0 نظر
661 بازدید

بودجه ۹۴ فردا رونمایی می شود/ اعلام مختصات برنامه مالی یک ساله دولت

double-quot

تهران – جارپرس -براساس برنامه ریزی ها، دولت قرار است بودجه ۲۱۹٫۶ هزار میلیارد تومانی سال ۹۴ را فردا به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند که اجرایی نمودن سیاست های اقتصاد مقاومتی، تنش زدایی در سیاست خارجی، مدیریت بدهی های بخش دولتی، تداوم اجرای هدفمندی یارانه ها و کاهش نرخ تورم به همراه ارتقا قدرت خرید مردم و بهبود رفاه اجتماعی از مهم ترین رویکردهای آن است.

کد خبر : 6901
تاریخ انتشار : شنبه 15 آذر 1393 - 6:45
بودجه ۹۴ فردا رونمایی می شود/ اعلام مختصات برنامه مالی یک ساله دولت

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سال ۸۷ برای جلوگیری از بی نظمی در تقدیم بودجه به مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفتند با اصلاح آیین نامه داخلی مجلس، دولت ها را وادار به ارائه لایحه بودجه تا ۱۵ آذر ماه هر سال نمایند.

هرچند سال گذشته اولین سال فعالیت دولت یازدهم محسوب می شد اما تمام تلاش خود را برای ارایه به موقع بودجه سال ۱۳۹۳ انجام داد تا آنکه موفق شد این لایحه را در تاریخ ۱۷ آذر ماه و تنها با دو روز تاخیر و به علت تعطیلات با سقف ۷۸۳هزار میلیارد تومان به مجلس تقدیم کند.

امسال نیز دولت یازدهم دومین بودجه خود را به مجلس شورای اسلامی ارایه می دهد که این بار نیز به تعهدات خود پایبند بوده و بودجه سال ۹۴ را در زمان مقرر رونمایی می کند.

برهمین اساس بودجه سال ۹۴ برای دومین سال پیاپی در موعد مقرر و تنها با یک روز تاخیر به مجلس شورای اسلامی ارایه می شود.

رییس جمهوری هفته گذشته در خصوص ویژگی های بودجه ۹۴ گفته بود: بودجه سال آینده نه تنها دارای رشد خواهد بود بلکه بودجه عمرانی نیز با رشد همراه شده یعنی بودجه برحسب منابع و مصارف ۲۱۹ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی اضافه کرد: رقم ۲۱۹٫۶ هزار میلیارد تومان در جلسه هیات وزیران برای بودجه سال آینده مشخص شد که البته ممکن است این رقم تا پایان هفته مختصر تغییری داشته باشد.

رییس جمهور تصریح کرد: بودجه عمرانی برای سال آینده ۴۶٫۱ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

این درحالی است که وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در خصوص بودجه سال ۹۴ گفته بود پیش بینی بودجه ۹۴ با فرض ادامه تحریم ها تنظیم شده است.

علی طیب نیا گفته بود: به طور یقین تبصره هدفمندی یارانه ها در بودجه ۱۳۹۴ نیز گنجانده می شود.

محمدباقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی نیز درباره بودجه سال ۹۴ گفته است: دولت برای بودجه سال ۹۴ کل کشور ۱۷ رویکرد اساسی را در دستور کار دارد. اجرایی نمودن سیاست های اقتصاد مقاومتی، تنش زدایی در سیاست خارجی، مدیریت بدهی های بخش دولتی، تدوام اجرای هدفمندی یارانه ها و کاهش نرخ تورم به همراه ارتقا قدرت خرید مردم و بهبود رفاه اجتماعی از مهم ترین رویکردهای جدید دولت در بودجه ۹۴ است.

البته ناگفته نماند که محسن حاج میرزایی دبیر هیات دولت نیز اعلام کرده است: مهمترین نکته درباره بودجه این است که دولت تدبیر و امید اصرار داشته و دارد که طبق قانون، لایحه بودجه را تا ۱۵ آذرماه به مجلس تقدیم کند. این اقدام، هم در راستای تبعیت از قانون است و هم اینکه قبل از شروع سال جدید، این فرصت را به مجلس شورای اسلامی می دهد که با دقت و فرصت کافی نسبت به بررسی لایحه اقدام کند و دولت هم بتواند پیش از آغاز سال ۹۴، قانون بودجه را که برنامه یک ساله دولت است در اختیار داشته باشد.

