اشتون اشتباه بزرگ دیدار با فعالان فتنه را جبران کند/جعلی‌بودن گذرنامه ۲مسافرایرانی هواپیمای مالزیایی فرافکنی است

double-quot

تهران-جارپرس -رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در نشست خبری دستاوردهای سفر هیأت پارلمانی به سوریه، لبنان، کوبا و ونزوئلا را تشریح کرد.

کد خبر : 2777
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 20 اسفند 1392 - 16:40
اشتون اشتباه بزرگ دیدار با فعالان فتنه را جبران کند/جعلی‌بودن گذرنامه ۲مسافرایرانی هواپیمای مالزیایی فرافکنی است

به گزارش جارپرس به نقل از خانه ملت، علاءالدین بروجردی در نشست خبری امروز (سه شنبه ۲۰ اسفند) در تشریح دستاوردهای سفر هیأتی از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به سوریه، لبنان، کوبا و ونزوئلا گفت: در چارچوب سیاست های مجلس شورای اسلامی و دیپلماسی پارلمانی دو سفر مهم به دو منطقه خاورمیانه یعنی سفر به سوریه، لبنان و همچنین منطقه آمریکای لاتین صورت گرفت.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به لحاظ اینکه هر دو سفر عملا به فاصله نزدیک از هم انجام شد من سفر سوریه و لبنان را در ابتدا تشریح می کنم. در سفر به سوریه با توجه به اهمیت محور مقاومت برای جمهوری اسلامی ایران مذاکراتی با مقامات این کشور درباره آخرین تحولات در سوریه انجام شد.

وی تصریح کرد: در این سفر با چند تن از اعضای گروه دوستی و همچنین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با رئیس جمهور، نخست وزیر، رئیس مجلس سوریه و وزیر خارجه این کشور انجام شد محور اساسی این مذاکرات آخرین تحولات سوریه بود.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه به لحاظ میدانی وضعیت سوریه بسیار بهتر از سفر پیشین ارزیابی شد تصریح کرد: مناطق بسیاری از سوریه آزاد شده و دمشق از امنیت قابل قبولی برخوردار است. تردد مردم و فعالیت های روزمره آنها کاملا عادی است و مرقد مطهر حضرت زینب(س) که در سفر قبل به طور کامل ایمن نبود از امنیت و ایمنی خوبی برخوردار است البته دولت موفق شده که حلب را آزاد کرده و ما اعلام آمادگی کردیم که حتی از مناطق دیگر هم بازدید کنیم.

بروجردی بیان کرد: با توجه به اینکه این تحولات میدانی بسیار تأثیرگذار در مجموعه تحولات سیاسی است و با عنایت به اینکه کنفرانس ژنو ۲ بدون حضور جمهوری اسلامی ایران عملا با شکست مواجه شد و این ناکامی را به طور رسمی نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه یعنی اخضر ابراهیمی اعلام کرد به نظر می رسد که تحولات سوریه در مسیری است که امروز کشورهایی که زمانی با امکانات گسترده از مخالفین مسلح و تروریست ها حمایت می کردند یک تغییر موضع محسوس را از آنها شاهد هستیم.

وی بیان کرد: در مورد ترکیه می توان گفت که حداقل مرزهای ترکیه و سوریه توسط دولت ترکیه به دلیل نگرانی از نفوذ تروریست هایی که در سوریه حضور دارند به طور طبیعی در حال کنترل بسیار است و مرز فعال حمایتی از تروریست ها توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی عملا در حال حاضر مرز اردن است که براساس اطلاعات موجود حدود ۱۰ پایگاه در اردن برای آموزش و اعزام تروریست ها فعال است و به رغم اینکه سیاست دولت اردن به طور خودخواسته این نیست ولی آمریکایی ها به طور عملی این مورد را تحمیل کردند.

بروجردی افزود: در داخل سوریه درگیری بین گروه های تروریستی اعم از داعش، جبهه النصره و ارتش آزاد این کشور وجود دارد و بخش قابل توجهی از درگیری ها در سوریه عملا درگیری داخلی است.

