۴۲ هزار و ۴۶۶ هکتار اراضی رفع تصرف شد

double-quot

تهران – جارپرس -سخنگوی دستگاه قضا با بیان اینکه یکی از تاکیدات اصلی این دستگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی خصوصا زمین خواری است، گفت: ۴۲ هزار و ۴۶۶ هکتار اراضی که غیرقانونی تصرف شده و یا ادامه تصرف آن غیرقانونی بود، در سال گذشته(۱۳۹۳) خلع ید شد و در اختیار دولت و منابع طبیعی قرار گرفت.

کد خبر : 9302
تاریخ انتشار : دوشنبه 14 اردیبهشت 1394 - 10:53
۴۲ هزار و ۴۶۶ هکتار اراضی رفع تصرف شد

 

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی جارپرس، حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای روز دوشنبه در هفتاد و هشتمین نشست خبری خود افزود: این روند در سال ۹۴ با شدت و جدیت بیشتری پیگیری خواهد شد و امیدواریم با همکاری سایر دستگاه ها از این مساله که موجب فسادهای دیگر می شود، جلوگیری شود.

وی به زمینی به مساحت پنج هزار هکتار در استان اصفهان اشاره کرد و گفت: این زمین در سال ۱۳۶۶ برای تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی توسط وزیر وقت جهاد کشاورزی در اختیار شرکتی قرار گرفته تا طرح خود را در آن پیاده کند.

محسنی اژه ای ادامه داد: آن شرکت از آن موقع نه به تعهدات خود عمل می کرد و نه زمین را بازمی گرداند، که در سال ۹۳ اقدامات در این زمینه شروع شد و سال ۹۴ غیر از ۱۵۰ هکتار از این زمین، بقیه این اراضی خلع ید شد.

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه مساله بانک ها نیز موضوع مهم دیگر درخصوص مبارزه با مفاسد اقتصادی است، تصریح کرد: همه مسوولان بویژه رییس جمهوری بارها صحبت کرده اند که سیستم بانکی باید اصلاح شود و اگر چنین شود جلوی بسیاری از مفاسد گرفته خواهد شد.

محسنی اژه ای گفت: در ماه های اخیر برخی افرادی که بدهی های کلان به بانک ها داشته اند با بانک کنار آمده و بدهی ها را به صورت اقساط پرداخت می کنند و اما آنهایی که حاضر به پرداخت بدهی نبوده اند، بازداشت شده اند که البته برخی نیز مهلت خواستند.

سخنگوی دستگاه قضا درخصوص موسسات مالی و بانکی و تعاونی ها افزود: هر سه قوه مصمم هستیم هرچه زودتر این امور سامان پیدا کند، در غیر این صورت به ضرر اقتصاد کشور است و اقتصاد مقاومتی و فعالان اقتصادی که می خواهند سالم کار کنند با مشکل مواجه خواهند شد.

وی تاکید کرد: بانک مرکزی باید بطور جدی وارد میدان شود.

سخنگوی دستگاه قضا با بیان اینکه زمانی گفتیم عزم جدی در بانک ها نمی بینیم، گفت: اما آنها گفتند که عزمشان جدی است و ما نیز گفتیم اگر عزم جدی است، معوقات بانکی در پایان سال باید کمتر شود و یا معوقات و اختلاس از بانک ها تکرار نشود.

محسنی اژه ای افزود: طبیعی است که ما نیز به حرف آنها اعتماد می کنیم.

** درباره نامه همسر کروبی به وزیر اطلاعات

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سووال خبرنگاری مبنی بر نوشتن نامه همسر کروبی به وزیر اطلاعات و نظر سخنگو در این زمینه گفت: این موضوع را باید از خود وزیر اطلاعات پرسید.

** پرونده علی مطهری در حال رسیدگی است

محسنی اژه ای در پاسخ به سووالی مبنی بر مساله علی مطهری در شیراز گفت: باید تلاش کنیم فضای کشور امن نگهداشته شود و نباید زمانی که یک خبر روی یک سایت بی نام و نشان یا با نام و نشان ارسال می شود، همه روی یک موج سوار شویم.

وی افزود: پرونده علی مطهری در حال رسیدگی است، افرادی بازداشت شده و با قرار آزاد شده اند، امیدواریم زمانیکه حکم قطعی شود، مردم در جریان آن قرار گیرند.