وی افزود: طبیعی است وقتی برنامه مالی دولت قبل از شروع سال قطعیت پیدا کند، ما از ظرفیت بیشتری برای تحقق اهداف و برنامه های پیش بینی شده برای سال ۹۴ برخوردار خواهیم بود. نکته دیگر اینکه دولت اصرار دارد آیین نامه های اجرایی قانون بودجه را هرچه سریعتر به تصویب برساند چون بسیاری از مواد قانونی، نیازمندآیین نامه های اجرایی هستند، وقتی قانون به موقع تصویب شود این امکان وجود دارد که آیین نامه های اجرایی قانون هم سریعتر تدوین شود و به روشن تر کردن تکلیف دستگاه های اجرایی و مأموریت های شان برای سال ۹۴ کمک کند.

وی تصریح کرد: تمام آیین نامه های اجرایی قانون بودجه ۹۳ را قبل از شروع سال جاری به تصویب هیأت وزیران رساندیم. امسال هم مصمم هستیم بعد از تصویب قانون بودجه در مجلس، آیین نامه های اجرایی آن را آماده کرده و به تصویب هیأت دولت برسانیم تا بتوانیم با آمادگی کامل سال ۱۳۹۴ را آغاز کنیم.

حاج میرزایی با اشاره به تلاش دولت در تدوین بودجه، اظهار داشت: امسال هیأت دولت حدود ۶ جلسه کامل را به صورت فوق العاده به بررسی وضعیت تبصره ها، سقف بودجه و ردیف های اختصاص یافته به دستگاه های اجرایی اختصاص داد و این به غیر از اوقاتی است که در معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی برای تدوین پیش نویس لایحه بودجه ۹۴ اختصاص پیدا کرده است؛ بنابراین دولت کار فشرده و دقیقی را در خصوص لایحه بودجه سال ۹۴ انجام داد که در جلسه هیأت وزیران، لایحه بودجه نهایی شد و توسط رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد شد.

دبیر هیات دولت خاطرنشان کرد: هرچقدر بودجه واقع بینانه تدوین شود، تفاهم کاملتری با مجلس خواهیم داشت کمااینکه در سال ۹۳ نیز همین طور بوده است. تبصره هایی که به عنوان بودجه ۹۴ مطرح است، قبلا در قالب تنظیم رابطه مالی دولت تقدیم مجلس شده بود که با مشکلاتی مواجه شد و اکنون در صورت دیگری در قالب یک طرح در مجلس در حال بررسی است و قرابت زیادی بین محورهایی که در دولت و مجلس مورد بررسی قرار گرفته وجود دارد. امیدواریم که با هماهنگی خوبی که در مجلس اتفاق خواهد افتاد، لایحه بودجه مسیر خوبی را طی کند.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز در تشریح جزییاتی از لایحه بودجه ۹۴ گفت: در این لایحه قیمت هر بشکه نفت ۷۰ دلار و میزان افزایش حقوق کارکنان دولت ۱۷ درصد پیش بینی شده است.

غلامرضا کاتب گفت: دولت کلیات بودجه را در جلسه هیات دولت مصوب کرد و براین اساس قیمت دلار و نفت در لایحه بودجه ۹۴ نیز پیش بینی شده است. همچنین براساس این مصوبه قرار است دولت یکشنبه آینده شانزدهم آذرماه لایحه بوجه ۹۴ یعنی بخش تفصیلی بودجه را تقدیم مجلس کند.

وی اضافه کرد: درلایحه بودجه ۹۴ قیمت هر بشکه نفت ۷۰ دلار پیش بینی شده است. پیشنهاد مجلس هم این بوده که قیمت نفت در بودجه واقع بینانه باشد و رقم آن به واقعیت نزدیک باشد. اکنون هم مجلس قطعا رقم پیشنهادی دولت را افزایش نمی دهد اگرچه ما با کاهش سنگین بودجه های عمرانی و جاری مواجه می شویم اما در راستای اقتصاد مقاومتی فرصت خوبی برای کاهش وابستگی بودجه به نفت وجود دارد.