وی ادامه داد: به لحاظ سیاسی پیشنهادی به مجلس سوریه داده شد مبنی بر اینکه در تهران اجلاسی برای بررسی آخرین تحولات در سوریه برگزار شود که این اجلاس در سطح روسای کمیسیون‌های سیاست خارجی مجالس کشورهای اسلامی عضو است.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت افزود:‌ اجلاس تهران با حضور کشورهای سوریه، عراق، لبنان، روسیه، الجزایر برگزار می شود و ما در این سفر از برخی مقامات کشورهای کوبا و ونزوئلا به‌عنوان دو کشور انقلابی آمریکای لاتین برای حضور در این اجلاس دعوت کردیم، بنابراین فردا صبح این اجلاس افتتاح می‌شود و با توجه به اینکه جلسه علنی مجلس فردا برگزار می‌شود، پس از شروع جلسه مجلس دکتر لاریجانی برای ایراد سخنرانی در این اجلاس حضور پیدا خواهد کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مهمانان در این اجلاس تا پایان امشب به تهران وارد می‌شوند. با توجه به اینکه با سوءاستفاده از نام دوستان سوریه تاکنون جلسات متعددی برای بررسی بحران در این کشور برگزار شده است، به طور قطع این اجلاس، اجلاس دوستان واقعی سوریه است که من معتقدم که تعداد بسیار بیشتر از آن است که در حال حاضر عنوان شد.

بروجردی ادامه داد: ما امیدواریم در جلسه فردا بتوانیم برای گام بعدی و تبادل‌نظر در جهت تحولات در سوریه به توافق دست پیدا کنیم.

وی با تاکید بر اینکه این اجلاس به طور حتم حمایت از راه‌حل سیاسی برای پایان دادن به بحران در سوریه است، افزود: متاسفانه در حال حاضر از ده‌ها کشور برای افزایش آتش جنگ و بحران در این کشور حضور دارند که خود این موضوع تهدیدی امنیتی برای کشورهایی است که اتباع آنها در سوریه حضور دارند، زیرا دیر یا زود بحران در سوریه به پایان خواهد رسید و این افراد ناگزیر خواهند بود که به کشورهای خود بازگردند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس نهم تصریح کرد: در لبنان نیز با رئیس جمهور، نخست‌وزی، رئیس مجلس، وزیر خارجه و دبیرکل حزب‌الله لبنان دیدارهایی صورت گرفت. محور مذاکرات هیات پارلمانی با مقامات لبنان بیشتر مسائل سوریه و آخرین تحولات در این کشور بود.

وی تصریح کرد: در دیدار با نبیه بری از وی برای حضور در اجلاس فردا دعوت شد که وی از این دعوت استقبال کرد بر همین اساس عبداللطیف زین رئیس کمیسیون سیاست خارجی لبنان امشب وارد تهران می‌شود.

بروجردی گفت: در هر صورت هویت سیاسی این کشورها که عملا با جمهوری اسلامی ایران هشت کشور می‌شوند گام جدیدی به ابتکار کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی برای بررسی آخرین تحولات سوریه است که فردا این اجلاس با حضور خبرنگاران افتتاح می‌شود.

وی افزود: ضمن کسب موافقت لبنان برای حضور در اجلاس تهران برای بررسی تحولات سوریه و توافق شد وضعیت تهدیدهای امنیتی در لبنان به ویژه دو انفجار اخیر مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران نیز بررسی شود.

بروجردی ادامه داد: خوشبختانه در حال حاضر عوامل مهمی از این دو انفجار مسئولین امنیتی لبنان شناسایی کردند و اطلاعات مهمی از آنها دریافت شده است. ما گزارش این دستگیری‌ها را در این سفر از سوی مقامات لبنانی دریافت کردیم و از آنها به خاطر این اقدام تشکر و قدردانی شد.

وی افزود: همچنین در این سفر بحث چهار دیپلمات ایرانی با رئیس جمهور، نخست وزیر و وزیر خارجه مطرح شد چون دولت لبنان پس از چند ماه به تازگی کار خود را آغاز کرده است، وزیر خارجه لبنان قول داد که این موضوع را دنبال کند. البته موضوع امام موسی صدر که برای هر دو کشور لبنان و جمهوری اسلامی ایران از اهمیت بسزایی برخوردار است مطرح شد که دولت لیبی باید در این باره همچنان پاسخگو باشد. از این رو مجموعه ملاقات‌های صورت گرفته در لبنان عملا مکمل ملاقات‌های سوریه بود.