** از بیان جزییات پرونده سعید مرتضوی معذورم

محسنی اژه ای درباره پرونده سعید مرتضوی گفت: از بیان جزییات معذورم زیرا دادگاه بصورت غیرعلنی است، اما وی دو پرونده دارد که یکی از پرونده هایش مفتوح است و منجر به کیفرخواست نشده، اما پرونده دیگرش که توسط گروه تحقیق و تفحص مجلس در حال بررسی است، نیز در جریان است.

وی ادامه داد: جلسه سوم دادگاه غیرعلنی وی نیز ۲۷ اردیبهشت ماه برگزار می شود.

** پرونده تصادف ماشین لوکس

سخنگوی قوه قضاییه درباره تصادف دو خودروی لوکس و جواب پزشکی قانونی در باره حالات روحی این افراد گفت: در خون یکی از این افراد مقداری الکل دیده شده اما جزییات آن را نمی دانم و نظر پزشکی قانونی را ندیده ام.

** پرونده سه هزار میلیاردی سرانجام مختومه می شود

معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سووال خبرنگاری مبنی بر اینکه پرونده سه هزار میلیاردی چه زمانی مختومه می شود، افزود: این پرونده سرانجام یک روز مختومه می شود، همانطور که بخشی از آن مختومه شده است.

وی ادامه داد: در جریان این پرونده، دسته ای از افراد خارج از کشور بودند که این افراد سه نفر هستند، یکی از آنها به کشور بازگردانده شد و دو نفر دیگر نیز خارج از کشور هستند و ناامید نیستیم و باید تلاش کرد.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در این دنیای پر هیاهو و پر از فساد، باید این فرد متهم به فساد تحویل داده شود که در این صورت تحویل، بصورت حضوری محاکمه می شود و اگر به ایران بازنگشت، غیابی محاکمه می شود.

محسنی اژه ای با بیان اینکه تعدادی از افراد این پرونده نیز محاکمه شده اند، افزود: برخی دیگر نیز اعاده دادرسی داشته اند و اعاده آنها پذیرفته شده و پرونده در حال رسیدگی است.

** پرونده مه آفرید در حال اجراست

وی تصریح کرد: پرونده مه آفرید در حال اجراست و اگر خاوری نیز تحویل داده شود، محاکمه خواهد شد.

** برای خبرنگار واشنگتن پست تعیین وقت دادگاه نشده است

معاون اول قوه قضاییه درمورد آخرین وضعیت پرونده جیسون رضاییان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست گفت: برای این پرونده هنوز تعیین وقت دادگاه نشده است.

وی ادامه داد: کیفر خواست، دادگاه رفته و وکیل مشغول مطالعه پرونده است.

محسنی اژه ای در مورد علنی و یا غیرعلنی بودن جلسه دادگاه گفت: در دادگاه نپرسیدم که جلسه علنی یا غیر علنی است.

** دریافت کننده وام ۶ هزار میلیاردی در بازداشت است

سخنگوی دستگاه قضا درمورد فردی که وام شش هزار میلیاردی گرفته، گفت: این فرد در بازداشت است تا به نحوی از انحا اموال شناسایی شود.

وی تاکید کرد: این فرد هنوز آزاد نشده است.

** با مسوولی که در اجرای قانون کوتاهی کرد باید برخورد شود

محسنی اژه ای با بیان اینکه در مبارزه با فساد باید اراده جدی داشته باشیم، گفت: این اراده جدی، قانون و اجرای خوب قانون نیز می خواهد.

وی ادامه داد: به نظر می رسد اکنون اراده شکل گرفته و همه حداقل زبانی بیان می کنیم که البته باید آن را به عمل برسانیم.

سخنگوی دستگاه قضا با بیان اینکه شاید قانون در این موارد کم و نقص قانون وجود داشته باشد، افزود: در اجرا مشکل جدی داریم و در مبارزه با فساد زمین خواری صرفا نباید به طرف فردی که تصرف غیرقانونی کرده برویم، بلکه باید سراغ مسوولی رفت که در این زمینه کوتاهی کرده است.

وی ادامه داد: تا مسوول نسبت به وظیفه خود سهل انگاری و قصور نداشته باشد، این تجاوز کمتر صورت می گیرد.

محسنی اژه ای تاکید کرد: مسوولی که در اجرای قانون کوتاهی کرده باید به تناسب قصورش با او برخورد شود؛ مثلا مدیری که کوتاهی کرده نباید دیگر در آن سمت باشد و نیازی نیست که این برخورد قضایی باشد.

