0 نظر
167 بازدید

معاون وزیر ورزش و جوانان: دغدغه دولت رفع مشکل بیکاری جوانان است

double-quot

زنجان – جارپرس -معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: تلاش و دغدغه دولت رفع مشکل بیکاری جوانان است.

کد خبر : 6881
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 13 آذر 1393 - 8:08
معاون وزیر ورزش و جوانان: دغدغه دولت رفع مشکل بیکاری جوانان است

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، محمود گلزاری شامگاه چهارشنبه در ستاد ساماندهی امور جوانان استان زنجان افزود: امروز بیش از ۲۳ میلیون جوان در سنین ۱۵ تا ۳۰ سال در کشور وجود دارد که اغلب از مشکل بیکاری رنج می برند.

وی یادآورشد: به این موضوع که ایرانیان قومی هوشمند، نجیب و مقاوم هستند، تمام جهانیان از دیرباز معترفند و این قوم با چنین ویژگی هایی پس از گرایش به اسلام، معجزه هایی آفرید که به سبب آن جهان مسیر تحول را پیمود.

گلزاری اظهار کرد: زمانی که پس از این رشد، فلسفه در جهان اسلام رو به افول گذاشت، دانشمندان مسلمان ایرانی بودند که بار دیگر چراغ این دانش را روشن نگاه داشته و به رشد و توسعه آن سرعت بخشیدند.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه جوانان همین کشور در دهه های اخیر نیز حماسه های مختلفی به خصوص در هشت سال جنگ تحمیلی، عرصه نانو، ژنتیک، فناوری هسته ای و صنعت نظامی خلق کرده اند، بیشترین گروه سنی ایران را متعلق به جوانان خواند.

وی خاطر نشان کرد: جوانان در سنی قرار دارند که نه همچون کودکان و نوجوانان به دنبال تثبیت هویت هستند و نه همچون افراد سالمند که تا حدی از کارافتاده شده اند.

گلزاری جوانان را دارای انرژی و توان بالایی خواند که آنان را به نیروی آماده به کار کشور تبدیل کرده است و ادامه داد: جوانان ظرفیت بزرگی از نیروی انسانی شاداب، پرانرژی، سالم و آماده مقابله با بی عدالتی برای کشور هستند.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: این گروه عظیم و با ظرفیت را سه آسیب بزرگ اعتیاد، طلاق و خشونت تهدید می کند.

وی تاکید کرد: متاسفانه سن گرایش به مواد مخدر کاهش یافته و مواد صنعتی و حتی مشروبات الکلی جایگزین مخدرهای سنتی شده است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اغلب عرضه کنندگان را قاچاقچیان خارج از کشور خواند و خواستار تشدید مبارزه در زمینه تقاضا با اجرای برنامه های فرهنگی و آگاهی بخشی شد.

گلزاری تصریح کرد: هیچ کس نباید خود را مبرا از این مشکلات بداند و همه مردم باید متوجه باشند، زمانی که تعداد این معضلات افزایش یابد، همه خانواده ها را مبتلا خواهد کرد.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: درصورت رفع مشکل اشتغال جوانان، زمینه گرایش آنان به ازدواج فراهم می شود.

وی برلزوم تحکیم خانواده و تلاش برای ثابت نگاه داشتن یا کاهش آمار طلاق تاکید کرد و برخورد مناسب و همراه بامحبت را موجب جلب اعتماد جوانان خواند.

گلزاری اضافه کرد: تمام مسوولان باید با همه جوانان به گونه ای برخورد کنند که گویا پیگیر رفع مشکلات فرزندان خود هستند.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: موضوع جوانان یک مسئله حاکمیتی و فرابخشی است و همه دستگاه ها باید پیگیر رفع مشکلات این قشر باشند.

وی به توانمندی های مسوولان حوزه جوانان وزارت ورزش و جوانان اشاره کرد و یادآورشد: مسوولان این بخش نسبت به موضوع تسلط کامل دارند و ظرفیت های علمی خوبی را برای تحقق برنامه های پیش بینی شده در نظر گرفته اند.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه این مجموعه ساختار بسیار خوبی برای رسیدگی به مشکلات جوانان دارد، ساختار چیده شده را بسیار مناسب و قوی خواند.

گلزاری گفت: متاسفانه طی سالهای گذشته نگاه به جوانان حول سه محور ‘جوان غافلی’، ‘جوان هراسی’ و ‘جوان فریبی’ بوده است.

وی اظهار کرد: مشکل جوان غافلی هنوز در کشور وجود دارد و همچنان موضوع جوان آنچنان که باید در برنامه ریزی ها و بودجه بندی ها مورد توجه قرار نمی گیرد.

گلزاری خاطرنشان کرد: پیش از آغاز به کار دولت قبل، کشور صاحب پنج هزار سمن بود و زمانی که دولت تحویل قوه مجریه جدید شد، این تعداد به ۱۹۷ سمن رسیده بود.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: در صدور مجوزها برای سازمان های مردم نهاد، برخی برخوردها و در نهایت موجب پراکنده شدن جوانان از این بخش شده است.

