استفاده از گوشت بوفالو وارداتی در سبد خانوار ممنوع

double-quot

تهران – جارپرس -مدیرکل دفتر نظارت بربهداشت عمومی سازمان دامپزشکی کشور تاکید کرد: استفاده گوشت بوفالو هندی وارداتی در سبد خانوار به عنوان گوشت چرخ کرده یا سایر فرآورده های خام دامی ممنوع است و با متخلفان برخورد قانونی می شود.

کد خبر : 9114
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 1 اردیبهشت 1394 - 10:04
استفاده از گوشت بوفالو وارداتی در سبد خانوار ممنوع

 

به گزارش جارپرس از ایرناعباس عباسی روز سه شنبه ، دستورالعمل های بهداشتی تولید گوشت بوفالو داخلی را با گوشت بوفالو وارداتی متفاوت دانست و افزود: استفاده از گوشت بوفالو تولید داخل بخاطر آنکه دارای استاندارد بالایی است در سبد خانوار ممنوعیتی ندارد اما استفاده از نوع هندی آن خلاف قانون است، البته بهره گیری از این نوع گوشت در تمام دنیا در سبد خانوار مرسوم است.

وی اظهار داشت: براساس ضوابط و دستورالعمل سازمان دامپزشکی کشور، مجوز واردات گوشت بوفالو هندی تنها برای مصارف صنعتی و مواد غذایی حرارت دیده همچون سوسیس، کالباس و همبرگر صادر می شود و به هیچ عنوان واردکنندگان نباید این گوشت را وارد چرخه مصرف خانگی همچون گوشت چرخ کرده کنند.

وی گفت: هرگونه استفاده گوشت بوفالو وارداتی خارج از فرایند صنایع غذایی و شبکه نظارتی سازمان دامپزشکی کشور ممنوع است.

به گفته مدیرکل دفتر نظارت بربهداشت عمومی گفت: گوشت بوفالو وارداتی قبل از فرآوری (فرآورده خام دامی)تحت نظارت بهداشتی سازمان دامپزشکی کشور و در حین فرآوری تحت نظارت ناظرین بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کارخانجات قرار دارد.

وی تاکید کرد: تاکنون سازمان دامپزشکی کشور مجوزی برای مصرف گوشت وارداتی بوفالو هندی در سبد خانوار همچون گوشت چرخ کرده و رستوران ها برای واردکنندگان صادر نکرده است.

عباسی گفت: طبق نمونه برداری های ناظرین بهداشتی سازمان دامپزشکی در سراسر کشور، برخی گوشت های چرخ کرده مشکوک به وجود گوشت بوفالو وارداتی هندی به صورت رندم مورد آزمایش قرار گرفته و در بازار و انبارها شناسایی و جمع آوری و از چرخه مصرف خارج شده و با متخلفان از طریق مجاری قانونی برخورد شده است.

وی ادامه داد: شناسایی گوشت گاو، گاومیش و سایر گوشت های خام دامی در گوشت چرخ کرده برای سازمان دامپزشکی کشور آسان است بنابراین مشکلی در شناسایی گوشت بوفالو وارداتی هندی در گوشت چرخ کرده نداریم.

مدیرکل دفتر نظارت بربهداشت عمومی سازمان دامپزشکی تصریح کرد: گوشت وارداتی دارای یکسری الزامات بهداشتی است که باید طبق ضوابط و مسائل بهداشتی و قرنطینه ای داخلی ما تطبیق داده شود، به طوری که وقتی محصولی وارد می شود الزاماتی را برای واردکنندگان تبیین می کنیم که این الزامات بایستی رعایت شود.

وی اضافه کرد: از آنجا که شرایط بهداشتی کشورهای دیگر با شرایط بهداشتی کشور ما متفاوت است، برنامه های ملی داخلی ما براساس ضوابط خود کشور تعیین می شود و در خصوص واردات یک ضوابط سختگیرانه تری را اعمال می کنیم.

عباسی گفت: سال گذشته قریب به ۳۲ هزار راس بوفالو با نظارت سازمان دامپزشکی کشور کشتار و وارد زنجیره مصرف خانوار شد و هیچ ممنوعیتی در مصرف گوشت بوفالو تولید داخل نداریم.

مدیرکل دفتر نظارت بربهداشت عمومی سازمان دامپزشکی افزود: طبق ضوابط و قوانین سازمان دامپزشکی کشور، گوشت بوفالو هندی وارداتی با وجود داشتن استاندارد اما از ممنوعیت مصرف در سبد خانوار کشور ما برخوردار است.

وی با بیان آنکه قرار است امسال ۴۸۰۰ تن گوشت بوفالو از هند وارد شود، گفت: طی چهارسال گذشته به طور تقریبی حدود ۱۱۳ تا ۱۱۴ هزار تن بوفالو داخلی تحت نظارت بهداشتی سازمان دامپزشکی کشور کشتار و وارد چرخه مصرف شده است.

وی میزان مصرف گوشت بوفالو را سالانه برای خانوار ۶ هزار تن و برای بخش صنعتی حدود ۸۰ هزارتن عنوان کرد و افزود: هر ساله گوشت بوفالو تولید داخلی در سبد خانوار و گوشت وارداتی در مواد غذایی صنعتی حرارت دیده بکارگرفته می شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.