به گفته وی، بیش از قانون به اجرای صحیح قانون نیاز داریم

** درباره خبر برداشت ۳۰ میلیاردی از صندوق رفاه

محسنی اژه ای درمورد خبر برداشت ۳۰ میلیاردی از صندوق رفاه گفت: این خبر را دیشب مطلع شدم و امروز تلاش کردم دادستان تهران را پیدا کنم تا در جریان خبر قرار بگیرم.

وی ادامه داد: در سایت هایی، چنین خبری از قول دبیر ستاد مفاسد اقتصادی نقل شده بود.

** دادگستری مرجع تظلم خواهی همه است

خبرنگاری درخصوص شکایت برخی دانشجویان بورسیه به قوه قضاییه و اینکه آیا این دستگاه به شکایات آنها رسیدگی می کند یا نه پرسید که سخنگوی دستگاه قضا پاسخ داد: دادگستری مرجع تظم خواهی همه افراد است و اگر کسی شاکی باشد طبیعی است که رسیدگی می شود.

وی ادامه داد: در این موارد و چه موارد دیگر، بطور طبیعی هر کسی شکایتی داشته باشد، دستگاه قضا به آن رسیدگی می کند.

** وجود گشت در مکان هایی که تصرف عدوانی است بیشتر باشد

معاون اول قوه قضاییه در مورد اقدامات عملی و اجرایی دستگاه قضا نسبت به تجاوز به زمین و منابع طبیعی افزود: در مورد تجاور به زمین چه منابع طبیعی، چه تغییر کاربری های غیر صحیح، چه تبدیل زمین های کشاورزی و چه تجاوز به ارتفاعات، از دولت و سازمان های ذیربط تقاضا می کنیم این موارد را دنبال کنند تا اجاز ندهد تصرفی صورت گیرد.

محسنی اژه ای با بیان اینکه یکی از معاونان صدا وسیما که نقطه ای را نشان داده و گفته بود در آنجا ۱۰ هزار ساختمان غیرمجاز ساخته شده، گفت: این آقا نیز قبلا در آن سمت حضور داشت و کسی نبود که از او بپرسد شما کجا بودید این ۱۰ هزار ساختمان ساخته شد.

وی پیشگیری را مقدم بر درمان دانست و ادامه داد: در برخی استان های از جمله تهران، دادستانی رییس کل داگستری و معاون وی از مسوولان شهرستان دعوت کردند و آنها نیز برای مبارزه با زمین خواری قول همکاری دادند و نیز قول دادند که اجازه نمی دهند خلافی صورت گیرد و اگر مواردی غیرقانونی انجام شده از راه قانونی رفع تصرف کنند.

محسنی اژه ای همچنین از ایجاد گشت در مکان هایی که تصرف عدوانی بیشتر مشاهده می شود خبر داد و گفت: این گشت ها در این مکان ها مستقر می شوند تا مراقبت کنند تا کارهای خلاف صورت نگیرد.

وی افزود: رسیدگی سریع تر به پرونده، دیگر اقدامات عملی دستگاه قضا در مبارزه به زمین خواری است که از دادگاه ها خواسته شده تا زودتر به این پرونده ها رسیدگی شود.

** اموال شناسایی شده بابک زنجانی ۴ هزار میلیارد تومان است

وی در پاسخ به سووال خبرنگاری در خصوص آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی گفت: میزان اموال شناسایی شده او چهار هزار میلیارد تومان است، اما این رقم، مورد اعتراض قرار گرفته که به هیات سه نفره کارشناسی برای بررسی بیشتر واگذار شده است.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه اموال شناسایی شده او تکاپوی بدهی بانک و وزارت نفت را نمی دهد، افزود: همچنان در حال شناسایی اموال هستیم اما او در سال ۹۴ به وزارت نفت وکالت داده که این اموال شناسایی شده اش در اختیار این وزارتخانه قرار گیرد.

وی ادامه داد: وزارت نفت نیز نماینده ای به دادستانی معرفی کرده که اگر مورد نظر کارشناسان این وزارتخانه باشد، اموال شناسایی شده، تحویل وزارت نفت می شود.

محسنی اژه ای افزود: هنوز پرونده او به دادگاه نرفته و در مرحله صدور کیفرخواست قرار دارد اما همچنان سه نفر از متهمان بازداشت و بقیه با قرار مناسب آزاد هستند.