وی ادامه داد: امروز جوانان باید در قالب سمن های مختلف فعال شوند و به فعالیت در عرصه های گوناگون و مورد نیاز جامعه بپردازند.

گلزاری اضافه کرد: برنامه وزارت ورزش و جوانان برای دو برابر کردن تعداد سمن ها تا پایان سال ۹۴ است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان سمن ها را بهترین محیط برای خارج کردن جوانان از فضاهای پرمخاطره خواند و حضور آنان در سازمان های مردم نهاد را موجب تقویت روحیه مشارکت اجتماعی جوانان برشمرد.

گلزاری با تاکید بر اینکه قرار گرفتن یک جوان در مقام مشاوره، وی را از فعالیت های اجرایی و کارکردی باز می دارد، تصریح کرد: جوان، صاحب تجربه بالایی نیست که بتواند در مقام مشاور فعالیت کرده و به مدیران و مسوولان راهنمایی ارائه کند.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه جوانان نیازمند مدیران و مسوولانی با محبت و دلسوز هستند، رویکرد دولت یازدهم در برخورد با این قشر را جوان باوری خواند که ثمره آن جوان یاوری خواهد بود.

* سمن های فعال در حوزه دینی مسوولیت دشوارتری بر عهده دارند

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان همچنین در نشست صمیمی با سازمان های مردم نهاد استان زنجان گفت: سمن هایی که در حوزه مسائل دینی فعال هستند مسوولیت حساستر و دشوارتری بر عهده دارند.

گلزاری افزود: در سمن ها هدف مسوولان شناسایی جوانان توانمند و حمایت از آنان است.

وی یادآورشد: جوانان فعال در سمن ها باید به سوی برقراری ارتباط سالم با یکدیگر حرکت و از آموزشهایی که اداره کل ورزش و جوانان ارائه می کند، استفاده کنند.

گلزاری خواستار طرح مشکلات جوانان فعال در سمن ها شد و اظهار کرد: موضوع مکان، بیمه اعتبار مورد نیاز طرح ها از مشکلات مبتلا به تمام سمن های کشور است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: هم اکنون در این وزارتخانه نشریه ای به نام ‘سمن جوان’ منتشر می شود که سمن ها می توانند در آن مجموعه فعالیت های خود را به سایر مسوولان و گروه ها معرفی کنند.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که جوانان در سمن ها با یک موضوع سالم دور هم جمع شوند به حتم فضاهای پرمخاطره از حضور آنان خالی خواهد شد.

گلزاری ادامه داد: سمن هایی باید ایجاد شود که پاسخ گوی نیازهای جامعه باشد.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: سمن هایی که در حوزه دینی فعالیت می کنند باید به سوی بهره برداری از فناوری ها و نوآوری ها حرکت کرده و در مسیرهای نو با رویکرد دینی عمل کنند.

*جوانان باید روابط اجتماعی و توان حل مسئله را بیاموزند

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان همچنین در افتتاحیه دوره توانمندسازی سمن های جوانان کشور گفت: جوانان باید نحوه برقراری روابط اجتماعی و توان حل مسئله را بیاموزند.

گلزاری افزود: هر کاری که با اخلاص و برای خداوند انجام شود، ماندگار خواهد شد.

وی یادآورشد: هم اکنون جوانان کشور درگیر دو معضل جامعه ستیزی و جامعه گریزی هستند.

گلزاری اظهار کرد: امروز بسیاری از جوانان کشور تنها هستند و احساس تنهایی میان آنان افزایش یافته است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: همین احساس تنهایی، جوانان را به سوی مسائل جنسی و بی بند و باری سوق می دهد و گاه منجر به خشونت های موجود می شود.

وی خاطر نشان کرد: در صورتی که امروز جوانان اقدام به اسید پاشی و چاقو کشی می کنند به دلیل عدم آگاهی آنان از روابط اجتماعی و توان حل مسئله است.

گلزاری ادامه داد: در این دوره آموزشی سمن ها و جوانان حاضر در آن حل این دو مسئله را می آموزند.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: زمانی که مسوولان به دنبال رفع مشکلی می روند و آن موضوع برطرف نمی شود، هرگز اقدام به اسیدپاشی یا پرخاشگری و یا مصرف قرص آرامش بخش نمی کنند، بلکه راهکاری جدید را در پیش می گیرند.

وی اضافه کرد: شما جوانان نیز باید نحوه برخورد با مسائل مختلف را بیاموزید و هنگام مواجه با مشکلات بتوانید به درستی برای برطرف سازی آن گام بردارید.

گلزاری توانمندسازی سمن ها را از برنامه های این وزارتخانه خواند و از برگزاری دوره های آموزشی ماهانه برای سازمان های مردم نهاد خبر داد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.