وی افزود: یک سال از درگذشت هوگو چاوز رهبر ونزوئلا که یک شخصیت نمادین انقلابی در منطقه آمریکای لاتین است می‌گذرد و مراسم مفصلی برای این رهبر انقلابی تنظیم کرده بودند که من به اتفاق دو نفر از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با هماهنگی که با دولت انجام دادیم در این مراسم شرکت کردیم در واقع این حضور از طرف همه نظام جمهوری اسلامی ایران با توجه به رابطه بسیار خوب ایران با ونزوئلا انجام شد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه تعدادی از روسای کشورهای منطقه از جمله رئیس جمهور کوبا و رئیس جمهور بولیوی و تعدادی از مقامات عالی رتبه و نخست وزیران کشورهای دریای کارائیب و آمریکای لاتین در این مراسم حضور داشتند تصریح کرد: این مراسم فرصت بسیار خوبی برای گفتگو و مذاکره با این روسا بود ضمن اینکه ملاقات رسمی با مادورو رئیس جمهور ونزوئلا صورت گرفت در زمینه روابط دو جانبه و گام‌های موثر در ارتباط با دو کشور گفتگوهایی به عمل آمد.

وی گفت: رئیس جمهور ونزوئلا تاکید کرد که دولت جدید همان سیاست گسترش رابطه با کشورهای آمریکای لاتین را دنبال می‌کند و مجلس شورای اسلامی هم با توجه به مجموعه روابط ایران و ونزوئلا از این سیاست حمایت می‌کند. در این سفر که رئیس جمهور ونزوئلا و وزیر خارجه کوبا پیشنهادی را مطرح کردیم مبنی بر  اینکه ما هر شش ماه یکبار در سطح روسای کمیسیو‌ن‌های سیاست خارجی با پنج کشور انقلابی آمریکای لاتین که در مجموعه آلبا تعریف می‌شود جلساتی را برگزار کنیم.

بروجردی افزود: با توجه به اینکه سال آینده اجلاس گروه ۷۷ در کشور بولیوی برگزار می‌شود پیشنهاد آنها  این بود که اولین دوره این اجلاس در حاشیه اجلاس گروه ۷۷ در کشور بولیوی برگزار شود در هر صورت این موضوع یک گام جدیدی در جهت گسترش دیپلماسی پارلمانی با کشورهای آمریکای لاتین بود. تعداد قابل توجهی از کشورهای حوزه دریای کارائیب که کشورهای کوچکی هستند اما به لحاظ اینکه در سازمان ملل دارای یک رای هستند همانند یک کشور بزرگ ما به دولت پیشنهاد خواهیم داد که در جهت برقراری رابطه با این کشورها اقدامات لازم انجام شود.

بروجردی در پاسخ به سوالی مبنی بر دیدار اشتون با فعالان فتنه در تهران گفت: من خبر را از رسانه‌ها دیدم فکر می‌کردم اشتون بسیار باهوش تر از این باشد که در این دام گرفتار شود به نظر این کار اقدام غیرقابل قبولی بوده است . اشتون با تجربه سفر هیأت پارلمان اروپا به تهران و عکس العمل به حق ملت ما در برابر آن اقدام نباید دست به این کار می زد و به نظر وی اشتباه بزرگی را انجام داده است که باید این اشتباه را سریعاً جبران کند. در هر صورت براساس گزارشات وزارت خارجه قطعا این دیدارها در برنامه‌های رسمی اشتون در ایران وجود نداشته است. اگر کشورهای اروپایی دنبال توسعه رابطه هستند قطعا این گونه اقدامات به آنها ضرر می‌زند و ملت ما به حق در این رابطه حساس اند از این رو اقدام مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از طرف همه مسئولان و ملت ایران محکوم است.

وی درباره دو مسافر ایرانی هواپیمای سقوط کرده مالزیایی و ادعای جعلی بودن پاسپورت آنها، گفت: با توجه به اینکه ۳ روز از این حادثه می‌گذرد و به رغم اینکه با همه امکانات گسترده برای ردیابی هواپیما به موضوع خاصی برخورد نکردند، این موضوع در رابطه با ایران بیشتر یک داستان‌سرایی  و غیرمنطقی و غیرقابل قبول است. آنها باید به دنبال این موضوع باشند که علت این حادثه را پیدا کنند. این مباحث بیشتر فرافکنی است. /

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.