** نظارت های آشکار و مخفی برای ارتقا سلامت و محیط قضایی

معاون اول قوه قضاییه یکی از اولویت های کاری این نهاد را ارتقای سلامت محیط قضایی عنوان کرد و گفت: اکنون محیط قضایی، وضعیت خوبی دارد اما باید سلامت این محیط ارتقا یابد که به همین منظور نظارت های آشکار و مخفی داریم.

محسنی اژه ای افزود: عیونی در دستگاه قضا داریم که افراد خاطی اعم از دلالان، وکلا، کارمندان یا قضاتی که کار خلاف انجام می دهند را به صورت مخفی و آشکار شناسایی کنند و همچنین حفاظت اطلاعات قوه قضاییه نیز در این زمینه اقدامات خود را تشدید کرده است.

وی با بیان اینکه برای کاهش تخلفات نیز آموزش های لازم تشدید می شود، ادامه داد: عزم جدی در سال های گذشته در این زمینه وجود داشته که با افراد متخلف به صورت جدی تر برخورد شود، بطوریکه در سال گذشته نیز افرادی سلب صلاحیت قضایی شدند و افراد دیگر نیز دستگیر و بازداشت شده اند که در این طیف برخی قضات، کارمندان، دلالان و جاعلانی که خود را منتسب به دستگاه قضا می کردند، وجود دارند.

محسنی اژه ای گفت: پرونده ای در این زمینه تشکیل شده و در حال رسیدگی است، اما باید اقداماتی صورت گیرد و تمهیداتی اندیشیده شود که یک قاضی در فضای مناسب، کار خود را دنبال کند.

** جذب قضات بیشتر در دستگاه قضا

سخنگوی قوه قضاییه به جذب قضات بیشتر در دستگاه قضا اشاره کرد و افزود: اگر حجم کار قاضی زیاد باشد از نظر کیفی در کار او تاثیر گذار است که به همین منظور سال گذشته قضاتی در دستگاه قضا جذب شدند و یکهزار و ۲۰۰ نفر نیز مشغول آموزش هستند و پس از پایان دوره آموزشی خود، جذب می شوند.

محسنی اژه ای گفت: همچنین تلاش کردیم مجوز استخدام تعدادی کارمند در دستگاه قضا را بگیریم که این موضوع نیز انجام شد و تعدادی استخدام شده و یا می شوند.

وی، یکی دیگر از مشکلات دستگاه قضا را کمبود زیرساخت ها عنوان کرد و افزود: در برخی جاها، قضات ما از نظر مکانی مشکل دارند اما قوه قضاییه بودجه لازم در این زمینه را ندارد و از این نظر عقب افتادگی زیادی داریم.

محسنی اژه ای ادامه داد: برخی مجتمع های ما از نظر مکانی در فشار هستند که در این جهت تلاش می شود اقداماتی برای تامین زیرساخت ها انجام دهیم.

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص معاضدات قضایی نیز گفت: این معاضدات مانند استفاده از فناوری های نوین باید توسعه یابد تا مراجعه مستقیم به دستگاه قضا را کاهش دهیم و در مجموع می توان گفت که برای ایجاد زیرساخت ها در سال جاری، قدم های خوبی برداشته خواهد شد.

** مبلغ بدهی ۱۰ نفر از بدهکاران بانکی قابل توجه است

محسنی اژه ای به پرونده بدهکاران بانکی اشاره کرد و گفت: مبلغ بدهی ۱۰ نفر از متهمان یا بدهکاران بانکی که در بازداشت هستند، قابل توجه است.

وی افزود: برخی از این افراد چون ادعا داشتند که با مشکلات اقتصادی مواجه هستند، بانک بدهی آنان را تقسیط کرده و در حال پرداخت بدهی خود هستند.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: همچنین تعداد محدودی از این افراد که اقدام جدی برای پرداخت بدهی خود نکرده اند، بازداشت شده و در حال بررسی اموال و طلب آنها هستند.

محسنی اژه ای افزود: اکنون به طور نسبی اگر به همین روش جلو برویم، وضع از این بهتر می شود به شرطی که بانک ها مسیر گذشته را تکرار نکنند و نظارت ها نیز بیشتر شود تا دیگر شاهد معوقات بانکی بی رویه نباشیم.

ادامه دارد…

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.