کاتب درباره تعیین قیمت دلار در لایحه بودجه ۹۴ نیز گفت: قیمت دلار هیچ وقت براساس قانون برنامه پنجم رقم قطعی ندارد بلکه به صورت محاسبه شده آن هم بر مبنای نرخ مدیریت شناور پیش بینی خواهد شد.

وی از درآمد ۱۱ هزار میلیارد تومانی بخش بهداشت و درمان براساس لایحه بودجه ۹۴ خبر داد و افزود: خوشبختانه با احکام زیادی که دربخش بهداشت برای ادامه طرح تحول نظام سلامت پیش بینی شده و براساس نرخ بودجه ۹۳ پیش بینی این است که ۱۱ هزار میلیارد تومان درآمد برای بخش بهداشت و درمان در سال آینده ایجاد خواهد شد که این شامل یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده و ۱۰ درصد از درآمدهای هدفمندی است.

کاتب اظهار داشت: کل بودجه سال ۹۴ دویست و نوزده هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که ۸ هزار میلیارد تومان از بودجه سال ۹۳ بیشتر است.

وی گفت: از مجموع ۱۰۷ ماده ای که درباره احکام بودجه سال ۹۴ در صحن علنی مطرح شد ۷۵ ماده تصویب و ۱۵ ماده به کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون های تخصصی ارجاع شد که هفته آینده در صحن علنی بررسی می شود. ۲۰ ماده از احکام بودجه حذف شد اما ممکن است در روند کار بسیاری از احکام تکراری در قالب لایحه ای که دولت آن را ارائه می کند حذف شود.

وی درباره بودجه طرح های نیمه تمام افزود: این طرح ها کشور را با رکود اقتصادی روبرو کرده است. در حالی که زمان بهره برداری از طرح عمرانی باید سه سال باشد میانگین بهره برداری از این طرح ها در کشور ۱۲ سال است. برخی طرح ها هنوز به بهره برداری نرسیده مستهلک می شود. حدود ۲۹۰۰ طرح نیمه تمام عمرانی ملی و ۳۵ هزار طرح نیمه تمام استانی وجود دارد که برای اتمام آن ها به ترتیب ۳۰۰ هزار میلیارد تومان و یکصد هزار میلیارد تومان نیاز است.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: رقم تملک دارایی دولت که در این زمینه برای سال ۹۴ در بودجه پیش بینی شده ۴۶ هزار میلیارد تومان است که اگر محقق شود کشور از رکود اقتصادی خارج می شود. در سال ۹۴ دانشگاههایی که درآمد دارند می توانند براساس درآمد خود و تصویب هیات امنای دانشگاه از بانک ها برای تکمیل طرح های عمرانی نیمه کاره خود تسهیلات دریافت کنند البته این تسهیلات سقف دارد و براساس میزان درآمد دانشگاه تعیین شده است.

کاتب افزود: در بودجه سال ۹۴ یک درصد از درآمد مالیات بر ارزش افزوده به بخش درمان اختصاص یافته است. در سال ۹۴ دولت را موظف کرده ایم از ورود داروهای غیرضرور به کشور جلوگیری کند. مجلس دولت را موظف کرد در سال ۹۴ همه بیمه ها خدمات یکسانی را به همه مردم ارائه دهند.

وی درباره پرداخت مابه التفاوت قیمت تضمینی که دولت اعلام می کند با قیمت بازار به تولید کنندگان بخش کشاورزی گفت: دولت در سال ۹۴ موظف به پرداخت این مبلغ است.

وی افزود: برای رونق بخش پژوهش نیز اجازه دادیم همه اعضای هیات علمی دانشگاه ها در شرکت های دانش بنیان سهامدار و عضو شوند.

کاتب خاطرنشان کرد: واقعی بودن پیشنهاد دولت در بودجه سال ۹۴ ویژگی شاخص این بودجه است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.