی را اجرا می کنند. یکی از اصول اولیه ان. پی. تی این است که کشورها برنامه هسته ای صلح آمیز خود را خواهند داشت و در مقابل، با یکسری نظارت ها و بازرسی ها توسط آژانس موافقت می کنند تا اعتماد وجود داشته باشد.

عراقچی روند نگارش متن توافق جامع را « آهسته و پیوسته» توصیف کرد و گفت: در حال پیشرفت هستیم و امیدواریم بتوانیم در موعد مقرر این کار را به پایان برسانیم.

وی که با خبرنگار صدا و سیما گفت و گو می کرد، افزود: البته هنوز در خصوص بعضی از موارد همچون ادبیات نگارش متن و برخی مسائل اختلاف نظر وجود دارد ، همچنان بعضی بعضی بخش ها در پرانتز است که تعدادشان هم زیاد است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.