شانزدهم آذر در آینه تاریخ معاصر ایران

double-quot

تهران – جارپرس -امروز یک شنبه شانزدهم آذر ۱۳۹۳ هجری خورشیدی، چهاردهم صفر ۱۴۳۶ هجری قمری و هفتم دسامبر ۲۰۱۴ میلادی است. ۶۱ سال پیش در چنین روزی، دانشجویان دانشگاه تهران در آستانه ی سفر نیکسون معاون رییس جمهوری آمریکا به ایران تظاهراتی برگزار کردند که با دخالت نیروهای نظامی سه تن ازآنان شهید و تعدادی نیز دستگیر شدند.

کد خبر : 6931
تاریخ انتشار : یکشنبه 16 آذر 1393 - 5:01
شانزدهم آذر در آینه تاریخ معاصر ایران

مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

۱۶ آذر ۱۳۷۲

جواد معروفی آهنگساز مشهور ایرانی در ۷۸ سالگی درگذشت، او سال‏ها عضو شورای عالی موسیقی رادیو بود.

۱۶ آذر ۱۳۵۷

مراسم بزرگداشت دانشجویان شهید واقعه ی شانزدهم آذر ۱۳۳۲هجری خورشیدی، در دانشگاه تهران، به یک اجتماع بزرگ سیاسی علیه ی رژیم پهلوی و سیاست های آمریکا در ایران، تبدیل شد.

۱۶ آذر ۱۳۵۷

سپهبد حاتم جانشین ستاد ارتش در جلسه ی شورای امنیت ملی اعتراف کرد که غیبت و فرار سربازان افزایش یافته است و سربازان باقی مانده روحیه رویارویی با مردم را به خوبی ندارند.

۱۶ آذر ۱۳۵۶

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: ۲۱ دانشگاه ایران با ۱۷۰ هزار دانشجو یا در حال اعتصاب هستند یا تعطیل شده اند.

۱۶ آذر ۱۳۵۶

دانشکده ی اقتصاد دانشگاه تهران شاهد برگزاری تظاهرات ضدآمریکایی بود، در جریان این تظاهرات پرچم این کشور لگدمال شد و دانشجویان فریاد زدند: «یانکی به خانه ات بازگرد.»

۱۶ آذر ۱۳۳۲

تظاهراتی در دانشگاه تهران در آستانه ی سفر نیکسون معاون رییس جمهوری آمریکا به ایران و تجدید روابط سیاسی ایران و انگلیس، که دو روز قبل از آن توسط نخست وزیر وقت اعلام شده بود، به وقوع پیوست. این تظاهرات با یورش نیروهای نظامی به محوطه ی دانشگاه و به شهادت رسیدن سه تن از دانشجویان در هم شکسته شد.

۱۶ آذر ۱۳۲۳

نماینده ی مجلس شورای ملی پرسش های ده گانه ی خود را در خصوص خرج های بیهوده ای که در بانک ملی شده و عملیات خلاف وظیفه که در آن جریان دارد از وزیر دارایی مطرح کرد. پرسش های وی درباره ی اعتبارات بانک، هزینه های پذیرایی، تبلیغات و ساخت زورخانه و داشتن مطب و مریضخانه بود. وی انتخاب نشدن قایم مقام مدیرکل بانک، پرداخت نکردن اسناد خزانه، اعلان جراید در مورد تنزل اسکناس، تأخیر در پرداخت های حواله های دولتی و حقوق دامپزشکان را نیز مورد سؤال قرار داد.

۱۶ آذر ۱۳۰۵

وزارت مالیه درباره ی منع ورود اشیاء تجملی لایحه ای را تصویب کرد و در مقدمه ای به ضرورت منع ورود برخی اشیاء و از جمله اشیای تجملی اشاره شد.

۱۶ آذر ۱۳۰۴

مجلس موسسان ایران کار تغییر قانون اساسی را در تهران آغاز کرد که هدف از این تغییر برکناری قاجاریه و برقراری رژیم پهلوی بود.

۱۶ آذر ۱۳۰۲

وزارت مالیه در بخش نامه ای به اداره مالیه در ایالات و ولایات از آنان خواست برای خشکاندن ریشه ی قاچاق، مبدا آن را پیدا و مجرمان حقیقی را دستگیر کنند.

۱۶ آذر ۱۳۰۲

یک گروه ژاپنی با وزیر امورخارجه دیدار کرد و درباره ی پیمان تجاری و تشکیل نمایندگی سیاسی به گفت و گو پرداخت.

۱۶ آذر ۱۳۰۰

سفیر انگلیس در واشنگتن نسبت به قرارداد شرکت آمریکایی استاندارد اویل با دولت قوام اعتراض و تاکید کرد که از حمل نفت شمال ایران از راه اراضی حوزه ی امتیازش، جلوگیری خواهد کرد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.