0 نظر
193 بازدید

نبرد کاخ سفید و کنگره بر سر تحریم های جدید علیه ایران

double-quot

تهران – جارپرس -روزنامه دنیای اقتصاد می نویسد :رایس با تاکید بر این نکته که تحریم های بیشتر در این مقطع سازنده نیست، افزود: «آمریکا امروز با تهران بر سر سطح غنی سازی، نیروگاه تولید پلوتونیوم اراک و همچنین وجود شفافیتی بی سابقه در برنامه هسته‎ای ایران به توافق موقت رسیده است.»

کد خبر : 6939
تاریخ انتشار : یکشنبه 16 آذر 1393 - 6:58
نبرد کاخ سفید و کنگره بر سر تحریم های جدید علیه ایران

رایس تاکید کرد ایرانی‎ها اعلام کرده اند اگر مجازات مالی جدید علیه آنها به کار گرفته شود از مدار دیپلماسی بیرون خواهند رفت.

در شرایطی که قانون گذاران افراطی کنگره آمریکا عزم خود را جزم کرده‎اند تا برای اعمال فشار بیشتر بر ایران تحریم های جدیدی علیه کشور وضع کنند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هشدار داد که اکنون زمان مناسبی برای تصویب تحریم جدید علیه ایران نیست؛ اگرچه او ادعا کرد که تحریم ها نقشی کلیدی داشته اند. ماری هارف می‎گوید: «ما یک دفاع محکم در برابر آنها ارائه خواهیم داد تا بگوییم چرا اکنون زمان مناسبی برای تحریم های جدید نیست.»

همزمان مرضیه افخم، سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران از برگزاری یک دور مذاکره با ۱+۵ در ماه جاری میلادی (دسامبر) طبق توافق خبر داد و مجید تخت روانچی نیز ابراز امیدواری کرد که با اتخاذ گام‎های جدی از سوی گروه ۱+۵ در مذاکرات هسته‎ای، به زودی به توافق جامع دست یابیم.

دیپلمات های ارشد آمریکایی قصد دارند طی هفته جاری «با ارائه استدلال هایی قوی» از قانون گذاران آمریکایی بخواهند تا از افزودن بر تحریم ها علیه ایران چشم پوشی کنند. خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه نوشت که وندی شرمن، معاون موقت وزیر خارجه آمریکا، در صدر دیپلمات هایی قرار دارد که قصد دارند در این زمینه با کنگره صحبت کنند. شرمن از ماه ها پیش ریاست تیم مذاکره کننده آمریکا در مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ را بر عهده داشته است. روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» روز سه شنبه گذشته نوشت که سناتور رابرت منندز، رئیس کمیته روابط خارجه سنای آمریکا، هم اینک به دنبال اِعمال تحریم های سنگین تر علیه ایران است. منندز به «وال استریت ژورنال» گفت که اگر مذاکرات با جمهوری اسلامی تا مهلت تعیین شده در مارس ۲۰۱۵ به توافق نهایی منجر نشود، تحریم ها علیه ایران باید افزایش پیدا کند.

او ادعا کرد که «تحریم ها باعث شد ایران به میز مذاکره بیاید و تحریم بیشتر هم باعث می شود ایران توافق کند.» بنا بر این گزارش، رابرت منندز قصد دارد درخواست تحریم بیشتر علیه ایران را به یک لایحه تخصیص بودجه دفاعی که هم اینک در دست بررسی است ضمیمه کند. برای جلوگیری از این اقدام، وندی شرمن روز پنج شنبه پشت درهای بسته جلسه ای با اعضای کنگره خواهد داشت. به گفته خانم شرمن، اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران می تواند ماه ها تلاش سخت دیپلماتیک را با خطر شکست روبه رو کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه شنبه درباره جلسه پیش روی شرمن با کنگره به خبرنگاران گفت: «در مورد اینکه الان وقت تحریم جدید نیست، استدلالی بسیار قوی به آنها ارائه خواهیم داد.» او افزود: «ما این استدلال را چه علنی، چه خصوصی و چه در تمام سطوح مطرح خواهیم کرد؛ چرا که قویا به آن باور داریم.»به گفته هارف، مقام های ارشد قصد دارند «پیشرفت هایی» که طی ماه های گذشته در مذاکرات با ایران به دست آمده را برای اعضای کنگره شرح بدهند.

هارف می‎گوید: مقامات همچنین درباره پیشرفت های به دست آمده در جریان مذاکرات ماه های گذشته به قانون گذاران مخالف توضیح خواهند داد. او همچنین گفت: «واضح است که به منظور حفظ امانت در مذاکرات نمی توانیم همه جزئیات را به اشتراک بگذاریم؛ اما قانون گذاران باید همچنان روی دیپلماسی سرمایه گذاری کنند.» کارشناسان هشدار داده اند تحریم های جدید به شدت ایران را خشمگین خواهد کرد.» هارف در پایان مدعی شد: «اگر نگوییم بزرگ ترین دلیل، اما یکی از دلایلی که موجب حضور ایران پای میز مذاکره شده است تحریم هایی بوده که کنگره اعمال کرده و وزیر امور خارجه نیز از آن حمایت کرده است، بنابراین، تحریم ها نقشی کلیدی داشته است.»

از دیگر سو سناتور راند پل نیز نسبت به اعمال تحریم‎های بیشتر علیه ایران هشدار داد و گفت این مساله ممکن است ایران را از پای میز مذاکره دور کند.

به گزارش «ایرنا»، راند پل در کنفرانس خبری به همراه سناتور منندز، اشاره کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی از تمدید مذاکرات تمجید کرده و آن را راهی برای ایجاد تغییر در پاره ای از بخش های گفت وگوها دانسته است. او معتقد است: آمریکا هرآنچه که در توانش باشد انجام خواهد داد تا مانع دستیابی ایران به آنچه که او سلاح هسته‎ای نامید شود. پل تاکید کرد که بنا نهادن تحریم‎ها در این مرحله از مذاکرات می تواند جلوی تمام پیشرفتی را که تاکنون به دست آمده است، بگیرد. به نوشته وال استریت ژورنال، مذاکرات هسته‎ای ایران برای هفت ماه دیگر تمدید شده است و طبق اعلام مقامات آمریکایی و ایرانی، دو طرف نتوانسته اند شکاف هایی را که بر سر دو موضوع کلیدی مذاکرات شامل آینده ابعاد ظرفیت تولید سوخت هسته ای ایران و شتاب لغو تحریم ها است، پر کنند.

هشدار رایس به کنگره

همچنین سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در مخالفت با سخنان رابرت منندز، سناتور تندروی دموکرات که خواهان تشدید تحریم‎ها علیه ایران است، می‎گوید که اعمال تحریم‎های بیشترعلیه ایران، مذاکرات هسته‎ای را با شکست مواجه خواهد کرد. به گزارش پایگاه خبری هیل و روزنامه وال استریت ژورنال، رایس روز دوشنبه و در جریان کنفرانس خبری افزود: «اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران تبعاتی خواهد داشت.» او با اشاره به برخی از این پیامدهای منفی، تاکید کرد که از جمله این تبعات گروه ۱+۵ از هم خواهد پاشید و جامعه بین الملل نیز آمریکا را بابت شکست مذاکرات سرزنش خواهد کرد نه ایران را و ایرانی‎ها هم به این نتیجه خواهند رسید که دیگر دلیلی برای ادامه روند مذاکره نمی‎بینند.

رایس با تاکید بر این نکته که تحریم های بیشتر در این مقطع سازنده نیست، افزود: «آمریکا امروز با تهران بر سر سطح غنی سازی، نیروگاه تولید پلوتونیوم اراک و همچنین وجود شفافیتی بی سابقه در برنامه هسته‎ای ایران به توافق موقت رسیده است.» رایس تاکید کرد ایرانی‎ها اعلام کرده اند اگر مجازات مالی جدید علیه آنها به کار گرفته شود از مدار دیپلماسی بیرون خواهند رفت.

یک دور مذاکره در دسامبر

همزمان سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن تکذیب تغییر در مفاد توافق ژنو و تفاهمات قبلی گفت که هنوز زمان و مکان دور بعدی مذاکرات اتمی ایران با کشورهای گروه ۵+۱ مشخص نیست، اما طبق توافق در دسامبر یک دور مذاکره برگزار خواهد شد. به گزارش «ایرنا»، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز چهارشنبه، در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران گفت که هنوز زمان و مکان دور بعدی مذاکرات ایران و کشورهای گروه ۵+۱ مشخص نیست و دو طرف در حال گفت وگو در این باره اند. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره جزئیات تمدید مذاکرات وین و تغییر در این توافقات گفت: «اخباری منتشر شده است که درصدد رد و تایید آن نیستم، اما هیچ گونه تغییری بر اساس توافق ژنو و چارچوب هایی که تعیین شده است در دوره تمدید عمل خواهد شد و تغییری در مفاد ژنو و تفاهمات قبلی رخ نداده است.» خانم افخم اضافه کرد: «هرگونه فعالیتی که در زمینه ذخایر غنی شده و اکسید شده و تبدیل آنها به میله سوخت است دقیقا منطبق با فعالیت ها و نیازهای برنامه های تحقیقاتی کشور است.»

افخم افزود: «طبق اطلاعی که پیدا کردیم میزانی که ماهانه برای کار نیاز دارند حتی کاهش هم پیدا کرده یعنی میزانی که قرار بود از اکسید به میله سوخت تبدیل شود. این چارچوب است و برنامه رآکتور تحقیقاتی تهران نیز براساس همین است و تغییر ویژه‎ای هم رخ نداده است.»

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این پرسش که چرا نتایج مذاکرات به مردم و رسانه ها داده نشده است، گفت که آنچه قابل اطلاع رسانی بوده کاملا اطلاع رسانی شده است. او افزود: «در میان کشورهای مذاکره کننده، بیشترین میزان ارائه اطلاعات را ما داشته‎ایم و این هم وظیفه تیم مذاکره کننده بوده است و بازهم آمادگی داریم به هر گونه ابهامی که برای افکار عمومی وجود دارد پاسخ دهیم.»

جای هیچ گونه نگرانی نیست

افخم در ادامه به بیانات رهبر معظم انقلاب درباره مذاکرات و نتیجه آن در وین و سخنان رئیس جمهوری بعد از پایان مذاکرات اشاره کرد و گفت: «این نشان می‎دهد که جای هیچ گونه نگرانی نیست. مساله مذاکرات و روندی که طی می‎شود کاملا دقیق و شفاف به افکار عمومی منتقل می‎شود که باعث آرامش است.»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره ابعاد توافق سیاسی نیز توضیح داد که مذاکره کنندگان باید چارچوبی را تعیین کنند که براساس آن بتوانند روی توافقات و جزئیات توافق کارهای بعدی صورت بگیرد و آن چارچوب همان بحث توافق سیاسی است. او افزود: «چنانچه این توافق حاصل شود مسیر و روند برای نگارش جزئیات و توافق در خصوص جزئیات مشخص می‎شود.»

در خلأ کار نمی‎کنیم

افخم درباره اینکه آیا توافق سیاسی موضوع تحریم ها را شامل می شود یا خیر؟ گفت: «همان گونه که آقای ظریف بارها تاکید کردند هیچ توافقی حاصل نمی‎شود مگر اینکه روی همه موضوعات توافق شود؛ بنابراین همه موضوعات باید مورد تفاهم قرار گیرد تا امکان ورود به جزئیات باشد.» او درباره اظهارنظرهای طرف آمریکایی مبنی بر اینکه برخی تحریم‎ ها را برداریم، امکان دارد بتوانیم به بهانه حقوق بشر و حمایت ایران از تروریسم آنها را وضع کنیم، افزود: «اظهارنظر درباره اینکه بعد از حل این موضوع سراغ چه چیز می روند، زودهنگام است. اجازه دهید در روند و متناسب با اخبار و تحولاتی که پیش خواهد آمد جلو برویم. سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: «البته ما هم برای خود چارچوب و نقشه راه داریم و اینطور نیست که در خلأ کار کنیم و متناسب با روندی که پیش خواهد رفت، کار را دنبال می‎کنیم.»

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره اینکه توافق انجام شده است و الان اعلام نمی شود، گفت: «دوستانی هستند که اصرار دارند در روند اطلاع رسانی و آن چیزی که از سوی مذاکره کنندگان و حوزه‎های پیرامونی آن به طور صریح و رسمی اعلام می‎شود، شک ایجاد کنند.» او افزود: «ما پیش از این هم و قبل از مذاکرات مسقط اعلام کردیم هیچ گونه توافقی نشده است و همه چیز در روز مذاکره شکل می‎گیرد و در مذاکرات اخیر هم همین گونه شد. اگر دوستان روند اظهارنظرها و اخبار منتشر شده را دنبال کنند می‎بینند که واقعا اخبار در مسیر و همگام با آن چیزی است که در فضای مذاکرات انجام شده است.» به گفته سخنگوی وزارت خارجه این خبرها و گمانه زنی‎هایی که ابراز می شود، درست نیست. او اضافه کرد: «این که توافقی حاصل شده و الان گفته نمی‎شود کاملا غلط و کذب است، اما در عین حال امروز مذاکره کنندگان به یک دیدگاه نزدیکتری رسیده اند، اگرچه هنوز برخی اختلافات هست.»

گام های بزرگ ایران

در عین حال معاون اروپا و آمریکای وزارت امورخارجه در دیدار با معاون وزیر خارجه ایتالیا ابراز امیدواری کرد که با اتخاذ گام‎های جدی از سوی گروه ۱+۵ در مذاکرات هسته‎ای، به زودی به توافق جامع برسیم. به گزارش «ایرنا» به نقل از اداره کل دیپلماسی رسانه‎ای وزارت امور خارجه، مجید تخت روانچی در دیدار با لاپو پیستللی، معاون وزیر خارجه ایتالیا درباره مذاکرات هسته‎ای گفت: «جمهوری اسلامی ایران گام‎های بزرگی برای حل این موضوع برداشته و امیدوار است با اتخاذ گام‎های جدی از سوی طرف مقابل، به زودی به توافق جامع برسیم.»

نشست ویژه شورای حکام

همچنین آژانس بین المللی انرژی هسته ای اعلام کرد هفته آتی نشست ویژه ۳۵ عضو شورای حکام برای بررسی بودجه لازم برای نظارت بر برنامه هسته ای ایران برگزار خواهد شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از آسوشیتدپرس، آژانس بین المللی انرژی هسته ای در ایمیلی اعلام کرد که نشست فوق در ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) برگزار خواهد شد. دیپلمات ها می گویند که یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس، احتمالا در این نشست درخواست ۵ میلیون دلار دیگر برای پرداخت هزینه های نظارت بر برنامه هسته ای ایران ارائه خواهد کرد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.